Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2017., 08:01   #841
Naravno da je ljepše imati više znanja, ali znanje, pogotovo u Hrvatskoj baš i nije nekome donijelo prosperitet(samo grbava leđa), dodatno, treba razlikovati znanje i sranje.

Učenje napamet činjenica iz 14-17 najvažnijih predmeta na svijetu "koji svi trebaju u životu" nije znanje, već sranje. Dok se uči to, ne uče se bitne stvari.

Kapacitet za učenje je ograničen svakome(pa i najboljima), stoga je bolje učiti bitne stvari koje mogu donijeti kruh na stol. Kvizaška znanja treba ostaviti onima koji ih mogu i žele učiti.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 08:54   #842
Škola je optimizam i teži boljem svijetu, s više znanja i mogućnosti.
Čemu ograničavati snagu mozgova mladih ljudi jer svijetom trenutno vladaju budale?
Proći će i taj trend veličanja neznanja, a obrazovanje je trajno zadovoljstvo.
Možda jednom i helikopter roditelji shvate. Možda kad s 80 budu peglale košulje svojoj nejakoj dječici od 50 te ih pratile na posao.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 19:01   #843
Nije to ograničavanje snage, već omogućavanje razvoja u korisnom smjeru.

Onaj tko zna koliki je BDP Uzbekistana, broj stanovnika Turkmenistana je jednaka budala kao i osoba koja ode u banku po kredit, i ne zna izračunati koliko će vratiti, niti mu je jasan kamatni račun, koja ne zna sastaviti prigovor, ne zna svoj posao, niti koja su mu prava na poslu.

Što se od tog dvoje uči u školi, a što bi se trebalo učiti? Od čega će biti više koristi u životu, i što je važnije?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 21:44   #844
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nije to ograničavanje snage, već omogućavanje razvoja u korisnom smjeru.

Onaj tko zna koliki je BDP Uzbekistana, broj stanovnika Turkmenistana je jednaka budala kao i osoba koja ode u banku po kredit, i ne zna izračunati koliko će vratiti, niti mu je jasan kamatni račun, koja ne zna sastaviti prigovor, ne zna svoj posao, niti koja su mu prava na poslu.

Što se od tog dvoje uči u školi, a što bi se trebalo učiti? Od čega će biti više koristi u životu, i što je važnije?
ovo bi se treblao učiti na PIG-u
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 12:43   #845
''U Indiji se provodi antinatalitetna politika- ako se dvoje ljudi sterilizira, dobiju jednu pušku.'' S.M.

Ah, geografija...u našem je razredu bila u rangu povijesti kako ju neki zamišljali da se predaje.
U srednjoj smo u 1., 2. i 4. razred imali profesoricu kod koje nismo koristili kartu. Čemu smo se na kraju prepustili jer je njezin stil bio-diktiranje-zapisivanje. U 45 minuta odgovoriti na sva ispitna pitanja je bilo knap, a obavezno je stavila i neko pitanje koje nigdje ne bi spomenula. Čak je i najentuzijastičnijim učenicima bio izazov dobiti 5 kod nje (i opet, ne jer je manje od 5...manje od 5, nego jer se kod nje prepisivalo na veliko, a kad si u manjini koja na satu koliko god bilo dosadno sluša, e onda kvragu ne želiš biti jednak ko netko tko je majstor u šalabahterima).

A onda smo u 3. dobili drugu profu...eee...
Ona je tražila da, kao što je netko već spomenuo, na temelju reljefa, klime itd. zaključimo štogod kod odgovaranja na pitanje. Čak smo imali i (GASP!) slijepe karte. Skupa sa činjenicom da smo u 3.razredu imali mogućnost učenja 3.stranog jezika, žrtvovala sam neke druge predmete da se posvetim onome što me zanima. I tako sam ja na kraju 3.razreda imala 4 iz geografije. Čak me profa pitala želim li odgovarati za 5 na kraju. Rekoh, nema potrebe!

Ah, reforme..od slavnog HNOS-a do neslavno propalog Jokića i aktualnih debakla..infica će biti obavezna u 2 viša razreda osnovne...super:klap:
Reforme se ne mogu provoditi bez:
prozora koji ne padaju
zavjesa
klima uređaja
funkcionalnog interneta
CD playera
omjera 1 učenik:1 komp
fotokopirnog papira na izvol'te
obnovljenih sportskih dvorana
wc papira i sapuna na izvol'te
učionice za kemiju, fiziku i biologiju gdje je omjer pribora: učenik barem 1:3

Neki prozaični civilizacijski dosezi u školstvu kao primarni, jel'te.

