Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2017., 15:00   #1
Isusovo nasilje i isključivost

Isus iz Nazareta je do svoje 30 godine života radio kao tesar.
Možemo zaključiti da je bio čvršče konstitucije jer je to bio izuzetno težak i naporan posao.
Stoga je njegovo fizičko poimanje snage bilo značajno.

U samom početku javnog djelovanja pokazao je da nije slabić.

Naime, kada je u hramu vidio pohlepne i nepohlepne trgovce " sve ih je istjerao iz hrama zajedno s ovcama i govedima te prosuo novac i isprevrtao im stolove "
Ivan 2:14-17


Da bi radio svoju službu, Isus je morao biti u dobroj kondiciji i nesumnjivo iznimno izdržljiv..
No, zar je u svemu tome prikrivena njegova nasilna narav možda ?
Ili je upotrijebio i nasilno ponašanje ne bi li utjerao vjerovanje koje je zastupao ?
Ukratko, nije li Isus bio nasilnik ?

Zatim se postavlja pitanje njegove isključivosti i netolernacije.

Čuvajte se pismoznanaca koji rado hodaju u dugim haljama i vole da ih se pozdravlja na trgovima
Marko 12:38

Na koga je on to mislio ?
Pripisuje školovanim ljudima egoizam ? Pa, zar su svi egoisti ? Da ne vjerujemo znanosti ?
Zašto je morao isključiti druge da bi sebe postavio u meritum ?
Zar se to mora učiniti..?
Da biste uspjeli morate zgaziti onoga do sebe bez obzira na svoje kvalitete.

Zar nije religija pojam gdje dobro nadvlada loše samim time što je prirodno dobro, bez dokazivanja..?
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago

Zadnje uređivanje Gunnaway Judah : 02.12.2017. at 15:12.
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 17:22   #2
Isus je radio s drvetom i njegov mac je od toga materijala.
Prividjalo se da je od metala.Ima citat kupite mac od drveta.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:01   #3
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Ili je upotrijebio i nasilno ponašanje ne bi li utjerao vjerovanje koje je zastupao ?
Ukratko, nije li Isus bio nasilnik ?
Vjerovatno kao i Pavle koji je na nogama presao 33000 km bez ikakvog oruzja doli ove amunicije:

opasac istine
prsluk pravednsti
sljem ljubavi
stit vjere
mac duha
cizme radosne vijesti






obnovivsi Kristovo kraljevstvo na zemlji koje je netom poslije Isusovog razapeca bilo gotovo potpuno uguseno - iako je Isus za vrijeme svojeg kratkog aktivizma skupio mnostvo sljedbenika.

A ne kao npr Muhamed koji ni za prvih 10 godina propovijedanja, prije no sto je sjeo na konja i uzeo mac u ruke, nije imao vise od 5 ljudi.



Quote:
Zar nije religija pojam gdje dobro nadvlada loše samim time što je prirodno dobro, bez dokazivanja..?
Religija ima i onih kojima je pobjeda zla krajnji cilj. Kao npr satanizam, i to je religija.
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:57   #4
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post

Religija ima i onih kojima je pobjeda zla krajnji cilj. Kao npr satanizam, i to je religija.
Fantastično...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 11:34   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Fantastično...
Zapravo, katastrofalno glupo i neinformirano.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 11:42   #6
Objasnjavamo Peru preko Ante...Zasto je Perica bio agresivan ? Zato sto je Ante u Africi pisao pjesme.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 11:57   #7
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
...
Ukratko, nije li Isus bio nasilnik ?
Ljutnja i agresivnost su prirodne i dio normalnog spektra ponašanja i emocija ljudskog mozga. Ne znam baš da li ga se može nazvati nasilnikom, odnosno da li je on dok je bio živ većinom takav bio. Po mnogim stvarima u bibliji ako su istinite može biti da je odgovor ipak ne. Istina je da ne znamo kakav je stvarno bio.

