Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2004., 11:46   #61
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 11:48   #62
Čime sam to zaslužio?
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 12:02   #63
Zaboravili smo na dilataciju (vremensku) , a ti si nas podsjetio
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 00:28   #64
Tehnički u svemirskim letovima vremenska diletacija je samo popratna neugodnost, a ne ono što spašava stvar. Poštujući relativnost put svemirom je i dalje moguć zbog toga što približavanjem brzine putovanja brzini svjetlosti dužina željenog puta teži k nuli. Što se brže krećeš to je put doslovno kraći.

Putovanje nije bitno teže nego po Newtonu (u nekim hipotetskim slučajevima je čak i lakše). Njegova teorija nije stavljala limit na maksimalnu moguću brzinu, ali da bi putnik prešao na drugi kraj svemira u razumnom roku on se morao kretati prokleto velikom brzinom za čije razvijanje treba puuuno energije. Po relativnosti brzina gibanja je više manje konstanta i približno je c, a energija se ulaže u skračivanje puta. Što brod ima jači pogon to je put krači.

Zbog ovoga prosječna brzina gibanja je neograničena iako trenutačna brzina niti u jednom trenutku ne probija c. Kada putnik krene na put od 500 svj.god. i kreće se sa 0.9999 c put pred njime će se toliko skratiti da će ga putnik svojom brzinom prevaliti u 7 godina. Kada se zaustavi i pogleda unazad put koji je prešao on će ponovo vidjeti put od 500 svj.god. Dakle iz perspektive putnika on je u 7 godina prevalio put od 500 svj.god. Prosječna brzina puta iznosila je 71 c. Čudno.

Vremenska diletacija samo unosi problem u živote putnika. Kada se on vrati na ishodište svi njegovi su već 1000 godina pod zemljom. Ali putovanje nije zbog toga nemoguće, već relativnost od svemirskog broda istovremeno čini i vremeplov u budućnost (bez mogučnosti povratka u prošlost).
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 09:38   #65
Možda da sam imao fiziku u srednoj školi malo duže od 2. godine, nebi rekao kaj ću sad reći: Baš mi nije jasno ono skraćivanje puta . Eto-bar priznam.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 10:06   #66
Bariole sve je to super i krasno ali zaboravljaš na jednu dosta bitnu stvar, a to je gravitacija. Kako bi ljudski organizam uopće preživio tako veliki G koji pri tim brzinama je nezamisliv?

Isto tako pri takvim brzinama samo treba jedan mali kamenčić da takav brod uništi.
__________________
That is not dead which can eternal lie,
And with strange eons even death may die.
Spider is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 11:17   #67
Quote:
Legion kaže:
Možda da sam imao fiziku u srednoj školi malo duže od 2. godine, nebi rekao kaj ću sad reći: Baš mi nije jasno ono skraćivanje puta . Eto-bar priznam.
Imas neke formulice koje to dokazuju.
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 11:18   #68
Quote:
Spider kaže:
Isto tako pri takvim brzinama samo treba jedan mali kamenčić da takav brod uništi.
E tu dolazi onaj deflektor iz ST

Kad mi budemo toliko razvijeni da mozemo ic tim brzinama, neki zalutali kamencic nam nece prestavljat problem.
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 12:25   #69
Quote:
Legion:
...Baš mi nije jasno ono skraćivanje puta. Eto-bar priznam.
Ma gledaj ovako. Čuo si da kada se nešto giba jako blizu c onda mu se vrijeme "usporava". Sada zamisli situaciju da sa Zemlje pratiš neki takav brod na njegovom putovanju. Brod se kreće jako jako blizu c, te će mu trebati 500 godina da pređe put. Kako mu je brzina velika vrijeme će na njemu teći sporije, te će se putnicima tog broda činiti da je sve "bliže" nego što je jer su njima sada svjetlosne godine puno duže jedinice. Tako to nekako izgleda sa Zemlje.
Iz broda je to nešto drugačije, ali završi sa jednakim rješenjem.
Quote:
Spider
Bariole sve je to super i krasno ali zaboravljaš na jednu dosta bitnu stvar, a to je gravitacija. Kako bi ljudski organizam uopće preživio tako veliki G koji pri tim brzinama je nezamisliv?
Taj problem ima dva rješenja. Prvi je da mijenjaš ljude. Napravi čovjeka jačim. S obzirom da se ovdje priča o malim zelenima i brodovima koji se kreću c onda tako rješenje nije ništa čudnije. Drugi pristup je da izbaciš ljude. Šalji robote.
Stanislav Lem je u Fijasku stavio uspavane ljude u tankove vode, te su unutar vode oni mogli izdržati puno veći g.
Uostalom tema su mali zeleni. Možda mi to nismo u stanju, ali nekakav mali zeleni bi mogao.
Quote:
Spider
Isto tako pri takvim brzinama samo treba jedan mali kamenčić da takav brod uništi.
Pa kako ja to vidim to je faktor rizika koji ide s poslom.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 12:28   #70
Exclamation Mi smo pod nadzorom

Ne samo da nismo sami (to bi bila fantastična nemogućnost), već smo, vrlo vjerojatno, pod nadzorom. Koliko sam pratio događaje u drugoj polovici prošlog stoljeća zaista je čudo da se nismo međusobno istrijebili. Možda nas je spasio Bog ( ne vjeriujem, ali ne može se dokazati njegovo postojanje kao ni nepostojanje), a vjerojatnije neki superiorni svemirci koji nas štite od nas samih.

