Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2016., 15:37   #261
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
" Rat i sloboda " Božo Budimir
Poz.Slučajno sam naišao na ovu temu.I načitao se svega i sad još manje znam nego sam znao prije.Da naglasim da nebi bilo nesporazuma nisam bio sudionik obrane Kostajnice ali sam bio sudionik pokušaja deblokade Kostajnice 9.9.kao pripadnik 120 brigade.Pošto nisam bio u kostajnici a imao sam veliku želju da uđem u nju sad kad sam ovo sve pročitao sretan sam što nisam uspio uči u nju.I ne želim se miješati u događaje u kostanjici pošto neznam što se tamo događalo.Ali ako mogu pridonjeti malo objašnjenju događaja pokušaja deblokade smatram da na to imam barem malo prava jer sam bio u Bovu koji je išao prvi u koloni na kupoli kao puškomitraljezac.Neznam odakle da krenem sa opisom događaja.Ali recimo idemo od početka.Odmah čim smo krenuli vidjelo se da ništa na štima jer smo mi sa bovom otišli naprijed skoro 500m dok drugi uopče nisu krenuli pa smo se morali brže vračati nazad. Nakon toga je odmah krenula artiljerijska paljba sa bosanske strane a nama su zabranili da pucamo prema bosni.Da i da naglasim desno i lijevo prema uni od nas je išla pješačka pratnja.Što se tiče toga da smo bili jako naoružani je laž i to velika.Od pratnje pješadije 80 posto ljudstva je imalo M48 kao naoružanje i svaki po 15 metaka.Od toga naoružanja 50 posto puški je bilo neispravno jer su im igle bile skračene točnije pobrušene.Koji su imali neispravne puške davali su municiju onima koji su imali ispravne.Drugo ljudi nisu ni primirisali barut ni metka opalili do tada.Ali dobro ipak smo uspjeli očisti 3 barikade i osposobiti 1 most koji je bio razrovan i išlo je dok nismo uletjeli u minsko polje.Mi sa bovom smo prošli mine a da nismo ni znali dok nije iza nas tamič naletio na minu.Tada su nas pogodili 2 puta iako iskreno ja dan danas neznam sa čime.E tada je nastala panika.Povukli smo se pvo u jednu kuču odmah kraj bova sa lijeve strane ali tu nismo dugo ostali jer su nas perinjali sa flakom da to nije normalno. Sreča kaj je u toj kuči bila posložena drvena građa za krovište koja nas je zaštitila.
Bov1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 16:47   #262
Quote:
Bov1 kaže: Pogledaj post
...
Tu smo se zadržali par minuta tada nam je jedan policajac rekao bježmo odavde inače smo gotovi .Povukli smo se desno kroz kukuruz u uzvisinu i u šumu.Tada smo čuli dolje na cesti kako zovu upomoć naši što su naletjeli na minu.Vratili smo se nazad kod njih i pomogli im u izvlačenju mrtvog i ranjenih.Jedan nam je čovjek ostao ispod kamiona i nismo ga mogli izvuči jer su nas cijelo vrijeme tukli a nismo mogli dići kamion i taj dečko se je sam ubio da ne padne u ruke neprijatelju.Tada smo čekali da dođe još jedan bov imenom Ajkula koji je kuhao svakih pola kilometara kad je napokon stigao pokupio je mrtvog i ranjene i vratio se za Dubicu.Mi smo tada povukli do kamiona koji je bio pun granata i popeli se na pošumljenu uzvisinu desno od kamiona.Tu smo pod stalnom paljbom što artiljerijskom što pješačkom ostali do duboko u noć i čekali naredbe što dalje dali da idemo dalje u napad prema Kostajnici pješice za što je bila večina od nas 28 koliko nas je tada bilo tu.Jer ostatak ljudstva se je razbio u manje grupe po šumama i nitko nije znao gje je tko.Ali Zapovjedi nisu stizale od nikoga jer je zapovjedništo prvo zbrisalo nazad za Dubicu čim su čuli da smo mi razbijeni tako da smo ostavljeni sami sebi.A nisu se ni čuli znakovi borbe iz pravca Kostajnice od kuda su trebali doči ljudi kako je nama rečeno da nam dolaze u susret.Kasnije smo čuli da su se oni baš taj dan izvukli sa tog famoznog šupljeg kamena umjesto da su krenuli prema nama.Tek tada Smo mi krenuli sa izvlačenjem natrag prema Dubici prvo jedan dio po šumama a onda kada više nismo mogli dalje jer smo došli do nekog ribnjaka spustili se na cestu i dalje cestom tako da smo negdje pred zoru stigli u Bačin.Da napomenem po ostatak ljudstva koji su ostali raštrkani po šumama krenulo se tek drugi dan na pritisak na zapovjedništo od ljudi koji su se uspjeli sami izvuči,po zapovjednicima ljude bi ostavili po šumama.Toliko o zapovjedništvu i zašto nije akcija uspjela.I na kraju da ne zaboravim i da netko ne shvati krivo tu su sudjelovali Garbinovi momci iako smo ih mi tada zvali legionari tek kasnije smo saznali koji su i oni su najviše nastradali u kad smo uletjeli među mine a iskreno njima možemo i mi ostali najviše zahvaliti što nismo više stradali.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.03.2016. at 14:16. Reason: citat viška
Bov1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 11:08   #263
Hrvatska Kostajnica

