Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2013., 15:33   #21
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To je već odlučeno. Kraljica i Vojvoda od Edinburgha dolaze na proslavu 300-e obljetnice sklapanja Utrechtskog mirovnog sporazuma između Britanije i Španjolske kojim je Gibraltar prepušten Velikoj Britaniji.
Aha ok sad mi je jasnije. A jel to ima veze sa kontrolom tko ulazi i izlazi iz Sredozemnog mora?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:38   #22
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Aha ok sad mi je jasnije. A jel to ima veze sa kontrolom tko ulazi i izlazi iz Sredozemnog mora?
Naravno, ideja je tada, između ostaloga bila da se Arapima onemogući kontrola prolaza brodova kroz gibraltarski tjesnac.

Stoga je Španjolska dobila Ceutu, a Britanija Gibraltar. Inače Gibraltar su već tada dobrim dijelom naseljavali Malteški trgovci, to je bila njihova trgovačka postaja, a Malta je već bila u sastavu britanskog imperija - zbog čega Britanija i jest inzistirala da Gibraltar pripadne njoj (jer su već tada na njemu većinsko stanovništvo činili britanski državljani tj podanici britanske krune).

Dakle zbog toga što je prepustila Gibraltar - Španjolska je nagrađena međunarodnim priznanjem njenog suvereniteta nad Ceutom, dok su Arapi iz Ceute "etnički očišćeni" i za njih su i Španjolska i Britanija zajednički izgradile potpuno novi grad: Tangier.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:39   #23
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Koliko strke oko jednog grebena. Mislim, ajde da je taj greben prikopcan za Veliku Britaniju, ali zaista ne znam sto ce im taj kamen par stotina kilometara daleko, koji je ionako u produzetku spanjolskog teritorija. Jel mi moze netko objasniti zasto Britanija i dalje drzi taj greben i koja joj je korist od njega? Uostalom, kako su uopce dosli u njegov posjed, buduci da nikad nisu imali svoju koloniju na teritoriju Spanjolske? Kako se dogodilo da imaju taj komad kamena tamo?
To je njihovo i ne daju to. Kaj tu nije jasno?
Nitko ne bi dao.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:44   #24
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Naravno, ideja je tada, između ostaloga bila da se Arapima onemogući kontrola prolaza brodova kroz gibraltarski tjesnac.

Stoga je Španjolska dobila Ceutu, a Britanija Gibraltar. Inače Gibraltar su već tada dobrim dijelom naseljavali Malteški trgovci, to je bila njihova trgovačka postaja, a Malta je već bila u sastavu britanskog imperija - zbog čega Britanija i jest inzistirala da Gibraltar pripadne njoj (jer su već tada na njemu većinsko stanovništvo činili britanski državljani tj podanici britanske krune).

Dakle zbog toga što je prepustila Gibraltar - Španjolska je nagrađena međunarodnim priznanjem njenog suvereniteta nad Ceutom, dok su Arapi iz Ceute "etnički očišćeni" i za njih su i Španjolska i Britanija zajednički izgradile potpuno novi grad: Tangier.
Ceuta je s druge strane prolaza, na vrhu Maroka jel? Jel to vece od Gibraltara ili su tu negdje?

Dobro, to je bilo tada, da se Arapima onemoguci kontrola prolaza brodova...ali sto je danas? Jel tamo Britanija ima svoju mornaricu pa pazi tko ulazi tko izlazi ili je Gibraltar jedan relikt proslosti koji vise nicemu ne sluzi? Mislim, cime se bave tamo ljudi, jel ima uopce stanovnika, znam da ima aerodrom, ali sto je jos tamo, ratna luka mozda?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:44   #25
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To je već odlučeno. Kraljica i Vojvoda od Edinburgha dolaze na proslavu 300-e obljetnice sklapanja Utrechtskog mirovnog sporazuma između Britanije i Španjolske kojim je Gibraltar prepušten Velikoj Britaniji.