Naravno postojanje ETija se ne može dokazati kao ni njihovo nepostojanje, ali sjetimo se da živimo na relativno mladom planetu u relativno mladoj galaksiji i zašto pretpostavljati da neka umna bića nisu prošla razvoj sličan našem stotinama tisuća godina ranije. Ako su izgradili nesamoubilačku civilizaciju (za razliku od nas) onda su i u tehničkom pogledu toliko ispred nas koliko smo mi ispred Neandertalaca. Dakle nam razloga da nas ne bi mogli promatrati (pa i intervenirati, prema potrebi), a da mi za to uopće ne znamo.

Oduševio sam se filmom Ljudi u crnom i zato što je to izvrsna parodija i zbog sjajne ideje. Naravno malo je naivno zamišljati da bi se Zemljanima povjerilo nekakve vodeće poslove, ali neke bi se valjda moglo uključiti u poslove nadzora.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 19:04   #71
Budući nam se bariole "raspištoljio" sa svojim znanjem, ne mogu odoljeti, a da ga ne upitam da li mu je poznata matematička veličina tahion?
__________________
Iskoristi dan...
gogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 23:06   #72
O gogy pa gdje si nestala?
Tahion To je ona kvazi čestica koja ide brže od svjetlosti? Ne znam ništa o tome. Nije li to samo teška spekulacija? Što s time? Gdje su tu vanzemaljci?



Adriatic - malo to razradi i ne gine ti najbolja teorija urote.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 23:24   #73
Dakle, nema tu vanzemaljaca. Radi se samo o mogućnosti putovanja brže od svjetlosti dakle ako postoji mogućnost da postoji takova čestica onda je teoretski izvediva kontrukcija nekog uređaja sposobnog stvoriti takovo polje koje ne podliježe "Einsteinovim zakonima". Takove pretpostavke je moguće potkrijepiti teoretskim i praktičnim pokusima na gravitacijskom pogonu koji inače u funkcionalnom obliku već postoji /neslužbeno/, a probni modeli se daju izraditi čak i u garaži!
Glavni problem sa tim gravitacijskim /inercijskim/ pogonom je u tome što praktično postoji ali torijski nije do danas uklopljen u jedinstvenu teoriju zbog samog definiranja nosioca i prostiranja gravitacijskog polja.
Zadnja saznanja naslućuju o povezanosti jake el. sile sa gravitacijskim poljem što je u eksp. potvrđeno, ali način rasprostiranja gravitacijskog polja i njegov nosioc nisu neposredno detektirani.
Pa natrag na početak gravitacijski pogon stvara polje oko tereta /putnik/ u takvom vozilu koji ne osjeća utjecaj vanjskih fizičkih zakona koji vrijede u makrouniverzumu već biva izoliran od istih. To omogućuje strelovita skretanja u bilo kojem smijeru i ubrzanja bilo kakova zamisliva bez ikakovog utjecaja na "posadu".
Za razliku od uobičajenih pogonskih sistema ovdje je slučaj da je posada unutar "motora". Efekt interakcije jakog el. polja i gravitacijskog polja nastupa na vrlo visokim frekv. nivoima el. polja pri relativno niskim naponima /cca 10 kV/. Frekvencije su redom iznad 50 GHz /ne odgovaram baš za točnost /.
Dakle, kao što vidiš, postoji puno načina da se preskoči nepreskočivo.
__________________
Iskoristi dan...
gogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 14:33   #74
Quote:
Legion kaže:
Zanimljivi neki krugovi

Glede toga kak su ti NLO-i na antigravitacijski pogon pokretni, pih, ak ima neki znalac avionike složiti će se da su prema SU - 37 gola kita
Meni se diže na Su-37 ( S-37 još više for that matter)
Dr. Evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 23:04   #75
Dr. Evilu ako neki avioni na tebe zaista imaju takav utjecaj ne bi ti škodilo da se prošećeš do Vrapča i popričaš sa kojim dokotorm. Paraphilia, ako je u nekim granicama i pod kontrolom, nije nužno loša za osobu, ali kada se digne do tvog nivoa onda definitivno nije zdrava.

