Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2003., 12:30   #1
Talking J.R.R.Tolkien i The Lord of the Rings

Malo mi je glupo da u forumu Fantasy nema nijednog topica posvecenog bas Tolkien -u. Nova sam ovdje pa ne znam je li ga bilo prije, pa ako je ovo prozvakana tema, molim da mi oprostite na ponavljanju. Smatram da nikad nije dosta prozvakavanja Tolkiena, tu se uvijek moze reci nesto novo , pogotovo sada kad imamo filmove kojima se mozemo diviti ili ih pljuvati.
Ja sam od onih koji su odusevljeni filmovima ( a vidim da u forumu filmovi ima i onih kojima se film gadi... ), no knjige uvijek ostaju prva ljubav.
Mislite li da bi bilo bolje da su se u filmovima vise i tocnije drzali knjige, pogotovo u prikazu karaktera? Aragorn u knjizi nema bas prevelike veze s Aragornom u filmu, Gimli pogotovo . Po mom misljenju, najtocnije su preneseni Gandalf i balrog...
__________________
HR Tolkien Board, jedini hrvatski forum posvecen iskljucivo J.R.R.Tolkienu, njegovim djelima, i filmu Gospodar Prstenova
http://www.soulsaver.hr/lotr
Elanor Gamgee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 17:32   #2
Malo off-topic, morala sam!

Recimo da je ta tema već prožvakana, pretpostavljam jer sam malo prošvrljala arhivom.

No smatram da je svejedno u redu, jer na ovom forumu svaki dan ima novih članova, i ne treba se buniti ako se neka tema otvara drugi put- budući da nisu svi tu oduvijek i nisu još ništa rekli vezano uz to.

Tako ja razmišljam, no ako moderator misli drugačije, voljela bih da to ovdje izjavi, da više nema neudomica, može? Da i ja i ostali relativno noviji članovi znamo trebamo li uvijek provjeriti prije otvaranja neke teme.

Toliko.
Belle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 17:55   #3
Mislila sam da je dovoljno pregledati topice u popisu, nisam jos ni naisla na arhivu...
Svejedno, vidim da zainteresiranih za to ima... u Filmu se vode zucne rasprave, ali to je samo o filmu. Knjiga je bitnija, barem meni.
__________________
HR Tolkien Board, jedini hrvatski forum posvecen iskljucivo J.R.R.Tolkienu, njegovim djelima, i filmu Gospodar Prstenova
http://www.soulsaver.hr/lotr
Elanor Gamgee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 19:07   #4
Jedina zamjerka gospodaru je sto ima samo tri knjige,inace meni osobno jedna od najdrazih knjiga,koju sam otkrio jos kao djecarac od kojih 13(ili mozda i 14) godina u knjiznici.
knjiga je bila teska sjecam se,ali lijepih korica (pa moze dobra knjiga imati i dobre korice zar ne?),procitao sam je, i onda sam ispustio uzdah,jer nisam disao dok sam je citao,skuzio da ima jos dva nastavka,kupio sva tri u algoritmu (TrejdMark) i onda je dosao film,trilogija koja je bar se tice prve dvije trecine solidno napravljena,konkluzija slijedi.
sto se tice topica mozda vam moderatorica progleda kroz prste,ipak ste mladi i svjezi,uostalom i ovaj podforum je takav.
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 21:01   #5
Elanor, ima puno topica o Tolkienu, samo si trebala u dnu stranice odabrati opciju da vidiš postove iz npr. zadnjih 100 dana ili cijela godine, a ne samo zadnjih 5 dana.

Ja obožavam Tolkiena! Knjiga mi je neusporedivo bolja, ali i filmovi su mi jako dobri. Od stvari koje su promijenjene neke su mi OK a neke me smetaju. Najviše me smeta kako je promijenjen Faramirov lik. Ono s vilenjacima koji su došli u bitku kod Helm's Deepa - OK, ne smata me, ali ne shvaćam zašto. Gimli - slažem se, u filmu su mu oduzeli dostojanstvo. Prijateljstvo između njega i Legolasa bi trebalo biti ravnopravno prijateljstvo pripadnika dvaju drevnih, mudrih ali neprijateljskih rasa, a ne prijateljstvo jednog predivnog bića i jednog klauna.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 11:39   #6
Quote:
Ono s vilenjacima koji su došli u bitku kod Helm's Deepa - OK, ne smata me, ali ne shvaćam zašto
U filmu se prikazuje kako gladriel kontaktira svog zeta Elronda i spominje mu: Zar ćemo ostaviti ljude na cjedilu? Zar ćemo zaboraviti na "The last alliance..."?

I onda Galdadriel ili bolje reći Celeborn (Jackson mu je smanjio važnost u odnosu na knjigu) šalje malenu ekipu u Helm's Deep da ih Orci poklju ko janjce.