Pozdrav svima!
Jučer sam na HRT 3 gledala emisiju o obrani Hrvatske i Domovinskom ratu, pa sam se prisjetila nekih stvari iz '91. Zanima me da li netko zna kako se zove branitelj i što se dogodilo s njim nakon 91. Mislim da je ratovao u Kostajnici a sjećam se da je nosio maramu zavezanu na glavi i da je imao brkove onako u bajkerskom stilu. Čovjek mi je ostao u sjećanju i uvijek me zanimalo što se s njim dogodilo.
rospija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 20:32   #264
@ rospija..
on je nosio maramu i imao brkove , diže ruke u pozdrav zadnjoj smjeni na onoj poznatoj snimci iz Kostajnice
https://www.facebook.com/HerojBlagoZ...6387679078748/
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 15:40   #265
ninja

Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Zebre su bile jedan vod, nešto kao izvidnički vod tada još 4. bojne, koliko se sjećam bilo ih je cca 20 ljudi i većina ih je bila ošišana kao Dvorski, no ne svi, na onoj snimci su sve pripadnici 1. brigade iz baze Kumrovec, kasnije Petruševec-kasnije je ta bojna kompletna zvana Gavrani, dok se prvobitno tako zvala satnija kojoj je zapovijedao Damir Tomljanović-Gavran.

Dvorski nije bio zarobljen u Kostajnici, oni su se probijali, prilikom toga je (ako se ne varam) poginuo njegov zamjenik Jasenko (prezimena se više ne sjećam) a Dvorski je bio ranjen u jednu ili obje ruke (isto se više ne sjećam). Za njihovo učešće u petrinji, ne znam osim iz priča, a prepričavati priče nemam namjeru.
iznio si niz bedstoca,,koliko ja znam a mislim da o njemu idecki znam jako puno..dvorski je rnjen u galvu a pokojni jasenko je poginu u mjestu dulovac tocnije cjepidlke.
srtiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 15:47   #266
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Zebre su bile jedan vod, nešto kao izvidnički vod tada još 4. bojne, koliko se sjećam bilo ih je cca 20 ljudi i većina ih je bila ošišana kao Dvorski, no ne svi, na onoj snimci su sve pripadnici 1. brigade iz baze Kumrovec, kasnije Petruševec-kasnije je ta bojna kompletna zvana Gavrani, dok se prvobitno tako zvala satnija kojoj je zapovijedao Damir Tomljanović-Gavran.

Dvorski nije bio zarobljen u Kostajnici, oni su se probijali, prilikom toga je (ako se ne varam) poginuo njegov zamjenik Jasenko (prezimena se više ne sjećam) a Dvorski je bio ranjen u jednu ili obje ruke (isto se više ne sjećam). Za njihovo učešće u petrinji, ne znam osim iz priča, a prepričavati priče nemam namjeru.
joj pa nevjerujem koje ti bedstoce pricas,,,jasneko je poginu n cjepidlakama opcina đulovac,,16 11 dvorski nije rnjen u reke ili ruku,,vec u glavu,,ako te nesto tocno zanima smo mene pitj to sve moji drgi prijtelji,,zebre,,dvoriski je moj veliki prijtelj i sve sam tocno npisao
srtiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2018., 18:52   #267
Situacija na području Hrvatske Kostajnice u Oluji.

