Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2013., 13:33   #81
Rusi "oborili" meteorit. Mediji.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:36   #82
Ovo je pdf Znanost! Dajte molim vas nešto konkretno napišite! Odakle Ivanu priče o još jednom meteoritu i NASA-i koja skriva pad još jednog? Zašto mediji jebeno dižu paniku?
Ja sam van sebe od straha!!
Astrobobo ti se u tu kužiš, daj nešto utješno napiši za nas laike? Ja sam stvarno presrala se nakon par minuta što sam čitala portale.
marion1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:36   #83
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Kugla promjera 100 metara ima volumen 4188790 metara kubičnih.
523800 m3
http://gradimozadar.hr/kalkuratori/46-kalkulat#sphere

(4/3) x (radijus na treću potenciju) x Pi
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:37   #84
Za teoretičare zavjere - da, Rusija ima/imala je antiraketni štit oko Moskve

Npr. http://en.wikipedia.org/wiki/ABM-1_Galosh

-> pogledati brzinu rakete (na desnoj strani) - radi se o Mach 4. Takva brzina je smiješna u odnosu na 10-20 km/s kojom dolazi meteorit... I sustav je na nekoliko tisuća kilometara od Čeljabinska i Urala. Također, imaju nuklearnu bojnu glavu, te bi se taj udar zračenja itekako detektirao (uostalom, nuklearne eksplozije u atmosferi nije bilo pedesetak godina).

Dobra analogija bi bila gađanje teškog kamiona (bez kočnica) na velikoj nizbrdici puškom. Čak i u slučaju pogotka, neće se promijeniti ishod...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:37   #85
Quote:
marion1106 kaže: Pogledaj post
Dajte vi koji se kužite u astronomiju i pratite zbivanja objasnite nama laicima što oni to još očekuju? Naši prokleti mediji pišu toliko senzacionalistički da bih se od straha najradije sad bacila sa zgrade!
Očekuju još jedan ovakav meteor ili nam nešto skrivaju?!
Nitko ne očekuje novi meteorit, jedan ruski luđak priča gluposti a mediji od toga rade senzaciju.
Nevezano uz to blizu zemlje će sutra proći puno veći asteroid.
Nemaš se čega bojati tj. danas nemaš više razloga da se bojiš nego jučer jer je vjerovatnost da će ti meteorit nenadano past na glavu danas ista kolika je bila jučer.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:41   #86
Quote:
marion1106 kaže: Pogledaj post
Ovo je pdf Znanost! Dajte molim vas nešto konkretno napišite! Odakle Ivanu priče o još jednom meteoritu i NASA-i koja skriva pad još jednog? Zašto mediji jebeno dižu paniku?
Ja sam van sebe od straha!!
Astrobobo ti se u tu kužiš, daj nešto utješno napiši za nas laike? Ja sam stvarno presrala se nakon par minuta što sam čitala portale.
Nema nikakvih indicija da će još asteroida danas pasti na Zemlju... S druge strane, nitko nije očekivao ni ovaj. Došao je iz smjera Sunca, pa ga je bilo teško uočiti.
Uz to, zbog statističkih razloga, velika većina ovakvih meteorita padne ili se raspadne iznad oceana ili nenapucenih područja. Ovo je iznimka, inače se ovakvi meteoriti relativno često raspadaju u Zemljinoj atmosferi, ali iznad nenaseljenih područja.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:42   #87
Quote:
marion1106 kaže: Pogledaj post
Ovo je pdf Znanost! Dajte molim vas nešto konkretno napišite! Odakle Ivanu priče o još jednom meteoritu i NASA-i koja skriva pad još jednog? Zašto mediji jebeno dižu paniku?
Ja sam van sebe od straha!!
Sa Zemljom se svaki dan sudari više stotina objekata manje mase, uglavnom bez spomena vrijednih posljedica. Nekad se dogode i megatonske eksplozije, kao što je to prije koju godinu bilo iznad italije, ali se je udarni val odbio od nižih slojeva atmosfere. Dakle ruski znanstvenik nije ništa krivo rekao. Uvijek postoji vjerojatnost da oko veće kamenčuge kruži ili ga prate manji komadi. Nema šanse da to znamo dok ne udare jer oprema za otkrivanje još nije na toj razini.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:46   #88
13:37 Jedan od najpoznatijih hrvatskih astronoma Korado Korlević kazao je Indexu kako se takvo što nije moglo nikako predvidjeti, te da je također izmišljotina da slijedi novi udar meteora. "Ne može se to predvidjeti, onaj tko to tvrdi nema pojma". Detaljnije zasad nije mogao komentirati jer su informacije koje dolaze iz Rusije kontradiktorne. Kaže da treba pričekati još koji sat kako bi se eventualno pojavile fotografije meteorita koji su pali na tlo e kako bi sve institucije službeno objavile sve podatke koje imaju.
marion1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:52   #89
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Sa Zemljom se svaki dan sudari više stotina objekata manje mase, uglavnom bez spomena vrijednih posljedica. Nekad se dogode i megatonske eksplozije, kao što je to prije koju godinu bilo iznad italije, ali se je udarni val odbio od nižih slojeva atmosfere. Dakle ruski znanstvenik nije ništa krivo rekao. Uvijek postoji vjerojatnost da oko veće kamenčuge kruži ili ga prate manji komadi. Nema šanse da to znamo dok ne udare jer oprema za otkrivanje još nije na toj razini.
Ruski znanstvenik je idiot koji namjerno širi paniku radi samopromocije, ono što je rekao se može protumačiti u stilu očekujem nešto poput ovog u idućih par sati.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:55   #90
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Sa Zemljom se svaki dan sudari više stotina objekata manje mase, uglavnom bez spomena vrijednih posljedica. Nekad se dogode i megatonske eksplozije, kao što je to prije koju godinu bilo iznad italije, ali se je udarni val odbio od nižih slojeva atmosfere. Dakle ruski znanstvenik nije ništa krivo rekao. Uvijek postoji vjerojatnost da oko veće kamenčuge kruži ili ga prate manji komadi. Nema šanse da to znamo dok ne udare jer oprema za otkrivanje još nije na toj razini.
ja sam pitao a jos nema odgovor,a pa da pitam tebe.

