Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 20:28   #41
Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
Drago mi je da su te zaobišle sve nuspojave MTX, ja sam ga pila 2x tjedno.. na pregledu sam rekla da planiram trudnoču (iako planiram čekati da prođe 1 godina od kad sam ga prestala uzimati kako bi bila sigurna) tako da mi nisu dali leflunomid koji daju kad MTX ukidaju. U braku sam 5 godina i isto kao i ti nemam djece.
Ne znam zašto si ga ti primala 2x tjedno, kad se on uzima 1x tjedno. Možda ti je zato bila slabo od njega!?! Pročitaj gore tekst o MTX-u.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 13:01   #42
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
tina28, a što je to leflunomid i zašto se to daje???
po onome kako mi je objasino reumatolog on se daje umjesto MTX (ako se primjete nuspojave) ali u tom slučaju ništa od trudnoče.
Prvi reumatolog kod kojeg sam bila dao mi je terapiju Medrola 16 mg sedam dana a sedam dana 8 mg i stanka dva tjedna, Artrocam, MTX 3 tablete utorkom a 3 subotom tjekom 6 mjeseci i Folacin 1x1 kao agresivno lječenje od samog starta tako da postoji mogučnost da mi je bilo loše radi količine
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 13:02   #43
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto si ga ti primala 2x tjedno, kad se on uzima 1x tjedno. Možda ti je zato bila slabo od njega!?! Pročitaj gore tekst o MTX-u.
da za kontrolu jetre znam je sam svaka dva tjedena morala vaditi jetrene probe
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 20:25   #44
Da li netko od vas sa reumatskim oboljenima ima mozda povisenu tjelesnu temperaturu do 37.5???????????????
mene i to muci vec godinama i nemaju pojma od cega je pa prepisuju seronegativnoj spondilo...ili ti ankilozantnom
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 22:44   #45
Evo našla sam malo o leflunomidu


LEFLUNOMID
(ARAVA)

Leflunomid je noviji lijek koji se već nekoliko godina koritsti u liječenju reumatoidnog artritisa. Lijek postoji u obliku tableta, a uzima se svaki dan po jedna tableta i to, obično, najprije tijekom 3 dana tableta od 100 mg, a zatim od 20 mg. Učinak se primjećuje otprilike nakon 4 tjedna primjene. Nuspojave su češće u početku liječanja, a uključuju: proljev, mučnu, povraćanje, gubitak na tjelesnoj težini, kožne promjene, povišenje krvnog tlaka, promjene sluznice usne šupoljine, ispadanje kose, poremećaje krvne slike. Tijekom uzimanja leflunomida i neko vrijeme nakon prestanka uzimanja lijeka ne smiju se primjenjivati cjepiva s oslabljenim živim uzročnicima (npr. dječja paraliza, gripa i dr). Leflunomid može utjecati na učinkovitost drugih lijekova (npr. fenitoina, varfarina, tolbutamida). Tijekom uzimanja leflunomida potrebno je provoditi redovite kontrole jetrenih testova, krvne slike i urina, pogotovo u prvih 6 mjeseci liječenja. Važno je također redovito kontrolitati krvni tlak. U slučaju razvoja nuspojava iznimno se može primjeniti i dnevna doza od 10 mg (1/2 tbl.). Lijek se dugo zadržava u organizmu, pa kod izrazitih nsupojava ili predoziranja ponekad je potrebno primjeniti lijek kolestiramin koji ubrzava njegovo izlučivanja iz organizma. Dugo zadržavanje lijeka u organizmu je važno zbog potencijalno tetragenog učinka. Za sada se leflunomid ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 14:32   #46
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Da to mi se čini isto kao kod dođeš kod doktora, onda se oni ponašaju, kao da si ti sam krvi što si bolestan? Ali, na žalost nitko svoju bolest nije birao. Ja mislim da bolest ima više veze sa imunitetom i nasljeđem (jer se ne vadi zabadavo HLA tipizacija), nego sa prehranom. A tko se izlječi samo s prehranom svaku mu čast. Jedno se vrijeme govorilo da i makrobiotika liječi rak, u to ni najmanjem ne vjerujem. Ali svako je gospodar svoga tijela, pa sam odlučuje što će i kako će!!!
Nisam te nipošto htjela uvrijediti! Samo govorim da nas hrana iz supermarketa već toliko truje da je sve više i više ljudi primorano jaaako paziti šta stavlja u sebe: kupuju samo ekološki uzgojenu hranu, tko može ima svoj vrt, i meso se kupuje od poznanika koji ne truje (pardon: industrijski hrani) svoju stoku.

