Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2007., 11:20   #21
A da se vratimo slobodnim zidarskim poslovima?

Elem, Kufuova piramida ima 2.300.000 kamenih blokova od kojih svaki teži 2.1 tonu. Uz to, blokovi koji nadsvođuju grobnicu, njih mislim osam, teže cca 50 tona svaki. Herodot piše, kao najraniji zapadni izvor, da su Egipćani radili tu piramidu 10 godina, te da je u tome učestvovalo 100.000 robova i vjerojatno 10.000 zidara.

Ako se malo poigraš kalkulatorom, dođeš do zaključka kako je jedna blok morao u prosjeku bit gotov za 2.32 minute. Naime, izvađen, obrađen, transportinran i ugrađen u konstrukciju. No, s obzirom na ogroman broj ljudi koji je u tome sudjelovao, ako je vjerovati Herodotu jer u to doba Egipat nije mogaoimat više od milion stanovnika, prosječno vrijeme za ovaj posao ispada cca 157. dana po bloku. Naravno, to ne riješava mnoga otvorena pitanja oko te i drugih piramida čija se genijalnost pripisuje Imphotepu - revolucionarnom arhitekti koji je projektirao prvu piramidu (stepenastu).

Novije terije govore kako je moguće da je večina blokova na Kufurovoj piramidi lijevana od neke vrste cementa (npr. kao portland cement), što bi bilo daleko jednostavnije no klesati kamen. I to su stvari podjeljene pa gospon Hawas, vodeći egipatski arholog takvu ideju odbacije, dok je neki američki keramičari drže za jedinu moguću opciju.

Budući da je Građevinski institut iz Tuzle ekspertizom ustvrdio kako su na mogućim bosanskim piramidama ploče i kamenje lijevano uz pomoć nekog cementa i šljunka, onda bi takva saznanja vjerojatno mogla pomoći da se objasne i neke dileme oko piramida u Egiptu.
__________________
Sumnjaju neki da nosi nas pogresan tok
lampandina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:23   #22
Quote:
Endimion17 kaže:
load of bollocks.
neću te nazvati lašcem, ali očito je da ili debelo lažeš ili si napravio grozno loš eksperiment. boli me ona stvar ako te to vrijeđa.

SSSR. tamo se NISU rutinski oštrili noževi stavljanjem u modele piramida, nego je neki Rus nasrao laži da mu je to uspjelo.
da to tebi uspije i na jednoj od 30 piramida, bio bi poznat širom svijeta.

daj reci mi nešto, što ti misliš kako svijet funkcionira? pa u valjku sira isto imaš piramidu, samo nije izrezbarena. zar to znači da je sir čaroban?
ima piramida u mojoj tegli nutelle, samo što još nisu maknuti ostali dijelovi namaza. tegla skuplja božansku energiju?
kriste isuse bože, nemoj se sramotiti ovako. to o čemu pričaš spada u najgore dijelove šarlatanske pseudoznanosti. to je vrh vrha, tome se smiju i alternativci. kladim se da bi se i geza smijao.

mislim, čuješ li ti sebe? napraviš piramidu od nečega i onda to skuplja orgon zato što je to oblika piramide i sprječava truljenje te oštri oštricu noža.
zar ne primjećuješ jadnu naivnost toga? oštri oštricu. haha, to je sigurno bilo popularno zbog inflacije.

Napominjem da u tvojoj tegli Nutelle imas i loptu (kad maknes ostale djelove namaza) ali po Fifinim pravilima, nije dozvoljeno igrati nogomet njome na svjetskom prvenstvu.
Svaki oblik osim mehanickih (uporabnih) svojstava ima i neka druga, manje vidljiva. Piramidalni oblik ocito optimalno "sakuplja" energiju. Svi oni bezazleni pokusi sa ostrenjem zileta, stavljanjem mesa koje ne truli i sl. su nebrojeno puta dokazani. Napravi si malu repliku piramide pa isprobaj.
Normalno, to su sekundarne manifestacije, koja je primarna svrha niko ne zna.
Da su takve cudovisne gradjevine samo "nadgrobni spomenici", cisto sumnjam.
Uz sve nabrojene odlike piramida, koje su napomenute kao argument toga da nisu gradjene ljudskom rukom, stoji jos jedna jako bitna iako manje atraktivna,
zove se logistika. Da bi cijeli taj radnicki kamp nesmetano funkcionirao kroz sve te puste godine gradnje, trebalo bi angazirati tri Egipta samo na proizvodnji i dopremi hrane.
Ocito je da to nisu ljudska posla, pa ionako nam je svima jasno da nismo sami, cemu cudjenje?
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:37   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Jesi li bio u Velikoj piramidi...?
Ako nisi kreni do još dozvoljavaju ulazak u nju.
S obzirom da je tvoj um potisnuo inuticiju do granica same boli i prepunio se
sadržajima koje se daju opipati, kontrolirati i dokazati, smanjena ti je mogućnost da imaš drugačija iskustva od onih koji su i za sve ostalo ostali otvoreni. Tvoja šalicu uma već je davno prepunjena i ne prihvaćaš ništa drugo osim sadržaja vlastite matrice.

