Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2015., 17:47   #2161
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
To je promjena od ove godine i ide po isplati, sto mi ima i neku logiku u obrascu koji je davnih dana izgubio svaki smisao :klap:
mišljenje porezne uprave iliti ministarstva financija sam dobila na službeni mail s datumom objave 26.01.2015.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 20:04   #2162
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Što se tiče prijavljivanja troškova puta kod obrtnika (tu ne mislim na dnevnicu, nego na sve ostale troškove puta, ako ih plaća obrt iz svojih sredstava ili poslovnom karticom), uopće mi nije jasno kako je ispravno to prijaviti u JOPPD, obzirom da je obrt po načelu blagajne, a u JOPPD-u traže za te troškove da se prijave po datumu obračuna (bez novčanog načela).
Ček kaj bi svaki prolaz autocestom i "naplatu sa ENC računa" koji je btw plaćen preko žiro računa davno prije trebalo prijavljivat odmah čim se skida sa ENC računa ?
Ili to ide po sistemu za razdoblje od 01.01.2015 do 31.01.2015 najkasnije do 15.02.2015...

Osim toga može li se to prijaviti zbirno ukupno troškovi cestarine 100.00 kn ili mora bit 10 puta po 10.00 kuna, ako se radi o 10 x cestarini od 10 kuna u recimo 5 dana tj. pet putnih naloga...

A kaj se tiče šifre koliko sam ja čuo prijavljuje se kao šifra 5 ili ti plaćanje u naravi, iako to doslovce pa nema baš nikakvog smisla
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 21:24   #2163
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Ček kaj bi svaki prolaz autocestom i "naplatu sa ENC računa" koji je btw plaćen preko žiro računa davno prije trebalo prijavljivat odmah čim se skida sa ENC računa ?
Ili to ide po sistemu za razdoblje od 01.01.2015 do 31.01.2015 najkasnije do 15.02.2015...

Osim toga može li se to prijaviti zbirno ukupno troškovi cestarine 100.00 kn ili mora bit 10 puta po 10.00 kuna, ako se radi o 10 x cestarini od 10 kuna u recimo 5 dana tj. pet putnih naloga...

A kaj se tiče šifre koliko sam ja čuo prijavljuje se kao šifra 5 ili ti plaćanje u naravi, iako to doslovce pa nema baš nikakvog smisla
ne sekiraj se se previše ...ni oni ne znaju..malo su kontradiktorni iz dana u dan ...uglavnom sigurno je jedino da je rok za predaju izviješća 15. za sve isplate u prethodnom mjesecu i za ono što je podmirio poslodavac s računa ili karticom.
malo više trebamo paziti na način isplate i oznaku neoporezivog primitka ...
odvojena ja dnevnica od cestarine 17..39 (vrsta neoporezivog primitka).....oznaka 5(način isplate) se odnosi na troškove plaćene karticom ili enc-om poslodavca -narav-jer će u svakom slučaju biti
podmireni neovisno da li predujmom..enc ili kariticom..kartičaru..
znači na kraju mjeseca složiš sve isplate po jednom oib-u i razvrstaš ih po vrsti primitka i načinu isplate
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 01:24   #2164
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
mišljenje porezne uprave iliti ministarstva financija sam dobila na službeni mail s datumom objave 26.01.2015.
Novi JOPPD, šifra 17 - Ukupan iznos isplaćenih dnevnica u izvještajnom razdoblju (čl. 10. t. 9. Zakona o porezu
na dohodak i čl. 13. st. 2. t. 13. i 14. Pravilnika o porezu na dohodak)