Profesori tehničkog će jednako pokazati kako se sastavlja brod kao što se sastavlja robot, ako im se da sredstva ili ih nakladnik upakira u onu kutiju za tehnički, ako ona još uvijek dolazi uz udžbenik.
__________________
The verdict comes from those with nothing else to do...
Bubble17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:29   #846
Quote:
Bubble17 kaže: Pogledaj post

Reforme se ne mogu provoditi bez:
prozora koji ne padaju
zavjesa
klima uređaja
funkcionalnog interneta
CD playera
omjera 1 učenik:1 komp
fotokopirnog papira na izvol'te
obnovljenih sportskih dvorana
wc papira i sapuna na izvol'te
učionice za kemiju, fiziku i biologiju gdje je omjer pribora: učenik barem 1:3

Neki prozaični civilizacijski dosezi u školstvu kao primarni, jel'te.

Profesori tehničkog će jednako pokazati kako se sastavlja brod kao što se sastavlja robot, ako im se da sredstva ili ih nakladnik upakira u onu kutiju za tehnički, ako ona još uvijek dolazi uz udžbenik.
slazem se.

uz to, mudri ministri bi trebali voditi racuna TKO ce za ovu polubijedu masovno predavati npr. informatiku nakon sto ju uvedu od prvog do zadnjeg razreda osnovne i srednje skole.
jedno je trabunjati gluposti koje siroke mase vole cuti, a druga je hrvatska realnost.
nekako cisto sumnjam da je FERovcima posao iz snova predavanje informatike u nizim razredima osnovne skole.
pa ce se ponovo srati po negativnoj selekciji i opet cemo se vrtiti u krug narednih 100 godina.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:32   #847
a možda konačno pozapošljavaju sve one učiteljice RN s pojačanom informatikom
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 14:33   #848
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
a možda konačno pozapošljavaju sve one učiteljice RN s pojačanom informatikom
a mozda.

al jbg, opet ti ostaju svi visi razredi osnovne i srednje.
to ce valja u konacnici moci predavati svatko tko se iole zna sluziti kompom.
jer nekako stvarno ne vidim ekipu s FER-a kako poletno hrli u skole.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 14:48   #849
RN s pojačanim može i u predmetnu, tako da ti je osnovna pokrivena.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 15:08   #850
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
RN s pojačanim može i u predmetnu, tako da ti je osnovna pokrivena.
ali zato kazem: pocet ce se srati kako je kadar informaticki polupismen, da takav kadar djecu ne moze nauciti nicemu, da tezimo izvrsnosti i da nasa djecica zasluzuju samo najbolje profesore. blabla kenjkenj tructruc
a zapravo ce se birati izmedju nekoga sa zavrsenim telekomunikacijskim smjerom na prometu i uciteljice s pojacanom informatikom.
uz to cemo i dalje imati 10-ero ucenika na jedan prastari komp jer novci nece niknuti niotkud.

zapravo jedva cekam cuti sto ce roditelji na sve to reci
trenutno nitko ziv o tome ne razmislja, samo treba bacati udicu pod geslom "kostice, kikiriki, informatika" i svi se upecaju dok kazes gigabajt...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 15:27   #851
evo mene kao roditelja zanima sto ce se uciti na informatici. povrsno korisnicki, da znaju koristiti komp, korisnicki da znaju instalirati nesto, rijesiti osnovne probleme u finkcioniranju softvera i hrdvera, hoce li uciti programirati....
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 15:36   #852
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
evo mene kao roditelja zanima sto ce se uciti na informatici. povrsno korisnicki, da znaju koristiti komp, korisnicki da znaju instalirati nesto, rijesiti osnovne probleme u finkcioniranju softvera i hrdvera, hoce li uciti programirati....
pitaj ministricu.
cini se da ona ima odgovore na sva pitanja.
salu na stranu, kurikulum u pisanom obliku moze biti savrsen i sadrzavati najnaprednije i najinventivnije metode i ciljeve.

