Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 20:43   #301
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ulovio si poantu. Sjedi, pet

Ma koliko mi nešto djeluje skupo, ne mogu se ljutiti što su se dobro organizirali, izborili za svoj status. Na kraju balade svi radimo za novac.

Nije da samo tumači i odvjetnici imaju propisane tarife. Ima toga i u servisnim djelatnostima npr.automehaničari. To što ćeš uvijek nači nekoga tko je voljan ići ispod dogovorene cijene je razlog zašto takve usluge možeš naći po svakakvim tarifama, da ne spominjemo "bez računa" što je, bar kad su ovjere u pitanju, nemoguće izvesti.
pa vidis, upravo su ovlasteni servisi krenuli u takvu pricu i - izgubili klijente
nazvao ja svojevremeno i pitao koliko je servis: 1800 kuna
hvala lijepo, pozdravite gospodu majku, nadam se da ce uskoro ozdraviti...

i nasao si mestra i od tad radim servise kod njega, za cca 600-800 kuna
i vidi vraga, ja zadovoljan i covjek ima zaradu

ali eto, iza njega ne stoji drzava i ne trazi stambilj koji jos nitko nije rekao cemu tocno sluzi
i tako je on jadan prepusten trzistu, umjesto da lijepo naplacuje zrak koji dise dok ceka musteriju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 06:50   #302
zato ja imam jednu "nelegalnu" diplomu jer su me tražili poprilično za prijevod i ovjeru

reko netreba hvala, ljudi koji znaju engleski mogu nazvati i pitati,mogu pročitati što piše,a to što će neko prevesti s google translatom i lupiti nekakv pečat mi je stvarno bespotrebno, pošto ne tražim posao u državnoj firmi

a vidim da se ipak i intelektualni rad cijeni, pošto koliko vidim na drugoj temi, pisanje radova je 500 kn i sl.
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 08:38   #303
Meni je bedastoća što se Ex-Yu jezici naplaćuju kao da da ih prevode sa Mandarinskog, a ne sa jezika koje 95% nas vjerovatno savršeno dobro razumijemo.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 16:51   #304
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
A da se organiziramo svi pa da sve bude po takvim tarifama i sve da pršti od raznoraznih pečata ?

Tarifa jedanog majstora je debelo niža od recimo odvjetnika,sudskih vještaka,geodeta i slično.Neću spominjat bilježnike i arhitekte.Prvi nije nigdje dok su drugi u Komori i sad me sjeti na proviziju agencija za posredovanje koje ne naprave uglavnom ništa i sve moraš sam provjerit,niti garantiraju za ništa i oće 6 % jer je to po Komori.
Transparentnost tih djelatnika koji su u komori se vidjela na tome da su se htjeli prvi odvjetnici izvuć od fiskalnih blagajni.
Ne znam koliko tumač može napravit sranja ali znam recimo o svojoj struci čemu služi komora i pečat.
Naime, građevinari stječu pravo na pečat nakon što su x godina radili u struci, y godina radili pod nadgledanjem mentora (koji već ima pečat) i nakon što su položili stručni ispit.
Pečat služi tome da potvrdi (bar bi trebao) da inženjer ima dovoljno znanja i iskustva da dobro obavlja svoj posao zbog kojeg su nečije glave u pitanju, dok komora služi za to da se bori za sve inženjere, njihova prava (da budu što veća) i obaveze (da budu što manje, logično, nitko ne želi obratno )
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 19:30   #305
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko tumač može napravit sranja ali znam recimo o svojoj struci čemu služi komora i pečat.
Naime, građevinari stječu pravo na pečat nakon što su x godina radili u struci, y godina radili pod nadgledanjem mentora (koji već ima pečat) i nakon što su položili stručni ispit.
Pečat služi tome da potvrdi (bar bi trebao) da inženjer ima dovoljno znanja i iskustva da dobro obavlja svoj posao zbog kojeg su nečije glave u pitanju, dok komora služi za to da se bori za sve inženjere, njihova prava (da budu što veća) i obaveze (da budu što manje, logično, nitko ne želi obratno )

