Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2017., 17:11   #121
Moždani udar

Pozdrav svima,
imam jedno pitanje za učesnike ovog foruma. Moja baka je prije mjesec dana imala moždani udar. Osim destabilizacije šećera nema većih posljedica. Pokretna je i govori. Nakon 20 dana otpuštena je iz bolnice na kućni oporavak. Dobila je inzulin, ali vrijednosti šećera su i dalje visoke, i kreću se između 15 i 20. Svjesna je u svim stvarima osim kontrole vršenja mokrenja. Tačnije, tu se javlja najveći problem. Ona čak i u snu mahnitno odbija da nosi pelenu i skida svu odjeću sa sebe. Da li neko ima iskustva sa sličnim slučajem? Da li je moguće da je takvo ponašanje posljedica visokog šećera ili je ipak posljedica moždanog udara?
BrankaZP is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 21:54   #122
Nošenje pelena pelena nije kazneno djelo pače , jako korisna stvar. Probaj kontaktirati vršnjacima jer im ona više vjeruje nego mlađima. Mogla bi je zaplašiti i kateterom. Imao sam problema sa prijateljem. Nije htio ali uz prijetnju katetrom nevoljko ali je pristao. Vesomni ima određene učinke ali to mora reći urolog. Ili, probaj prevaru sa dvostrukim gaćicama i običnim higijenskim ulošcima kad idete na kontrolne preglede . Možda će popustiti kad bude suha.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 09:41   #123
I meni je majka prije 2 mjeseca imala ishemijski moždani. Ima 67 godina. Oduzeta lijeva strana, traheotomirana je, hrani se preko PEG na želucu i kontaktibilna je tako da može stisnuti desnu ruku kao odgovor na nešto, kuži kad je nešto pitaš i glavom zna koji put potvrditi DA ili NE. I to je to. Molim vas pomoć u smislu savjeta što napraviti sa takvim pacijentom trenutno. Rekli su nam da ne može u toplice dok je u ovakvom svjesno/besvjesnom stanju, a naravno da bi mi željeli prvo izvaditi kanilu iz grla tako da može dissati bez cjevčice. Ima li iko sličan primjer???
tonka 32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:29   #124
Da, prije su mi (po pričanju)izvadili kanilu na pristojno inzistiranje supruge i onda pravac Toplice u besvjesnom stanju- ne sjećam se . I doista moja je lijeva ruka 10 % oduzeta. Slažem se da nije dobro za toplice sa sondom. Tvoja majka ima slično godina kao ja i udar je bio po sličnim pozicijama
Možeš pročitati moj put. Ako bilo kako komunicira jer to nisam radio 70 dana, to ti je nada za oporavak. Put ozdravljenja je spor ali ne da se ljudsko biće. Mozak je čudo, sjetio sam se teorije iz biologije iz osmog razreda sjetio sam se broja prve isplatne liste, a ne znam što sam jučer ručao. Nemojte joj dosađivati sa pitanjima i komunikativnišću ona putuje mirno i nemojte joj donositi sokove (nakon vađenja sonde) voda je zakon. A možete zamisliti reakciju moje obitelji kad sam zamolio da mi donesu 5 deka mortadele nakon 95 dana. Malo po malo teško je a nadajte se, i nemojte lagati, malo iskrećite s puta istine, nas ne zanima kakovo je vrijeme i kakav je bio rezultat i ko je umro. Ja sam boravio u rezidenciji "Kastelan" zadnjih 30 dana i bile su nam na raspolaganju između ostalog i knjige a znate zašto ih nisam čitao - nisam znao da neki koriste naočale. Dobar, strog fizioterapeut ili fizioterapeutkinja koja radi po Bobathu jako pomaže. To se dogodilo 2013. O socijalnoj skrbi i patronažnoj službi to neka druga tema - ne postoje i ne rade. Idemo dalje