No jedan drugi forumaš, Beljki da budem precizniji je nedavno nešto zanimljivo napisao ovdje sa čime se slažem. Osobno mislim da može itekako biti da Isus nije bio baš sasvim čist u glavi. Osoba koja ide uokolo i govori da je Bog, da kraj svijeta samo što nije došao i slično je za psihijatriju.

Da danas netko poput njega hoda po gradu bi prije ili kasnije netko u bijelom sigurno po njega došao. Što je je. Ovo što je radio u hramu je dobar primjer nečega što se danas zove narušavanje javnog reda i mira. Zamislite nekoga tko glasno govori da je Bog i da je kraj svijeta blizu tko još stvara buku i kaos po placu sa time što sve ruši i baca na pod.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:07   #8
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ljutnja i agresivnost su prirodne i dio normalnog spektra ponašanja i emocija ljudskog mozga. Ne znam baš da li ga se može nazvati nasilnikom, odnosno da li je on dok je bio živ većinom takav bio. Po mnogim stvarima u bibliji ako su istinite može biti da je odgovor ipak ne. Istina je da ne znamo kakav je stvarno bio.
Pa, pročitah ovu kiticu iz Biblije i nije mi baš milo znati da je lik poludio jer je izbacio trgovce i razbacao im robu..Vjerojatno je bio pod naletom bijesa uslijed religijskog fanatizma..
Meni se to ne čini baš normalnim..
Gubite se van, nije odraz religijskog pristupa.
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
No jedan drugi forumaš, Beljki da budem precizniji je nedavno nešto zanimljivo napisao ovdje sa čime se slažem. Osobno mislim da može itekako biti da Isus nije bio baš sasvim čist u glavi. Osoba koja ide uokolo i govori da je Bog, da kraj svijeta samo što nije došao i slično je za psihijatriju.

Da danas netko poput njega hoda po gradu bi prije ili kasnije netko u bijelom sigurno po njega došao. Što je je. Ovo što je radio u hramu je dobar primjer nečega što se danas zove narušavanje javnog reda i mira.
Gospodin Beljki je u pravu..

U biti, kada pogledamo stvari u oči, nama je dovoljan i društveni pravilnik, a religija neka bude osobna stvar..
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:07   #9
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ljutnja i agresivnost su prirodne i dio normalnog spektra ponašanja i emocija ljudskog mozga. Ne znam baš da li ga se može nazvati nasilnikom, odnosno da li je on dok je bio živ većinom takav bio. Po mnogim stvarima u bibliji ako su istinite može biti da je odgovor ipak ne. Istina je da ne znamo kakav je stvarno bio.

No jedan drugi forumaš, Beljki da budem precizniji je nedavno nešto zanimljivo napisao ovdje sa čime se slažem. Osobno mislim da može itekako biti da Isus nije bio baš sasvim čist u glavi. Osoba koja ide uokolo i govori da je Bog, da kraj svijeta samo što nije došao i slično je za psihijatriju.

Da danas netko poput njega hoda po gradu bi prije ili kasnije netko u bijelom sigurno po njega došao. Što je je.
Bog ili priroda ima bipolaran poremecaj .Priroda ima takve nagle promjene stanja isto kao i Isus opisan u evandjelju.
Isus pun suosjecanja i onda naglo promjena dokle mi vas trpiti naopaki rode..
Masu kontradikcija u tom Isusu.Dijabolicno bozanstvo iz antike prenesenk na papir.
Ja bih to poredio s Rimskim Janusom dvoglavim bozanstvom gdje glave se spajaju u suprotnim smjerovima isto tako ribe zodiac imaju simboliku dualnosti suprostavljanja samom sebi.

Tu po mome misljenju je u pitanju tendencija da se propitkuje zato bipolarnost jednostavno mora biti ispoljena kao preduvijet.

Bolji primjer od Isusa je Jahve iz stara zavjeta.