ALI

bez opreme i kadra mozes se hebat.

to ovi na vrhu jednostavno NE razumiju i bok.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:13   #853
Slučajno sam naletjela na prijedlog za nacionalni kurikulum (doduše ovo je ispisala još Jovanovićeva posada 2014.):
''Zbog novih uloga koje će školske ocjene imati u pedagoškom vođenju nastavnog procesa tijekom obaveznog školovanja, treba izbjegavati prečesto dodjeljivanje najviših ocjena jer se gubi pedagoški smisao i uloga školskih ocjena.''

I to izgleda ovako:

Dovoljan
''Procjenjuje se da učenik treba i može postići više , od njega se očekuje dodatan napor.''

Dobar
''Ocjenjivač je zadovoljan učeničkim postignućem jer je učenik napravio sve što se očekujem obrazovnim standardom nastavnog predmeta.''

Vrlo dobar
''Tek ako učenikov rad, odnosno ispitni rezultat,nadmašuje očekivanja to se opisuje riječima/ocjenom vrlo dobro, što bi trebalo značiti da je ispitivač zadovoljan iznad svojih očekivanja, odnosno da učenikovo postignuće zahtijeva isticanje kvalitete rada i uložena napora.''

Odličan
''Učenik se posebno istakao originalnošću, kvalitetom rada i uloženim naporom. Takvih obično nema mnogo pa prema tome, ni tu riječ/ocjenu ne bi trebalo odveć često dodjeljivati za postignute rezultate,, odnosno ne bi ju se trebalo dodjeljivati velikom broju učenika jer se uz takvo pretjerivanje gubi smisao istinskog značenja te ocjene.''

Jovanovića odavno nema, a ideja je, ako ništa drugo, zanimljiva.
__________________
The verdict comes from those with nothing else to do...

Zadnje uređivanje Bubble17 : 18.12.2017. at 16:22. Reason: Dopuna
Bubble17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:22   #854
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ovo bi se treblao učiti na PIG-u
Ne može se sve to učiti na PIG-u, jer prekratko traje.
Kamatni račun se uči valjda par sati u osnovnoj školi, ali se zato uči napamet popis poginulih u 2. svj. ratu, to je ipak bitnije "znanje".

Pisanje žalbe, prigovora, se ne uči nigdje, važno je da se na satima hrv. piše kako je bilo na ljetnim praznicima (ne bi li učiteljice dobile uvid u obitelj), i hvalospjevi Jesenjinovim pjesmama(tko napiše da mu se Jesenjinova pjesma ne sviđa, dobije 1).
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:35   #855
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ne može se sve to učiti na PIG-u, jer prekratko traje.
Kamatni račun se uči valjda par sati u osnovnoj školi, ali se zato uči napamet popis poginulih u 2. svj. ratu, to je ipak bitnije "znanje".

Pisanje žalbe, prigovora, se ne uči nigdje, važno je da se na satima hrv. piše kako je bilo na ljetnim praznicima (ne bi li učiteljice dobile uvid u obitelj), i hvalospjevi Jesenjinovim pjesmama(tko napiše da mu se Jesenjinova pjesma ne sviđa, dobije 1).
opet ser... pardon, karikiras.

kamate se uce u raznim predmetima, ovisno i o specificnosti skole.
pisanje sluzbenih dopisa intenzivno se radi na stranim jezicima, znam i mnoge profe hrvatskog koje to nekako gurnu u plan i program.
o ljetnim praznicima pisu djeca u nizim razredima osnovne skole. to je, valjda i normalno. ili mislis da bi i oni, sa svojih 8-9 godina trebali znati napisati zivotopis i molbu za posao?

ono sto je meni vrhunac sprdnje su eseji na drzavnoj maturi. te americke glupe fore s ogranicenim brojem rijeci i niskom kolicinom pismenosti potrebnom za prolaz prve treba ukinuti.
ali neee, to je "vanjsko vrednovanje", to ne smijemo dirati.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 23:00   #856
Quote:
Bubble17 kaže: Pogledaj post
Reforme se ne mogu provoditi bez:
prozora koji ne padaju
zavjesa
klima uređaja
funkcionalnog interneta
CD playera
omjera 1 učenik:1 komp
fotokopirnog papira na izvol'te
obnovljenih sportskih dvorana
wc papira i sapuna na izvol'te
učionice za kemiju, fiziku i biologiju gdje je omjer pribora: učenik barem 1:3