2. Dnevnice za službena putovanja izdvojeno će se iskazivati na Obrascu JOPPD od troška puta,
odnosno noćenja i to do 15. u mjesecu po konačnom obračuna putnog naloga samo ukoliko su
stvarno isplaćeni
. Ukoliko dnevnica nije isplaćena do toga roka iskazivat će se do 15. u mjesecu
nakon mjeseca stvarne isplate, a trošak prijevozne karte, trošak cestarine i trošak noćenja iskazivat će
se do 15. u mjesecu po konačnom obračunu putnog naloga, bez obzira da li je trošak plaćen
dobavljaču ili nije, bez obveze naknadnih ispravaka (kada račun stvarno bude plaćen)

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...osinac2014.pdf

Iako u ovom mišljenje koje je iz 10/2014 piše drugačije (kao što si ti dobila na mail)...
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19130

Zadnje uređivanje devilgirl : 01.02.2015. at 01:34.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 10:23   #2165
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
ne sekiraj se se previše ...ni oni ne znaju..malo su kontradiktorni iz dana u dan ...uglavnom sigurno je jedino da je rok za predaju izviješća 15. za sve isplate u prethodnom mjesecu i za ono što je podmirio poslodavac s računa ili karticom.
Upravo to mi i je suludo...
Pazi ENC ne plaćaš karticom tj. možeš ga i platit, no fora je da si na ENC račun recimo uplatio 2.000,00 kn 11.9.2014 a trošit ih možeš kaj se HAC-a tiče i do 19.5.3072
znači totalni čušpajz, imaš da si ga platio preko žiro računa lani, a eto sad to šalješ ponovno kao plaćanje u naravi

P.S. jesi ziher da može samo ukupni zbroj po jednom OIB-u ?
Čudi me to kaj vidim da mi Paprika ne zbraja sve skupa na oib, nego drito povlači trošak iz obračuna putnog naloga na JPPOD obrazac, no za svaki nalog posebno, a ne da ih zbroji po Oib-u...to je ono kaj me malo zbunjuje...
E sad sve to oko putnih naloga odradim ja, a šalje knjigovođa no kod njega nema tog modula "putni nalog" pa ni nemre to upisat baš tak kak to ide kod mene...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 12:12   #2166
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Upravo to mi i je suludo...
Pazi ENC ne plaćaš karticom tj. možeš ga i platit, no fora je da si na ENC račun recimo uplatio 2.000,00 kn 11.9.2014 a trošit ih možeš kaj se HAC-a tiče i do 19.5.3072
znači totalni čušpajz, imaš da si ga platio preko žiro računa lani, a eto sad to šalješ ponovno kao plaćanje u naravi

P.S. jesi ziher da može samo ukupni zbroj po jednom OIB-u ?
Čudi me to kaj vidim da mi Paprika ne zbraja sve skupa na oib, nego drito povlači trošak iz obračuna putnog naloga na JPPOD obrazac, no za svaki nalog posebno, a ne da ih zbroji po Oib-u...to je ono kaj me malo zbunjuje...
E sad sve to oko putnih naloga odradim ja, a šalje knjigovođa no kod njega nema tog modula "putni nalog" pa ni nemre to upisat baš tak kak to ide kod mene...
jedan mjesec - jedan oib razdvojeno po vrsti primitka i načinu isplate.
enc ...15. u mjesecu za prethodni mjesec po KONAČNOM OBRAČUNU PN
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 12:15   #2167
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Novi JOPPD, šifra 17 - Ukupan iznos isplaćenih dnevnica u izvještajnom razdoblju (čl. 10. t. 9. Zakona o porezu
na dohodak i čl. 13. st. 2. t. 13. i 14. Pravilnika o porezu na dohodak)

2. Dnevnice za službena putovanja izdvojeno će se iskazivati na Obrascu JOPPD od troška puta,
odnosno noćenja i to do 15. u mjesecu po konačnom obračuna putnog naloga samo ukoliko su
stvarno isplaćeni
. Ukoliko dnevnica nije isplaćena do toga roka iskazivat će se do 15. u mjesecu
nakon mjeseca stvarne isplate, a trošak prijevozne karte, trošak cestarine i trošak noćenja iskazivat će
se do 15. u mjesecu po konačnom obračunu putnog naloga, bez obzira da li je trošak plaćen
dobavljaču ili nije, bez obveze naknadnih ispravaka (kada račun stvarno bude plaćen)