Zadnje uređivanje kanjar : 21.11.2017. at 17:32. Reason: grammaire
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:55   #125
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Da, prije su mi (po pričanju)izvadili kanilu na pristojno inzistiranje supruge i onda pravac Toplice u besvjesnom stanju- ne sjećam se . I doista moja je lijeva ruka 10 % oduzeta. Slažem se da nije dobro za toplice sa sondom. Tvoja majka ima slično godina kao ja i udar je bio po sličnim pozicijama
Možeš pročitati moj put. Ako bilo kako komunicira jer to nisam radio 70 dana, to ti je nada za oporavak. Put ozdravljenja je spor ali ne da se ljudsko biće. Mozak je čudo, sjetio sam se teorije iz biologije iz osmog razreda sjetio sam se broja prve isplatne liste, a ne znam što sam jučer ručao. Nemojte joj dosađivati sa pitanjima i komunikativnišću ona putuje mirno i nemojte joj donositi sokove (nakon vađenja sonde) voda je zakon. A možete zamisliti reakciju moje obitelji kad sam zamolio da mi donesu 5 deka mortadele nakon 95 dana. Malo po malo teško je a nadajte se, i nemojte lagati, malo iskrećite s puta istine, nas ne zanima kakovo je vrijeme i kakav je bio rezultat i ko je umro. Ja sam boravio u rezidenciji "Kastelan" zadnjih 30 dana i bile su nam na raspolaganju između ostalog i knjige a znate zašto ih nisam čitao - nisam znao da neki koriste naočale. Dobar, strog fizioterapeut ili fizioterapeutkinja koja radi po Bobathu jako pomaže. To se dogodilo 2013. O socijalnoj skrbi i patronažnoj službi to neka druga tema - ne postoje i ne rade. Idemo dalje
Dragi Kanjar, kanila je izvađena i ona sada normalno diše. Sada nam je cilj da vrati refleks gutanja i da se riješimo PEG vrećice za hranjenje direktno preko želuca. Ona je sada svjesna i prepoznaje svakoga ko joj dođe. Moje pitanje za tebe je da li ona u takvom stanju može u nekakve toplice, kao recimo KALOS na Korčuli? Da li si ti imao takva iskustva ili slična? Puuuuno hvala na odgovoru!
tonka 32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:49   #126
Bingoo, drago mi je. O KALOS- u nisam čuo nit vidio. Može, vjerujem, na ležanje ( u toplicama) ako bi bilo moguće organizirati full fizioterapiju ako možete biti kod kuće A što se tiče refleksa gutanja bude krenulo s juhom, a ponekad će pljuvati i curiti kraj usta a treba odrezati i zarubiti komad T shirtes majice umjesto balavca tako da prednji dio bude odostraga i navučen preko ramena. I znači nemojte je puno smetati jedni ranije, drugi kasnije. To u grupi nju zbujnjuje, a kad pita di je taj i taj odgovorite da će doći kasnije ima posla (ali mora doći jer će ga tražiti)
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:31   #127
Tonka, otišao sam na stranice KALOS-a i nisam vidio ništa šta me impresionira, možda medicinski turizam za zdrave. Idemo tražiti dalje. nemojte misliti da preferiram Kastelan,i nemam nikakove veze sa njima ali su oni ipak profesionalci (oprostite, većinom su žene djelatnice)a svaka kuna, a nije malo, uplaćena na njihov račun se u konačnici isplatila. Na žalost regia Dalmata nema takov profil domova za starije i nesposobne, ili nisam primjetio, bilo bi mi drago za čuti da postoji nešto u Dalmaciji- otvorena tema
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 10:35   #128
Sad mi je najvažnije da je pokušamo riješiti sonde za hranjenje, ali sad opet imamo problem jer je u zadnjih 5 6 dana vrlo malo vremena budna i svjesna. Kako ćeš nekoga hraniti na taj način bez sonde??? To je sada problem.
tonka 32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 20:26   #129
E to je na liječnicima. Kad konzilij odluči
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:00   #130
Probat ću postaviti pitanje ovdje, a i na neke druge teme. Nadam se da neće biti offtopic.

