Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2014., 17:39   #1
Poticaji za zapošljavanje mladih

Ukratko...Vjerojatno ste čuli za novu mjeru poticaja za zapošljavanje mladih koji bi kao trebao stupiti od 1.1. a odnosi se na mlade do 29 godina starosti.Naime,radi se o tome da bi poslodavac bio oslobođen raznih doprinosa do pet godina za osobu koju će zaposliti,ali ju naravno kroz taj period nebi smio otpustiti.Konkretno me zanima što javnost misli o tome i to prvenstveno oni iznad 30 godina.Osobno sam prešao tridesetu,zajedno sa suprugom ostao bez posla jer se firma raspala,poslao na stotine molbi no kroz ovih nekoliko mjeseci i ništa!Moje osobno mišljenje o tom zakonu je da bi on kao takav bio kontraproduktivan po nas starije jer imamo čitavu vječnost do penzije,a već sad se više zapošljavaju malađi nego starji,barem je tako tu kod nas iz mjesta iz kojeg dolazim.Traži se jako malo radne snage,prvenstveno se najviše zapošljavaju oni od kojih će poslodavac dobit neku lovu preko burze,a koliko sam vidio iz tih natječaja 80% njih se raspisiju samo radi fore jer se zna tko će doći na njihovo radno mjesto.Sad već znam da ako poslodavac neće objaviti tko traži radnika već moraš zvati burzu da je taj definitivno raspisan natječaj samo radi poticaja radnika koji već možda i radi.Mladi,na vama život ostaje i nemam ništa protiv vas no zašto se uvijek prave diskriminacije posebice u vrijeme kad se stvarno traži jako mali broj radnika.Ima tu par firmi kod nas u Varaždinskoj županiji a zna se koje su, koje kao stalno trebaju ljude ali oni jednostavno eto imaju politiku da ideš sa posla a kod kuće te već čeka radna knjiga i oni stalno rotiraju ljude.Ne radi se to radi toga da se otvorilo koje radno mjesto već samo nakon recimo godine dana ti daju otkaz.Znam čak i ljude koji jednostavno nakon godine dana idu u drugu firmu sasvim različite djelatnosti gdje opet nakon godine dana dobiju otkaz i vraćaju se u prvu firmu.Sve to znači da je tržište rada neovisno o zakonu već odavna fleksibilno unatoč Mrsićevim tvrdnjama da nije, no nedaj Bože da se takav čovjek razboli jer njegov život za njega je gotov.Baš me zanima vaše mišljenje u svezi tog.Danas je nažalost došlo takvo vrijeme unatoč tvrdnjama da to nije tako da će poslodavac radije zaposliti mladog čovjeka unatoč tome što nema iskustava i data će ga na doškolovanje pa makar na Burzi rada već ima čovjeka koji je radio u toj branši.Primjera za to u svojoj regiji imam na tisuće.Imam dva zanimanja ali eto firma je ošla u stećaj no ipak ne gubim nadu jer ona umire posljednja.Plaši me jedino brojka nezaposlenih u odnosu na broj slobodnih radnih mjesta.Plaši me i to da i nađem posao,a da opet neću primati plaču jer i ova firma mi ih duguje mnogo pa mi ne treba još jedna takva.

Zadnje uređivanje knightrieder : 16.11.2014. at 17:42. Reason: pravopis
knightrieder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 12:28   #2
To je populistički potez radi dodvoravanja određenim grupama na koje trenutna Vlada računa u izbornoj godini. Isto tako i sve ostale mjere poticanja zapošljavanja. Cilj je samo maknuti mlade s burze jer smo trenutno po nezaposlenosti mladih prva ili među prvim zemljama u Europi (možda i na svijetu?). Jedina poštena mjera bila bi snižavanje doprinosa za sve zaposlene, ali taj film nećemo gledati.

Poslodavci (kao i svi ljudi) koriste sve što mogu, i ako im država omogućava da dobiju radnika za džabe, naravno da će to iskoristiti prije nego uzmu nekoga koga će morati platiti. Nema tu milosti ni morala. Naše tržište rada je u potpunosti izobličeno i nakazno od silnih "dobronamjernih" mjera koje bi kakti trebale pomoći i koje su mu napravile ogromnu štetu. Najmanje što je Mrsić trebao napraviti kad je sjeo u foteljicu je bilo ne dirati ništa, i danas bi bilo bolje nego što jest.