Poštovani, pročitao sam dosta tekstova ovdje o Hr. Kostajnici na početku rata no zanima me i situacija na kraju.
Dosta vas je pisalo da je cesta između Hr. Kostajnice i Hr. Dubice tijekom 1991. bila granatirana od strane Srba s hrvatske i bosanske strane. Zanima me kako je prolazila akcija oslobađanja tijekom Oluje i jesu li bile prisutne provokacije s bosanske strane Une?

Na youtube sam pronašao neke snimke iz Hr. Kostajnice i Hr. Dubice i moram priznati da me je poprilično iznenadila ležernost naše vojske u kretanju tim terenom nakon oslobađanja, s obzirom da je bosanska strana bila na samo 300-500 m od glavne ceste i lako su mogli djelovati snajperima na njih.

Među ostalima, netko je na temi napisao i da je stanovništvo trebalo ostati duže početkom rata jer bi se tada i vojska zadržala... Mislim da je to u potpunosti nelogično razmišljanje pošto je Hr. Kostajnica ali i cijela dolina Une, barem prema mom razumijevanju tadašnje situacije, bila u izrazito nepovoljnom položaju što se tiče konfiguracije terena ali i položaja srpskih snaga. Mislim da je dovoljno prisjetiti se što se sve događalo civilima ali i našoj vojsci u selima između Hr. Kostajnice i Dvora.
max65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2018., 19:02   #268
Ako se ne varam, tada je tzv. JNA, od strane "mudrog vrhovništva", bila tretirana kao neutralna.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 09:50   #269
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, tada je tzv. JNA, od strane "mudrog vrhovništva", bila tretirana kao neutralna.
...mislim da ne u 8 i 9 mjesecu 1991 jer je tada tzv.jna već bila dubkom umiješana na strani četnika a več su se i vodili otvoreni sukobi kontra tzv.jna ali su tzv.jna tretirali kao neku 'trecu stranu' tamo negdje do slucaja ćelije ili onog sukoba u Tenji pocetkom sedmog mjeseca 1991 kada je otvoreno u tom sukobu stala na stranu četnika
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 16:02   #270
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
...mislim da ne u 8 i 9 mjesecu 1991 jer je tada tzv.jna već bila dubkom umiješana na strani četnika a več su se i vodili otvoreni sukobi kontra tzv.jna ali su tzv.jna tretirali kao neku 'trecu stranu' tamo negdje do slucaja ćelije ili onog sukoba u Tenji pocetkom sedmog mjeseca 1991 kada je otvoreno u tom sukobu stala na stranu četnika
U 7. mjesecu su iz tenka pobili specijalce u kampanjoli. Pa ako to nije umješanost, ne znam što je. Uostalom, počelo je već kad su spriječili helikoptere MUP-a u akciji prema Kninu. A naše je "mudro vrhovništvo", krenulo u akciju na vojarne tek 14. 9. Do tada su slali glinene golubove u Kostajnicu.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 19:53   #271
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
U 7. mjesecu su iz tenka pobili specijalce u kampanjoli. Pa ako to nije umješanost, ne znam što je. Uostalom, počelo je već kad su spriječili helikoptere MUP-a u akciji prema Kninu. A naše je "mudro vrhovništvo", krenulo u akciju na vojarne tek 14. 9. Do tada su slali glinene golubove u Kostajnicu.
...a kad bi ti krenio u akciju na vojarne?

vodi računa da je Uoči rata u Sloveniji od 7. do 10. svibnja 1991 godine 5. vojna oblast JNA pojačana sa:
-oklopnom bojnom 51. mehanizirane brigade iz Prijedora (došla u Petrinju)
-dio mehanizirane bojne sa Plitvica prebačen u Gospić
-snage tuzlanskog korpusa u istočnu Slavoniju
(na Vukovar 1. mehanizirana bojna 453 meh. brigade iz Srijemske Mitrovice,
na Vinkovce 2. meh. bojna 36. meh. brigade iz Subotice)
-riječna flotila JNA nadzire Dunav
-od 7. svibnja JNA preuzela nadzor na mostovima preko Dunava Batina Bezdan i Ilok Bačka Palanka
-iz Pančeva u Prijedor dovedena okopna bojna 51mb
Nije uspjelo pojačanje Vojnopomorskog sektora na pravcu Mostar Split jer su građani zaustavili kolonu u Pologu,a iz Banja Luke prema Tomislavgradu je kolona zaustavljena u Malovanu

Već početkom travnja 1991 snage vojnopomorske oblasti i 5. vojne oblasti JNA ztvaraju prometnice koje vode u Liku i Sjevernu Dalmaciju,a Kninski korpus 5. 4. 1991 organizira obranu općina Knin,Benkovac,Obrovac.