To je u redu ali nije u redu kad dođeš kod jednog inžinjera građevine,arhitekta koji onda naruči cijeli posao kod drugoga i samo lupi pečat i bere vrhnje.
Vjeruj mi znam pojedince koji rade za takve.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 20:45   #306
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
To je u redu ali nije u redu kad dođeš kod jednog inžinjera građevine,arhitekta koji onda naruči cijeli posao kod drugoga i samo lupi pečat i bere vrhnje.
Vjeruj mi znam pojedince koji rade za takve.
Čuj, taj će onda da i odgovara za taj pečat i potpis u slučaju da nešta ne bude u redu, tj trebao bi odgovarati. E sad hoće li on tu dokumentaciju pregledati ili samo lupiti pečat i potpis kao da radi na pokretnoj traci je priča za sebe.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 20:59   #307
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Čuj, taj će onda da i odgovara za taj pečat i potpis u slučaju da nešta ne bude u redu, tj trebao bi odgovarati. E sad hoće li on tu dokumentaciju pregledati ili samo lupiti pečat i potpis kao da radi na pokretnoj traci je priča za sebe.
Bit toga je da bi ja triba dokazivat da nešto nije kako bi trebalo biti a naše sudstvo ti je poznato.Kad je i kriv otezat će do zastare.
Kod izrade kuće mom ocu ne da nije napravio nacrt jer znam arhitektu koji je to napravio za njega nego nijednom nije došao u nadzor jer kaže ja vjerujem tim radnicima.

Ako nešto oćeš napravit onda napravi i naplati a ne se sakrivat iz pečata i stava ja iman pečat i to je garancija dobrog posla.
Koliko javnih bilježnika ima pečat pa ovjerava sve i svašta ?
Na Provjerenom su išli ovjerit neku punomoć bez osobnih dokumenta i od 4 bilježnika 3 su dali ovjeru.Meni je to dovoljno da vidim koliko ih zanima odgovornost a koliko novac.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:01   #308
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
To je u redu ali nije u redu kad dođeš kod jednog inžinjera građevine,arhitekta koji onda naruči cijeli posao kod drugoga i samo lupi pečat i bere vrhnje.
Vjeruj mi znam pojedince koji rade za takve.
Pa znam ih i ja, al kad padne balkon nekome na glavu onda je kuku lele
Pogotovo od kad je to poprimilo ozbiljnije srazmjere, lahko se i u zatvoru završi. :klap:
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:25   #309
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Pa znam ih i ja, al kad padne balkon nekome na glavu onda je kuku lele
Pogotovo od kad je to poprimilo ozbiljnije srazmjere, lahko se i u zatvoru završi. :klap:
Padne li taj balkon meni na glavu više mi neće bit bitno jel sfušano nešto ili ko je kriv za to.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:45   #310
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Bit toga je da bi ja triba dokazivat da nešto nije kako bi trebalo biti a naše sudstvo ti je poznato.Kad je i kriv otezat će do zastare.
Kod izrade kuće mom ocu ne da nije napravio nacrt jer znam arhitektu koji je to napravio za njega nego nijednom nije došao u nadzor jer kaže ja vjerujem tim radnicima.

Ako nešto oćeš napravit onda napravi i naplati a ne se sakrivat iz pečata i stava ja iman pečat i to je garancija dobrog posla.
Koliko javnih bilježnika ima pečat pa ovjerava sve i svašta ?
Na Provjerenom su išli ovjerit neku punomoć bez osobnih dokumenta i od 4 bilježnika 3 su dali ovjeru.Meni je to dovoljno da vidim koliko ih zanima odgovornost a koliko novac.
Sto zapravo arhitekt ima s nadzorom?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 16:35   #311
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Sto zapravo arhitekt ima s nadzorom?
Taj je bio projektant i nadzor.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 15:55   #312
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Padne li taj balkon meni na glavu više mi neće bit bitno jel sfušano nešto ili ko je kriv za to.
Pa tebi neće, ali nekom drugom hoće.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 17:00   #313
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Pa tebi neće, ali nekom drugom hoće.
Misliš odvjetniku koji će odugovlačit spor dok ne dođe do granice njegove isplativosti ?
Je li itko od vas ikada imao ili zna odvjetnika koji se želi naplatit u postotku od presude ?
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 21:47   #314
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Svatko tko pošteno radi zaslužuje i poštenu zaradu. A to da s diplomom vrijediš više kao čovjek je kulturološki teret ovih prostora, radnik si kao i svaki drugi.