Quote:
knightrieder kaže:
Sad već znam da ako poslodavac neće objaviti tko traži radnika već moraš zvati burzu da je taj definitivno raspisan natječaj samo radi poticaja radnika koji već možda i radi.
Možeš ovo pojasniti?

Zadnje uređivanje liuskekivi : 24.11.2014. at 12:36.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 13:47   #3
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
Možeš ovo pojasniti?
Radi se o tome da objave oglas na HZZ ali bez informacija, samo pise " Podaci o poslodavcu dostupni su u HZZ-u" , tako da se nemoze prijaviti na taj oglas. U vecini slucajeva se vec zna tko ce raditi , mada zna biti da vec i netko radi. Poslodavac je duzan objavit natjecaj ako zeli poticaj za radnika.

19Mihael91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 13:51   #4
Meni je pretragično da se s jedne strane produljuje zakonska dob za odlazak u mirovinu, a s druge strane onemogućava starijima da nađu ili zadrže posao.

Jedna ruka ne zna što radi druga.

O tome da mi smrdi na dobnu diskriminaciju ni ne pričam, može se to nazivati poticajima do prekosutra, ali pitam se da li bi prošlo na ocjeni ustavnosti.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 14:31   #5
Trenutno smo treći po nezaposlenosti u EU, iza Grčke i Španjolske, iako je i to upitno s obzirom na spremnost HZZ-a da ljude briše iz evidencije: Unemployment rates, seasonally adjusted, September 2014.

Ali evo gdje se ne može varati: po stopi zaposlenosti smo zadnji: Unemployment rates, seasonally adjusted, September 2014.

Stručna opsosobljavanja, javni radovi i ino su mjere dizajnirane da nezaposlene nakratko skinu s burze. Nije slučajnost da osoba nužno mora biti izbrisana iz evidencije dok koristi neku od dotičnih mjera. Uostalom, po kojoj logici bi ju se trebalo prestati voditi kao nezaposlenu dok je na stručnom osposobljavanju, ako je sam naziv mjere "stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa"? O postroženju HZZ-ovih uvjeta javljanja da ne govorimo. Samo zbog takvih manipulacija smo smo ovdje opet treći, iako bismo trebali biti barem drugi: Unemployment rates by duration, 2013.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 15:16   #6
Mladi (30 god) - zapošljavanje

Quote:
knightrieder kaže: Pogledaj post
Ukratko...Vjerojatno ste čuli za novu mjeru poticaja za zapošljavanje mladih koji bi kao trebao stupiti od 1.1. a odnosi se na mlade do 29 godina starosti.
Pozdrav, evo da oživim malo temu. Pitao sam ovo u HZZ-u, poreznoj upravi i ministarstvu resornom ali nema odgovora.

Postoji li mogućnost prema Zakonu o doprinosima od 1.1.2015. na snazi, kojim bi se poslodavcu prilikom prebacivanja zaposlenika iz iz obrta i s njime izjednačene djelatnosti u društvo s ograničenom odgovornošću mogla ostvariti pogodnost da mladu osobu koju je dosad imao zaposlenu u obrtu na neodređeno sada zaposli u tvrtki koja je d.o.o. i da bude oslobođen davanja NA PLAĆU prilikom sljedećih (do) 5 godina?

Naime, Zakon o doprinosima ('Narodne novine' br. 84/08, 152/08, 94/09, 18/11, 22/12, 144/12, 148/13, 41/14, 143/14) u članku 7, točka 54 kaže:


54. mlada osoba – jest fizička osoba koju poslodavac po osnovi ugovora o radu sklopljenog na neodređeno vrijeme prijavljuje na obvezno mirovinsko osiguranje i obvezno zdravstveno osiguranje te do dana početka osiguranja ima manje od 30 godina života, a do dana sklapanja ugovora o radu nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme s istim poslodavcem.


Znači, obrtnik i vlasnik d.o.o. tvrtke koje postoje paralelno je isti čovjek samo je otvorio novi d.o.o. u koji želi zaposliti dosadašnje zaposlenike od kojih su neki do 30 god i želi da sve bude po Zakonu?

