Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2012., 01:13   #61
Zna li netko što je sa tavnskim stanovima. Znači u slučaju da se ništa na kući ne dira osim da se uredi interijer tavanskog prostora. Visina, širina... kuće bi ostala ista, ništa se po tom pitanju ne bi mijenjalo.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 20:48   #62
Dignute grede sa jedne strane kuće,podzidano i stavljen prozor. Druga strana krova nepromjenjena.Dobilo se dodatnih 40m2 stambenog prostora.Mora li se to legalizirati?
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 02:07   #63
Upis kuće u katastar

Možda jedno glupo pitanje...

Koja je procedura upisa kuće u katastar?

Naime moj pokojni otac sagradio je prije 20ak godina vikendicu na moru, ali ju nije upisao u katastar. Kuća je izgrađena na temelju "rješenja o uvjetima uređenja prostora" izdanog 1985. godine... pa pretpostavljam da je to čini legalnom građevinom.

Gledao sam na netu i piše na nekim stranicama da za upis u katastar treba kopija katastarskog plana, posjedovni list, izvadak iz zemljišnje knjige i dokaz o legalnosti objekta.... gdje se vade ti svi dokumenti? I što onda s njima?

I koliko to sve može koštat?
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 21:32   #64
Koji su najčešći upiti, koje Vam građani postavljaju kada se radi o legalizaciji objekata?Naime, puno je toga što ljudi moraju prikupiti, a ne znaju odakle početi.
Ono što svi građani moraju znati da za zahtjev ne trebaju ništa imati,osim ispuniti ga i podnijeti nadležnom uredu. Važno je znati kako postoje četiri skupine zgrada koje se mogu legalizirati. Prve su one, koje su do 50 metara kvadratnih tlocrtne površine i napravljene su uz već postojeće zgrade, mogu biti garaže ili podrumi. Ovaj Zakon omogućuje da se i te zgrade legaliziraju na sljedeći način: podnese se zahtjev, kopija katastarskogi plana i dokaz da je kuća legalna, izlazi se van na očevid i dobije se rješenje o izvedenom stanju. Sve naknade za takvu zgradu iznose 500 kuna. Imate zgrade koje su površine do 100 kvadrata ili poljoprivredne do 400. Za njih se daje kopija katastarskog plana, ako su ucrtane, ako ne geodetska snimka izvedenog stanja, daju se fotografije da se vidi kako kuća izgleda i podnosi se zahtjev, obračunava se naknada, po modelu koji je predviđen i dobije se rješenje o izvedenom stanju. Imamo treću skupinu to su kuće stambene namjene od 400 metara četvornih i poljoprivredna do 1000, a četvrta je kategorija iznad ovih površina.
Za treću arhitekt ili građevinar radi snimku izvedenog stanja i podnosi se zahtjev, te radi uviđaj na licu mjesta, a za ove najzahtjevnioje samo rade arhitekti, za ostale građevinari izračun statike. Ono što je važno je da ovim postupkom nisu bitni riješeni imovinsko-pravni odnosi, legalizira se činjenica da zgrada u naravi postoji. Ne moraju biti riješeni imovinsko-pravni odnosi, ne moraju biti pristupne javno-prometne površine izgrađene, nema obveze posebnih uvjeta, to je bilo navedeno u prošlom Zakonu. Važno je za one najsloženije zgrade da su rađene prema propisima koji su bili u času kada je zgrada izgrađena. Nema obaveze susjeda kao ranije. Naime, na oglasnoj ploči se navodi kako se ide u proces legalizacije. Oni ne mogu osporavati kako zgrada postoji ili ne, mogu samo reći kako se radi o tome da je kuća veća pola metra nego što je u odnosu na katastarsku česticu na kojoj se nalazi. Vrlo je jednostavan proces jer se odmah nakon toga izdaje rješenje o legalizaciji, a onda nakon toga se rješavaju imovinsko-pravni odnosi.
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 05:55   #65
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Zna li netko što je sa tavnskim stanovima. Znači u slučaju da se ništa na kući ne dira osim da se uredi interijer tavanskog prostora. Visina, širina... kuće bi ostala ista, ništa se po tom pitanju ne bi mijenjalo.
Ako je to tavan kao posebni dio stambene zgrade treba idejni projekt jer se radio o prenamjeni, kako bi se prostor kasnije mogao upisati kao stan (a ne više kao tavan) temeljem rješenja o uvjetima građenja.

No, ako je stan dio obiteljske kuće, radi se o pukom uređenju interijera i ne treba nikakva dozvola.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 06:00   #66
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Dignute grede sa jedne strane kuće,podzidano i stavljen prozor. Druga strana krova nepromjenjena.Dobilo se dodatnih 40m2 stambenog prostora.Mora li se to legalizirati?
Treba. To je nelegalna nadogradnja. Došlo je do povećanja volumena kuće.

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Možda jedno glupo pitanje...

Koja je procedura upisa kuće u katastar?

Naime moj pokojni otac sagradio je prije 20ak godina vikendicu na moru, ali ju nije upisao u katastar. Kuća je izgrađena na temelju "rješenja o uvjetima uređenja prostora" izdanog 1985. godine... pa pretpostavljam da je to čini legalnom građevinom.

Gledao sam na netu i piše na nekim stranicama da za upis u katastar treba kopija katastarskog plana, posjedovni list, izvadak iz zemljišnje knjige i dokaz o legalnosti objekta.... gdje se vade ti svi dokumenti? I što onda s njima?