Nepotrebno se uzrujavaš, obrazovani ljudi jesu bolje plaćeni. Samo ti ne razlikuješ cijenu usluge i neto satnicu zaposlenika.

Serviser auta nema satnicu 1000 kn, jer bi imao mjesečnu plaću 160 000 kn. Nema ni frizerka, ni cvjećarica, ni električar, ni vodoinstalater.

Ovo su okvirne cijene intelektualnih usluga pa razmisli - liječnički specijalistički pregled 300 kn (<30 min), stomatolog 200 kn najmanje (<30 min) a složeniji zahvati prelaze 1000 kn po zubu, odvjetnik 500 kn/sat (đavolji odvjetnik 5000 kn/sat), sudski vještak za procjenu nekretnina preko 1000 kn po elaboratu (1 sat terena + 1 sat obrada), javni bilježnik milijun kn u sekundi , geodet 200-500 kn sat, programiranje se naplaćuje 100 kn/sat a informatičari zaduženi za sigurnost znatno više, instrukcije su 70-100 kn školski sat i to je valjda najniža cijena usluge.

To nisu neto satnice, jer postoje troškovi poslovanja.

Jedino što s intelektualnim uslugama počneš pošteno zarađivati cca 10 godina kasnije (trajanje studija + profesionalno usavršavanje, probijanje...) ali radni vijek je 45-50 godina pa se dugoročno isplati.
Metallic Crnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:43   #315
Quote:
Metallic Crnac kaže: Pogledaj post
Svatko tko pošteno radi zaslužuje i poštenu zaradu. A to da s diplomom vrijediš više kao čovjek je kulturološki teret ovih prostora, radnik si kao i svaki drugi.

Nepotrebno se uzrujavaš, obrazovani ljudi jesu bolje plaćeni. Samo ti ne razlikuješ cijenu usluge i neto satnicu zaposlenika.

Serviser auta nema satnicu 1000 kn, jer bi imao mjesečnu plaću 160 000 kn. Nema ni frizerka, ni cvjećarica, ni električar, ni vodoinstalater.

Ovo su okvirne cijene intelektualnih usluga pa razmisli - liječnički specijalistički pregled 300 kn (<30 min), stomatolog 200 kn najmanje (<30 min) a složeniji zahvati prelaze 1000 kn po zubu, odvjetnik 500 kn/sat (đavolji odvjetnik 5000 kn/sat), sudski vještak za procjenu nekretnina preko 1000 kn po elaboratu (1 sat terena + 1 sat obrada), javni bilježnik milijun kn u sekundi , geodet 200-500 kn sat, programiranje se naplaćuje 100 kn/sat a informatičari zaduženi za sigurnost znatno više, instrukcije su 70-100 kn školski sat i to je valjda najniža cijena usluge.

To nisu neto satnice, jer postoje troškovi poslovanja.

Jedino što s intelektualnim uslugama počneš pošteno zarađivati cca 10 godina kasnije (trajanje studija + profesionalno usavršavanje, probijanje...) ali radni vijek je 45-50 godina pa se dugoročno isplati.
Kulutrološki teret ?? Što hoćeš reći da su u komunizmu intelektualci bili doista intelektualci.

Pišeš satnice VSS usluga i ne uspoređuješ ih s šljakerskim. Šljakeri su precijenjeni i točka. Što je 300 kn stomatologu koji je sjedio 7 godina za knjigom gladan ako bojlerđija s 18 godina toliko zarađuje što zašarafi bojler za 20 min. .
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 19:08   #316
Bojlerđija kada izađe s 18 godina iz škole je sposoban otvoriti doo, pokrenuti marketing i tebi zašarafiti bojler u 20 min? Uz to je platio benzin, kredit za auto, kasko i amortizaciju i potrošio 30 min u zagrebačkom prometu da ti dođe to napraviti?