Hvala!
Freeman4455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 18:11   #7
Trebao bi moći, pod uvjetom da zaposliš na neodređeno. Barem sam takav dojam ja imao sa računovodstvom kada sam im rekao da mi provjere to. Koliko znam, svejedno je gdje je prije ta osoba radila, ako je mlađa od 29g i misliš je zaposliti na neodređeno.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 22:05   #8
Ova mjera je jos jedan pucanj u prazno... potrebno je drasticno snizenje poreza, svima. Bez oporavka ekonomije, ovo je samo vrtnja ukrug.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 12:11   #9
Ovo je bio dobar potez, ali samo to jednostavno nije dovoljno...
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 19:16   #10
Mene zapravo zanima, da li je itko bio dobio te poticaje, i da je dao otkaz? Imam li kakve pravne posljedice ili nešto?
maja230 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 23:45   #11
Ne dobivaš ti poticaje, nego poslodavac.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 12:58   #12
Quote:
maja230 kaže: Pogledaj post
Mene zapravo zanima, da li je itko bio dobio te poticaje, i da je dao otkaz? Imam li kakve pravne posljedice ili nešto?


Nemas. Poslodavac ce samo vratiti neiskoristena sredstva.
__________________
Roweeeena!
game is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 14:26   #13
Ne možeš dati poticaje jednoj skupini nezaposlenih radnika kako bi brže pronašli posao i time ugroziti ostale. Ako zaposliš studente na 2500kn što je sa cijenom rada za ostale, što je sa onima koji imaju obitelj i djecu a ostali su bez posla, što je sa onim starijim generacijama?
Ako ništa stope poticaja trebaju biti utoliko progresivne da se u svakoj dobnoj skupini omogući podjednak intenzitet zapošljavanja, dakle mladima bez iskustva i starijima dati progresivnije veću stopu nego srednovječnoj radnoj snazi u potrebnoj i vremenski prilagodljivoj mjeri..
Ovo je mjera bez kvalitetnog učinka jer poslodavci koriste ovu mjeru samo godinu dana i nakon toga u pravilu većina zaposlenih ostaje bez posla i uzme se drugi radnik dok autor teme koji ima obitelj bezuspješno šalje svoje molbe zato jer je navršio 30 godina..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 14:54   #14
Na što ti misliš? Stručno osposobljavanje nije"mjera", a postoje mjere koje uvjetuju da držiš radnika neko vrijeme(ili makar olakšavaju ostanak tog istog radnika u firmi).
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 23:09   #15
rocket86 ma znam da ja ne dobim, nego poslodavac, ali preko mene dobi, pa me to zanimalo..


A jel zna itko koliko se to dugo čeka?
Jer prvi put kad su predavali za mene, nešto se na burzi zakompliciralo, i nakon čak 9 mjeseci je odgovoreno, i na kraju je poslodavac odustao..
maja230 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 00:23   #16
Iako ću i sama koristiti poticaje sa burze i olakšicu za doprinose kao mlađa od 30 godina, smatram da apsolutno svi poticaji služe, kao što je već ranije rečeno za skidanje određenog broja ljudi sa burze. Dakle, svi ti poticaji su formulirani tako da služe isključivo državi i friziranju brojki! Željela bi se osvrnuti na sljedeće:

1. poticaji za samozapošljavanje - apsolutno ih dobiva skoro bilo tko. Dakle, vode računa samo da je troškovnik u skladu sa njihovim propisima (koji su inače totalno bezveze i nemaju previše smisla). Sama sam svjedočila da ljudi dobivaju te poticaje na temelju poslovnog plana pisanog rukom. Razumijem da poznavanje rada na računualo nije presudno u nekom zanatu (npr. automehaničar), no smatram da svatko tko planira voditi obrt, firmu mora poznavati barem osnove rada na računalu. Sami poticaji obvezuju korisnike da se godinu dana prijave na puno radno vrijeme i ukoliko im posao ne krene ostati će dužni državi oko 50 000 kn sa kamata i izgubiti sva prava. To je pošteno, no ako je već tako trebalo bi se potruditi napraviti veću selekciju korisnika i davati poticaje samo onima koji su stvarno sposobni biti poduzetnici, a ne gurati ih u još veći ponor.