Zasto se obicnim radarom u orbiti nebi mogle otkriti vece gromade ? jasno da nece detektirat 1x1metar, ali opasne i vece gromade bi trebao, zar ne ?

Radar salje zraku koja se odbija od predmeta. Sad koliko je zraka brza od predmeta ? Ili je domet radara premalen ?
Marko1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:56   #91
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Ruski znanstvenik je idiot koji namjerno širi paniku radi samopromocije, ono što je rekao se može protumačiti u stilu očekujem nešto poput ovog u idućih par sati.
Upravo tako sam ja to i protumačila. Jbg, laik sam i tek sada vidim koliko smo mi laici nezaštićeni od medijskog senzacionalizma. Recimo, dođeš na index.hr piše crvenim slovima PRIJELOMNA VIJEST i Zemlji slijedi novi udar?
Svi paničare, citiraju nekakve kvazi znanstvenike koji najavljuju novi udar. Ovaj Ivan.iv ovdje i po drugim pdfima širi paniku da nam NASA skriva udar većeg asteroida na Poljsku...ono, nemam blage veze o astronomiji, osim nekakvih osnova koje nemaju veze s ičim osim općom kulturom i baš me sve ovo isprepadalo tim više što već danima najavljuju da ovaj što prolazi večeras neće udariti. Odmah vociram uspomene na djetinjstvo kada sam umirala od straha da će nas pogodit nekakva kamenčuga i da ćemo svi izginut.
marion1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:02   #92
Quote:
Marko1976 kaže: Pogledaj post
ja sam pitao a jos nema odgovor,a pa da pitam tebe.

Zasto se obicnim radarom u orbiti nebi mogle otkriti vece gromade ? jasno da nece detektirat 1x1metar, ali opasne i vece gromade bi trebao, zar ne ?

Radar salje zraku koja se odbija od predmeta. Sad koliko je zraka brza od predmeta ? Ili je domet radara premalen ?
Tko kaže da nece otkriti 1x1 metar na visini LEO orbite?
Hoće, ali na toj visini je već kasno...
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:05   #93
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Tko kaže da nece otkriti 1x1 metar na visini LEO orbite?
Hoće, ali na toj visini je već kasno...
ako si citao prethodne psotove, pricali smo o radaru koji je u orbiti, i skenira smjer sunca (jer kao zato se ne moze uocit ranije samo iz tog smjera)
Marko1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:08   #94
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Za teoretičare zavjere - da, Rusija ima/imala je antiraketni štit oko Moskve

Npr. http://en.wikipedia.org/wiki/ABM-1_Galosh

-> pogledati brzinu rakete (na desnoj strani) - radi se o Mach 4. Takva brzina je smiješna u odnosu na 10-20 km/s kojom dolazi meteorit... I sustav je na nekoliko tisuća kilometara od Čeljabinska i Urala. Također, imaju nuklearnu bojnu glavu, te bi se taj udar zračenja itekako detektirao (uostalom, nuklearne eksplozije u atmosferi nije bilo pedesetak godina).

Dobra analogija bi bila gađanje teškog kamiona (bez kočnica) na velikoj nizbrdici puškom. Čak i u slučaju pogotka, neće se promijeniti ishod...
Ne pričaj o nečemu što ne znaš.

