Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2003., 11:56   #1
Ursula Kroeber Le Guin

Bio bi red da i o njoj otvorimo temu... Sad se vi lepo raspišite ako imate šta da kažete, pa ću se ja ubaciti negde na sred rasprave.

Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 18:57   #2
Ja sam pročitao "Ljevu ruku tame" i smatram to jednim od najboljih SF romana koje sam pročito.
Kako ono ide... "Ono što je dostojno divljenja, ne može da se obasni"
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 14:53   #3
Da, posle trilogije (tačnije pentalogije) o Zemljomorju meni je to najbolja knjiga.

Mada mi se nije svidela jedna rečenica o važnosti samog puta, a ne cilja. Pokrala je Heraklita.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 18:32   #4
Od tete Ursule sam čitao seriju o Zemljomorju, Lijevu ruku tame, pa Čovjek praznih šaka, Čapljino oko, Rokanonov svijet, Svijet se kaže šuma... toliko se mogu sada sjetiti, ali mi se čini da je toga bilo još, a čitao sam i neke priče.

Sva ta čitanija se odvijala tijekom jednog ljeta prije kojih desetak godina (neke sam knjige čitao više puta kasnije). Ne znam što bi mogao pametno reći o svemu tome, osim da su me te knjige oduševile i potpuno obuzele. Prije Ursule sam uglavnom volio "tehnički SF" tipa A. Clarke ili mračne vizije budućnosti tipa Huxley. A tada sam shvatio da SF može biti puno kompleksniji i puno, da tako kažem, mekši.

Ukratko, što se mene tiče, spomenute knjige idu u sam vrh književnosti.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 01:15   #5
Imao sam dva njena kompleta i većinu romana pročitao po nekoliko puta.

Kao i svaki dobar SF, tjera čovjeka na razmišljanje. Druge su civilizacije samo pozornica, uloge i glumci zapravo su ljudski, problemi koje suprotstavlja naši, i vrlo suvremeni. Recimo, "Svijet se kaže šuma", roman koji spominjete. Problem ekologije, uništavanja drugih, nerazumljivih kultura, mjesto svake civilizacije kao kamenčića u velikom mozaiku svemira... - nisu li to zemaljske zablude i pogreške umotane u naučnofantastični celofan? Kod nje nema paradiranja tehničkim znanjem i terminologijom, ali ima dubine. Koje na mnogo načina nema nitko osim nje.

Što se mene tiče, najveća je. Svaka čast Clarkeu, Asimovu, Dicku i ostalim velikanima, da ne nabrajam, ali njena me tankoćutnost i prodornost, oštrina zapažanja uvijek iznova zadive. Možda zato što je žena pa piše emotivnije. A možda jednostavno zato što je jedinstvena. I neponovljiva.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:04   #6
Quote:
stitch kaže:
Imao sam dva njena kompleta i većinu romana pročitao po nekoliko puta.

Kao i svaki dobar SF, tjera čovjeka na razmišljanje. Druge su civilizacije samo pozornica, uloge i glumci zapravo su ljudski, problemi koje suprotstavlja naši, i vrlo suvremeni. Recimo, "Svijet se kaže šuma", roman koji spominjete. Problem ekologije, uništavanja drugih, nerazumljivih kultura, mjesto svake civilizacije kao kamenčića u velikom mozaiku svemira... - nisu li to zemaljske zablude i pogreške umotane u naučnofantastični celofan? Kod nje nema paradiranja tehničkim znanjem i terminologijom, ali ima dubine. Koje na mnogo načina nema nitko osim nje.

Što se mene tiče, najveća je. Svaka čast Clarkeu, Asimovu, Dicku i ostalim velikanima, da ne nabrajam, ali njena me tankoćutnost i prodornost, oštrina zapažanja uvijek iznova zadive. Možda zato što je žena pa piše emotivnije. A možda jednostavno zato što je jedinstvena. I neponovljiva.
Eto tako nekako bi se ja volio izraziti. Odlično!
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:32   #7
Smile Ursula is the best of the best

Quote:
Nymann kaže:
Mada mi se nije svidela jedna rečenica o važnosti samog puta, a ne cilja. Pokrala je Heraklita.
It is good to have an end to journey towards; but it is the journey that matters, in the end.