Nisam rekla da se netko IZLIJEČIO samo sa prehranom, nego da su mnogi prisiljeni smanjiti unos industrijske hrane/otrova u sebe. Mom mužu sa RA se poboljšalo stanje jer sam učinila upravo to: uzgajam i kupujem hranu bez ili s čim manje otrova, koliko se to može bez prevelikih izdataka. Preko pola ljudi koje poznajem je zbog raznih bolesti prisiljeno na isto.
A tko je kriv za takvo stanje u svijetu i kod nas? Evo tko: PROFIT!!! Voće i povrće "na injekciji raste", već umjetna gnojiva ga truju, pa onda tek herbicidi-insketicidi i neznam kaj sve ne, a zatim se hrana konzervira da dugo traje i lijepo izgleda. Životinjama rade to isto, pa ti onda budi zdrav! O slatkarijama neću ni pričat-čista kemija! Ljudi reagiraju na razne načine: alergijama, kostoboljama svih vrsta, bolestima probavnog trakta (sve je češća Chronova bolest!) pa do raka. Kako i nebi. Ti si najmanje kriva, nisi uopće-ti si žrtva; tko zna šta je bio "okidač" kod tebe?
A činjenica da ima ljudi koji su se čudesno izliječili/oporavili samo drastičnom promjenom prehrane, vrijedna je pažnje. I eksperimentiranja.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 14:38   #47
NISKIJA

NISKIJA - PUNO TI HVALA!
BLJUŠT, kažeš? Idem ovaj čas googlat da ga prepoznam! Javiću čim ga nađem!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 18:00   #48
Tazika, sve OK. Samo ja sad ne mislim ni kakve dijete, jer sam se baš dijetom do ovog stanja i dovela. Probat ću se zdravije hranit kako ti kažeš!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:43   #49
Pozdrav, cure. Kako ste danas? Ništa se ne javljete
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:55   #50
Wink Reumatoidni artritis

Quote:
Exit54 kaže: Pogledaj post
postavljena mi je dijagnoza reumatskog artritisa od svoje 10. godine (od 1993)...do sada je stanje uglavnom bilo smireno ali u zadnje vrijeme je sve gore i gore...

sad sam bio na novim pretragama i kod drugog doktora koji postavlja dijagnozu "Spondyloarthropathia seronegativa susp." ocito se i doktori ne mogu odluciti..dolazim iz varazdina i kod nas nema bas nekog specijalista za reumatske bolesti. narucio sam se sad u zg na rebro na pregled jer me zanima o cemu je u biti rijec...da ne dulji dalje...

(prije su bila zahvacena koljena i skocni zglobovi, rist stopala) sada imam jake bolove u kraljeznici, kukovima i ramenima ...nakon pretraga dana mi je sljedeca terapija:
1.Methotrexate 5mg 1x tjedno
2.Folacin 5mg sljedeci dan
3.Indometacin 25mg 2x1
4.Decortin 10mg ujutro

ja sam jos uvjek pokretan i svi zglobovi su relativno pokretni. ali zbog bolova slabe mi misici i gubim na tezini, te sam sve vise i vise ukoceniji.

dali je potrebna "po mojem misljenju" tako jaka terapija ili se to moze smiriti uzimanjem samo jednog lijeka i fizikalnom terapijom. do sada sam uzimao ibubrufen 400mg po potrebi..

zanima me dali je netko imao iskustva s takvom terapijom kako dugo je to trajalo. kakvi su bili rezultati.
isto ako je netko koristio Methotrexate da kaze nesto vise o ljijeku i kakav mu je ucinak kod reumatskog artritisa.