Ne zna se međutim točno kad će ta proslava biti održana, datum još nije utvrđen, pretpostavlja se zbog delikatnog zdravstvevog stanja Vojvode.

mislim da je ovdje vise bila rijec o tome da ce Spanjocima biti najavljeno da ce Kraljica doci prije proslave obljetnice koja je ionako vec neko vrijeme ocekivana i organizirana i sve to -> povodom ovih recentnih zbivanja. i diplomatskog zahladnjenja dviju drzava.

pa u diplomaciji se to ucestalo tako i radi - ne salju se uvijek direktne prijetnje ili ista takvoga, bas kao sto PM D Cameron nije direktno prijetio ili ista Spanjolskom Premijeru u telefonskom razgovoru u srijedu - nego je to uradio na drugaciji nacin.


ili kao sto Shpanjolski odgovor na britanskog observera na granici Gibraltara je bila - pojacana kontrola, ne suprotno tome.

to se valjda zove visoka diplomacija...ili britanski nacin (diplomacije) barem.

Zadnje uređivanje Grazia : 11.08.2013. at 15:56.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:50   #26
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Koliko strke oko jednog grebena. Mislim, ajde da je taj greben prikopcan za Veliku Britaniju, ali zaista ne znam sto ce im taj kamen par stotina kilometara daleko, koji je ionako u produzetku spanjolskog teritorija. Jel mi moze netko objasniti zasto Britanija i dalje drzi taj greben i koja joj je korist od njega? Uostalom, kako su uopce dosli u njegov posjed, buduci da nikad nisu imali svoju koloniju na teritoriju Spanjolske? Kako se dogodilo da imaju taj komad kamena tamo?
samo je li to 'greben' ili pak jedna od glavnih strateskih baza Ujedinjenog Kravljevstva? i sve ostalo...

(da...izgleda da se svi slabo kuzimo danas - ko 'gluhi telefoni', nista manje)

wow
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 15:58   #27
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ceuta je s druge strane prolaza, na vrhu Maroka jel? Jel to vece od Gibraltara ili su tu negdje?

Dobro, to je bilo tada, da se Arapima onemoguci kontrola prolaza brodova...ali sto je danas? Jel tamo Britanija ima svoju mornaricu pa pazi tko ulazi tko izlazi ili je Gibraltar jedan relikt proslosti koji vise nicemu ne sluzi? Mislim, cime se bave tamo ljudi, jel ima uopce stanovnika, znam da ima aerodrom, ali sto je jos tamo, ratna luka mozda?
Britanija je tamo do devedesetih imala veliki mornarički garnizom, a u Francovo vrijeme bilo je stacionirano oko 10.000 vojnika. I dalje postoje velike vojne instalacije, radari i prislušni uređaji. Podmornička flotila je izmještena natrag u Britaniju, mislim da nema ni ratnih brodova više - s tim što će ih sada očito biti.

Što se gospodarstva tiče, Gibraltar više službeno nije porezna oaza, iako je bankarstvo i dalje poprilično jaka industrija. No trenutno najviše novaca zarađuju pružanjem internetskih kladioničkih usluga i online igara. Gotovo sve glavne europske sportske kladionice i sve igre koje igramo na facebook-u i drugdje organizirane su iz Gibraltara.

Dakako, Gibraltar je još uvijek važan pomorski centar, u njemu se obavlja i dobar dio carinjenja robe koja se uvozi u Europsku Uniju (zbog toga su i odustali od statusa porezne oaze, jer su procijenili da bi kao dio Europske Unije mogli više zaraditi kao prva EU luka za trans-atlantske brodove kroz carinske i špediterske pristojbe).

Inače poseban je kuriozitet da je Gibraltar jedina zemlja bivšeg britanskog imperija i Commonwealtha u kojoj se vozi na desnoj strani ceste. Dakle jedini britanski teritorij u kojem možeš kupiti automobil sa volanom na europskoj/ljevoj strani i imati službene dokumente i prometnu dozvolu koju izdaju britanske vlasti

Inače stopa PDV-ea iznosi 8% - najniža u Europskoj Uniji, Gibraltar je posredstvom Britaniske diplomacije uspio ishoditi izuzeće od europske direktive koja propisuje da najniža stopa PDV-ea na teritoriju Europske Unije smije biti 15%.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:11   #28
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Britanija je tamo do devedesetih imala veliki mornarički garnizom, a u Francovo vrijeme bilo je stacionirano oko 10.000 vojnika. I dalje postoje velike vojne instalacije, radari i prislušni uređaji. Podmornička flotila je izmještena natrag u Britaniju, mislim da nema ni ratnih brodova više - s tim što će ih sada očito biti.