I koliko to sve može koštat?
Javi se geodetu da ti napravi geodetski elaborat za evidentiranje podataka o zgradama iliti eleborat za upis objekta. Košta oko 4000 kn. Posjedovni list vadiš u katastru, izvadak iz zemljišne knjige u gruntovnici (zk odjel općinskog suda), dokaz o legalnosti objekta ti je ovo rješenje o uvjetima uređenja prostora - odi u nadležni odjel za graditeljstvo da ti lupe žig pravomoćnosti. Btw, kuća je legalna ako niste odstupili od rješenja o uvjetima uređenja prostora. Ako jeste - treba kuću legalizirati, podnijeti zahtjev do 30.6.2013.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 18:32   #67
Imam jednu dosta kompliciranu situaciju pa da mi pokušate objasniti, jer vidim da neke stvari niti oni iz MGIPU nisu opisali, a i pobijaju sami sebe u nekim odgovorima.

Za prmijer:

"Što moram naručiti od projektanta?
za jednostavnu i pomoćnu zgradu snimke izvedenog stanja se ne izrađuju."

A odmah ispod piše :

"Važno je napomenuti:
Umjesto snimke izvedenog stanja za manje zahtjevnu zgradu, odnosno jednostavnu zgradu može se izraditi i priložiti uz zahtjev arhitektonska snimka."
Evo link na njihovu nebulozu : http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=12965

E sad na moje probleme:

1.Obiteljska kuća (dvojna (dva vlasnika, 2 kuće su "zalijepljene" jedna na drugu), al to nije problem i to je prema građ. dozvoli ok) građena 1974-1976, s dozvolom. Samo što je bila dozvola za visoku prizmenicu (podrum djelomično u zemlji, a drugi dio od visine terena do 1.2m do deke za prizemlje, visine vijenca 4m, te potkrovlje 3.4m). Problem je da kuća nije tako izgrađena. Izgrađena je klasićna kuća sa prizemljem, katom, i tavanskim prostorom. Da to vizualno dočaram zamislite da se podrum koji je djelomićno u zemlji a djelomićno (1,2m) iznad zemlje, odreže, kuća pada na visinu tla, te se taj odrezani dio umetne između prizemlja i tavanskog prostora.
Drugi dio problema oko kuće je taj da je do 1982-3g kuća doštukavana, tj. dograđene su stepenice te do njih hodnik/veranda iznad kojeg je sad balkon, znaći kuća je proširena za cca 4-5m. Usto je tavanski preuređen u stambeni prostor s tim da se nije dizalo krovište, tj. taj tavanski se prema zakonu (vanjski zid tavana je manje od 1.2m od vijenca - pomaknuo sam se prema unutra da dobijem potrebnu visinu - skratio sam si iskoristivu kvadraturu) tretira kao i do sad - tavanski prostor (nije etaža).
Ispravite me ako gdje griješim što se tiće troškova koji me očekuju:
-Snimka geodeta cijele kuće (našeg dvojnog dijela)
-snimka izvedenog stanja arhitekta cijele kuće (našeg dvojnog dijela) ili samo kata i dograđene širine?
-Naknada za zadržavanje u prostoru za cijelu kuću ili samo kata i dograđene širine?
-Plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa za razliku u volumenu po g. dozvoli i trenutnog stanja.

2. Nasuprot kuće su i dva pomoćna objekta koji se drže jedan uz drugog. Takozvani (opet ) pomoćni dvojni objekt (U općinskom PPU je ovaj naziv naveden i opisan). Radi se o tome da je prvo izrađen jedan dio koji služi kao spremište za sve i svašta (drva, poljoprivredne proizvode i nije zatvoren s jedne strane + kotlovnica koja je dozidana na bok,zatvorena s vratima). Površina je manja od 50m2. Drugi dio koji je kasnije građen (širi je, djelomićno se vidi crta gdje je spajano s starim dijelom - tamo gdje je ožbukano se vidi crta) se sastoji od podruma i garaže koji imaju svaki svoja vrata i zajedno opet ne premašuju 50m2. Nakon dogradnje drugog dijela, krovište je s prvog maknuto i napravljena je rekonstrukcija tako da je sad krovište "homogeno" kako to i zahtjeva PPU općine.
Pitanje: Dal se ovi iz općine mogu napraviti budale i reći mi da ovo nisu 2 pomoćne zgrade, nego jedna jednostavna? Kako im kontrirati? (Za pomoćne se ne plaća kom/vod doprinos a za jednostavne da.)

3. Imam i jednu zgradu izdvojenu ogradom iza kuće (štala) koja je veličine 10.6x5,4 = cca 57m2. Nema etaže, samo krovište iznad deke. Mući me što to sad služi samo hranjenju 2 pajceka . To bi po zakonu ušlo u jednostavnu zgradu a što povlaći za sobom dosta troškova za malo koristi pa bi ju po potrebi srušio ako su troškovi preveliki.
Što mi za ovo treba?
-Snimka geodeta?
-Snimka izvedenog stanja?
-Naknada za zadržavanje u prostoru - dal su manje za jednostavne zgrade?
-Kom. i vod. doprinos - dal su manji za jednostavne zgrade?

4. Imam i klijet na jednom drugom području (nije vikendica) koja je podrum + jedna etaža + krovište (onako kako kuća ima dozvolu ). Površina podruma+etaže je manja od 50m2.
Sve se nalazi na parceli u kojoj je u nastavku vinograd - znaći služi poljoprivrednoj/hobi svrsi.
U šta ovo spada - pretpostavljam da klijet?
Troškovi su koji:?
-Snimka geodeta?
-Snimka izvedenog stanja?
-Naknada za zadržavanje u prostoru - dal su manje za klijeti?
-Kom. i vod. doprinos - dal su manji za klijeti?