Citao sam nesto na netu i ne svidja mi se bas sto sam procitao...zbog nuspojava i sl.

Hvala.
Imala sam ozbiljne probleme sa reumatoidnim artritisom. Na internetu sam našla moguće uzroke upalnih procesa u zglobovima. Prestala sam jesti masti i bjelančevine životinjskog porijekla, primijenila sam ayurvedsku terapiju sa čajevima za raskiseljavanje organizma i bolest se POTPUNO povukla. Već godinu dana ne znam za bolove u zglobovima.
sorpresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 11:48   #51
Pozdrav, cure. Kako ste danas? Ništa se ne javljete
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 22:08   #52
Cure moje, evo da vas i danas pozdravim. Vidim da nikoga nema. Meni je ove dane dosta dobro što se tiče zdravlja. Osjećam minimalne bolove. Samo neka tako ostane. Skoro sam i zaboravila da imam RA. Valjda je MTX uhvatio. Pozdrav, i javite se kako vi preživljavate, kako ste, što ima novog kod vas? Preksutra idem na kontrolu pa ću videt što mi kaže reumatologica.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 13:15   #53
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Cure moje, evo da vas i danas pozdravim. Vidim da nikoga nema. Meni je ove dane dosta dobro što se tiče zdravlja. Osjećam minimalne bolove. Samo neka tako ostane. Skoro sam i zaboravila da imam RA. Valjda je MTX uhvatio. Pozdrav, i javite se kako vi preživljavate, kako ste, što ima novog kod vas? Preksutra idem na kontrolu pa ću videt što mi kaže reumatologica.
Hej, kako je prošla komtrola???
Ja sam na svojoj bila početkom tjedna i jednostavno neznam što bih rekla.... moj RA je "otišao u nekom drugom smjeru" takvo mi je objašnjenj dao reumatolog a u kojem saznati ču kad obavim pretrage i dođem na kontrolu za tri mjeseca...
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 18:41   #54
Thumbs up

Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
Hej, kako je prošla komtrola???
Ja sam na svojoj bila početkom tjedna i jednostavno neznam što bih rekla.... moj RA je "otišao u nekom drugom smjeru" takvo mi je objašnjenj dao reumatolog a u kojem saznati ču kad obavim pretrage i dođem na kontrolu za tri mjeseca...
Drago mi je što si me se sjetila. Ne kužim što mu to znači "da je išao u drugom smjeru"? Što ti je točno rekla na na što sumnja? Kod koga ideš ti na pregled, na kojoj si terapiji i koliko imaš RA?
Meni su isto sumnjali na lupus, ali je on hvala Bogu za sada otklonjen. Danas nisam ništa obavila kod reumatologice, jer je bila velika gužva, a kako radim u bolnici me je prenaručila za sutra. Sutra ću ić, kao što sam vidjela, CPR mi je malo pao (sad je 6,4), pala mi je i sedimentaciji (20). Jedino što mi je stalno povišeno je CCP i reuma faktori što potvrđuje RA. Nadam se sutra da će biti sve OK, a rekla mi je da će mi napisat i doznake za toplice, pa idem i to probat ako mi odobri HZZO. Kad su mi odobrili benificirani radni staž valjda će i to, ako ne onda ću si platit sama. Valjda ja nakon godine rada zaslužim da si platim 3 tjedna toplica. Je li tako? Podrav i čuvaj se!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:04   #55
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Drago mi je što si me se sjetila. Ne kužim što mu to znači "da je išao u drugom smjeru"? Što ti je točno rekla na na što sumnja? Kod koga ideš ti na pregled, na kojoj si terapiji i koliko imaš RA?
Meni su isto sumnjali na lupus, ali je on hvala Bogu za sada otklonjen. Danas nisam ništa obavila kod reumatologice, jer je bila velika gužva, a kako radim u bolnici me je prenaručila za sutra. Sutra ću ić, kao što sam vidjela, CPR mi je malo pao (sad je 6,4), pala mi je i sedimentaciji (20). Jedino što mi je stalno povišeno je CCP i reuma faktori što potvrđuje RA. Nadam se sutra da će biti sve OK, a rekla mi je da će mi napisat i doznake za toplice, pa idem i to probat ako mi odobri HZZO. Kad su mi odobrili benificirani radni staž valjda će i to, ako ne onda ću si platit sama. Valjda ja nakon godine rada zaslužim da si platim 3 tjedna toplica. Je li tako? Podrav i čuvaj se!