Pitanje je za moju sestru. Ima 38 godina i do sada nije bolovala od nikakvih bolesti. Unazad nekoliko mjeseci ima vrtoglavice, česte glavobolje praćene mučninom te je nekoliko puta osjetila da joj trnu usne ili jezik. Prošli tjedan je napravila MR mozga koja je pokazala da je imala moždani udar. Nalaz kaže: "Lijevo periventrikularno u visini caput n. caudati malacična lezija dimenzije cca 5 mm uz okolnu glioznu reakciju koje su vidljive i u višim presjecima parijetookcipitalno. MR mozga pokazuje manji lakunarni infarkt u visini caput n. caudati lijevo u opskrbnom području lentikulostriatalne arterije sa znacima okolne gliozne reakcije uz punktiformne politopne mikroangiopatske promjene pretežno parijetookcipitalno."

Molim Vas da li netko zna pročitati taj nalaz? Koliko je opasno i kolika je mogućnost da se opet ponovi? Napominjem da me pije, ne puši, zdravo se hrani i imala je dva prirodna poroda.
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 15:56   #131
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Probat ću postaviti pitanje ovdje, a i na neke druge teme. Nadam se da neće biti offtopic.

Pitanje je za moju sestru. Ima 38 godina i do sada nije bolovala od nikakvih bolesti. Unazad nekoliko mjeseci ima vrtoglavice, česte glavobolje praćene mučninom te je nekoliko puta osjetila da joj trnu usne ili jezik. Prošli tjedan je napravila MR mozga koja je pokazala da je imala moždani udar. Nalaz kaže: "Lijevo periventrikularno u visini caput n. caudati malacična lezija dimenzije cca 5 mm uz okolnu glioznu reakciju koje su vidljive i u višim presjecima parijetookcipitalno. MR mozga pokazuje manji lakunarni infarkt u visini caput n. caudati lijevo u opskrbnom području lentikulostriatalne arterije sa znacima okolne gliozne reakcije uz punktiformne politopne mikroangiopatske promjene pretežno parijetookcipitalno."

Molim Vas da li netko zna pročitati taj nalaz? Koliko je opasno i kolika je mogućnost da se opet ponovi? Napominjem da me pije, ne puši, zdravo se hrani i imala je dva prirodna poroda.
Lakunarni infarkt je po definiciji mali infarkt (dimenzijom ne prelazi 15 mm u promjeru) koji nastaje začepljenjem malog ogranka arterije, a zahvaća dublje strukture mozga (dakle, ne koru mozga odnosno površinu mozga).

Najvažniji faktor rizika za ovu vrstu moždanog udara jest hipertenzija odnosno povišen krvni tlak i šećerna bolest. Ostali čimbenici koji mogu pridonijeti, ali se ne zna sa sigurnošću u kojoj mjeri, jesu dob, pušenje, povišena vrijednost LDL kolesterola i povišena vrijednost homocisteina. Smatra se i da neki genetski faktori mogu imati ulogu te je potrebno saznati je li netko u bližoj ili daljoj obitelji pacijentice imao moždani udar.

Nadalje, neke studije su pokazale da je za lentikulostrijatalni infakrt, kakav je opisan u ovom slučaju, najvažniji čimbenik ugrušak (embolus) koji potječe iz srca, stoga treba dobro pregledati srce!

Osobi koja je preboljela ovakav infarkt svakako treba temeljit kardiološki pregled, UZV srca, 24-satni holter krvnog tlaka i EKG-a, Color Doppler karotida, vertebralnih arterija i transkranijski Color Doppler, uz osnovne laboratorijske nalaze uključujući određivanje lipidograma, šećera u krvi, HbA1c, koagulogram i analizu urina.

Svatko tko je jednom imao moždani udar, u povećanom je riziku da dobije i sljedeći. Najvažniji faktori kod lakunarnog udara za dobivanje sljedećeg moždanog udara jesu: prijašnji moždani udar, šećerna bolest, muški spol, crna rasa te prisutnost mikrokrvarenja u mozgu.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 22:59   #132
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Lakunarni infarkt je po definiciji mali infarkt (dimenzijom ne prelazi 15 mm u promjeru) koji nastaje začepljenjem malog ogranka arterije, a zahvaća dublje strukture mozga (dakle, ne koru mozga odnosno površinu mozga).