Zašto nisi sam zašarafio bojler? To je 20 min posla za sposobnog čovjeka.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 22:01   #317
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Bojlerđija kada izađe s 18 godina iz škole je sposoban otvoriti doo, pokrenuti marketing i tebi zašarafiti bojler u 20 min? Uz to je platio benzin, kredit za auto, kasko i amortizaciju i potrošio 30 min u zagrebačkom prometu da ti dođe to napraviti?

Zašto nisi sam zašarafio bojler? To je 20 min posla za sposobnog čovjeka.
Ignoriraj ga, trolla on već duže vrijeme.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 22:05   #318


http://www.image-share.com/ijpg-3049-54.html

Pošto mi ne bi virovali slika sam cijenik u marini da vidite šta su cijene
sat rada pomočnog radnika 220 kn
sat rada priučenog radnika 340 kn

ulaznica u krug vanjskog majstora 740 kn dan
itd.
4 sata su mi naplatili 1000 kn račun je bija 880 kn a kusur ne vračaju jer kao nisu imali sitna.i to je za piće.Plati i šuti.
oni mogu imati ove cijene jer jednostavno mogu i ima ljudi koji plaćaju njihove usluge.jednostavno su cijene talijanskih marina umanjili za 30-40%
samo im niko nije javija da su talijani smanjili cijene.ali neka nek naplaćuju dok mogu,ja sam bija prisiljen koristiti njihovu uslugu jer vađenje-spuštanje broda me u Splitu košta najmanje 3000-6000 kn. kako u kojoj marini.inaće mi je jedino žao šta nije napravljeno kako triba i po zanatu.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 10:00   #319
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Bojlerđija kada izađe s 18 godina iz škole je sposoban otvoriti doo, pokrenuti marketing i tebi zašarafiti bojler u 20 min? Uz to je platio benzin, kredit za auto, kasko i amortizaciju i potrošio 30 min u zagrebačkom prometu da ti dođe to napraviti?

Zašto nisi sam zašarafio bojler? To je 20 min posla za sposobnog čovjeka.
Pa tko je vidio da se bojlerđija vozi u autu na posao ?
Ljudi šparaju da bi nešto ili malo više zaradili ?
Dobro da nisi napisao da mora platiti mercedes i skupa armani odijela. Poštari idu na biciklu da bi se uštedilo.
Bojlerđija treba raditi kao mrav 15 sati na dan da bi preživio. Kod nas obrnuto bojlerđija lagodno kao kapitalist živi. Bojlerđija računa što je 30 min izgubio u prometu, kažeš? A, reci recimo netko tko je išao na faks 6 godina kada će on naplatiti to potrošeno vrijeme ako ima ista primanja kao taj bojlerđija? Ne misliš li da takav čovjek ima malo jaču i kvalitetniju percepciju vremena od bojlerđija?
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 22:20   #320
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Pa tko je vidio da se bojlerđija vozi u autu na posao ?
Ljudi šparaju da bi nešto ili malo više zaradili ?
Dobro da nisi napisao da mora platiti mercedes i skupa armani odijela. Poštari idu na biciklu da bi se uštedilo.
Bojlerđija treba raditi kao mrav 15 sati na dan da bi preživio. Kod nas obrnuto bojlerđija lagodno kao kapitalist živi. Bojlerđija računa što je 30 min izgubio u prometu, kažeš? A, reci recimo netko tko je išao na faks 6 godina kada će on naplatiti to potrošeno vrijeme ako ima ista primanja kao taj bojlerđija? Ne misliš li da takav čovjek ima malo jaču i kvalitetniju percepciju vremena od bojlerđija?
Ne nema jer nije sposoban sam promjeniti običan bojler.....
Zapamti ne naplačuje niko svoj rad nego svoje znanje.....
Ja promjenu žarulje naplačujem 200 kn i to sam još jeftin....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.