To u "dugom smjeru" neznam točno št sve obuhvača pod DG mi je napisao:RA, Collagenosis in obs. šta god to znači, a u papirima za komisiju mi je napisano da sam u obradi radi sumnje na kolagenozu. Tako da sad moram sve pretrage napraviti od početka iako su mi nalazi krvi uredni SE 15 što znači u granici normale. Od terapija sam na Decortinu, Luboru i Controlocu a RA mi je dijagnosticiran u 12 mj. 2006.
Što se toplica tiče mislim da smo zaslužili i 2x po 3 tjedna godišnje.
Si uspjela obaviti kontrolu?
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:38   #56
Thumbs up

Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
To u "dugom smjeru" neznam točno št sve obuhvača pod DG mi je napisao:RA, Collagenosis in obs. šta god to znači, a u papirima za komisiju mi je napisano da sam u obradi radi sumnje na kolagenozu. Tako da sad moram sve pretrage napraviti od početka iako su mi nalazi krvi uredni SE 15 što znači u granici normale. Od terapija sam na Decortinu, Luboru i Controlocu a RA mi je dijagnosticiran u 12 mj. 2006.
Što se toplica tiče mislim da smo zaslužili i 2x po 3 tjedna godišnje.
Si uspjela obaviti kontrolu?
Evo danas, prvi put da mi je nakon 9 mj. stavila kontrolu za 2-3 mj. Terapija ostala ista i napisala preporuku za toplice, sad moram predat na HZZO i čekat odgovor. Kolagenoza je koliko ja znam neka sistemna bolest. Znači kad ne znaju točno koja je sistemna bolest, stave dg. kolagenoza. A možda neće biti ništa! Samo moraš vadit pretrage. A jesi vadila anti ds DNA?
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 11:31   #57
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Evo danas, prvi put da mi je nakon 9 mj. stavila kontrolu za 2-3 mj. Terapija ostala ista i napisala preporuku za toplice, sad moram predat na HZZO i čekat odgovor. Kolagenoza je koliko ja znam neka sistemna bolest. Znači kad ne znaju točno koja je sistemna bolest, stave dg. kolagenoza. A možda neće biti ništa! Samo moraš vadit pretrage. A jesi vadila anti ds DNA?
Odlično, nadam se da če ti ovi u HZZOu potvrditi toplice. Meni ti je ionako svaka kontrola za 3 mjeseca. Za anti ds DNK nisam dobila niti jednu uputnicu otkako imam ovu dijagnozu ali krajem sljedečeg mjeseca moram obaviti vađenje: RF, ANF, anti-CCP, ENA, ANCA, CRP, CH50, C3 i C4, krioglobuline i naravno: SE, KKS, T, urin, GUK, AST i GGT.
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 14:02   #58
htjeo bi i ja nesto da kazem..naime moja mama ima reumatoidni artritis vec 15 godina i to onaj najgore vrste.konstantno je u bolovima i ruke su joj iskrivljene kao i noge.stvarno strasno izgleda.njoj su doktori jos prije 10 godina prognozirali da ce zavrsit u kolicima i nepokretna a nakon par godina kad se to nije dogodilo su joj rekli da je medicinsko cudo.no ona vec godinama ne ide kod doktora jer se boji da joj ne odrede bolovanje a taj posao joj je sve.no zelim vam reci da se nije predala ni nakon dijagnoze doktora da ce bit nepokretna.svaki dan putuje na posao,vozi i pokusava uraditi sto vise kucanskih poslova iako ponavljam,ruke su joj totalno deformirane.no unatoc tome ona se bori da je ta bolest ne unisti i ne prikuje za krevet.u takvim bolestima je najvaznija mentalna snaga i nadasve zelja..zelja da te bolest ne pokoleba i zato gore glavu svi koji imate artritis,borite se i kako je neko rekao ovdje,nedajte da vas bolest zgazi,zgazite vi nju.samo da jos napomenem da je izasao na trziste neki novi lijek i da je dosta dobar jer joj pomaze,pa cu vam kasnije reci koji je jer neznam sad,mozda nekom pomogne