Neki prozaični civilizacijski dosezi u školstvu kao primarni, jel'te.
zato ce se opremiti skola za fotografa (koji btw bi trebao biti tecaj, a ne obrtnicko zanimanje od tri godine), frizera (kojih trenutno ima na izvoz), soboslikara i tapetara (kojim se uredno bave DIY entuzijasti, uz par tutorijala na ytubeu, za koje ne treba skola)....

razmisljam vec par dana o zanimanjima koja cemo "modernizirati" i mislim si kako je to jedino zato da se ne ugase neka radna mjesta profesora, a sada mi se cini kako pisu po medijima da se i ciljano trebaju neke radionice opremiti....kad kazem opremiti, oprati lova iz EU fonda


i niti ejdna reforma na sadrzajnoj razini nema smisla, ako se ne radi o motiviranom i entuzijasticnom profesoru, svjesnog svog zadataka i spremnog na obranu nastavnog procesa, i ispred roditelja i ravnatelja, kao i kojekakvih trendova.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 00:35   #857
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
opet ser... pardon, karikiras.

kamate se uce u raznim predmetima, ovisno i o specificnosti skole.
pisanje sluzbenih dopisa intenzivno se radi na stranim jezicima, znam i mnoge profe hrvatskog koje to nekako gurnu u plan i program.
o ljetnim praznicima pisu djeca u nizim razredima osnovne skole. to je, valjda i normalno. ili mislis da bi i oni, sa svojih 8-9 godina trebali znati napisati zivotopis i molbu za posao?

ono sto je meni vrhunac sprdnje su eseji na drzavnoj maturi. te americke glupe fore s ogranicenim brojem rijeci i niskom kolicinom pismenosti potrebnom za prolaz prve treba ukinuti.
ali neee, to je "vanjsko vrednovanje", to ne smijemo dirati.
i kaj najvažnije, priča mi kolegica iz HR, učenici NE ŽELE učiti stvari koje neće doći na maturi uz primjedbu da im to ne treba

da ne pričam kakve sve učenike dobivamo koji nakon 1. srednje ne znaju riješiti zadatak s brojevima do 10 i zagradama!!!

za ostalo u HR jeziku sam već napisao na jednoj drugoj temi da se ne ponavljam
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 05:50   #858
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post

To mi je na razini trbušastih frajera koji na kauču tumače kako se zapravo igra nogomet.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
zato ce se opremiti skola za fotografa (koji btw bi trebao biti tecaj, a ne obrtnicko zanimanje od tri godine), frizera (kojih trenutno ima na izvoz), soboslikara i tapetara (kojim se uredno bave DIY entuzijasti, uz par tutorijala na ytubeu, za koje ne treba skola)....

razmisljam vec par dana o zanimanjima koja cemo "modernizirati" i mislim si kako je to jedino zato da se ne ugase neka radna mjesta profesora, a sada mi se cini kako pisu po medijima da se i ciljano trebaju neke radionice opremiti....kad kazem opremiti, oprati lova iz EU fonda


i niti ejdna reforma na sadrzajnoj razini nema smisla, ako se ne radi o motiviranom i entuzijasticnom profesoru, svjesnog svog zadataka i spremnog na obranu nastavnog procesa, i ispred roditelja i ravnatelja, kao i kojekakvih trendova.
...a takvog ces dobiti jedino i samo onda kad prestanu svi pljuvati po profesiji, mijesati se u nastavnicki posao, (oni koji "svi znaju bolje od samih profesora"), kad se osiguraju normalni uvjeti rada (prostor, sredstva, broj ucenika...) i kad prestane negativna selekcija koja je rezultat polumizerne place koja je tu negdje u rangu placa blagajnica u ponekom boljem trgovackom lancu.

a za opremanje fotografskih ucionica imas neki link ili si to iskoristila samo kao figure of speech?
jer stvarno cisto sumnjam u takve navode, buduci da su cak(!) i raznim ministrima kompjuteri na prvom mjestu, prije raznih ostalih sredstava i pomagala. jest da ih necemo nikad docekati, ali lijepo je o njima pricati.
i btw, frizera kronicno nedostaje, imam par frendica koje imaju svoje salone i godinama im je muka zesca naci zaposlenice. djelomicno je to, doduse, zato jer danas svatko ima svoj salon, nitko ne zeli raditi za drugoga, ali, s druge strane, da nema potraznje, ne bi ni saloni bili krcati, a cijene bombasticne.
__________________
Think positive...