Gogy ubij me ali nema pojma o čemu pričaš. Vidim da je tu riječ o nekoj nedokumentiranoj interakciji između osnovnih prirodnih sila. Jedan od problema je što si nešto pobrkala. U prirodi postoje tri osnovne sile (jaka nuklearna, elektro-slaba i gravitacijska). Nekada su postojale četiri sile, ali je Wajnberg sa svojih dva'est i nešto sitno godina izveo da su slaba nuklearna i elektromagnetska sila dva vida iste pojave, te su one ujedinjene u tzv. elektroslabu silu. U postu spominješ jaku el. silu. Kako stvari stoje toga ti u fizici zasada nema. Vjerojatno si pobrkala sa jakom nuklearnom silom. Koliko nazirem iz posta tu se u biti koriste sve tri sile jer se spominje i neka voltaža.
Drugi problem je da je riječ o nekom efektu koji je nedokumentiran, ali neslužbeno navodno postoji. Ja nisam fizičar, fizika mi je samo zanimacija, ali da nešto takvo postoji vjerojatno bi i čuo za to. Interakcija jake i gravitacijske sile bila bi nešto zaista opako i fizičari bi se iz petnih žila upinjali da razriješe taj problem, pogotovo što je to u domeni Unificirane teorije koju fizičari traže već jedno 80 godina.
Treći problem je da ja o nuklearnim silama ne znam ništa. Poznajem relativnost i mucam malo kvantnu, ali što je u jezgri to ne znam. Štoviše, bar koliko je meni poznato, prirodu i točno ponašanje jake nuklearne sile ne znaju ni fizičari. Ona postoji, ali kako radi to oni još uvijek nemaju pojma. Problem je što je u nju nemamo pregledan uvid, već vidimo samo neke njene posljedice. Koliko znam ona je lokalizirana sila. Ima granicu do koje djeluje, dok gravitacijska i elek. sile takvu granicu nemaju, one djeluju u beskonačnost. Zato mi nije baš jasno da bi se mogla manifestirati u makrosvijetu (s tim da marko ovdje stoji za sve veće od atoma).

Kako god da bilo pretpostavimo da je takav pogon moguće konstruirati. On bi ubio tri muhe jednim udarcem: 1) omogućio bi putovanje bržim od c, 2) zaštitio bi putnike od utjecaja akceleracije i 3) davao bi dovoljno energije za stvaranje tako velikih brzina. Problem s njim bio bi što bi jadnom Dr. Evilu mali eksplodirao . U biti to je Dr. Evilov problem pa ćemo ga zanemariti.

E sada, ako je nešto takvo zaista moguće onda još manje vjerujem u vanzemaljce. U biti što je putovanje Svemirom lakše to manje vjerujem u njih. Može biti da je Adriatic nabo približno točan razlog zašto vanzemaljce ne uočavamo.

Stavimo sve to na stranu. Daj nešto materijala. Ako se to zaista može sklepati u garaži mogao bih probati pa makar ne upalilo.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 00:21   #76
1. Mi definitivno nismo sami
2.Sigurno nas promatraju ali neceju s nama stupiti u kontakt , radije buju pocekali da se malo jos razvijemo i smirimo
3.Život je u svemiru mogel nastati u drukcijim uvjetima od našeg , zato ne znači da bi život mogli najti samo na planetama koje su slične našoj. Stvarno mrzim tu definiciju iz biologije koja govori da je život moguč samo uz vodu i kisik , trebali su dodati da je moguč samo život koji mi poznamo. Možda su se razvili kakvi elieni koji umjesto kisika udišeju dušik a voda njim uopče nije potrebna.


4. Ja sam izvanzemaljac ali mi niko ne vjeruje
__________________
ST brodovi + warp + torpeda = puno SW olupina i poraz SW flote

!!!!!!!!NIŠTA NIJE NEMOGUCE !!!!!!!!

Lieutenant George: "Oh. sir, just one thing. If we should happen to tread on a mine, what do we do?"
Captain Blackadder: "Well, normal procedure, Lieutenant, is to jump 200 feet into the air and scatter yourself over a wide area."
lceFisherman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 00:24   #77
Bariole, prošvrljaj po Teslinim siteovima. Možda naletiš na nešto interesantno.
Ali na stranu to. Možda zagilibismo ipak malo preduboko.
Vratimo se mi vanzemaljcima.
Naime, zanima me tvoj stav /saznanja/ o Area 51...
__________________
Iskoristi dan...
gogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 00:35   #78
Imas jednog tipa koji tvrdi da je radio u Area 51 i da je tamo vidio puno vrsta letecih tanjura. Mislim da se Bob Lazar zvao. Imas negdje i stranicu.

I imam na kompu neku sliku Area 51 na kojoj se vidi Aurora (hypersonicni avion, pretpostavlja se da moze ic oko 15 maha), ali to nema veze sa Alienima.
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 00:42   #79
Pulsni motor. Hibrid rakete i aviona...
Ništa o malim zelenima
__________________
Iskoristi dan...
gogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 05:25   #80
Area 51 je baza za isprobavanje novih tehnologija. Prvenstveno aviona. Nešto kao Roswell samo zatvoreno za javnost. Na takvim mjestima nastaju stvari poput F-117. Kada malo pogledaš F-117 i ostatak te ekipe (SR-71, B-2, A-12 i sl) za nepripremljenu dušu zaista izgleda poput svemirskog broda.

Aurora je trebala ići 6 mahova, ali cjeli taj projekt je bio novinarska patka. 15 mahova je daleko van dohvata bilo koje današnje tehnologije, a kamo li početkom 80-ih. Taj avion nikada nije postojao niti je bio u planu.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.