Tijekom sukoba u Sloveniji mobilizirane su 82 postrojbe JNA banjalučkog,novosadskog,tuzlanskog i titogradskog korpusa,
40 u 1. vojnoj oblasti,
23 u 3. vojnoj oblasti,
3 u vojnopomorskoj oblasti,
16 u RZ PZO.
Mobilizacija sa vojnim privođenjem je dosegla 86%.
Rat je u Sloveniji a jača se i snažni JNA u Hrvatskoj.Koji apsurd,nijedno pojačanje nije išlo u Sloveniju.

Napadom na vojarne u RH sredinom rujna 1991 godine JNA mobilizira 91 ratnu postrojbu sa 69% odazivom.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 17:09   #272
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
...a kad bi ti krenio u akciju na vojarne?

vodi računa da je Uoči rata u Sloveniji od 7. do 10. svibnja 1991 godine 5. vojna oblast JNA pojačana sa:
-oklopnom bojnom 51. mehanizirane brigade iz Prijedora (došla u Petrinju)
-dio mehanizirane bojne sa Plitvica prebačen u Gospić
-snage tuzlanskog korpusa u istočnu Slavoniju
(na Vukovar 1. mehanizirana bojna 453 meh. brigade iz Srijemske Mitrovice,
na Vinkovce 2. meh. bojna 36. meh. brigade iz Subotice)
-riječna flotila JNA nadzire Dunav
-od 7. svibnja JNA preuzela nadzor na mostovima preko Dunava Batina Bezdan i Ilok Bačka Palanka
-iz Pančeva u Prijedor dovedena okopna bojna 51mb
Nije uspjelo pojačanje Vojnopomorskog sektora na pravcu Mostar Split jer su građani zaustavili kolonu u Pologu,a iz Banja Luke prema Tomislavgradu je kolona zaustavljena u Malovanu

Već početkom travnja 1991 snage vojnopomorske oblasti i 5. vojne oblasti JNA ztvaraju prometnice koje vode u Liku i Sjevernu Dalmaciju,a Kninski korpus 5. 4. 1991 organizira obranu općina Knin,Benkovac,Obrovac.

Tijekom sukoba u Sloveniji mobilizirane su 82 postrojbe JNA banjalučkog,novosadskog,tuzlanskog i titogradskog korpusa,
40 u 1. vojnoj oblasti,
23 u 3. vojnoj oblasti,
3 u vojnopomorskoj oblasti,
16 u RZ PZO.
Mobilizacija sa vojnim privođenjem je dosegla 86%.
Rat je u Sloveniji a jača se i snažni JNA u Hrvatskoj.Koji apsurd,nijedno pojačanje nije išlo u Sloveniju.