Da još napomenem da su sve građevine izgrađene u zoni koja je namijenjena za izgradnju pojedinih izgrađenih građevina po PPU općine.

Hvala svima koji su pročitali ovaj post, a još više onima koji će se potruditi i dati mi barem neke odgovore.

P.S. Sve su ovo gradili moji roditelji, protekom godina, prema skromnim mogućnostima, tako da me molim ne napadate (mogli su i piti sve ove godine pa postati socijalni slučajevi i dobiti badava stan od općine, kao što su mnogi radili). Pa ja ću ovo sve pokušati legalizirati (ako neću morati prodati oba bubrega ).
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 14:22   #68
Ljudi, prije ćete dobiti savjet na ovoj temi na Pravu, jer je frekventnija:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...6#post42848546

Dex, ako imaš daljnjih pitanja, postavi na ovoj drugoj temi, i drugi odgovaraju, ne samo ja.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Imam jednu dosta kompliciranu situaciju pa da mi pokušate objasniti, jer vidim da neke stvari niti oni iz MGIPU nisu opisali, a i pobijaju sami sebe u nekim odgovorima.

Za primjer:

"Što moram naručiti od projektanta?
za jednostavnu i pomoćnu zgradu snimke izvedenog stanja se ne izrađuju."

A odmah ispod piše :

"Važno je napomenuti:
Umjesto snimke izvedenog stanja za manje zahtjevnu zgradu, odnosno jednostavnu zgradu može se izraditi i priložiti uz zahtjev arhitektonska snimka."
Evo link na njihovu nebulozu : http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=12965
Ovo što je ministarstvo napisalo odnosi se na slučaj kad je na parceli, između ostalog, i zahtjevna zgrada - za nju se izrađuje arhitektonska snimka izvedenog stanja. Ako su svi objekti manji od 400 m2, nije potrebna ta arhitektonska, već se izrađuje snimka izvedenog stanja.

Ukratko, u zakonu stoji ovako:

1. za jednostavnu zgradu se ne radi snimka izvedenog stanja već samo obračun za doprinose i naknadu

2. za manje zahtjevnu zgradu (do 400 m2) se radi snimka izvedenog stanja i obračun za doprinose i naknadu

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
E sad na moje probleme:

1.Obiteljska kuća (dvojna (dva vlasnika, 2 kuće su "zalijepljene" jedna na drugu), al to nije problem i to je prema građ. dozvoli ok) građena 1974-1976, s dozvolom. Samo što je bila dozvola za visoku prizmenicu (podrum djelomično u zemlji, a drugi dio od visine terena do 1.2m do deke za prizemlje, visine vijenca 4m, te potkrovlje 3.4m). Problem je da kuća nije tako izgrađena. Izgrađena je klasićna kuća sa prizemljem, katom, i tavanskim prostorom. Da to vizualno dočaram zamislite da se podrum koji je djelomićno u zemlji a djelomićno (1,2m) iznad zemlje, odreže, kuća pada na visinu tla, te se taj odrezani dio umetne između prizemlja i tavanskog prostora.
Drugi dio problema oko kuće je taj da je do 1982-3g kuća doštukavana, tj. dograđene su stepenice te do njih hodnik/veranda iznad kojeg je sad balkon, znaći kuća je proširena za cca 4-5m. Usto je tavanski preuređen u stambeni prostor s tim da se nije dizalo krovište, tj. taj tavanski se prema zakonu (vanjski zid tavana je manje od 1.2m od vijenca - pomaknuo sam se prema unutra da dobijem potrebnu visinu - skratio sam si iskoristivu kvadraturu) tretira kao i do sad - tavanski prostor (nije etaža).
Ispravite me ako gdje griješim što se tiće troškova koji me očekuju:
-Snimka geodeta cijele kuće (našeg dvojnog dijela)
-snimka izvedenog stanja arhitekta cijele kuće (našeg dvojnog dijela) ili samo kata i dograđene širine?
-Naknada za zadržavanje u prostoru za cijelu kuću ili samo kata i dograđene širine?
-Plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa za razliku u volumenu po g. dozvoli i trenutnog stanja.
Prvo, je li taj dvojni objekt etažiran? Ako jest, super, a ako nije mora se raditi snimka izvedenog stanja za tvoj i susjedov dio - dvojni objekt se računa kao jedna kuća s dvije stambene jedinice.

Ovo se računa kao komplet nelegalna zgrada, ne samo dogradnja, jer se u startu odstupilo od građevinske dozvole. Stoga se naknada plaća za cjelokupan volumen. Doprinosi se plaćaju na razliku volumena. Treba priložiti građevinsku dozvolu sa žigom pravomoćnosti - dakle, odnijeti građevinsku u nadležni ured za graditeljstvo da lupe taj žig, ako ga nemaš.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
2. Nasuprot kuće su i dva pomoćna objekta koji se drže jedan uz drugog. Takozvani (opet ) pomoćni dvojni objekt (U općinskom PPU je ovaj naziv naveden i opisan). Radi se o tome da je prvo izrađen jedan dio koji služi kao spremište za sve i svašta (drva, poljoprivredne proizvode i nije zatvoren s jedne strane + kotlovnica koja je dozidana na bok,zatvorena s vratima). Površina je manja od 50m2. Drugi dio koji je kasnije građen (širi je, djelomićno se vidi crta gdje je spajano s starim dijelom - tamo gdje je ožbukano se vidi crta) se sastoji od podruma i garaže koji imaju svaki svoja vrata i zajedno opet ne premašuju 50m2. Nakon dogradnje drugog dijela, krovište je s prvog maknuto i napravljena je rekonstrukcija tako da je sad krovište "homogeno" kako to i zahtjeva PPU općine.
Pitanje: Dal se ovi iz općine mogu napraviti budale i reći mi da ovo nisu 2 pomoćne zgrade, nego jedna jednostavna? Kako im kontrirati? (Za pomoćne se ne plaća kom/vod doprinos a za jednostavne da.)
Ove dvije pomoćne zgrade ne mogu ići po članku 14 kao pomoćne jer glavni objekt nije legalan - dakle ne gine ti plaćanje i doprinosa.