Jedan publicist je uspio nagovoriti vlast (čitaj potkupio) da provede noć u njoj.
Opisao je ono što je doživio. ....

No kako to nije naučno dokazano i dokazljivo mislit ćemo da je bio na LSD-u ili pejotlu ili barem kad je već u Egiptu na rakiji od datulja.
Inače se je moglo prenoćiti u najmanjoj piramidi noć je koštala oko tisućaka dolara i morao si biti neko ime koje nešto znači, ali su vlasti zabranile taj rizik.
A sad se svi zapitajte zašto????
ne, kriva ti je logika. apsolutno ne poštuješ occamovu britvu.
ne bi meni bilo ništa zato što imam blokadu, nego zato što tamo ničega nema.
tebi bi bilo nešto zato što očekuješ da bi ti nešto bilo. to se zove moć autosugestije. ušao bi u piramidu sav usran. sad, što je logičnije?
dok bi ja bio fasciniran strahotno ogromnom građevinom i nevjerojatnom starinom i ljepotom slika, ti bi mislio kako te netko zrači orgonom i da te gleda neka mumija. problijedio bi i tresle bi ti se ruke. još bi se skljokao unutra, posebno ako si klaustrofobičan.
meni je san posjetiti egipat i ući u piramidu (ne samo u jednu), ali koliko znam, to je zabranjeno, jer se od silne izdahnute vodene pare i gnjusa donešenog od strane posjetitelja počela stvarati plijesan koja prijeti očuvanju umjetnina slika na zidovima.

ne mogu vjerovati kako itko može misliti da nešto može posjedovati energiju samo zbog oblika. znači, komad zlata je za kurac, a ako ga rastalim i izlijem u piramidalni kalup, odjednom je čaroban?
ili ste jebeno mladi adolescenti, ili ste glupi ko telad, ili imate jednostavno toliko poremećenu i iskrivljenu sliku svijeta.
žalim svakog tko imalo vjeruje u ovakve stvari.
a i vidim da si odgojen na filmu Matrix. tipično. mlađarija koja nikad nije ništa pročitala, pogledala je film ili dva i sad zna tajnu Svemira , a oni koji su nešto i naučili, imaju blokadu u glavi i nemaju otvorene oči. ma koga zajebavate?


Quote:
Inače se je moglo prenoćiti u najmanjoj piramidi noć je koštala oko tisućaka dolara i morao si biti neko ime koje nešto znači, ali su vlasti zabranile taj rizik.
A sad se svi zapitajte zašto????
možda zato da nakon gotovo stoljeća izbivanja "spooky" stvari kao što su bila obolijevanja nakon otvaranja komora, opet dignu mistiku i prašinu, da zarade više? toga se nisi sjetio?


naivni ste, grozno ste naivni. no, dok je takvih kao vi, uvijek će biti ljudi koji prodaju čudesna ulja za izlječenje raka, svetu vodu za ponovni rast udova i slično. da nema glupana i naivaca...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:46   #24
Meni se više ne da raspravljati o piramidama na 134. threadu o piramidama, pa ću pitati samo jedno (pod pretpostavkom da su ih napravili alieni).

Zašto izgraditi piramidu!?


(p.s. vidim da je Matrix sve češće sinonim za umišljene new age ideje - je*ati ću vam strinu, nemojte mi po Matrixu pljuvati! )
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 13:27   #25
[QUOTE=Endimion17]
Quote:
ne, kriva ti je logika. apsolutno ne poštuješ occamovu britvu.
Britva ili štihača svejedno jer te ISKUSTVO natjera da počinješ mijenjati način razmišljanja. Prije tog iskustva vjeruješ u sve naučne dokaze i ispitivanja, tvoj unm je spreman sve priohvatiti za što se može uhvatiti ali nakon iskustva sve postaje drugačije.