Napadom na vojarne u RH sredinom rujna 1991 godine JNA mobilizira 91 ratnu postrojbu sa 69% odazivom.
Kad bi krenuo ja? Najkasnije za vrijeme sukoba u Sloveniji.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 11:40   #273
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Kad bi krenuo ja? Najkasnije za vrijeme sukoba u Sloveniji.
sa cim?..pa kad je bio rat u sloveniji u onom zaustavljanu vojne kolone tzv.jna kod mosta u murskom srediscu suprostavilo s enajvecim dijelom civilno stanovnistvo.U slucaju da je postrojba tzv.jna krenula u akciju suprostavilo bi im se svega desetak naoruzanih pripadnika policije(samo kalasnjikovima) i dvadesetak pripadnika NZ(narodne zastite) od kojih je polovica svega imalo oruzje i to lovacko i pokoji pistolj.Na onim prosvjedima u ZG kod marsalke također da je tzv.jna htjela napasti pobili bi stanovnistvo ko glinene golubove u slucaju napada bilo je tek pedesetak pripadnika zng-a(gromova),nekoliko pripadnika dragovolajcke postrojbe(Ban Jelacic) i dvadesetak policajaca.Ono sto smo u tom trenutku vrijednog imali u zng-u i policiji nalazilo se na kriznim zaristima po Hrvatskoj.U to vrijeme do kraja nije bila ustrojena NZ(narodna zastita) od kojih 80% nije bilo naoruzano jer nije bilo oruzja,nije do kraja bila ustrojena ni zng,jedini koji su bili osposobljeni i obuceni koliko toliko bili su pripadnici mup-a od kojih vecina kako sam rekao bila je razmjestena po kriznim zaristima a u onim dijelovima koji nisu bila krizna zarista ostala je mahom prometna policija i manji dio rezervnog sastava i specijalnih postrojbi koji su bili predodređeni za cuvanje strateskih objekata vaznih za drzavu.
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 19:20   #274
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
sa cim?..pa kad je bio rat u sloveniji u onom zaustavljanu vojne kolone tzv.jna kod mosta u murskom srediscu suprostavilo s enajvecim dijelom civilno stanovnistvo.U slucaju da je postrojba tzv.jna krenula u akciju suprostavilo bi im se svega desetak naoruzanih pripadnika policije(samo kalasnjikovima) i dvadesetak pripadnika NZ(narodne zastite) od kojih je polovica svega imalo oruzje i to lovacko i pokoji pistolj.Na onim prosvjedima u ZG kod marsalke također da je tzv.jna htjela napasti pobili bi stanovnistvo ko glinene golubove u slucaju napada bilo je tek pedesetak pripadnika zng-a(gromova),nekoliko pripadnika dragovolajcke postrojbe(Ban Jelacic) i dvadesetak policajaca.Ono sto smo u tom trenutku vrijednog imali u zng-u i policiji nalazilo se na kriznim zaristima po Hrvatskoj.U to vrijeme do kraja nije bila ustrojena NZ(narodna zastita) od kojih 80% nije bilo naoruzano jer nije bilo oruzja,nije do kraja bila ustrojena ni zng,jedini koji su bili osposobljeni i obuceni koliko toliko bili su pripadnici mup-a od kojih vecina kako sam rekao bila je razmjestena po kriznim zaristima a u onim dijelovima koji nisu bila krizna zarista ostala je mahom prometna policija i manji dio rezervnog sastava i specijalnih postrojbi koji su bili predodređeni za cuvanje strateskih objekata vaznih za drzavu.
Sad ću navesti Špegelja, koji je pitao Šuška, jesu li nabavili što oružja od prvog mjeseca 91. Dotični je odgovorio da nisu. To je dobrih 6 mjeseci do 25. 6. 91. I što se to drugo dogodilo do 14. 9.? U 2,5 mjeseci su nešto nabavili?
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 20:02   #275
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Sad ću navesti Špegelja, koji je pitao Šuška, jesu li nabavili što oružja od prvog mjeseca 91. Dotični je odgovorio da nisu. To je dobrih 6 mjeseci do 25. 6. 91. I što se to drugo dogodilo do 14. 9.? U 2,5 mjeseci su nešto nabavili?
u travnju 91 Arkan nam je prodao 15-ak šlepera oružja
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 20:57   #276
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Sad ću navesti Špegelja, koji je pitao Šuška, jesu li nabavili što oružja od prvog mjeseca 91. Dotični je odgovorio da nisu. To je dobrih 6 mjeseci do 25. 6. 91. I što se to drugo dogodilo do 14. 9.? U 2,5 mjeseci su nešto nabavili?
Gojko Šušak 4. ožujka 1991. godine biva imenovan zamjenikom ministra obrane Martina Špegelja.

Martin Špegelj ministar obrane 24. kolovoza 1990. – 2. srpnja 1991

Špegelj koji je ministar obrane pita Šuška koji je imenovan zamjenikon ministra obrane u ožujku 1991 jel kupio šta oružja od siječnja 1991.

Koju demagogiju prosipaš,koje gluposti,jel se išta nabavilo u međuvremenu...
iz Slovenije npr:
Prvo skladište koje je bilo osvojeno ili zauzeto je bilo ono u Borovnici, jedno od največih na tlu Slovenije.
To je bilo 28. junija 1991 godine... 6. i 7. julija su u Borovnicu došli kamioni iz Hrvatske koje su vozili pripadnici ZNG. Uzeli ili bolje rečeno kupili su tenkovsko i topovsko streljivo večeg kalibra. Do 1. septembra je uslijedilo još najmanje 10 transporta oružja iz Borovnice ili Kočevske Reke kamo su dovezli oružje za Hrvatsku.
8. oktobra 1991 je Moris prodao u Hrvatsku (ZNG) 100 tenkovskih, 200 topovskih granata, 3000 protivavionskih metaka i 100.000 metaka za pešadijsko naoružanje.