Daljnji problem, te dvije zgrade, s obzirom da imaju zajednički krov ne računaju se više kao dvije zgrade, nego jedna.

I daljnji problem je da ni ta zgrada (sastavljena od te dvije pomoćne) ne može ići kao jednostavna ako premašuje 100 m2 (možda ne?). Ako premašuje mora ići kao manje zahtjevna. Dakle potrebno je, u tome slučaju, i za to napraviti snimku izvedenog stanja.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
3. Imam i jednu zgradu izdvojenu ogradom iza kuće (štala) koja je veličine 10.6x5,4 = cca 57m2. Nema etaže, samo krovište iznad deke. Mući me što to sad služi samo hranjenju 2 pajceka . To bi po zakonu ušlo u jednostavnu zgradu a što povlaći za sobom dosta troškova za malo koristi pa bi ju po potrebi srušio ako su troškovi preveliki.
Što mi za ovo treba?
-Snimka geodeta?
-Snimka izvedenog stanja?
-Naknada za zadržavanje u prostoru - dal su manje za jednostavne zgrade?
-Kom. i vod. doprinos - dal su manji za jednostavne zgrade?
Geodet će snimiti sve što je na parceli pa će snimka sadržavati sve zgrade - to znači ide pod jednu stavku - nije potrebno više geodetskih snimki.

Znači za kućicu od pajceka (jednostavnu zgradu) treba obračun za plaćanje doprinosa i naknade (ne treba snimka izvedenog stanja).

Komunalni i vodni doprinos nisu manji za jednostavnu zgradu po m3.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
4. Imam i klijet na jednom drugom području (nije vikendica) koja je podrum + jedna etaža + krovište (onako kako kuća ima dozvolu ). Površina podruma+etaže je manja od 50m2.
Sve se nalazi na parceli u kojoj je u nastavku vinograd - znaći služi poljoprivrednoj/hobi svrsi.
U šta ovo spada - pretpostavljam da klijet?
Troškovi su koji:?
-Snimka geodeta?
-Snimka izvedenog stanja?
-Naknada za zadržavanje u prostoru - dal su manje za klijeti?
-Kom. i vod. doprinos - dal su manji za klijeti?
To je isto jednostavna zgrada - znači kao za kućicu od pajceka.
Snimka geodeta, obračun volumena za plaćanje doprinosa i naknade. Doprinosi nisu manji jer se radi o jednostavnoj zgradi.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Da još napomenem da su sve građevine izgrađene u zoni koja je namijenjena za izgradnju pojedinih izgrađenih građevina po PPU općine.
Super, ako je građevinsko područje - manja je naknada.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su pročitali ovaj post, a još više onima koji će se potruditi i dati mi barem neke odgovore.

P.S. Sve su ovo gradili moji roditelji, protekom godina, prema skromnim mogućnostima, tako da me molim ne napadate (mogli su i piti sve ove godine pa postati socijalni slučajevi i dobiti badava stan od općine, kao što su mnogi radili). Pa ja ću ovo sve pokušati legalizirati (ako neću morati prodati oba bubrega ).
Kaj se ispričavaš
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 31.12.2012. at 14:30.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 16:39   #69
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post

Prvo, je li taj dvojni objekt etažiran? Ako jest, super, a ako nije mora se raditi snimka izvedenog stanja za tvoj i susjedov dio - dvojni objekt se računa kao jedna kuća s dvije stambene jedinice.
Što točno znaći?
Kuća je spojena (u biti, između je samo zid) točno na međi između čestica.
Imam riješenje o uknjižbi prava vlasništva, gdje se navodi da je:
čestica xxx/1 kuća i dvor upisana u zk. ul. xxx1 u korist xxx xxx1.
čestica xxx/2 kuća i dvor upisana u zk. ul. xxx2 u korist xxx xxx2.
Dal je to to?
U biti ti kažeš ako nije etažirano da ja moram za cijeli objekt tražiti tu snimku, a susjed ne mora legalizirati (niti neće, nemaju novaca).