Quote:
ne bi meni bilo ništa zato što imam blokadu, nego zato što tamo ničega nema.

Dokaži da ničeg nema a ja ću ti pokazati da ima, jer se ljudi ne mijenjaju autosugestijom, ljudi nisu nauka, već bića sa svim potencijalom da čine više nego što nauka može dokazati.

Quote:
ušao bi u piramidu sav usran. sad, što je logičnije?
Još bi posraniji izašao da te udari plavi svjetlosni snop koji direktno ulazi u tebe ispuštajući šištajuće zvukove....

Quote:
meni je san posjetiti egipat i ući u piramidu (ne samo u jednu), ali koliko znam, to je zabranjeno, jer se od silne izdahnute vodene pare i gnjusa donešenog od strane posjetitelja počela stvarati plijesan koja prijeti očuvanju umjetnina slika na zidovima.
Nema umjetnina za zidovima piramida u Gizehu ima u grobnicama u Dolini Kraljeva i Kraljica. Piramide nisu oslikane kao grobnice. Dozvoljavaju samo ograničenim grupama posjet, a ponekad i to ne zbog popravke električnih kablova što je eufemizam za prekopavanje i istraživanje po njoj.


Quote:
ne mogu vjerovati kako itko može misliti da nešto može posjedovati energiju samo zbog oblika. znači, komad zlata je za kurac, a ako ga rastalim i izlijem u piramidalni kalup, odjednom je čaroban?
Piramida ima u Mexicu, Kini možda Bosni...Marsu a to geometrijsko tijelo ima neka svojstva, koja sama nauka priznaje. Koliko je onoga što još nije otkriveno???

Quote:
ili ste jebeno mladi adolescenti, ili ste glupi ko telad, ili imate jednostavno toliko poremećenu i iskrivljenu sliku svijeta.
žalim svakog tko imalo vjeruje u ovakve stvari.
Vidiš za mene ti nisi tele niti poremećen već nezrela i blokirana osoba kojoj sve
na svijetu mora biti u superkontroliranoj okolini koja je spoznata u cijelosti. problem je što se to nikad neće odigrati ali ti i dalje simuliraš tu predstavu jer ti je lakše tako razmišljati.
Jesi li vozio ikad bolid?
Ako jesi onda ćeš znati o čemu govoriš ako ne onda si u gabuli ako govoriš a ne znaš.
Ako nisi kako znaš kako se vozi, što sve može, kako se ubrzava i kako ide u krivinama?
A ti baš sve o bolidu znaš...

Jesli li ikad jeo ribu zvanu Petrova riba...?

Ako jesi onda znaš kakvog je teka uz što se jede i kako se priprema, ako nisi onda ćeš je uspoređivati sa srdelom jer si samo srdelu jeo.

Može li srdela biti Petrova riba ???


ma koga zajebavate?

U biti ti zajebavaš samog sebe, vjerujući u onmo u što nemaš pojma a kod tebe se to pretvara u svojevrsnu dozu fanatizma što je blisko sa djetinjem poimanjem svijeta; moja tata je najjačit, a ja sam pak najkompetentniji čak i od onog koji je to prošao na svojoj koži.

Pero kaže; slomio sam nogu.
ti kažeš; to je nemoguće
on kaže; to je bolno
ti kažeš; lažeš
on kaže; ali me ipak boli
ti kažeš; nit te boli nit si slomio nogu, šuti, ti si tele i samo me zajebavaš

Pero odustaje od razgovora, noga ga i dalje boli i slomljena je
kad slomiš nogu znat ćeš kako to boli i kako sa tvojim prepunim umom koji nije bio spreman prihvatiti iskustvo drugog...

Quote:
toga se nisi sjetio?
Nisam se sjetila.
Posve nebitno.