No ne vjerujem da osoba s bipolarnim poremecajem je neki lik iz toga doba barem ne poznati netko.
TO su textovi nova zavjeta krerirali takav koncept po bipolarnim bozanstvima od prije ili takav dojam se stvara.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:08   #10
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Zapravo, katastrofalno glupo i neinformirano.
To sam i rekla...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:12   #11
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
Vjerovatno kao i Pavle koji je na nogama presao 33000 km bez ikakvog oruzja doli ove amunicije:

opasac istine
prsluk pravednsti
sljem ljubavi
stit vjere
mac duha
cizme radosne vijesti






obnovivsi Kristovo kraljevstvo na zemlji koje je netom poslije Isusovog razapeca bilo gotovo potpuno uguseno - iako je Isus za vrijeme svojeg kratkog aktivizma skupio mnostvo sljedbenika.

A ne kao npr Muhamed koji ni za prvih 10 godina propovijedanja, prije no sto je sjeo na konja i uzeo mac u ruke, nije imao vise od 5 ljudi.





Religija ima i onih kojima je pobjeda zla krajnji cilj. Kao npr satanizam, i to je religija.
Slažem se sa svime..

Proizlazi da religija zapravo luči uvjerenost osobe u samu sebe na način da je nabaci koprenu sljepila i zaleti se u zid vjerujući da je od stiropora...
Hahm...Možda bi religija bila pristojna za provariti kada bi više racionalnih ljudi pojasnilo da postoji element samopouzdanja u svemu tome.
Ali, kako vjerojvati onda crkvi koja čini sve ne bili zaslijepila i žigosala masu da slijedi upute bez pitanja..Bez kritike ?!
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:48   #12
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Pa, pročitah ovu kiticu iz Biblije i nije mi baš milo znati da je lik poludio jer je izbacio trgovce i razbacao im robu..Vjerojatno je bio pod naletom bijesa uslijed religijskog fanatizma..
Meni se to ne čini baš normalnim..
Gubite se van, nije odraz religijskog pristupa.
Ovo boldano sam i ja mislio, no ne baš nužno zbog religijskog fanatizma.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cleansing_of_the_Temple
Bio je bijesan što su zbog svojih aktivnosti "kuću njegovog Oca" pretvorili u to što jesu.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To sam i rekla...
Zapravo, sada sam ponovno pročitao taj komentar i nisam više siguran da li sam ga ispravno interpretirao. Čak mi se sada i čini da sam pročitao u njemu nešto što zapravo i ne piše.
Ugl, ovisi o perspektivi. Ali konačnog cilja i nema. Radi se o nečemu što kada je prakticirano za svrhu ima samo da netko živi najbolje i najsretnije koliko može i želi, i da svijet mijenja po svojoj volji da bi to postigao. No ugl, to nije tema.

Zadnje uređivanje Empyreus : 03.12.2017. at 13:06.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 13:32   #13
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
No, zar je u svemu tome prikrivena njegova nasilna narav možda?
Nema nasilne naravi. Fizički jak je vjerovatno bio, ali nasilan sigurno nije bio.


Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Ili je upotrijebio i nasilno ponašanje ne bi li utjerao vjerovanje koje je zastupao?
Znači, nije bio nasilan. Nasilna osoba ne bi čekala da ju se odvede na suđenje, a i ne bi rekao kada su ga odvodili da spreme mač, jer vlast njegova nije od ovoga svijeta.

Nato Isus reče Petru: "Djeni mač u korice! Čašu koju mi dade Otac zar da ne pijem?" Iv 18:11. To je rekao Gospodin nakon što je sv.Petar odsjekao desno uho sluzi velikog svećenika.


Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Čuvajte se pismoznanaca koji rado hodaju u dugim haljama i vole da ih se pozdravlja na trgovima
Marko 12:38

Na koga je on to mislio ?
Mislio je na ljude koji se pretvaraju da su nešto, a nisu ništa. Danas bi ih se moglo usporediti sa Vladom RH koja se skupa s kamerama pojavi u Katedrali na Sv misi, kupuju skupe aute, žderu na trošak države, a kada treba dati lijek djeci, onda kažu da nema novaca.