Najvažniji faktor rizika za ovu vrstu moždanog udara jest hipertenzija odnosno povišen krvni tlak i šećerna bolest. Ostali čimbenici koji mogu pridonijeti, ali se ne zna sa sigurnošću u kojoj mjeri, jesu dob, pušenje, povišena vrijednost LDL kolesterola i povišena vrijednost homocisteina. Smatra se i da neki genetski faktori mogu imati ulogu te je potrebno saznati je li netko u bližoj ili daljoj obitelji pacijentice imao moždani udar.

Nadalje, neke studije su pokazale da je za lentikulostrijatalni infakrt, kakav je opisan u ovom slučaju, najvažniji čimbenik ugrušak (embolus) koji potječe iz srca, stoga treba dobro pregledati srce!

Osobi koja je preboljela ovakav infarkt svakako treba temeljit kardiološki pregled, UZV srca, 24-satni holter krvnog tlaka i EKG-a, Color Doppler karotida, vertebralnih arterija i transkranijski Color Doppler, uz osnovne laboratorijske nalaze uključujući određivanje lipidograma, šećera u krvi, HbA1c, koagulogram i analizu urina.

Svatko tko je jednom imao moždani udar, u povećanom je riziku da dobije i sljedeći. Najvažniji faktori kod lakunarnog udara za dobivanje sljedećeg moždanog udara jesu: prijašnji moždani udar, šećerna bolest, muški spol, crna rasa te prisutnost mikrokrvarenja u mozgu.
Hvala puno na ovako iscrpnom odgovoru. Ti si liječnik?
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:06   #133
Meni bliska osoba je bila u Avivi na magnetskoj rezonanci mozga. Radiolog je očitao nalaz i ustanovio manji lakunarni infarkt. Ok. Kada je ista osoba došla svom neurologu na Rebro, on je rekao da je izabrala najgoru polikliniku i najgori aparat. E sad, ja sam isto planirala na magnet u Avivu ali se sada premisljam. Imate li neki savjet?
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 20:38   #134
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Meni bliska osoba je bila u Avivi na magnetskoj rezonanci mozga. Radiolog je očitao nalaz i ustanovio manji lakunarni infarkt. Ok. Kada je ista osoba došla svom neurologu na Rebro, on je rekao da je izabrala najgoru polikliniku i najgori aparat. E sad, ja sam isto planirala na magnet u Avivu ali se sada premisljam. Imate li neki savjet?
Moje skromno laičko promišljanje:

1. Zašto je "tebi bliska osoba" išla u Avivu na MR? (došlo joj?)
2. Radiolog ne ustanovljuje "lakunarni infarkt" ...on samo očitava radiološki (MR) nalaz.
3. Ako je to neurolog rekao... ja bih ga nato pozdravio i otišao i nikad više mu se ne bih obratio. Pa ne bira pacijent nego doktor. Što "dotore" nisu poslali u najbolju ustanovu i na najbolji MR aparat negdje drugdje?

Pozz, Mladen.
__________________
Me and my brothers Jake and Elwood - We're on a mission from God.
Ovaj post je osobne naravi, ne uvjerava, ne savjetuje, ne docira. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama ovog posta upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Malden is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 08:04   #135
Quote:
Malden kaže: Pogledaj post
Moje skromno laičko promišljanje:

1. Zašto je "tebi bliska osoba" išla u Avivu na MR? (došlo joj?)
2. Radiolog ne ustanovljuje "lakunarni infarkt" ...on samo očitava radiološki (MR) nalaz.
3. Ako je to neurolog rekao... ja bih ga nato pozdravio i otišao i nikad više mu se ne bih obratio. Pa ne bira pacijent nego doktor. Što "dotore" nisu poslali u najbolju ustanovu i na najbolji MR aparat negdje drugdje?