Eto objašnjenja.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 14:47   #7
Vidim da je bilo rijeci o likovima u knjizi i likovima u filmu...
IMHO, znacenje MNOGIH likova u filmu je znatno manje nego sto je slucaj u knjizi...npr. Legolas koji u filmu kaze svega nekoliko recenica i u biti ne ostavlja dojam nekoga tko je "vazan"...pa je tu Gimli, koji zapravo predstavlja svojevrsni comic relief...
Cak mi onaj pokusaj feminiziranja filma (ili whatever) ne smeta toliko...tu mislim da ono kada u filmu Arwen spasava Frodu, dok u knjizi nije bilo tako...ma to je u biti ok, ipak u knjizi bas i nema nekog zenskog lika koji bi se mogao okarakterizirati kao jedan od vaznijih...
Ne znam...ima toga dosta...ja imam teoriju da su Aragorn i Faramir prelijepi...mislim, nije da mi smeta ,...ali Aragorn bi u biti trebao biti prljav, mastan, pun oziljaka...pa ipak se veci dio zivota povlacio po kojekakvim sumama i sl...isto bi vrijedilo za Faramira...
Opet, ima stvari koje su u filmu naprosto fantasticne...
Bas zbog takvih detalja vise volim knjige (iako su i filmovi odlicni)...na taj je nacin sve ostavljeno na mastu pojedincu...sam mozes stvoriti si taj svijet kako god ga Ti vidis...i to je super...
__________________
"I see you shakin' boy
Do you find it hard to believe
That the one you've been living for
Would cut your wrist to watch you bleed..."
cazzira is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 14:57   #8
Još malo o filmu...

Problem sa filmom je što je nastao na osnovu knjige. Svatko od nas kada pročita knjigu ima unikatnu predodžbu o tome kako svijet izgleda, kako bi likovi trebali izgledati. Problem nastaje kada slika, ponašanje, govor i ostalo na filmu dođe u koliziju sa našom vizijom. Ili sa radnjom knjige, pa se tako izbacuju razni dijelovi koji su u knjizi imali veliku važnost. Zato sam pokuašo odijeliti film od knjige. Pokušao sam film gledati kao običan film, kojem se radnja odvija u svijetu vrlo sličnom Tolkienovom.

Nisam uspio. Film je IMHO loš. Sam po sebi, još je gledljiv hollywoodski uradak. Ima mačeva, vilenjaka, mađija i zgodnih žena sašiljastim ušima. Što čovjeku više treba? Međutim, kao ekranizacija Tolkienovog remek djela, it sucks.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 14:57   #9
Jedni ženski lik koji ima neku ulogu u knjizi je Eowyn.
Nadamo se da ćemo vidjeti njenu borbu sa Nazgulom.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 21:11   #10
Meni je zanimljiva činjenica da smo u stanju pričati milion godina o njemu, a ne reći ništa konkretno - to su neka naša viđenja (koja uopšte ne bi smela da postoje; pazite šta je on govorio o svom delu), rasprava o filmovima, milion gotovo beznačajnih detalja... To mi malo ide na ganglije, ali...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 14:09   #11
Quote:
Nymann kaže:
Meni je zanimljiva činjenica da smo u stanju pričati milion godina o njemu, a ne reći ništa konkretno - to su neka naša viđenja (koja uopšte ne bi smela da postoje; pazite šta je on govorio o svom delu), rasprava o filmovima, milion gotovo beznačajnih detalja... To mi malo ide na ganglije, ali...

Exactly...Film navodno predstavlja neki oblik odavanja pocasti Tolkienu (osim sto, naravno, znaci milijune i milijune dolara za njegove autore)...a sam Tolkien je vise puta izjavio da ne bi volio da se "Gospodar" ekranizira...
__________________
"I see you shakin' boy
Do you find it hard to believe
That the one you've been living for
Would cut your wrist to watch you bleed..."
cazzira is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 23:28   #12
Quote:
Nymann kaže:
Meni je zanimljiva činjenica da smo u stanju pričati milion godina o njemu, a ne reći ništa konkretno - to su neka naša viđenja (koja uopšte ne bi smela da postoje; pazite šta je on govorio o svom delu), rasprava o filmovima, milion gotovo beznačajnih detalja... To mi malo ide na ganglije, ali...
... je tvoj ganglijski sustav iznimno stabilan?

Što je to on (kad ga već oslovljavamo sa on) rekao, pa da sad svi ti ljudi rade toliko pogrešnog?
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 14:52   #13
A zašto bih ja udovoljio svakom tvom zahtevu? Kopaj malo sam.

P. S. Još nisi naučio/shvatio stilske figure.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 23:49   #14
Quote:
Nymann kaže:
A zašto bih ja udovoljio svakom tvom zahtevu? Kopaj malo sam.

P. S. Još nisi naučio/shvatio stilske figure.
Kad bi udovoljio barem jednom...
Nemam volje opet kopati.

P.S. Otkud pak opet ovaj zaključak, damn it?
Prošli put sam podje..... stitcha, a sad mi stvarno nije jasno. Popamtio sam sve figure koje Solar spominje (od anafore do oksimorona), i to po onoj freaky klasifikaciji.

P.P.S. Da ti ne brkaš stilske figure sa smajlekima?
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.