Quote:
Ovo se računa kao komplet nelegalna zgrada, ne samo dogradnja, jer se u startu odstupilo od građevinske dozvole. Stoga se naknada plaća za cjelokupan volumen. Doprinosi se plaćaju na razliku volumena. Treba priložiti građevinsku dozvolu sa žigom pravomoćnosti - dakle, odnijeti građevinsku u nadležni ured za graditeljstvo da lupe taj žig, ako ga nemaš.
Imam odobrenje za građenje (jel to građ dozvola?) i projekt s nacrtom i opisom, vrstom materijala etc.
E sad ima jedna kvaka. Doznao sam da se u to vrijeme (1974) niti nisu smjele graditi kuće bez tog podruma koji je trebao služiti kao sklonište (valjda u slučaju rata). Ima i naveden članak na prvoj stranici projekta u kojem piše:
"U smislu čl.30 "odluke o skloništima" - službeni vijesnik S.O. Varaždin br. 11/1971 od 7. svibnja 1971 godine, vrijednost građevnog dijela iznosi:-"
-tu piše izračun vrijednosti podruma i prizemlja
Na toj istoj prvoj stranici je i lupljen žig da je opčinskom sekretarijatu za komunalne poslove plaćen doprinos za izgradnju, korištenje i održavanje skloništa na području opčine xxxxxxxxxx(službeni vjesnik broj 11/71) na osnovi troškovnika za iznos od 1%. - To je taj današnji komunalni doprinos?
U stvarnosti bi moji roditelji i izgradili po nacrtu ali ih je priječila voda na 60cm dubine pa se kuća napravila bez podruma. Dal se može išta uraditi po pitanju toga da tad nije bilo dozvoljeno raditi bez podruma/tkz. skloništa pa da se prizna kao legalno ovo prvotno izgrađeno? Pretpostavljam da ne, ali tko pita ne skita
Na zadnjoj stranici odobrenja za građenje je žig od "Opčinskog sekretarijata za opčinske poslove" - to je taj žig?

Quote:
Ove dvije pomoćne zgrade ne mogu ići po članku 14 kao pomoćne jer glavni objekt nije legalan - dakle ne gine ti plaćanje i doprinosa.
Pitanja i odgovori s stranice mgip-a te ovdje demantiraju
"U vodiču za legalizaciju piše da se za pomoćne građevine ne plaća komunalni i vodni doprinos, a u Hrvatskim vodama na upit o plaćanju izjavljuju da to ne ovisi o njima već o upravnom tjelu koje im šalje zahtjev, ali da praksa do sad pokazuje da se kad se legalizira i stambena i pomoćna građevina u istom postupku plaća i za stambenu i za pomoćnu građevinu vodni (pa valjda i komunalni) doprinos.
ODGOVOR: Komunalni i vodni doprinos se ne plaćaju prilikom legalizacije pomoćne zgrade neovisno o tome legaliziraju li se i pomoćna i glavna zgrada u istom postupku ili je glavna zgrada ranije stekla status zakonite."

Quote:
Daljnji problem, te dvije zgrade, s obzirom da imaju zajednički krov ne računaju se više kao dvije zgrade, nego jedna.
Isječak iz PPU opčina te i ovdje demantira:
"Pomoćne i gospodarske građevine (vezane uz poljoprivredu) mogu se graditi i kao dvojne ili
u nizu (na zajedničkom dvorišnom pravcu) pod uvjetom da:
- su izgrađene od vatrootpornog materijala, odnosno da ih razdvajaju vatrootporni
zidovi"
"Građevine koje se grade kao dvojne ili u nizu moraju s građevinom na koju su prislonjene
činiti arhitektonsku cjelinu. To se osobito odnosi na visinu građevine, nagib krova, kao i na
ulično pročelje."

U najgorem slučaju mogu prepiliti grede na tom mjestu, ali to bi po meni bila glupost jer su dvojne građevine dozvoljene općinskim PPU-om.

Quote:
I daljnji problem je da ni ta zgrada (sastavljena od te dvije pomoćne) ne može ići kao jednostavna ako premašuje 100 m2 (možda ne?). Ako premašuje mora ići kao manje zahtjevna. Dakle potrebno je, u tome slučaju, i za to napraviti snimku izvedenog stanja.
Ne premašuje ali ako sam u pravu to i nije bitno jer će biti 2 pomoćne.


Quote:
Geodet će snimiti sve što je na parceli pa će snimka sadržavati sve zgrade - to znači ide pod jednu stavku - nije potrebno više geodetskih snimki.
Ok, ali da li u tom slučaju račun geodete veći? Pretpostavljam da je nešto veći.

Quote:
Znači za kućicu od pajceka (jednostavnu zgradu) treba obračun za plaćanje doprinosa i naknade (ne treba snimka izvedenog stanja).
Tu ću možda doskočiti problemu tako da ću srušiti 1,5m dužine i staviti kvadraturu ispod 50m2.
Trebam samo vidjeti koliko bi me ispala legalizacija jednostavne zgrade, pa ako je cifra povelika rađije ću zasukati rukave na tjedan dana - nije danas samo tako zaslužiti 10-tak tisuća kunića i još k tome za tjedan dana

Quote:
Komunalni i vodni doprinos nisu manji za jednostavnu zgradu po m3.
Hvala na ovoj informaciji.

I još par pitanjca, imam ograđen kokošinjac s jednom maleckom kučicom za koke s zidanim betonskim temeljom i jednu drvenu na nogama, na jednom dijelu dvorišta je izlijan beton na zemlju gdje su se nekad držala drva (cca 3x3m), te septičku jamu spojenu na kuću (1 zidana + 3 cijevi i odvod prema livadi - da vidite kako trava raste oko kanala ). Septička je u projektu nacrtana (kvadratna s komorama za prelijevanje, ali je s vremenom postala trošna/propusna pa smo ju razbili, zatrpali zemljom i napravili drugu malo dalje. Dal će trebati legalizirati što od ovog?