21.08.1991.
SLAVONSKI BROD
- Pripadnici 108. brigade zaustavili su vlak koji je prolazio kroz Slavonski Brod, te u toj akciji zaplijenili oko 50 brdskih topova, osamdesetak većih minobacača, nekoliko desetaka protuzrakoplovnih topova od 20mm, nešto granata i stotinjak protuoklopnih sredstava. Za samo nekoliko sati brigada je dobila višestruko veće količine naoružanja nego što je do tada imala.


30.08.1991.
- Hrvatski željezničari u Vinkovcima zaustavili još jedan vlak pun oružja JNA i predali to oružje hrvatskim postrojbama.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2018., 15:56   #277
Ništa ja ne prosipam, nego po sjećanju navodim iz Špegeljove knjige. Istina prošlo je dosta od čitanja. A što se tiče nabavke poslije 25. 6. očito nije bilo dovoljno, kad je najveći dio naoružanja bio po skladištima i to je bit svega.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2018., 20:34   #278
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Gojko Šušak 4. ožujka 1991. godine biva imenovan zamjenikom ministra obrane Martina Špegelja.

Martin Špegelj ministar obrane 24. kolovoza 1990. – 2. srpnja 1991

Špegelj koji je ministar obrane pita Šuška koji je imenovan zamjenikon ministra obrane u ožujku 1991 jel kupio šta oružja od siječnja 1991.

Koju demagogiju prosipaš,koje gluposti,jel se išta nabavilo u međuvremenu...
iz Slovenije npr:
Prvo skladište koje je bilo osvojeno ili zauzeto je bilo ono u Borovnici, jedno od največih na tlu Slovenije.
To je bilo 28. junija 1991 godine... 6. i 7. julija su u Borovnicu došli kamioni iz Hrvatske koje su vozili pripadnici ZNG. Uzeli ili bolje rečeno kupili su tenkovsko i topovsko streljivo večeg kalibra. Do 1. septembra je uslijedilo još najmanje 10 transporta oružja iz Borovnice ili Kočevske Reke kamo su dovezli oružje za Hrvatsku.
8. oktobra 1991 je Moris prodao u Hrvatsku (ZNG) 100 tenkovskih, 200 topovskih granata, 3000 protivavionskih metaka i 100.000 metaka za pešadijsko naoružanje.

21.08.1991.
SLAVONSKI BROD
- Pripadnici 108. brigade zaustavili su vlak koji je prolazio kroz Slavonski Brod, te u toj akciji zaplijenili oko 50 brdskih topova, osamdesetak većih minobacača, nekoliko desetaka protuzrakoplovnih topova od 20mm, nešto granata i stotinjak protuoklopnih sredstava. Za samo nekoliko sati brigada je dobila višestruko veće količine naoružanja nego što je do tada imala.


30.08.1991.
- Hrvatski željezničari u Vinkovcima zaustavili još jedan vlak pun oružja JNA i predali to oružje hrvatskim postrojbama.
Sami jug je i te kako spasila ova akcija:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operac...la_-_Mala_bara
Zlikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2022., 22:06   #279
Ima li ovdje netko tko je bio u Kostajnici kad je prvi puta pala?
Kikoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2022., 23:27   #280
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Interesira me jedno dali netko zna drojno stanje vojske i policije + domaći koji su branili kostajnicu.Po pričama bilo je oko 500 ljudi.al pošto sam bio sudionik nije se vidjelo toliko.
Policija=?
ZNG=?
Domaći=?
Da se jednom stavi točan broj a vjerujem da se zna,koliko je ljudi poginulo,zarobljeno i koliko se točno probilo.
Još me interesira ljudi koji su se probili gdje su se točno nalazili kada su se policijske snage predale znači oko podne.Molio bih sudionika proboja da taj proboj opiše i da mi to pošačje ma PM.
Ajmo jednom da to zaključimo.
Hrpa policajaca koji su bili u Kostajnici dan danas u ratnom putu ne vodi im se Kostajnica upravo kao i meni i zato danas imam problema da moram tražiti svjedoke kako bi dobio status HRVI.
Kikoslav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.