Ursula je napisala mnogo genijalnih stvari, a ova mi je rečenica jedna od najdražih. Ne vidim uopće zašto bi to bila krađa.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 11:27   #8
Ah, svaki je pisac pomalo i lopov. Ali nije u tome stvar. Bitno je da ono što posudi iskoristi da bi stvorio nešto novo, potpuno svoje. A to Ursula čini.

Usput, zar se nikome nije svidio njen Grad opsjena?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 14:37   #9
Da, razgovarali smo o tome na temi Umberto Eco.

Čini mi se da je el mariachi pisao na književnosti o tome kako biti originalan. Odgovor je, naravno, nikako. To je nemoguće. Očigledno nije čitao Stearnsa i njegove eseje.

Nisam čitao Grad opsjena. O čemu se radi?

Zadnje uređivanje Nymann : 25.11.2003. at 16:31.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 16:30   #10
From the Earthsea

P. S. Nije baš morala gotovo doslovno da preuzme Heraklitovu ideju... Potcenila me je (kao čitaoca), i to mi se ne sviđa! Ali, i dalje je volim!

Zadnje uređivanje Nymann : 25.11.2003. at 20:11.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 18:41   #11
Quote:
Nymann kaže:
Nisam čitao Grad opsjena. O čemu se radi?
O čovjeku koji treba prevariti osvajače telepate.
Fora je u tome što je nemoguće lagati kad ti netko može čitati misli. Ali, način uvijek postoji.

Pročitaj radije knjigu, ideja mi je bila izvrsna.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 20:13   #12
Quote:
stitch kaže:
O čovjeku koji treba prevariti osvajače telepate.
Fora je u tome što je nemoguće lagati kad ti netko može čitati misli. Ali, način uvijek postoji.

Pročitaj radije knjigu, ideja mi je bila izvrsna.
Najednom, veoma sam zaintrigiran. Čudi me da mi je ta stavka iz njene bibliografije promakla...

Mislim da ima i svoj sajt.

Inače, trenutno se bavim Falubertovim "Salamboom". Greh je što to ranije nisam pročitao, ali šta se tu može.

Zadnje uređivanje Nymann : 25.11.2003. at 21:29.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 23:37   #13
Čitao sam samo Pričanje. Nije mi se posebno svidjela knjiga, imao sam osjećaj kao da sam to već čitao.
Ipak, negdje daleko na listi su Svet se kaže šuma i Leva ruka tame (nema hrvatskih prijevoda).
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2003., 14:30   #14
Dobro bi joj išlo osmišljavanje serija poput Buffy.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 12:12   #15
Znači, čitaš Flauberta? Meni je on jako drag, iznimno je temeljit.

Pokušaj s njegovim učenikom De Maupassantom, svidjet će ti se. Piše novele pa ti neće uzeti mnogo vremena. U nekim su stvarima slični.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 16:31   #16
Quote:
stitch kaže:
Znači, čitaš Flauberta? Meni je on jako drag, iznimno je temeljit.

Pokušaj s njegovim učenikom De Maupassantom, svidjet će ti se. Piše novele pa ti neće uzeti mnogo vremena. U nekim su stvarima slični.
Ogrlica je prekrasna.

Njih dvojica skoro da pripadaju istoj stilskoj školi, mada je Faluberta s te strane teško definirati. Volim doteranost njegovih rečenica. O Madam Bovary suvišno je bilo šta reći...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 15:34   #17
Ode najbolja

https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizevnost/umrla-knjizevna-ikona-izraze-sucuti-uputili-su-stephen-king-margaret-atwood/6965715/

RIP
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 15:38   #18
Šteta... Baš razmišljam šta da pročitam slijedeće, e pa sad znam. Nešto od nje...

Lijeva ruka tame mi se nije baš svidjela, ali vjerujem da će nešto drugo poput The Dispossessed biti dobro...
robach89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:27   #19
Ajoj

RIP
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:11   #20
Koma
RIP
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.