[/QUOTE]
Kaj se ispričavaš [/QUOTE]

Čitam da se mnogi bune što su sad cijene povoljnije. Ali cilj ove države nije u tome da pomognu ljudima legalizirati, nego da namaknu novce. Nakon ovog nas vjerojatno čeka još sto čuda od poreza/naknada/etc samo da se državi nešto novo plati.
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 19:09   #70
Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Što točno znaći?
Kuća je spojena (u biti, između je samo zid) točno na međi između čestica.
Imam riješenje o uknjižbi prava vlasništva, gdje se navodi da je:
čestica xxx/1 kuća i dvor upisana u zk. ul. xxx1 u korist xxx xxx1.
čestica xxx/2 kuća i dvor upisana u zk. ul. xxx2 u korist xxx xxx2.
Dal je to to?
U biti ti kažeš ako nije etažirano da ja moram za cijeli objekt tražiti tu snimku, a susjed ne mora legalizirati (niti neće, nemaju novaca).
Iz ovoga vidim da su te dve kuće ili u startu samostalni objekti ili da to nije bio slučaj trebalo je biti izvršeno etažiranje. Ok, onda, radiš samo za svoju kuću.


Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Imam odobrenje za građenje (jel to građ dozvola?) i projekt s nacrtom i opisom, vrstom materijala etc.
E sad ima jedna kvaka. Doznao sam da se u to vrijeme (1974) niti nisu smjele graditi kuće bez tog podruma koji je trebao služiti kao sklonište (valjda u slučaju rata). Ima i naveden članak na prvoj stranici projekta u kojem piše:
"U smislu čl.30 "odluke o skloništima" - službeni vijesnik S.O. Varaždin br. 11/1971 od 7. svibnja 1971 godine, vrijednost građevnog dijela iznosi:-"
-tu piše izračun vrijednosti podruma i prizemlja
Na toj istoj prvoj stranici je i lupljen žig da je opčinskom sekretarijatu za komunalne poslove plaćen doprinos za izgradnju, korištenje i održavanje skloništa na području opčine xxxxxxxxxx(službeni vjesnik broj 11/71) na osnovi troškovnika za iznos od 1%. - To je taj današnji komunalni doprinos?
U stvarnosti bi moji roditelji i izgradili po nacrtu ali ih je priječila voda na 60cm dubine pa se kuća napravila bez podruma. Dal se može išta uraditi po pitanju toga da tad nije bilo dozvoljeno raditi bez podruma/tkz. skloništa pa da se prizna kao legalno ovo prvotno izgrađeno? Pretpostavljam da ne, ali tko pita ne skita
Na zadnjoj stranici odobrenja za građenje je žig od "Opčinskog sekretarijata za opčinske poslove" - to je taj žig?
Ovo boldano ti nisam baš skužila, ali bit je da ako je kuća odstupila od onoga što je dozvoljeno tim odobrenjem za građenje (to se svakih par godina drukčije zvalo, ali svrha je ista kao i građevinske dozvole), onda je nelegalna cijela. Da je poštovano to odobrenje, pa samo nešto nadograđeno extra, onda je to nelegalna dogradnja. Ima veze samo za plaćanje naknade.

Da, ovo na kaj se odnosi prvi žig je tadašnji komunalni doprinos, baš dobro da je to plaćanje tako potvrđeno.

A ovaj žig na zadnjoj stranici je žig te institucije koja je izdala odobrenje.

Uz žig pravomoćnosti ide natpis - dokument je pravomoćan datuma tog i tog. Dakle, to moraš pribaviti.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Pitanja i odgovori s stranice mgip-a te ovdje demantiraju
"U vodiču za legalizaciju piše da se za pomoćne građevine ne plaća komunalni i vodni doprinos, a u Hrvatskim vodama na upit o plaćanju izjavljuju da to ne ovisi o njima već o upravnom tjelu koje im šalje zahtjev, ali da praksa do sad pokazuje da se kad se legalizira i stambena i pomoćna građevina u istom postupku plaća i za stambenu i za pomoćnu građevinu vodni (pa valjda i komunalni) doprinos.
ODGOVOR: Komunalni i vodni doprinos se ne plaćaju prilikom legalizacije pomoćne zgrade neovisno o tome legaliziraju li se i pomoćna i glavna zgrada u istom postupku ili je glavna zgrada ranije stekla status zakonite."
Tja, ovo im je nešto novo, nije logično, nije u skladu sa zakonom, a i u suprotnosti je s onim što su prije pisali.

Naime, da bi ti pomoćnu zgradu legalizirao po Članku 14. bez plaćanja komunalnog doprinosa ti moraš priložiti dokaz legalnosti glavne zgrade. Kako ćeš to priložiti, ako zgrada nije legalna?

Dakle, a za to vremena nema ako se održi ovaj rok, ti bi prvo trebao dobiti rješenje o izvedenom stanju za svoju kuću i onda to rješenje priložiti + 3 kopije katastarskog plana uz zahtjev za legalizaciju pomoćnog objekta.

Ovo im je neko pitijsko objašnjenje koje niš ne znači, kontradiktorno je sa zakonom.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Isječak iz PPU opčina te i ovdje demantira:
"Pomoćne i gospodarske građevine (vezane uz poljoprivredu) mogu se graditi i kao dvojne ili
u nizu (na zajedničkom dvorišnom pravcu) pod uvjetom da:
- su izgrađene od vatrootpornog materijala, odnosno da ih razdvajaju vatrootporni
zidovi"
"Građevine koje se grade kao dvojne ili u nizu moraju s građevinom na koju su prislonjene
činiti arhitektonsku cjelinu. To se osobito odnosi na visinu građevine, nagib krova, kao i na
ulično pročelje."

U najgorem slučaju mogu prepiliti grede na tom mjestu, ali to bi po meni bila glupost jer su dvojne građevine dozvoljene općinskim PPU-om.
To je također pitanje shvaćanja što samostalni objekt jest. U principu je samostalni objekt onaj koji je konstruktivno samostalan i može se srušiti bez da ugrozi susjedni objekt. To nije moguće ako objekti imaju zajednički krov.