»Čuvajte se pismoznanaca, koji rado idu u dugim haljinama, vole pozdrave na trgovima, prva sjedala u sinagogama i pročelja na gozbama; proždiru kuće udovičke, još pod izlikom dugih molitava. Stići će ih to oštrija osuda!«

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Osoba koja ide uokolo i govori da je Bog, da kraj svijeta samo što nije došao i slično je za psihijatriju.
Gdje točno u Bibliji piše da je Isus rekao: "Ja sam Bog!"?
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 13:38   #14
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Gdje točno u Bibliji piše da je Isus rekao: "Ja sam Bog!"?
U pravu si, to nigdje ne piše, već se to samo o njemu vjeruje (stvari su i tu više složenije, ali pojednostavljeno rečeno). Najbliže izjavi "ja sam Bog" dolazi ona njegova "Ja i moj Otac (Bog) smo jedno".

No nema baš prevelike razlike, i da onaj hipotetski čovjek umjesto 'ja sam bog' govori 'ja sam jedno sa bogom' svejedno bi ga strpali negdje i dobro zavezali.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 14:53   #15
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
No nema baš prevelike razlike, i da onaj hipotetski čovjek umjesto 'ja sam bog' govori 'ja sam jedno sa bogom' svejedno bi ga strpali negdje i dobro zavezali.
Možda... smatraš li da bi se to trebalo učiniti ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 15:47   #16
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Možda... smatraš li da bi se to trebalo učiniti ?
Ako je opasan za sebe i/ili za druge.

Ako taj nastavlja ignorirati druge ljude nakon što mu ostali vele nek se smiri, onda pozvati policiju. Oni bi ga i tako uhitili zbog prije spomenutog narušavanja javnog reda i mira (ili bi trebali, imo).

A onda što bi bilo u policijskoj postaji, kaj ja znam. Možda bi pozvali psihologa i psihijatra pa neka oni procijene što je sa njim. Da postoje slični psihijatrijski slučajevi ili slučajevi kojima nešto nije u redu sa mozgom pa se tako ponašaju, postoje.

A imamo takve slične slučajeve i danas..



Ne govorim nužno o ovakvom propovijedanju na otvoreno, makar bi i ja to zabranio. Za to postoje crkve i slično.

Zadnje uređivanje Empyreus : 03.12.2017. at 16:09.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 15:58   #17
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Nema nasilne naravi. Fizički jak je vjerovatno bio, ali nasilan sigurno nije bio.
Gospodine Hasnpfepfer, to je Vaš stav. Poštujem, ali interpretacije mogu biti razne.
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Znači, nije bio nasilan. Nasilna osoba ne bi čekala da ju se odvede na suđenje, a i ne bi rekao kada su ga odvodili da spreme mač, jer vlast njegova nije od ovoga svijeta.
To je posve drugačija okolnost.
Tada je bio u stanju opkoljenosti, opsade, bio je zarobljen i slomljen i odbačen..Više nije bilo smisla pružati otpor pa je odustao od nepromišljenog otpora.
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Nato Isus reče Petru: "Djeni mač u korice! Čašu koju mi dade Otac zar da ne pijem?" Iv 18:11. To je rekao Gospodin nakon što je sv.Petar odsjekao desno uho sluzi velikog svećenika.
Odsjekao desno uho sluzi ?!!!
Zašto zaboga miloga ?!
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Mislio je na ljude koji se pretvaraju da su nešto, a nisu ništa. Danas bi ih se moglo usporediti sa Vladom RH koja se skupa s kamerama pojavi u Katedrali na Sv misi, kupuju skupe aute, žderu na trošak države, a kada treba dati lijek djeci, onda kažu da nema novaca.