Quote:
naivni ste, grozno ste naivni. no, dok je takvih kao vi, uvijek će biti ljudi koji prodaju čudesna ulja za izlječenje raka, svetu vodu za ponovni rast udova i slično. da nema glupana i naivaca...
Naivan je onaj koji svoj svijet zatvara u okviru zadanog ne shvaćajući da postoje više od onoga što se sad zna i vjeruje, jer postoje oni kojima je iskustvo promijenio život. Bez iskustva vožnje bolidom ili kušanja ribe, ne možeš znati ništa više od teorije vožnje i teorije što je to riba.

I još nešto; ti ćeš možda doći-nadoći na naš stav koji će te uvjeriti da si bio u krivu, ali mi na tvoju školsku razinu nikad.
Školovanje se nastavlja...ali bez kontroliranih uvjeta.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:04   #26
ok, ajde onda uzmi komad kalcija, napravi VALOVITU žlicu od njega, gurni je u usta, uđi u SEDMEROKUTNU kadu (nipošto šesterokutnu!) punu guste otopine srebrovog nitrata u destiliranoj blagoslovljenoj vodi, spoji žlicu na fazu gradske mreže i čitaj pjesme zvonimira baloga.

eto, to još NITKO nije učinio. tko zna, možda ti ništa neće biti. možda ćeš propasti u 59. "denzitet".
eto, tako ti rezoniraš. čovječe, pa ne moraš skočiti sa zgrade da utvrdiš da ćeš se dolje razbiti.
energija i oblik nisu povezani onako kako ti misliš. da znaš imalo fizike, znao bi da je kugla najpovoljnija za čuvanje topline jer ima najmanju površinu.

daj mi samo jedan primjer gdje se dokazalo da se britva oštri unutar modela četverostrane piramide, i daj mi ikakav mehanizam po kojem bi to bilo moguće.
to sranje s piramidama se kosi sa nekakvom općom logikom. jedna od najimbecilnijih stvari koje je čovjek ikad izmislio. to je u rangu tvrdnje da komad želea oblika Searsovog tornja stvara neko "polje" oko sebe. Bullshit prve vrste.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:05   #27
Quote:
lampandina kaže:
Ako se malo poigraš kalkulatorom, dođeš do zaključka kako je jedna blok morao u prosjeku bit gotov za 2.32 minute. Naime, izvađen, obrađen, transportiran i ugrađen u konstrukciju.
Mmm znači 100 000 ljudi ako su se recimo podijelili u skupine po 1000 trebalo je dovući blok od transportnog mjesta do mjesta di će se položiti u nešto više od 4 sata. 2.1 tonu treba vući cca 30 ljudi ili imati veliku pomoć od životinja, kod dizanja malo više...
Pa ono, ne čini mi se nešto strašno doduše ja ne znam praktične probleme toga :P


Mislim, u suštini stvari Endimion ima pravo. Bog (ili priroda il whatever) nam je dala razum da ga koristimo i logiku da iz analiziramo, a ne da slijepo vjerujemo.
Baš sam neki dan gledao Apocalypto i vidio onu scenu sa pomrčinom sunca koja se fino desila baš u vrijeme žrtvovanja.
Zamisli da je došao neko tipa Endimion tamo i rekao nešto tipa:
"Mislim da Bog whatever nije sakrio sunce zbog naših molitvi i žrtvovanja nego da mora nešto stajati iza toga. Mislim i prije smo se molili i žrtvovali ekipu pa se nije ništa desilo, nismo mi ništa tako posebni da bog baš nama odgovori."
Znalo bi se tko bi bio sljedeći na oltaru jeli

To se isto sad radi. Endimion je protiv (doduše malo vrijeđa) populacije koja u principu očajnički želi vjerovat u nešto neobjašnjivo a dešava se linč sa glupim logikama (o nekoj pojedenoj ribi i sl) zato kaj ne želi vjerovat.
Meni nije jasno U ŠTA se treba vjerovat? U piramide? Većina istina se može vrlo lako dokazat, puno toga mističnog iz prošlih stoljeća danas je znanost.
Nema više boga munje (mogu se kladit da su spalili svakog prije par tisuća godina koji bi tako nešto rekao), svi više manje danas znaju što je to, niti se pomrčina sunca ne koristi u religijske svrhe.