Pozz, Mladen.
Pozdrav, Mladen. Hvala na javljanju. Odgovaram redom.

1. U zadnje vrijeme strasne vrtoglavice i senzacije u glavi. Utrnut jezik, tesko gutanje. Buduci puno radi i ne stigne hodati po doktorima i skuoljati uputnice, sama se naručila u privatnu polikliniku.

2. Radiolog u Avivi je očitao nalaz i napisao to što je napisao. Misliš da nije točno?

3. Neurolog joj je rekao kad je već sama išla na svoju ruku da je trebala u Neuron.
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:44   #136
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Pozdrav, Mladen. Hvala na javljanju. Odgovaram redom.
3. Neurolog joj je rekao kad je već sama išla na svoju ruku da je trebala u Neuron.
Doktori preporučuju pacijenata svojim prijateljima. To je javna tajna. Jedni drugima šalju pacijente. Naravno da će reći da aparat A ne valja a aparat B valja. Jer aparat B je u vlasništvu njegovog prijatelja.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2018., 23:28   #137
moždani udar

bok. imam sad 39 g. doživio sam mu sa 35. puknula mi je žila u mozgu. 8 tjedana sam ležao u krevetu u bolnici. nakon su počele vježbe ( puunoo prekasno ). godinu dana sam bio u toplicama. vježbao sa min 8 sata dnevno. govor mi se ajmo rec vratio, desna ruka ne. mogu hodati i to teško, ruka desna katastrofa. samohrani otac a majka mi pomaže. živim samo zbog svojih sinova. želim raditi kao prije ali su me stavili u penziju. više ne vjerujem u boga a ako postoji neka čim prije uzme. ostao sam bez prijatelja, posla, zdravlja, auta, žena itd. doktori ili neurolozi znaju o moždanog udara kao i ja preko neta. gore boleštine nema. to je vrh.
vlaho is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 19:03   #138
upit - terapije

Pozdrav,

ima li koga iz Novog Zagreba tko je nedavno imao moždani (hemiplegija) i tko je voljan raditi terapije privatno sa terapeutom?
Fizioterapeut u potrazi za pacijentom radi provođenja vježbi po Bobathu i polaganja ispita iz istog.

Unaprijed zahvaljujem!
pepi_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2019., 17:06   #139
moždani udar

Quote:
pepi_2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ima li koga iz Novog Zagreba tko je nedavno imao moždani (hemiplegija) i tko je voljan raditi terapije privatno sa terapeutom?
Fizioterapeut u potrazi za pacijentom radi provođenja vježbi po Bobathu i polaganja ispita iz istog.

Unaprijed zahvaljujem!
Imao sam moždani udar

ZAGREB-SLOBOŠTINA
azivkovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 13:25   #140
Pozdrav, trebaju mi neke informacije pa se nadam da ce netko pomoc. Mama mi je proslu sub imala mozdani sa zastojem srca, oduzelo joj je lijevu ruku i nogu, teze prica.. U uto su joj ugradili pacemaker, da bi ju u petak (jucer) nakon 6 dana pustili kuci. Ja zivim u drugom gradu i imam rizicnu trudnocu tako da nit smijem na put niti mogu doc pomoc tati oko mjenjanja pelena, hranjenja itd.. U pon ide sa otpusnim pismom kod dokt opce prakse, i receno mu je da ce dolazit patronazna sestra svaki dan vjezbat s njom, ali to nije dovoljno jer i moj tata je stariji covjek i nemoze ju sam presvlacit. Molio ih je da ju ostave jos bar jedan tjedan u bolnici ali su oni rekli da su oni svoje napravili i da ak se nemoze brinut za nju da plati dom.. On nije dobio placu vec 7mj, a ja sa kreditima jedva sebe skrpam. Znaci dom nemoze nikako.. Mene zanima dal je normalno da je ona samo 6 dana u bolnici sa takvom dijagnozom, i sta nemoze dobit preko hzzoa neke toplice il tako nesto gdje bi mogla ici na rehabilitaciju? Kakva su nam prava sto se svega tice?

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Nia93 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.