Btw, dvojni objekt je onaj koji jest samostalan konstruktivno, ali prislonjen na drugi.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Ne premašuje ali ako sam u pravu to i nije bitno jer će biti 2 pomoćne.
Možeš probati. Ionako sve ovisi o pojedinom referentu, možda ti i prođe.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Ok, ali da li u tom slučaju račun geodete veći? Pretpostavljam da je nešto veći.
Bilo bi logično, ali moraš pitati geodeta. Svakako ima više posla ako je više objekata na parceli.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Tu ću možda doskočiti problemu tako da ću srušiti 1,5m dužine i staviti kvadraturu ispod 50m2.
Na što točno misliš?

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
I još par pitanjca, imam ograđen kokošinjac s jednom maleckom kučicom za koke s zidanim betonskim temeljom i jednu drvenu na nogama, na jednom dijelu dvorišta je izlijan beton na zemlju gdje su se nekad držala drva (cca 3x3m), te septičku jamu spojenu na kuću (1 zidana + 3 cijevi i odvod prema livadi - da vidite kako trava raste oko kanala ). Septička je u projektu nacrtana (kvadratna s komorama za prelijevanje, ali je s vremenom postala trošna/propusna pa smo ju razbili, zatrpali zemljom i napravili drugu malo dalje. Dal će trebati legalizirati što od ovog?
Ovo ni ne možeš legalizirati, vidi zakon:

Članak 6.

(3) Nezakonito izgrađena zgrada ne može se ozakoniti ako je izgrađena:
...
– kao sklop trajno povezan s tlom (kamp-kućica, kontejner i sl.), odnosno na način i od materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.).

Kako si opisao septičku jamu, s njom bi po svakoj logici morao imati problema sa sanitarnom inspekcijom.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 13:23   #71
Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Nasuprot kuće su i dva pomoćna objekta koji se drže jedan uz drugog. ...

Drugi dio koji je kasnije građen (širi je, djelomično se vidi crta gdje je spajano s starim dijelom - tamo gdje je ožbukano se vidi crta) se sastoji od podruma i garaže koji imaju svaki svoja vrata i zajedno opet ne premašuju 50m2.

Nakon dogradnje drugog dijela, krovište je s prvog maknuto i napravljena je rekonstrukcija tako da je sad krovište "homogeno" kako to i zahtjeva PPU općine.

Pitanje: Dal se ovi iz općine mogu napraviti budale i reći mi da ovo nisu 2 pomoćne zgrade, nego jedna jednostavna? Kako im kontrirati? (Za pomoćne se ne plaća kom/vod doprinos a za jednostavne da.)
Zaboravila sam te na ovo upozoriti - ovaj objekt po opisu ne može ići pod pomoćne, jer ima dvije etaže - podrum i garaža u prizemlju.

Vidi zakon:

Članak 14.
Zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju za nezakonito izgrađenu pomoćnu zgradu u funkciji osnovne zgrade, koja ima jednu etažu i čija tlocrtna površina nije veća od 50 m² (u daljnjem tekstu: pomoćna zgrada) podnositelj zahtjeva prilaže:

– tri primjerka kopije katastarskog plana i
– akt na temelju kojega je osnovna zgrada izgrađena ili drugi dokaz da je osnovna zgrada zakonito izgrađena.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 21:15   #72
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam te na ovo upozoriti - ovaj objekt po opisu ne može ići pod pomoćne, jer ima dvije etaže - podrum i garaža u prizemlju.
Nisu 2 etaže, podrum je kraj garaže, sve je u razini zemlje, samo mi to zovemo podrum .
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 21:43   #73
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post

Tja, ovo im je nešto novo, nije logično, nije u skladu sa zakonom, a i u suprotnosti je s onim što su prije pisali.

Naime, da bi ti pomoćnu zgradu legalizirao po Članku 14. bez plaćanja komunalnog doprinosa ti moraš priložiti dokaz legalnosti glavne zgrade. Kako ćeš to priložiti, ako zgrada nije legalna?

Dakle, a za to vremena nema ako se održi ovaj rok, ti bi prvo trebao dobiti rješenje o izvedenom stanju za svoju kuću i onda to rješenje priložiti + 3 kopije katastarskog plana uz zahtjev za legalizaciju pomoćnog objekta.

Ovo im je neko pitijsko objašnjenje koje niš ne znači, kontradiktorno je sa zakonom.
Pa pretpostavljam da se vremena ima. Ako bude kako su rekli da se na riješenje čeka 1 mjesec, za riješavanje dokumenata cca 2-3 tjedna, vremena bi bilo. Prvo se legalizira kuća, pa nakon toga pomoćne zgrade.
Mislim da je i zbog toga ponuđeno da se može sve zajedno, al to ćemo vidjeti.


Quote:
To je također pitanje shvaćanja što samostalni objekt jest. U principu je samostalni objekt onaj koji je konstruktivno samostalan i može se srušiti bez da ugrozi susjedni objekt. To nije moguće ako objekti imaju zajednički krov.

Btw, dvojni objekt je onaj koji jest samostalan konstruktivno, ali prislonjen na drugi.

Možeš probati. Ionako sve ovisi o pojedinom referentu, možda ti i prođe.
Jest samostalan osim krova, kao što rekoh u krajnjoj opciji prepilim grede

Quote:
Na što točno misliš?
Pod rušenjem mislim da srušim zid (ovaj - /\ - neznam se izraziti), onda porušim 1,5m bočnih zidova, i zidam natrag taj srušeni (/\). Štala se sastoji od 3/5 pod dekom i 2/5 bez deke, naravno po cijelom objektu je krov.