Što se gospodarstva tiče, Gibraltar više službeno nije porezna oaza, iako je bankarstvo i dalje poprilično jaka industrija. No trenutno najviše novaca zarađuju pružanjem internetskih kladioničkih usluga i online igara. Gotovo sve glavne europske sportske kladionice i sve igre koje igramo na facebook-u i drugdje organizirane su iz Gibraltara.

Dakako, Gibraltar je još uvijek važan pomorski centar, u njemu se obavlja i dobar dio carinjenja robe koja se uvozi u Europsku Uniju (zbog toga su i odustali od statusa porezne oaze, jer su procijenili da bi kao dio Europske Unije mogli više zaraditi kao prva EU luka za trans-atlantske brodove kroz carinske i špediterske pristojbe).

Inače poseban je kuriozitet da je Gibraltar jedina zemlja bivšeg britanskog imperija i Commonwealtha u kojoj se vozi na desnoj strani ceste. Dakle jedini britanski teritorij u kojem možeš kupiti automobil sa volanom na europskoj/ljevoj strani i imati službene dokumente i prometnu dozvolu koju izdaju britanske vlasti

Inače stopa PDV-ea iznosi 8% - najniža u Europskoj Uniji, Gibraltar je posredstvom Britaniske diplomacije uspio ishoditi izuzeće od europske direktive koja propisuje da najniža stopa PDV-ea na teritoriju Europske Unije smije biti 15%.
Dobro kazes da su prva EU luka za trans-atlentske brodove, jel to znaci da oni tamo imaju ogromnu luku za najvece brodove? Mislim po slikama koje sam gledao, nije mi se cinilo da sam igdje vidio nekakvu veliku luku i brodove u njoj...
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:14   #29
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Dobro kazes da su prva EU luka za trans-atlentske brodove, jel to znaci da oni tamo imaju ogromnu luku za najvece brodove? Mislim po slikama koje sam gledao, nije mi se cinilo da sam igdje vidio nekakvu veliku luku i brodove u njoj...
Hm, nisam bio pa ne znam. Pretpostavljam da bi trebali imati dosta veliko i kvalitetno pristanište, posebno tamo na sjevernoj strani prema Algecirasu. Inače brodovi se mogu usidriti i na pučini pa se na njima obaviti carinjenje.

A postoje, naravno i druge luke, uključujući i Ceutu. Gibraltar nema nikakav monopol na te usluge.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:20   #30
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
I jedni i drugi malo pretjerali, Britanci u more bacili ogromne betonske blokove, da stvore podvodni greben ( a što će im to?), gdje su stoljećima španjolski ribari mrežama ribarili, pa sada im je to nemoguće. A Španjolci za odmazdu prave teškoće na granici, mislim da čitav sukob više šteti stanovnicima Gibraltara, pa će se to morati riješiti i GIB popustiti.

cak lako i za to ilegalno ribarenje Spanjolaca, a na sto se Gibraltarci i sa pravom, bune - ovo sto (ocito neprincipijelni) Shpanjolci rade je zadnja u redu provokacija.

drzava im pred bankrotom i financijskim kolapsom - uvjetno receno i dodatne kontrole i otezavanje na medji sa Gibraltarom ce rijesiti sto. fakat i glupo i besmisleno malo, ne mislis?

(plus zasto im ne bi bacili barijeru i te betonske blokove da se prestane sa ulazenjem u njihov teritorij, pa Gibraltarci se vec odavno stalno tuze na to i gledaju im kroz prste glede tog ilegalnog ribarenja barem).

Zadnje uređivanje Grazia : 11.08.2013. at 16:27.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:26   #31
A šta o tome misle Španjolci koji svakodnevno prelaze granicu i rade u Gibraltaru ?

Ljuti na vladu, optužuju ih da ovakvim nepotrebnim incidentima samo pokušavaju odvratit pažnju ljudi od realnih problema s kojima se vlada nije u stanju nosit'.

http://www.publico.es/internacional/...ar-la-atencion

M. Marquez, udruga španjolkih radnika, kaže da ih je oko 10,000 te da zbog ovakvih incidenata strahuju za posao. A u susjednoj (španjolskoj) La Línea de la Concepción gdje žive je nezaposlenost cca 30 % !