Alex84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:10   #59
Prije svega Kiki hvala ti na poruci i sorry što se nisam prije javila ,ali eto nisam našla vremena.
Moji problemi s RA su počeli davno , dok sam bila u srednjoj školi.Naravno da tada nisam mislila da je to što me ponekad "bole" zglobovi zapravo bolest, već sam prakticirala neke kremice i masaže.Pogoršalo se kad sam imala 28 godina i prvi spontani pobačaj.U međuvremenu mi se iskrivila i kičma i dobila sam "grbu" na hrptu, što mi je kasnije dijagnosticirano - spondiloza.
Nakon jedne saobraćajne gdje sam se propisno natukla,bolovi počinju biti nesnosni,krive mi se prsti i ono što me zapravo najviše ubija je umor i totalna nepokretljivost.Kvaliteta života mi je doslovno jako loša.Naprimjer ne mogu dugo sjediti(a moram jer takav mi je posao),ne mogu tipkati rano ujutro,dok se ne "razradim",pa onda izmišljam neke poslove ujutro koji ne zahtjevaju preveliki napor.Konstantan umor je moj pratilac.Spavam dnevno po 10-12 sati i budim se satrvena.Najviše me nervira što,kad nekom kažem da imam RA počinju savjeti tipa pa nije ti to ništa , svi imaju reumu,namaži se tigrovom masti.
Malo karikiram , ali vjerujem da ste svi to prije ili kasnije osjetili, kao da to i nije neka bolest.
Moj problem je i to što me šalju operirati krajnike,karpalni tunel i kičmu.
Još se ni našta nisam odlučila,u fazi sam totalne negacije.
Uz to sam se jako udebljala , malo od trudnoća,dojenja,ali ipak najviše po meni
zato što se gotovo uopće ne krećem.Znate ono autom na posao(vozim se 1 sat),pa natrag,kućne obaveze i djeca i na kraju dana ja sam tako umorna da se ponekad izvalim na pod samo da se malo izravnam na tvrdom ,bacim oko na televizor i već spavam.
Protiv bolova se borim tu i tamo nekim voltarenom , najviše masažom nekim uljem tipa metvica,kamfor,maslačak.
Nisam znala ovo za toplice i radni staž , Kiki molim te da mi malo to podrobnije opišeš ,kako ide postupak ostvarivanja.
Eto toliko za sada
 
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:32   #60
Quote:
alex21 kaže: Pogledaj post
u takvim bolestima je najvaznija mentalna snaga i nadasve zelja..zelja da te bolest ne pokoleba
Potpis na ovo.


Inače, ja sam zadnjih 5 dana u takvoj gužvi i strci da sam jednostavno zaboravila piti Indometacine - ili bi ih popila jednom dnevno ili ih ne bi uopće popila. Zadnja 2 dana nisam popila niti jednu tabletu i najbolje od svega je da je meni super i da me gotovo uopće ništa ne boli - imam samo malu jutarnju zakočenost.

Inače, bila sam kod najnovijeg deramtologa (567. valjda) i preporučio je podizanje doze Methotrexata na duplu dozu. Kaže da ovo što ja sad pijem nije ništa i da je doza koju on preporučuje 5 puta manja od doze koja se koristi kod kemoterapije (ne znam, valjda me htio utješiti ). Uglavom, mislim da je moj AS u regresiji. Barem se nadam.

btw, planiram u Izrael na liječenje u 7. i 8. mjesecu.
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.