Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Čipiranje - da ili ne?
NE - iz etičkih razloga 6 8.33%
NE - iz vjerskih razloga 7 9.72%
NE - zbog mogućih manipulacija 13 18.06%
NE - čipiranje je monstruozno 22 30.56%
DA - čipiranje je super 14 19.44%
DA - samo djeca 2 2.78%
DA - samo životinje 8 11.11%
Glasovatelji: 72. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2014., 16:51   #41
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Danas se to koristi i za medicinske svrhe (nikakva masovna prisila koja postoji samo u paranoidnim umovima). Ako se želiš liječit molitvama, a ne znanstveno podržanom medicinom, tko sam ja da bih te sprječavao u tome?
Djeca su, naravno, drugi par rukava.
"od tebe milost niti tražim, niti bi ti je dao"
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 18:32   #42
Quote:
Vlasac kaže: Pogledaj post
Naravno da ne treba nekritički prihvatiti. Sama skeptičnost prema čipiranju ljudi je razumljiva (mada mi nije jasna kada su psi u pitanju) i ako do toga dođe trebat će biti dobro objašnjena. No ovdje se stvar napada na osnovi nekakve nategnute sličnosti s biblijskim citatima. Zbog takvih tumačenja recimo Jehovini svjedoci ne žele transfuzije ili transplantacije. Takav pristup problematici je smiješan i štetan.
Nije na odmet istražiti medicinske izvještaje na temu, iznenadimo se kad vidimo što vrhunski stručnjaci govore o beskrvnoj, očito nije baš takav bauk kako se misli jer nit bi kirurzi posezali za tom metodom, čemu bi se uopće anesteziolog i kirurg upetljavali u nešto za što odmah procjene da im ne bi pošlo za rukom.
Transplatacije su drugo, tu je stav izgleda neutralan.

Al dobro, ni to sad tu bitno, malo onak usput...

Jel zanimljivo il ne to što su prvo čepirali pse? Očito je da stvarne potrebe za to nije bilo pa se pitamo nije li postupak zapravo uvertira u prilagodbu čepiranja ljudi.

Znalo je prije bit tih emisija na tv-u u kojima su stručnjaci ukratko pojašnjavali da je čepiranje budućnost za očekivati, kao nešto neizbježno i tako već to.
Uvijek je bilo ljudi "za" ili "protiv" nečega, ne treba nas čuditi ali čudi kad te neko stavi pred gotov čin da moraš pod mus, zadire u najdublje slobode ljudskog bića. Premda za sada kao ne izgleda da se radi o prinudi no vrijeme će pokazati da ipak je.... prisila. Evo recimo već pukne film kad ti vele "je, glete gospon, al bez čipa nebute imali zdravstveno osiguranje i kaj bute onda ak vas negdi na cesti trkne auto ili obolite od teške bolesti, pa niko vas nebu htel liječiti". Ne zove li se to ucjena? Hm. ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 19:41   #43
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Sve jato kužim što ti pišeš, ali ti velim da ima dosta onih koji će ipak odbiti takvo što.
Vjerska komponenta bi tu igrala veliku ulogu. pogledaj primjerice Jehovine svjedoke: koliko njih je radije umrlo nego da su pristali na transfuziju...Ovo ti je slično, samo pomnoženo sa 10,100,1000,10000....

I ne vjerujem baš da bi nametanje čipiranja prošlo u svim zemljama/ili da ne bi bilo ozbiljnih otpora.
Kojih otpora. Nećeš moći kupiti hranu i kad ogladniš dat ćeš čips ugraditi i u guzicu samo da bi se najeo...
vjerska komponenta pada ničice nad komponentom gladi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 19:47   #44
Ako bih došao do čvrstog zaključka da je čip = žig zvijeri naravno da se ne bih htio čipirati pa čak i ako bi to značilo da ću umrijeti od gladi.
Tut-tut is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 20:14   #45
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ako bih došao do čvrstog zaključka da je čip = žig zvijeri naravno da se ne bih htio čipirati pa čak i ako bi to značilo da ću umrijeti od gladi.
Aha...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:18   #46
Evo razmislila sam o temi, pa da dam svoj doprinos:


ja sam "za" čipiranje djece.


Zašto?
Zato jer ako bi se takva praksa koristila u pozitivne svrhe, mogla bi nam itekako pomoći. Sjećamo se svi male Madeleine koja je oteta na ljetovanju u Portugalu i za kojom se još uvijek traga.

Kad bi djeca imala ugrađene čipove, i npr. dijete je oteto, odmah se alarmiraju sve izlazne točke iz države, i kad kontrola pokaže da je to dijete ono koje je nestalo (skenira se čip), otmica se obustavi.