Zadnje uređivanje frupy : 19.12.2017. at 06:14.
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 09:01   #859
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a za opremanje fotografskih ucionica imas neki link ili si to iskoristila samo kao figure of speech?
jer stvarno cisto sumnjam u takve navode, buduci da su cak(!) i raznim ministrima kompjuteri na prvom mjestu, prije raznih ostalih sredstava i pomagala. jest da ih necemo nikad docekati, ali lijepo je o njima pricati.
i btw, frizera kronicno nedostaje, imam par frendica koje imaju svoje salone i godinama im je muka zesca naci zaposlenice. djelomicno je to, doduse, zato jer danas svatko ima svoj salon, nitko ne zeli raditi za drugoga, ali, s druge strane, da nema potraznje, ne bi ni saloni bili krcati, a cijene bombasticne.
to sam na ovoj temi procitala. nedavno.
izmedju rasprave oko toga treba li znat gustocu naseljenosti zemalja u Aziji.
I rasprave tko zna bolje, nastavnik ili roditelj.

ministrica je bila u RTL direktu prosli tjedan di je navodila da se ide u strukovnu reformu obrtnickih zanimanja, sjecam se da je parketare spominjala, a u tekstu koji je tu netko linkao, navode se izmedjuostalog fotograf, frizer, soboslikar....

nemam nista protiv reforme obrtnickih zanimanja,dapace, mislim da treba ici u modernizaciju koju trazi trziste rada, kao i na senzibilizaciju roditelja i motivaciju klinaca da ta zanimanja nisu fuj, nego da donose kruh na stol. i to fini kruh. Na trzistu nedostaje vodoinstalatera, elektricara, majstora bilo kakve vrste....ne samo onih dobrih (koji znaju posao), nego ih opcenito nedostaje na trzistu rada. ili odlaze u njemacku jer su znatno bolje placeni, ili uopce ne upisuju ta zanimanja, jer je to "fuj", "kaj bu moj sinek s rukama delal".

samo sto mislim da se ne ide u poboljsanje uvjeta skolovanja zanimanja koja su deficitarna, nego u poboljsanje uvjeta u skolama koje imaju ravnatelje koji ce izvuc lovu (sto je ministrica cak i otvoreno rekla), pa ce se tako opremati, izmedjuostalog skola za zanimanje fotograf.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 09:25   #860
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
...a takvog ces dobiti jedino i samo onda kad prestanu svi pljuvati po profesiji, mijesati se u nastavnicki posao, (oni koji "svi znaju bolje od samih profesora"), kad se osiguraju normalni uvjeti rada (prostor, sredstva, broj ucenika...) i kad prestane negativna selekcija koja je rezultat polumizerne place koja je tu negdje u rangu placa blagajnica u ponekom boljem trgovackom lancu.
roditelji ce vam se prestat mjesat kada ih prestanete pitat za dozvolu i prestanete zvat u skolu za svaki drek, pokazivat im testove i traziti da djeci pomognu u ucenju.

i da, tek kad vidim kolko se samo ovjde rasprava rashuktala oko nekih cinjenica na satu geografije koje se uce ili ne uce, zapravo mi je jasno kako se bavite nebitnim pizdarijama. i pustate da vam roditelji diktiraju posao, i uglavnom ga kritiziraju.
uz to, isto radi i ministrica sa svojim prijedlozima na zakon o odgoju i obrazovanju. i steta je da na taj komad niste reagirali kao strucnjaci.
u prijedlozima na e savjetovanju ima masa c/p prijedloga grozdovaca za skolovanje kod kuce, kao i to da je roditelj kompetentan za odgoj svog djeteta i treba ga prepustiti roditeljiama.
al ajde, kad zakon prodje barem cemo legalizirat nemoc skolskog sustava, pa ce biti jos vise sranja na nastavi (jer ce roditelj morat dat dozvolu za savjetovanje djeteta kod skolske medicine, ili psihologa, a ne bi me cudilo i za czss, jer je roditelj uvijek u pravu. rece to i ministrica)
u linku imas i da je sirota izlozena raznim pritiscima kuda novac iz EU fondova usmjerit, pa to meni ide kao dodatan dokaz da se neke skole prije treba modernizirat nego neke druge (a sigurna sam da fotograf i frizer nisu prioriteti u drzavi hrvatskoj...ili jesu buduci su bloger i jutjuber jedno od zeljenih zanimanja danasnje mladezi?)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.