Postoji razlika između nedokazivog i neobjašnjivog.
Neobjašnjivo je nešto što se nezna KAKO. Recimo piramide, ili munje prije 2000 godina.
Nedokazivo su alieni koji grade piramide, bog i mali zeleni patuljci koji se kreću dugama i imaju ćup zlata. Što ne znači da se patuljci (ili alieni) jednog dana neće doći na svoje..
Svatko ima pravo vjerovat u nedokazivo, no to je osoban izbor.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:10   #28
Quote:
dobrimag kaže:
Zamisli da je došao neko tipa Endimion tamo i rekao nešto tipa:
"Mislim da Bog whatever nije sakrio sunce zbog naših molitvi i žrtvovanja nego da mora nešto stajati iza toga. Mislim i prije smo se molili i žrtvovali ekipu pa se nije ništa desilo, nismo mi ništa tako posebni da bog baš nama odgovori."
Znalo bi se tko bi bio sljedeći na oltaru jeli
gledao sam film. ono su stravične grozote, i došlo mi je da im bacim jednu nuke nad onaj grad
nego, malo off-topic, jesi li primijetio kako u svakom filmu pomrčina ide brzo, vidljivom brzinom, a kad se poklopi, stane na par minuta, a onda krene još brže i prestane? (mel gipsone, cccc )
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:14   #29
Quote:
Endimion17 kaže:
gledao sam film. ono su stravične grozote, i došlo mi je da im bacim jednu nuke nad onaj grad
nego, malo off-topic, jesi li primijetio kako u svakom filmu pomrčina ide brzo, vidljivom brzinom, a kad se poklopi, stane na par minuta, a onda krene još brže i prestane? (mel gipsone, cccc )
Off topic
Brijem da je to bila pjesnička sloboda, to jest emocionalno stanje likova kad su skužili kaj se desilo
Ili jednostavno ko priče o malim zelenima autori kopiraju jedan drugog i griješe :P
(koju bi verziju bi occam tu uzeo ha )
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:43   #30
Možda i nije tak strašno - 30tak ljudi vuč 2.1 tonu jer su imali, to se pretpostavlja, nešto kao sanjke na čem su vukli blokove. Međutim, istucavali su ih brončanim oruđem što je ustvari strašan posao.

Dakako, nije mi jasno ni kak su ugradili one blkove od 50 tona, ali neko riješenje valjda ima?
__________________
Sumnjaju neki da nosi nas pogresan tok
lampandina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:39   #31
Meki kmet na polju krumpira prije dosta godina da mu pokazes magnetno polje i njegove efekte bi zinula kao i Endimion. Tipicno.... Hvala bogu da ipak ne ovisimo o takvima.
Alter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 19:27   #32
a što ću ti ja. pričaš gluposti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:07   #33
PI - zvuk visoke frekvencije

RA - zvuk silazne spirale

MI - skupljanje energije

DO - velika kuća

!!! PI - RA - MI - DO !!!

Piramidu nije gradjena primitivnim znanjima. DALEKO od toga.
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:09   #34
Quote:
lampandina kaže:
A da se vratimo slobodnim zidarskim poslovima?

Elem, Kufuova piramida ima 2.300.000 kamenih blokova od kojih svaki teži 2.1 tonu. Uz to, blokovi koji nadsvođuju grobnicu, njih mislim osam, teže cca 50 tona svaki. Herodot piše, kao najraniji zapadni izvor, da su Egipćani radili tu piramidu 10 godina, te da je u tome učestvovalo 100.000 robova i vjerojatno 10.000 zidara.

Ako se malo poigraš kalkulatorom, dođeš do zaključka kako je jedna blok morao u prosjeku bit gotov za 2.32 minute. Naime, izvađen, obrađen, transportinran i ugrađen u konstrukciju. No, s obzirom na ogroman broj ljudi koji je u tome sudjelovao, ako je vjerovati Herodotu jer u to doba Egipat nije mogaoimat više od milion stanovnika, prosječno vrijeme za ovaj posao ispada cca 157. dana po bloku. Naravno, to ne riješava mnoga otvorena pitanja oko te i drugih piramida čija se genijalnost pripisuje Imphotepu - revolucionarnom arhitekti koji je projektirao prvu piramidu (stepenastu).

Novije terije govore kako je moguće da je večina blokova na Kufurovoj piramidi lijevana od neke vrste cementa (npr. kao portland cement), što bi bilo daleko jednostavnije no klesati kamen. I to su stvari podjeljene pa gospon Hawas, vodeći egipatski arholog takvu ideju odbacije, dok je neki američki keramičari drže za jedinu moguću opciju.