»Čuvajte se pismoznanaca, koji rado idu u dugim haljinama, vole pozdrave na trgovima, prva sjedala u sinagogama i pročelja na gozbama; proždiru kuće udovičke, još pod izlikom dugih molitava. Stići će ih to oštrija osuda!«
To je opća osuda..Ta nisu svi političari pokvareni..On ih je dakle sve strpao u jedno i osudio.
To nije korektno, nije fer, subjektivno i na koncu loša je procjena.

Postoje mnogi pismoznanci koji su pošteni i vrijedni.
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 16:22   #18
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Ali, kako vjerojvati onda crkvi koja čini sve ne bili zaslijepila i žigosala masu da slijedi upute bez pitanja..Bez kritike ?!
O kojoj je crkvi rijec? O Church of Satan religiji kojoj je fokal point postojanja izokretanja Kristove Crkve naopacke.

Krscanska Crkva ima tri jasne misije od svoga osnutka:

worshiping – caring – sharing

tj

Crkva vrsi bogosluzje, brine o siromasnima i evangelizira


1) Bogosluzenje te ne brine ako nisi krscanin.

2) Sto se tice siromaha danasnjeg doba, siromasi su ne samo oni koje
Crkva, bez obzira na vjeroispovjesti ili naciju pomaze kao niti jedna organizacija na svijetu, zapravo stokratno vise od svih svjetskih organizacija na svijetu zajedno, vec su siromasi, kako veli papa Francis - i oni koji nisu adekvatno katikizirani i evandjelizirani.

3) Niti evendjelizacija te ne treba brinuti jer Crkvi nikada nije cilj nikoga napraviti krscaninom, vec joj je jedini cilj osloboditi covjeka i darovati mu vjecni zivot; dati mu mač Duha.


Hoces li mi reci, da li znas iti jednu religijsku zajednicu (islam, satanisticku crkvu, budizam itd itd) - gdje mogu naci da sam voljena upravo ovakva kakva sam manjkava, nesavrsena, izgubljena, patnica, otpadnica?

Gdje mogu naci bezuvjetnu ljubav svi oni koji ju trebaju - i to na poklon - life changing hope - digniitet Osobe - bez ikakvih obaveza zauzvrat! Gdje?

Odgovor je: u univerzalnoj katolickoj apostolskoj Crkvi.


The Mercy Ships Response to Global Surgical Need







Onda? Na koju si ti crkvu ono mislio?
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 16:37   #19
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post

3) Niti evendjelizacija te ne treba brinuti jer Crkvi nikada nije cilj nikoga napraviti krscaninom, vec joj je jedini cilj osloboditi covjeka i darovati mu vjecni zivot; dati mu mač Duha.
Praktično govoreći, kako se to čovjek toično oslobađa, i kako prima (i živi?) vječni život u kontekstu te misije Crkve? Što to podrazumijeva?
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 16:46   #20
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Praktično govoreći, kako se to čovjek toično oslobađa, i kako prima (i živi?) vječni život u kontekstu te misije Crkve? Što to podrazumijeva?
Darling, najkrace receno - dobije se doza skrbi i digniteta koji su life-changing, with no strings attached.



Krscanstvo nije samo otici na misu i odsjedjeti tamo ili otpjevati. Zapravo, niti ne moras biti krscanin, a mozes se aktivirati i barem zakratko postati dio toga Tijela, nade i healinga.

Kad smo vec spomenuli Mercy Ships, ovo su izgleda najnovije vijesti.


Mercy Ships has worked in more than 70 countries providing services valued at more than $1.3 billion, treating more than 2.56 million direct beneficiaries. The Africa Mercy is crewed by 400 volunteers from up to 40 nations, an average of 1000 each year. Professionals including surgeons, dentists, nurses, healthcare trainers, teachers, cooks, seamen, engineers, and agriculturalists donate their time and skills to the effort. With offices in 16 nations, Mercy Ships seeks to transform individuals and serve nations one at a time.
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.