Quote:
Kako si opisao septičku jamu, s njom bi po svakoj logici morao imati problema sa sanitarnom inspekcijom.
[/QUOTE]

Septička je nepropusna (nemam atest ali se to lako utvrdi - atest bi si mogao napraviti i sam i dokazati bilo kome al to naravno nije moguće jer treba platiti pdv državi ), prva komora zidana, dalje su 3 cijevi jedna do druge
okomito u zemlji na betoniranom "temelju" i naravno dalje sve spojeno cijevima na 70 m udaljenu livadu. Nema mogućnosti spajanja na kanalizaciju te vrste jer ne postoji (blaženo selo).
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:10   #74
Rok od 30 dana možeš objesiti mačku o rep

Predano sam zahtjev 14.11, nakon moje intervencije, tj. požurnice u vidu mog osobnog ukazanja kod referanta, očevid izvršen negdje 07.12

od onda od nikoga ni traga ni glasa.

Čekam 14.01.2013, to jekulturnih 60 dana, onda šaljem prijavu Ministarstvu

Zašto da ja poštujem Zakon, o ni ne? U čemu je razlika između mene i njih, pa sami su zadali rok.


Ovo sa septičkom ne kužim. Tko pita za nju? Nitko. Meni se ni ne navodi u projektu, mislimnije nacrtana, piše nešto da je to riješen nekako ne znam točni izraz, ali nije kanalizacija. Uglavnom, arhitekt mi rekao da se to automatski legalizira s objektom

Uostaklom, objekt je rađen '59, nadograđivan 70 i 80tih, pa koji onda crni atesti?

Po tome da imaš kotlovnicu, ne bi nikad legalizirao objekt, jer za kotlovnicu moraš imati sto preduvjeta, dozvola i atesta

Onaj Bleton od referenta pri očevidu koji je trajao čitavih 2,5 minute nije ni pitao za septičku. Rekao je samo da nacrti odgovaraju stvarnom stanju

dakle, jedno je teorija (Zakon) a drugo je praksa. Po dobrom starom hrvatskom običaju, nema veze jedno s drugim
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 19:35   #75
što mislite da če se desiti sa objektima tko ih na legalizira do 31.06. dali se budu plačali veči porezi {porez na nekretnine}
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 23:20   #76
IMAM KUĆU KOJU SAM NASLIJEDIO NEŠTO PAPIRA POSJEDUJEM DA LI NEKO MOŽE PREPORUĆITI KAKVOG ARHITEKTU I GEODETA NA PODRUĆJU VRAPĆA ILI SUSEDGRADA U ZAGREBU KUĆA JE SAGRADJENA PRIJE 68. ALI SAD TO JOŠ TREBA I DOKAZATI OD KUDA UOPĆE POĆETI.
brunobrl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 00:46   #77
Quote:
robberta kaže: Pogledaj post
što mislite da če se desiti sa objektima tko ih na legalizira do 31.06. dali se budu plačali veči porezi {porez na nekretnine}
kak ćeš plaćati veći porez, ak oni ni neznaju za objekt, jer je nelegelan i nigdje nije ucrtan?

koliko će njima trebat stoljeća da nalete na tvoj nelegalni objekt?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 00:50   #78
Quote:
brunobrl kaže: Pogledaj post
IMAM KUĆU KOJU SAM NASLIJEDIO NEŠTO PAPIRA POSJEDUJEM DA LI NEKO MOŽE PREPORUĆITI KAKVOG ARHITEKTU I GEODETA NA PODRUĆJU VRAPĆA ILI SUSEDGRADA U ZAGREBU KUĆA JE SAGRADJENA PRIJE 68. ALI SAD TO JOŠ TREBA I DOKAZATI OD KUDA UOPĆE POĆETI.
prvo odi do katastra da ti daju potvrdu jel objekt ucrtan ili nije prije 68

ak nije, trk do državne geodetske upreve po slike. ak nije na slikama, treba vidjeti kad je slikano, obično bude i prije 68 pa uz nekakvog sudskog vještaka ilii svjedočenja susjeda dokazati da je napravljena nakon slikanja a prije 15.02.68

ak je na potvrdi katastra ili na slikama objekt je legalan u tim gabaritima i automaski legalan, onda ga samo moraš dati ucrati, ak si ga nadograđivao u međuvremenu, nadogradnju legalizirati
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 10:44   #79
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
prvo odi do katastra da ti daju potvrdu jel objekt ucrtan ili nije prije 68

ak nije, trk do državne geodetske upreve po slike. ak nije na slikama, treba vidjeti kad je slikano, obično bude i prije 68 pa uz nekakvog sudskog vještaka ilii svjedočenja susjeda dokazati da je napravljena nakon slikanja a prije 15.02.68

ak je na potvrdi katastra ili na slikama objekt je legalan u tim gabaritima i automaski legalan, onda ga samo moraš dati ucrati, ak si ga nadograđivao u međuvremenu, nadogradnju legalizirati
Dal ako je objekt ucrtan u katastar je automatski legalan? Naime piše se da to ne znači da je legalan. Što to točno znači kad je objekt ucrtan na katastarsku mapu?
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:04   #80
Da, ako ti katastar potvrdi da imaju na česitci xy objekt evidentiran prije 15.02.1968. naravno, pod uvjetom da današnji objekt ima gabarite kao u katastru. Ak je nadograđivan, onda se nadogradnja mora legalizirati.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.