Budući da je Građevinski institut iz Tuzle ekspertizom ustvrdio kako su na mogućim bosanskim piramidama ploče i kamenje lijevano uz pomoć nekog cementa i šljunka, onda bi takva saznanja vjerojatno mogla pomoći da se objasne i neke dileme oko piramida u Egiptu.
Isto tako mnogo je lakse mistificarti stvari nego upregnuti mozak i pokusati svatiti pravu prirodu stvari.

Ono sa cime se slazem je da niti jedan izvor koji govori o gradnji piramida u stvari nedava jasnu sliku kako su piramide gradjene,... jasnoje da su ih gradili puno vise od 10 godina i da je bilo gomila robova i placenih radnika na projektu, isto tako se zna gdje je kamen dopreman, i da kolicina kamena iskopana na tim lokalitetima odgovara priblizno kolicini kamena na piramidama.,...

Faraoni su bili odlicni politicari,... kao sto sam prije rekao znali su da je dokoni um vrazje igraliste,.. zato su dali ljudima da grade piramide umjesto da ratuju,.... mislim da ovdje ispustamo bitno,... da kapitalno veliki projekti pomazu razvoju drzave u svakom aspektu, bez ratovanja. Mislim da je to prava poruka piramida a ne koliko kamenja se moze poslagati u jedinici vremena.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:43   #35
sto vi mislite zasto u velikoj piramidi nisu pronadjeni nikakvi zapisi kao u drugim egipatskim piramidama i grobnicama
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:26   #36
oa o čemu govore zapisi iz drugih piramida. Jer ja sigurno nebi omogucio prostup znanju o piramidama. A činjenica je da kako tehnologija i znanost napreduju, sve više doznajemo o piramidama. Koliko god nekima bilo krivo, još uvjek nismo na nivou znanja (ne svih znanja) drevnih graditelja apiramida.
Klis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:27   #37
Quote:
Klis kaže:
oa o čemu govore zapisi iz drugih piramida. Jer ja sigurno nebi omogucio prostup znanju o piramidama. A činjenica je da kako tehnologija i znanost napreduju, sve više doznajemo o piramidama. Koliko god nekima bilo krivo, još uvjek nismo na nivou znanja (ne svih znanja) drevnih graditelja apiramida.
slazem se samim time si rekao da piramidu nisu gradili stari egipcani jer bi bilo apsurdno govoriti da smo na manjem tehnoloskom stupnju razvoja da njih
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:30   #38
Quote:
lampandina kaže:
Možda i nije tak strašno - 30tak ljudi vuč 2.1 tonu jer su imali, to se pretpostavlja, nešto kao sanjke na čem su vukli blokove. Međutim, istucavali su ih brončanim oruđem što je ustvari strašan posao.

Dakako, nije mi jasno ni kak su ugradili one blkove od 50 tona, ali neko riješenje valjda ima?
to su probali neki japanski znanstvenici pa su vidili da saonice kao takve upadaju u pijesak i nekoriste nicemu, a za sanjke je trebalo drvo, a drveta u egiptu nema u tolikoj mjeri i nikada ga nije ni bilo, jer drvo koje raste tu nije dovoljno cvrsto za podnijeti teret od 20 tona pa sve to pada u vodu....

ali kako su na vrh piramide podigli blok od 50 tona?
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:49   #39
Quote:
Piramida_Sunca kaže:
to su probali neki japanski znanstvenici pa su vidili da saonice kao takve upadaju u pijesak i nekoriste nicemu, a za sanjke je trebalo drvo, a drveta u egiptu nema u tolikoj mjeri i nikada ga nije ni bilo, jer drvo koje raste tu nije dovoljno cvrsto za podnijeti teret od 20 tona pa sve to pada u vodu....