Zanimljivo je da kaže kako se manipulira informacijama o betonskim blokovima, dok je s druge strane "Andalucia bacila u more puno više blokova radi zaštite morske faune. Al to nitko ne spominje".
(ya que Andalucía "ha lanzado muchos más para proteger la fauna marina y de eso no se dice nada".)

Fakat je PP pretjerao. Doduše, brzo su se smirili. Naročito nakon što se je oglasila EU Komisija.
Naime, iako Gibraltar nije dio Schengena, španjolski gradjani jesu. A Španjolska ometa slobodno kretanje EU gradjanima, to jest Španjolcima.

PS. oni koji govore strane jezike a ne nalaze posao u Hrvatskoj, pravac Gibraltar (call center, onlajn gejming).
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:32   #32
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
fakat glupo i besmisleno malo, sto mislis?
Naš Blues je jedan mirotvorac i pacifist i ja ga potpuno kužim. Ali GIB neće ništa popustiti. U prvom redu stoga što bi bilo kakvo popuštanje u bilo čemu uzrokovalo "slippery slope" sindrom koji bi jednog dana završio "španjolizacijom" Gibraltara na ovaj ili onaj način. Distinktnost, a onda i smisao postojanja Gibraltara uvjetuje da se ne popušta.

S druge strane španjolsko ponašanje ne ostavlja nikakvog prostora za popuštanje: Kako ćeš popustiti nekome tko šalje polu-vojne postrojbe (Guardia Civil je pod nadležnošću španjolskog ministarstva obrane a ne unutarnjih poslova) na plažu i gađa ti turiste gumenim mecima jer su jet-skijem ušli u španjolsko more, a onda njihov premijer ne želi ni razgovarati o tom incidentu i britanskom kolegi drsko u facu laže da se isti nije ni dogodio?

Ne želim biti zločest, ali čini mi se da je Hrvatska možda jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja u sličnim situacijama popušta (Savudrijska vala i Slovenci).

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post

M. Marquez, udruga španjolkih radnika, kaže da ih je oko 10,000 te da zbog ovakvih incidenata strahuju za posao.
Ovo je za mene novost. Ja sam baratao sa podacima da ima 3.000 stalno zaposlenih koji svakodnevno prelaze granicu. Jesi li sigurna da je rekao 10.000? Ili je možda mislio na članove obitelji, možda uključio i povremene honorarce itd....
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:38   #33
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Naš Blues je jedan mirotvorac i pacifist i ja ga potpuno kužim. Ali GIB neće ništa popustiti. U prvom redu stoga što bi bilo kakvo popuštanje u bilo čemu uzrokovalo "slippery slope" sindrom koji bi jednog dana završio "španjolizacijom" Gibraltara na ovaj ili onaj način. Distinktnost, a onda i smisao postojanja Gibraltara uvjetuje da se ne popušta.

S druge strane španjolsko ponašanje ne ostavlja nikakvog prostora za popuštanje: Kako ćeš popustiti nekome tko šalje polu-vojne postrojbe (Guardia Civil je pod nadležnošću španjolskog ministarstva obrane a ne unutarnjih poslova) na plažu i gađa ti turiste gumenim mecima jer su jet-skijem ušli u španjolsko more, a onda njihov premijer ne želi ni razgovarati o tom incidentu i britanskom kolegi drsko u facu laže da se isti nije ni dogodio?

Ne želim biti zločest, ali čini mi se da je Hrvatska možda jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja u sličnim situacijama popušta (Savudrijska vala i Slovenci).
vraga ce popustiti

cak ce ih i tuziti ECJ-u (The European Court of Justice) s obzirom da ocito krse zakone (i ovo se tice 'European Union law'). ako se ne prestane sa maltretiranjem ljudi tamo jel - tako barem je Cameron izjavio povodom ovoga.