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...osinac2014.pdf

Iako u ovom mišljenje koje je iz 10/2014 piše drugačije (kao što si ti dobila na mail)...
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19130
Hvala Devil..totalno su me zbunili..mislim revizorica mi je stvarno ok i ona kaže da nula postoji..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 19:37   #2168
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
ne sekiraj se se previše ...ni oni ne znaju..malo su kontradiktorni iz dana u dan ...uglavnom sigurno je jedino da je rok za predaju izviješća 15. za sve isplate u prethodnom mjesecu i za ono što je podmirio poslodavac s računa ili karticom.
malo više trebamo paziti na način isplate i oznaku neoporezivog primitka ...
odvojena ja dnevnica od cestarine 17..39 (vrsta neoporezivog primitka).....oznaka 5(način isplate) se odnosi na troškove plaćene karticom ili enc-om poslodavca -narav-jer će u svakom slučaju biti
podmireni neovisno da li predujmom..enc ili kariticom..kartičaru..
znači na kraju mjeseca složiš sve isplate po jednom oib-u i razvrstaš ih po vrsti primitka i načinu isplate
Ovo stoji, stvarno su kontradiktorni. :klap:

Taman sam razumijela da trebam:
1. dnevnice (+ 2 kn po prijeđenom kilometru na službenom putu) prijaviti u JOPPD tek kada su isplaćeni (u propisanom roku 15 dana po isteku mjeseca, ali i prije ako tako hoću)
2. troškove noćenja, prijevoza i cestarine - ako ih nadoknađujem radniku, onda po isplati, a ako su plaćene sa žiro-računa ili kartice firma - po obračunu, neovisno kada su plaćene.

I sad ide kopernikanski obrat. Čitam TEB 01/2015 (pišu Cipekica i Opalić, oba iz Porezne uprave, ... prve "glave" JOPPD Obrasca).
Piše: dnevnica po isplati, a ostalo po obračunu.

I onda stanem razmišljati:
- jasno da mogu odvojiti ono što je plaćeno iz sredstava firme (žiro-računom ili poslovnom karticom) i prijaviti po obračunu, neovisno o tome kada će ili da li je firma već to platila dobavljaču (hotelu, enc,...)
I super da odvojim, budući da to nikad neće biti u dijelu troškova putnog naloga kojeg dugujem isplatiti zaposleniku.
- nije mi jasno kako mogu hotelski račun, cestarinu i trošak puta, ako ga je platio djelatnik i njemu dugujem isplatiti, označiti kao 5 (narav) kad će biti 4 ili 1, ali narav biti neće nikako?
- Ako su to već sve okrenuli naglavačke, onda su i dnevnice narav. Pa ajde da prijavimo cijeli obračun puta kao narav i gotovo.

Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
jedan mjesec - jedan oib razdvojeno po vrsti primitka i načinu isplate.
enc ...15. u mjesecu za prethodni mjesec po KONAČNOM OBRAČUNU PN
Više mi se sviđa vidjeti svaki putni nalog posebno.
Ako ću ikad trebati naknadno raditi ispravak na prijavljenom putnom nalogu u JOPPD obrazac, lakše će biti snalaziti se po stranici B ako znam u kojem redu radim ispravak (zato mi se paprika sviđa).

Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Upravo to mi i je suludo...
Pazi ENC ne plaćaš karticom tj. možeš ga i platit, no fora je da si na ENC račun recimo uplatio 2.000,00 kn 11.9.2014 a trošit ih možeš kaj se HAC-a tiče i do 19.5.3072
znači totalni čušpajz, imaš da si ga platio preko žiro računa lani, a eto sad to šalješ ponovno kao plaćanje u naravi

P.S. jesi ziher da može samo ukupni zbroj po jednom OIB-u ?
Čudi me to kaj vidim da mi Paprika ne zbraja sve skupa na oib, nego drito povlači trošak iz obračuna putnog naloga na JPPOD obrazac, no za svaki nalog posebno, a ne da ih zbroji po Oib-u...to je ono kaj me malo zbunjuje...
E sad sve to oko putnih naloga odradim ja, a šalje knjigovođa no kod njega nema tog modula "putni nalog" pa ni nemre to upisat baš tak kak to ide kod mene...
- enc prema evidentiranim prolazima --- prolaz pridružuješ putnom nalogu.

- daj knjigovođi svoj ispis pa neka ga tako i ona kod sebe upiše ili neka zbroji, ako joj se tako više sviđa i prijavi po OIB-u u jednoj stavci po vrsti primitka i načinu isplate.

Zadnje uređivanje apis16268 : 01.02.2015. at 19:42.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 20:18   #2169
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ovo stoji, stvarno su kontradiktorni. :klap:

Taman sam razumijela da trebam:
1. dnevnice (+ 2 kn po prijeđenom kilometru na službenom putu) prijaviti u JOPPD tek kada su isplaćeni (u propisanom roku 15 dana po isteku mjeseca, ali i prije ako tako hoću)
2. troškove noćenja, prijevoza i cestarine - ako ih nadoknađujem radniku, onda po isplati, a ako su plaćene sa žiro-računa ili kartice firma - po obračunu, neovisno kada su plaćene.

I sad ide kopernikanski obrat. Čitam TEB 01/2015 (pišu Cipekica i Opalić, oba iz Porezne uprave, ... prve "glave" JOPPD Obrasca).
Piše: dnevnica po isplati, a ostalo po obračunu.

I onda stanem razmišljati:
- jasno da mogu odvojiti ono što je plaćeno iz sredstava firme (žiro-računom ili poslovnom karticom) i prijaviti po obračunu, neovisno o tome kada će ili da li je firma već to platila dobavljaču (hotelu, enc,...)
I super da odvojim, budući da to nikad neće biti u dijelu troškova putnog naloga kojeg dugujem isplatiti zaposleniku.
- nije mi jasno kako mogu hotelski račun, cestarinu i trošak puta, ako ga je platio djelatnik i njemu dugujem isplatiti, označiti kao 5 (narav) kad će biti 4 ili 1, ali narav biti neće nikako?
- Ako su to već sve okrenuli naglavačke, onda su i dnevnice narav. Pa ajde da prijavimo cijeli obračun puta kao narav i gotovo.
Tako je - Dnevnica, sve ono što je platio radnik svojim novcima i korištenje priv.automobila u sl.svrhe - načelo isplate, a ono što je platio poslodavc - načelo obračuna.

Sve ono što podmiruješ radniku može biti samo 1 ili 4. Tako da ako je radnik platio kartu i smještaj, ide 39, 1 ili 4. A ako je poslodavac platio onda ide 39, 5.