Ruski radari za rano upozoravanje razmješteni su po cijeloj Rusiji sa centralnim radarom u Moskvi Don-2N. Pošto je meteorit imao položenu putanju detektiran je dovoljno rano jer je morao preletjeti cijelu Rusiju.
Još 1995-te rusi su stavili u operativnu upotrebu ABM projektile (anti ballistic missile) 53T6 Gazelle koji mogu letjeti do brzine mach 10 i to sa ubrzanjem 100g (da dobro ste pročitali, 100g).
Meteor je sletio u centralnu Rusiju, dakle morao je preletjeti najmanje 3000km preko ruskog teritorija u položenoj trajektoriji. Pošto je letio oko 30km/s (potvrđeno na nekim siteovima) to znači da su rusi imali oko 100 sekundi vremena za reakciju. Nek je 10 sekudni potrošeno na ranu detekciju rubnih radara, 10 na precizno određivanje trajektorije centralnim radarom ostalo im je i više nego dovoljno vremena za reakciju protuzračnim raketama.
Jedna takva ABM rakete postiže brzinu mach 10 (3,4km/s) za 5 sekundi. Iako je 10 puta sporija od tog meteora ona uspije doći na visinu od 20km za vrijeme koje meteor prijeđe 200km. Ako je trajektorija i mjesto udara poznato (a bilo je jer danas odrediti preciznu putanju objekta koji nema vlastiti pogon nije problem) onda je vrlo jednostavno poslati signal bateriji raketa blizu Chelyabinska da presretnu meteorit. Znači treba uvrh glave 30 sekundi da protubalistička obrana može presresti bilo koji objekt brzine 30km/s u krugu cca. 1000 km na visini oko 20 km. Pošto je Chelybinsk u središnjoj Rusiji imali su dovoljno vremena.

Što se tiće tehnologije, već više od 5 godina rusi eksperimentiraju sa egzo atmosferskim protubalsitičkim projektilima koji bi takav meteorit mogle skinuti još dok ne uđe u atmosferu.

Inače pošto znamo da je formula energije masa puta brzina na kvadrat pa sve kroz 2 onda možemo vidjeti da sa malim projektilom možemo napraviti puno štete ako je brzina velika.
Pošto je presretačka raketa išla u smjeru meteora tada je relativna brzina rakete prema meteoru bila brzina meteora + brzina rakete, dakle raketa je udarila u meteor sa cca 34 km/s što je ogromna energija i to dovoljna da razleti meteor u manje komade....
Trebate ipak malo slušati na satovima fizike......
Analogija sa kamionom i metkom nema veze s tim jer su brzine male. Energija raste sa KVADRATOM brzine, dakle ako je kamion brži dva puta energija je veće 4 puta. Kamion nek ide brzinom 80kmh to je 0.02km/s a ovdje meteor ide 30km/s dakle 1500 puta brže. Dakle energija udara metka u kamion kad bi on išao 30km/s bi bila 2 miliona puta veća....

Zadnje uređivanje Kerefek76 : 15.02.2013. at 14:15.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:08   #95
Dobit ćeš jako puno smetnji i buke ako radar usmjeris prema Suncu
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:16   #96
Evo slušam na radiju i dalje govore da postoje opasnost od novih udara , a desetak min prije im gost astronom to demantirao, ne kuzim baš te medije.
kescasmas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:18   #97
Milan tarot mode on;

opcija 1 - večeras ameri rokaju atomku na Severnu Koreju i plasiraju priču kako ih je spucao asteroid.

opcija 2 - Severna Koreja ispaljuje atomku pod izgovorom da gađaju asteroid koji ide prema Pyongyangu, čiji se pad (atomke) sasvim slučajno završava u Južnoj Koreji.
aspirin.500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:19   #98
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Dobit ćeš jako puno smetnji i buke ako radar usmjeris prema Suncu
Ako saljes odredjeni signal sa signiturom, tesko da ces dobit isti signal povrat - od sunca (jer nece imat taj potpis).

Samo tvoj vlastiti odaslan signal ce imat jednaki "signature", sve ostalo bez toga je "smetnja".
Naravno ne moze se koristiti ovaj obican signal, vec treba bit neki prilagodjeni.



U svakom slucaju, kakva god "smetnja" dosla, ta smetnja ce se pojavljivati sa sve manjim delayom, odnosno priblizava se zemlji.

Signal koji se ne vrati je "ubilo" sunce, onaj koji se vrati se odbio od necega.
Marko1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:22   #99
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Što se tiće tehnologije, već više od 5 godina rusi eksperimentiraju sa egzo atmosferskim protubalsitičkim projektilima koji bi takav meteorit mogle skinuti još dok ne uđe u atmosferu.
Sve da postoji protuzračni sustav koji je to u stanju zbog čega bi itko gađao meteorit koji je već ušao u atmosferu? Da dobije još bolju kazetnu bombu koja će imati veće područje rasapa?
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:24   #100
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Meteor je sletio u centralnu Rusiju, dakle morao je preletjeti najmanje
3000km preko ruskog teritorija u položenoj trajektoriji. Pošto je letio
oko 30km/s (potvrđeno na nekim siteovima) to znači da su rusi imali
oko 100 sekundi vremena za reakciju. Nek je 10 sekudni potrošeno na
ranu detekciju rubnih radara, 10 na precizno određivanje trajektorije
centralnim radarom ostalo im je i više nego dovoljno vremena za
reakciju protuzračnim raketama.
Oprosti, ali seres naveliko.

Pogledaj malo testove ABM sustava i koliko muke i uspješnosti imaju sa presretanjem projektila koji su nekoliko puta sporiji od današnjeg meteorita i unaprijed im se zna putanja i smjer iz kojeg će doći. Sansa za uspješnim presretanjem ovakvog današnjeg slučaja bez prijašnjeg znanja o putanji, brzini je toliko mala da je ravna nuli.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.