Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2017., 13:58   #1
Brat poklanja svoj dio kuce, koji su troskovi?

Postovani

Radi sa o slijedecoj situaciji, kucu je oporukom naslijedilo cetvero nasljednika.
Troje brace i jedna sestra.
Jedan brat zeli drugom bratu pokloniti svoj dio da postane vlasnik polovine kuce dok bi druga polovina ostala na jednom bratu i sestri.
Kako to napraviti sto jednostavnije sa sto manje troskova?
Sada su upisani sa po 1/4 svako i koji papiri su potrebni za upis na 1/2 kuce?
Hvala na svim informacijama.
Trokutas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:36   #2
Ne znam zasto je otislo dva puta, molim da se pobrise jedan primjerak
Trokutas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:58   #3
Ugovor o poklonu overen od strane javnog beleznika.
Javni beleznik ce vam reci koji su vam sve papiri potrebni, ako ste upisali vlasnistvo onda pretpostavljam da je vlasnicki list dovoljan.

Na poklon se placa porez.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:59   #4
Darovni ugovor, ovjera kod javnog bilježnika, plaćanje poreza.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:04   #5
Darovni ugovor
Biljeznik (naplacuje uslugu po procjeni?)
Porez na poklon (procjena porezne ili mora platiti procjenitelja?)

Moraju li sto treci brat i sestra izjavljivati ili potpisivati iako se njihov dio ne dira?

Hvala
Trokutas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:07   #6
Quote:
Trokutas kaže: Pogledaj post
Darovni ugovor
Biljeznik (naplacuje uslugu po procjeni?)
Porez na poklon (procjena porezne ili mora platiti procjenitelja?)

Hvala
1. Mislim da naplacuje po vrednosti poklona, one koja je navedena u ugovoru, ima tabelu prema kojoj se upravlja.

2. Nisam siguran, ali ne verujem da treba da plati procenitelja, imaju u poreskoj upravi kataloge vrednosti prema kojima odredjuju poresku osnovicu.

Sve to ce beleznik tacno znati da vam kaze.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 00:11   #7
Quote:
Trokutas kaže: Pogledaj post
Darovni ugovor
Biljeznik (naplacuje uslugu po procjeni?)
Porez na poklon (procjena porezne ili mora platiti procjenitelja?)

Moraju li sto treci brat i sestra izjavljivati ili potpisivati iako se njihov dio ne dira?

Hvala
Ako ćeš slušati ovog Caterpillara (koji se možda razumije u zakone u Srbiji i Kosovu, no o hrvatskim nema pojma, ali misli da je to sve isto), onda ćeš skupo proći.

Dakle, ako hoćeš najjeftinije proći, treba ovako: nemoj da ti bilježnik sastavlja ikakve ugovore, jer je to najskuplja varijanta. Bilježnik treba samo ovjeriti potpise darovatelja na ugovoru te napraviti ovjerene preslike ugovora.

Nek ti bilo koji odvjetnik (ima ih na svakom ćošku) sastavi ugovor o darovanju. Takav ugovor se plaća oko 1200-1500 kn i cijena mu ne ovisi o vrijednosti imovine iz ugovora.

Što se tiče poreza, ni slučajno ne plaćaj nikakve procjenitelje. Poreznu tvoji procjenitelji neće nimalo zanimati, jer će ona sama procijeniti vrijednost po svom nahođenju.

Naravno da ostali suvlasnici koji ne sudjeluju u darovanju ne trebaju ništa izjavljivati niti potpisivati. Oni na to darovanje ne mogu nikako utjecati (niti bi trebali).

I za kraj, nemoj se čuditi kada se u vlasničkom listu neće zbrojiti svi vlasnički udjeli tog brata, jer će biti dvaput upisan. Jedan upis za udio stečen nasljeđivanjem, te drugi upis za udio stečen darovanjem.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 00:18   #8
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
1. Mislim da naplacuje po vrednosti poklona, one koja je navedena u ugovoru, ima tabelu prema kojoj se upravlja.

2. Nisam siguran, ali ne verujem da treba da plati procenitelja, imaju u poreskoj upravi kataloge vrednosti prema kojima odredjuju poresku osnovicu.

Sve to ce beleznik tacno znati da vam kaze.
U ugovoru o darovanju se ne navodi vrijednost poklona. A zašto i bi? Porezna koristi iste tablice kao i one kod kupoprodaje. Dakle, ne drže se cijene iz ugovora niti onda kad cijena mora pisati u ugovoru.

I naravno da ne treba platiti procjenitelja, pa ne traži kredit od banke niti upisuje hipoteku.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 09:35   #9
Da, sto se tice sastavljanja ugovora, beleznici su skupi, ja sam recimo pre par godina sam sastavio ugovor o kupoprodaji zemljista, onda beleznik naplacuje samo overu. To je najbolja varijanta, ima netu svakakvih modlica, samo treba potraziti.
U ugovoru o poklonu se ne mora navesti vrednost poklona, ali imao sam prilike da citam ugovore gde je to navedeno.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 00:03   #10
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ako ćeš slušati ovog Caterpillara (koji se možda razumije u zakone u Srbiji i Kosovu, no o hrvatskim nema pojma, ali misli da je to sve isto), onda ćeš skupo proći.

Dakle, ako hoćeš najjeftinije proći, treba ovako: nemoj da ti bilježnik sastavlja ikakve ugovore, jer je to najskuplja varijanta. Bilježnik treba samo ovjeriti potpise darovatelja na ugovoru te napraviti ovjerene preslike ugovora.

Nek ti bilo koji odvjetnik (ima ih na svakom ćošku) sastavi ugovor o darovanju. Takav ugovor se plaća oko 1200-1500 kn i cijena mu ne ovisi o vrijednosti imovine iz ugovora.

Što se tiče poreza, ni slučajno ne plaćaj nikakve procjenitelje. Poreznu tvoji procjenitelji neće nimalo zanimati, jer će ona sama procijeniti vrijednost po svom nahođenju.

Naravno da ostali suvlasnici koji ne sudjeluju u darovanju ne trebaju ništa izjavljivati niti potpisivati. Oni na to darovanje ne mogu nikako utjecati (niti bi trebali).

I za kraj, nemoj se čuditi kada se u vlasničkom listu neće zbrojiti svi vlasnički udjeli tog brata, jer će biti dvaput upisan. Jedan upis za udio stečen nasljeđivanjem, te drugi upis za udio stečen darovanjem.
Mislim da ce to biti najbolja opcija.

Hvala
Trokutas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.