Mene zanima za zapošljavanje invalida.
Dužni smo zaposlit npr. 3 osobe, zaposlena je 1. Onda u točku X.1. pišem 3 ili 2 (za koje plaćam naknadu)???
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 23:53   #2170
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
...........Mene zanima za zapošljavanje invalida.
Dužni smo zaposlit npr. 3 osobe, zaposlena je 1. Onda u točku X.1. pišem 3 ili 2 (za koje plaćam naknadu)???
Pišeš 2 i plaćaš naknadu.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:03   #2171
Ima li novosti u pravilniku za obrtnike bez zaposlenih.....treba li slati joppd?
tontonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:17   #2172
kod tog ENC-a, ja sam u rif-u dobila informaciju ako se obrt bavi prijevozničkom djelatnošću i trošenje ENC-a je u sklopu obavljanja prijevozničke djelatnosti (ne službenog puta) da se onda to trošenje ENC-a ne stavlja u JOPPD. Je to još uvijek tako?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:54   #2173
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
kod tog ENC-a, ja sam u rif-u dobila informaciju ako se obrt bavi prijevozničkom djelatnošću i trošenje ENC-a je u sklopu obavljanja prijevozničke djelatnosti (ne službenog puta) da se onda to trošenje ENC-a ne stavlja u JOPPD. Je to još uvijek tako?
još uvijek ne treba
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 13:16   #2174
JOPPD-ovi prolaza kao iz šale
Dosad smo slali stare JOPPD obrasce/Pupilla/, a i novi su prošli sve provjere.
Problem se javio kod radnika mlađih od 30.g.... /0010/, ali našli smo rješenje i za to.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 14:27   #2175
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
JOPPD-ovi prolaza kao iz šale
Dosad smo slali stare JOPPD obrasce/Pupilla/, a i novi su prošli sve provjere.
Problem se javio kod radnika mlađih od 30.g.... /0010/, ali našli smo rješenje i za to.
Vidim da spominjete radnike mlađe od 30 godina pa vas molim da mi kažete koje oznake stjecatelja i primitka se stavljaju s obzirom na oslobođenje plaćanja dijela obveza za te radnike mlađe od 30..hvala
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 14:31   #2176
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
Vidim da spominjete radnike mlađe od 30 godina pa vas molim da mi kažete koje oznake stjecatelja i primitka se stavljaju s obzirom na oslobođenje plaćanja dijela obveza za te radnike mlađe od 30..hvala
B strana:
6.1 = 0010
6.2 = 0001, ostalo isto
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 17:45   #2177
Da li paprika ima opciju kreiranja JOPPD-a u slučaju kada nema isplate plaće, tj. isplaćuju se samo doprinosi? Ili treba sam ispraviti JOPPD (obrisati ono šta se mora obrisati)? Hvala.
skijam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 18:38   #2178
Evo još jedno pitanje (s podpitanjem) za znalce:

Mogu li troškove prijevoza isplaćivat s jednim nalogom,skupa sa nto plaćom? Ide mi na živce da razdvajam nalog za trošak prijevoza i nalog za nto plaću,a sve za jednu te istu osobu. Uostlaom,posebno me živcira što se bankari nepotrebno bogate na provizijama na naloge.

Podpitanje glasi:

Ako nekom radniku ne isplatim troškove prijevoza (recimo da nisam imao dovoljno novca na žiru),a trebao sam po JOPPD obrascu to napraviti npr. danas, trebam li raditi novi JOPPD obrazac, ispravljati postojeći, ili imam neki rok za pokrit te troškove?

hvala
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 18:40   #2179
Quote:
skijam kaže: Pogledaj post
Da li paprika ima opciju kreiranja JOPPD-a u slučaju kada nema isplate plaće, tj. isplaćuju se samo doprinosi? Ili treba sam ispraviti JOPPD (obrisati ono šta se mora obrisati)? Hvala.
Ima opciju. U obračunsku listu kod takvog radnika stavljaš šifru primitka 0041 umjesto 0001 i datum dospijeća stavljaš 31.01.,datum isplate ostavljaš prazno. Čim staviš dobru šifru primitka joppd se napravi ispravno. Zadužit će doprinose,a poreze i neto plaću ti neće iskazati.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 18:40   #2180
Quote:
skijam kaže: Pogledaj post
Da li paprika ima opciju kreiranja JOPPD-a u slučaju kada nema isplate plaće, tj. isplaćuju se samo doprinosi? Ili treba sam ispraviti JOPPD (obrisati ono šta se mora obrisati)? Hvala.
Nema potrebe za brisanjem ,
Kreiras obracunske liste , sifra prim.41, nema isplate,dodpijece zadnji dan u mj za prethodni mj.tad dospijevaju doprinosi na naplatu. Kreiras jopp sa tim datumom npr.28.2.za placu 1.mj.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.