Quote:
Ne želim biti zločest, ali čini mi se da je Hrvatska možda jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja u sličnim situacijama popušta (Savudrijska vala i Slovenci)
da, izgleda. i to je malo tuzno. krajnje losa diplomacija...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 16:57   #34
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ovo je za mene novost. Ja sam baratao sa podacima da ima 3.000 stalno zaposlenih koji svakodnevno prelaze granicu. Jesi li sigurna da je rekao 10.000? Ili je možda mislio na članove obitelji, možda uključio i povremene honorarce itd....
Quote:
El delegado de Astecg indicó que en la actualidad hay unos 10.000 españoles que trabajan en Gibraltar y que unas 30.000 personas cruzan cada día la frontera y denunció que se está produciendo "una vulneración del derecho de los ciudadanos", con colas que han llegado a durar hasta siete horas.
10 000 Shpanjolaca.


a u susjednom 'Spanjolsom dijelu' je nezaposlenost ogroman problem - gdje cak 30 posto ih nezaposlenih (kasnije u textu se tvrdi i to)
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:02   #35
Koliko sam čuo i kao što sam pisao, otprilike 6.000 Španjolaca koji rade u Gibraltaru bi moglo ostati bez posla, naravno zbog pojačane kontrole granice i dužeg zadržavanja onih koji prelaze granicu. Ne samo bez posla, nego bi im mogle obustaviti i mirovine koje su tamo zaradile.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:05   #36
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
...
Ovo je za mene novost. Ja sam baratao sa podacima da ima 3.000 stalno zaposlenih koji svakodnevno prelaze granicu. Jesi li sigurna da je rekao 10.000? Ili je možda mislio na članove obitelji, možda uključio i povremene honorarce itd....
I mene je iznenadilo
(ali ne radi se o članovima obitelji. ako otac radi, ili mater, djeca ne prelaze granicu.
honorarci su vjerojatno uračunati).

Prije otprilike 3 god. sam umalo iz Fr. otišla radit' u Gibraltar (tražili su nekog kome je hrvatski maternji, ali državljanstvo jedne od EU zemalja), pa sam se raspitivala za sve živo. Porezi, stanarina, zdravstveno, te struktura radne i ine populacije, etc.
Tada je već španjolskih radnika koji svakodnevno prelaze granicu bilo cca 6,000. U medjuvremenu, obzirom na krizu, naročito na jugu, sasvim je moguće da je broj porastao na 10,000.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:18   #37
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Koliko sam čuo i kao što sam pisao, otprilike 6.000 Španjolaca koji rade u Gibraltaru bi moglo ostati bez posla, naravno zbog pojačane kontrole granice i dužeg zadržavanja onih koji prelaze granicu. Ne samo bez posla, nego bi im mogle obustaviti i mirovine koje su tamo zaradile.
mda tko zna da li one novine pretjerivaju ili je cak na granici (i po brojcansoti) koju je PL naveo. sve je moguce ..

ali kako bilo da bilo, ako skoro jedna trecina ljudi van Gibraltara nema posao ili perspektrivu za posao ovo raditi i njima i Gibraltarcima je onda sto tocno...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:25   #38
Mene to sve podsjeća na Kirchnericu i Falklande.
Da ljudi zaborave ekonomsku krizu: "drž' vanjskog neprijatelja, kolonizatora !".
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:33   #39
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Mene to sve podsjeća na Kirchnericu i Falklande.
Da ljudi zaborave ekonomsku krizu: "drž' vanjskog neprijatelja, kolonizatora !".
s tim da shpanjolska strana prijeti da se obustaviti dozvolu da se leti preko spanjolskog zracnog prostora na putu za Gibraltar.

po ce prepostavljam dodatno pomoci (shpanjolskoj) uspavanoj ekonomiji i zadovoljiti ionako nezadovoljan narod...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 17:37   #40
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Mene to sve podsjeća na Kirchnericu i Falklande.
Da ljudi zaborave ekonomsku krizu: "drž' vanjskog neprijatelja".
Baš sam razmišljao da to napišem. Velika je to sličnost, Argentina je nekoć bila španjolska kolonija gdje i danas govori španjolski, i Argentina se pokušava izboriti sa krizom kao Španjolska, pored njezine dugačke obale leže Falklandski otoci koje su pod britanskom upravom, oko tih otoci nalaze se vrijedne resurse kao što su ribe i nafte i gas, zbog toga ih Argentina želi pod svojom kontrolom (kakvo povijesno pravo, to je mit), ali njihovi stanovnici nedaju, ne samo daleki London. Kao što ni Gibraltar niti njihovi stanovnici nedaju, oko kojeg se nalaze takođe vrijedne resurse (mada nema ih previše sada) i zbog kojih se takođe nastaje sukob. I sada, baš kao i na Falklandskim otocima, Britanci šalju svoje brodove ka Gibraltaru.

Zadnje uređivanje Laison : 11.08.2013. at 17:43.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.