ali kako su na vrh piramide podigli blok od 50 tona?
Nesto su govorili o tome u emisiji Na rubu znanosti. Navodno da je neki šveđanin snimio film kako budisti podižu kamen od 2 tone na 60 metara visine pomoću vibracija koje su stvarali raznim instrumentima upernim u kamen. Ali to nije cijela priča. On je to samo vidio i snimio na film. Pa su mu u engleskoj zapljenili taj film i tako je to završilo. Jeli netko gledao tu epizodu? Ako je to istina, kakvo to znanje posjeduju budisti?
Klis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:23   #40
Quote:
Klis kaže:
Nesto su govorili o tome u emisiji Na rubu znanosti. Navodno da je neki šveđanin snimio film kako budisti podižu kamen od 2 tone na 60 metara visine pomoću vibracija koje su stvarali raznim instrumentima upernim u kamen. Ali to nije cijela priča. On je to samo vidio i snimio na film. Pa su mu u engleskoj zapljenili taj film i tako je to završilo. Jeli netko gledao tu epizodu? Ako je to istina, kakvo to znanje posjeduju budisti?
ja sam o tome citao u knjigama o Majama i civilizacijam prije dolaska Kolumba u Ameriku. I oni su imali mogucnost pomocu raznih frekvencija podizati stvari. navodno su pproizvodili zvukove i pomocu njii radili svoje piramide. Takodjer sam procitao da kad se hoda po stapenicama jedne piramide u Srednjoj Americi proizvodi zvuk neke ptice (neznam naziv) koju su Maje smatrale svetom.. uglavno to je sa frekvencijama vise puta spominjano
Piramida Kukulkan u Čičen Ici ima još jednu impresivnu karakteristiku. Stojim u podnožju velikih stepenica. Kamene glave serpenta završavaju preda mnom. Zaplješćem. Ne uzvraća mi se eho pljeska. Ono što čujem je nalik cvrkutu ptice! Ptice?!



Tako je. I meni se potvrđuje da je zvuk svete ptice Maja – kvecal (quetzal) – ostao zauvijek zapisan u piramidi!



Kvecal, prema legendi, simbolično predstavlja “duh Maja”. Kukulkan u svom korijenu (prefiks “k’uk”), na jeziku Maja, označava pticu kvecal. A drugo ime za superiorno biće Kukulkan je Kvecakoatl.

Kvecal je spona između materijalnog i duhovnog svijeta. Piramida Kukulkan, kroz cvrkut kvecala, premošćuje ove dvije dimenzije. Eho koji čujemo… su spritualni glasovi kvecala, koji nosi poruke Bogova.

Svijet XXI stoljeća ostavlja svoj zvučni zapis na medijima kao sto su kompjuterski diskovi. U posljednjih stotina godina tehnologija snimanja tona se mijenjala veći broj puta. Za razliku od nas, Maje su svoj zapis ostavljale u svojim građevinama. Neograničeni smjenama tehnologija i godišnjih doba.
Hipoteza je slijedeća: Maje su u primjeru piramide Kukulkan izgradile stepenice kao akustične grilje svjesno kreirajući eho zvuka svete ptice Maja, kvecala (lat. pharomachrus mocinno).

Snimljen je cvrkut ptice kvecal; takođe, zapisan je zvuk i sonogram “cvrkuta” koji se stvara na stepenicama. Poredi se kvalitet zvuka, frekvencija, dužina i harmonijska struktura. Rezultati akustičara David Lubmana iz Westminstera (Kalifornija) iz 1998: postoji frapantna sličnost!

Frekvencija zvuka ptice kvecal se kreće između 900 – 1300 Hz. Prosječna širina stepenica je 26.2 cm i ona daje maksimalnu frekvenciju “cvrkuta” stepenica od 1310 Hz. Prosječna visina stepenice je 26.4 cm što daje dužinu hipotenuze od 37.3 cm i minimalnu frekvenciju “cvrkuta” stepenica od 922 Hz.

Drugim riječima, dizajn stepenica, korišteni materijal i sama njihova izgradnja su bili usmjereni na maksimalno imitiranje zvuka koji proizvodi kvecal.

U dizajnu stepenica se uočava nešto čudno. Stepenice su dosta uske što su arheolozi objašnjavali tijelom Maja koje je proporcionalno manje od našeg. Međutim, svaka stepenica je istovremeno viša nego što bi se to očekivalo za niske rastom Maje.

E tu bi trebala uskočiti (jos neformirana) akustična arheologija. Širina i visina stepenica je pažljivo birana da bi proizvela željeni ton. Maje su dimenzije stepenica koristile kao parametre kojom bi dobili željenu intonaciju!

Stepenice na različitim piramidama Maja imaju drugačije dimenzije. Znači li to da su one svirale neku drugu muziku? Nemam sumnje da je upravo to odgovor. Da li stepenice piramide Kukulkan u sebi sadrže hiljadu i po godina star zvučni zapis? Da.
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.