2. poticaji za zapošljavanje mlađih od 30 godina - imala sam priliku svjedočiti nastupu jedne koke sa burze koje sa na mom fakultetu hvalila kako (ne mogu se sjetiti brojki) gotovo svako nakon završenog fakulteta ubrzo nađe posao. Ako je stvarno tako, smatram kako bi sredstva uložena u realizaciju ovih poticaja bilo pametnije uložiti u zapošaljavanje onih (npr. +40) jer mladi već samim time što su mladi imaju prednost u zaposlenju. Jasno mi je da bi takav prijedlog izazvao negodovanje, no eto nije moguće uvijek svima ugoditi.

3. stručno osposobljavanje - ova me mjera uvelike podsjeća na onaj probni rad kojeg odradiš besplatno (ili za neku sitnu lovu) i onda te nakon što završi zamijeni netko drugi koji radi isto tako. U redu, dobiješ nekakvo iskustvo, no što ti to znači kadi si uglavnom za godinu dana opet na bruzi. Budimo realni, ovo je mjera isključivo za mlade i ajde baš zbog toga bi mjeru pod brojem 2. trebali usmjeriti na one starije sa iskustvom.

Uglavnom, što više kopam i informiram se o sustavu jer i sama ulazim u poduzetničke vode, sve sam više razočarana. Ljudi koji rade na zavodu, u poreznoj, itd..užasno su neinformirani, nezaintresirani, a da ne pričam o njihovoj kulturi i suosjećanju. Žalosno je da državni službenici još uvijek ne shvaćaju da žive od privatnika i onih zaposlenih kod istih. No, to je već za neku drugu temu.

Cijeli sustav rad je katastrofalan, a tako će i biti dokle god na vlast ne dođe netko sa bar malo pameti i empatije.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 06:22   #17
Ovim sustavom poticaja najviše su nastradali oni od 40-50 godina starosti koji su ostali bez posla. Za ovu dobnu populaciju nema NIKAKVIH izgleda da se po ovakvom sustavu poticaja zaposle, jer će svatko tražiti one mlađe ili starije, čime bi iskoristio neki od poticaja.

Stručno osposobljavanje samo po sebi je smijurija.
Na taj način firme su dobile besplatnu radnu snagu za nižu razinu poslova (npr. moj sin je magistar informatičkih znanosti, na "osposobljavanju" je u izvrsnoj privatnoj firmi, ali im služi kao Katica za sve, uključujući i nabavku pauze) koju bi odrađivali manje obrazovani.
Ovako, riješe se "osposobljivača" nakon godine dana, uzmu drugog... i tako ukrug.

Jedina mjera koja je koliko toliko smislena su poticaji za samozapošljavanja, ali i o tome bi se dale napisati knjige, uglavnom iz vlastitog iskustva...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 08:18   #18
Imaju poticaji i za one iznad 30, sam moras imati manje od godinu dana iskustva u struci i biti bar mj dana na burzi, procitaj malo detaljnije ima vise opcija...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 09:35   #19
A kaj to konkretno znači jednoj 43-godišnjakinji koja je ostala bez posla? Koja je, recimo, 25 godina hrmblala u nekom šnajderaju i privatnik ju je zamijenio mlađom i zdravijom?
Mislim, daj pročitaj moj post sa razumijevanjem, ako može...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 09:52   #20
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A kaj to konkretno znači jednoj 43-godišnjakinji koja je ostala bez posla? Koja je, recimo, 25 godina hrmblala u nekom šnajderaju i privatnik ju je zamijenio mlađom i zdravijom?
Mislim, daj pročitaj moj post sa razumijevanjem, ako može...

Ali poticaji trebaju onima bez iskustva, da steknu iskustvo..za sve ostale se pretpostavlja da su stekli neko iskustvo sa x godina rada i daljeje na njima..kako bi ti organizirao te poticaje za zaposljavanje? prema tome svi koji su ostali bez posla bi trebali raditi na poticaje, dakle svi bi radili na racun drzave a ne poslodavca? ne kuzim kako bi vi to organizirali??
pa problematicn su oni koji nemaju iskustvo a poslodavac zeli radnika koji ipak nesto zna...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:45.