Ne znam zašto svi odmah gledaju negativno.
Da ja imam dijete, i ako bi čip davao kontrolu djeteta, čipirala bih ga bez razmišljanja.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:29   #47
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Danas se to koristi i za medicinske svrhe (nikakva masovna prisila koja postoji samo u paranoidnim umovima). Ako se želiš liječit molitvama, a ne znanstveno podržanom medicinom, tko sam ja da bih te sprječavao u tome?
Djeca su, naravno, drugi par rukava.
znači, bez čipa nema liječenja
kako li je samo ljudski rod opstao bez čipa do danas

taj čip će u budućnosti biti korišten za puno toga, a vjerovatno naj manje za medicinu.
medicinski razlog je samo uvertira koja primamljivo zvuči da se ljude pridobije i privikne na to.

prije će biti da će se taj čip koristiti i kao GPS pa ćeš odmah biti lociran ako npr. sereš u šumi, da ti se može naplatiti kazna.
ili ako bereš šumske plodove koji se već sada pokušavaju naplatiti.

tehnologija je super stvar, ali nisu svi koji s njom raspolažu super, i to je dokazano nebrojeno puta, od raznih vlada do pojedinaca, a često i prisilom po slovu zakona.
a kad se jednom nešto prihvati u 'usidri', samo mašta je granica zloupotrebe.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:38   #48
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Evo razmislila sam o temi, pa da dam svoj doprinos:


ja sam "za" čipiranje djece.


Zašto?
Zato jer ako bi se takva praksa koristila u pozitivne svrhe, mogla bi nam itekako pomoći. Sjećamo se svi male Madeleine koja je oteta na ljetovanju u Portugalu i za kojom se još uvijek traga.

Kad bi djeca imala ugrađene čipove, i npr. dijete je oteto, odmah se alarmiraju sve izlazne točke iz države, i kad kontrola pokaže da je to dijete ono koje je nestalo (skenira se čip), otmica se obustavi.

Ne znam zašto svi odmah gledaju negativno.
Da ja imam dijete, i ako bi čip davao kontrolu djeteta, čipirala bih ga bez razmišljanja.
da, "jer ako bi"
poznaješ li ti bilo koji vid tehnologije da je korišten isključivo samo u pozitivne svrhe ?

ne mora odmah namjera biti negativna, niti znanstvenici koji su radili na cijepanju atoma vjerovatno nisu odmah zamišljali atomsku bombu.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:44   #49
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kojih otpora. Nećeš moći kupiti hranu i kad ogladniš dat ćeš čips ugraditi i u guzicu samo da bi se najeo...
vjerska komponenta pada ničice nad komponentom gladi.
kupovat će se na 'crno' kao droga
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:00   #50
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Uopće ne dvojim da će biti i predobro objašnjena
Ne govorim o objašnjenju razloga, nego tehnologije. Logično je očekivati i zahtijevati otvorenost arhitekture, kako bi se znalo što je u čipu, a svaki čip je moguće analizirati i vidjeti što stvarno radi. Priče s GPSom su za sada bajke, ali nikada se ne zna u kojem smjeru će se stvari razvijati u budućnosti.
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Jehovini svjedoci imaju prava odlučivati o tome hoće li ili neće transfuziju.
S tim da Js-i imaju pravo odbiti a u ovo slučaju se mora primiti nešto.
Tako da su te stvari, makar naizgled slične, nisu iste.
Iste su po načinu argumentacije, valjda je jasno da sam na to mislio.

Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Argumenti Jehovinog svjedoka, koji će radije umrijeti nego da primi transfuziju, nekima mogu biti smiješni/štetni, ali vjerujem da tom svjedoku to nije nimalo smiješno, niti uživa u tome što će umrijeti.

Slično se može reći i o onima koji niti po cijenu života neće dati da ih se čipuje...što sa njima? Izopćiti ih iz društva jer su im argumenti "smiješni i štetni"?
JS se često tretiraju u barokomorama, jer visok tlak povećava količinu kisika u krvi i kompenzira manjak same krvi. Kako su barokomore rijetke može se dogoditi da stradali ronioci (zbog kojih one primarno postoje) ne mogu dobiti pomoć, jer se u barokomori nalazi netko iz religijskih razloga.

Do prije stotinjak godina nisu postojali ni osobni dokumenti, uzimanje otiska prsta i fotografije. Što ćemo s indijancima koji smatraju da fotografija 'krade' dušu? Hoćemo li ih izuzeti od stavljanja slika na dokumente? Što ako nekome religija zabranjuje (ili on tako tumači Bibliju) davanje otiska prsta?

Čipiranje kao i svaka druga tehnologija (od vatre pa nadalje) može biti i korisna i opasna. Stvar je načina implementacije, a ono što nas treba brinuti je da li pravni i politički sustav u državi funkcionira da ne dođe do zlouporabe.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:03   #51
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Evo razmislila sam o temi, pa da dam svoj doprinos:


ja sam "za" čipiranje djece.


Zašto?
Zato jer ako bi se takva praksa koristila u pozitivne svrhe, mogla bi nam itekako pomoći. Sjećamo se svi male Madeleine koja je oteta na ljetovanju u Portugalu i za kojom se još uvijek traga.

Kad bi djeca imala ugrađene čipove, i npr. dijete je oteto, odmah se alarmiraju sve izlazne točke iz države, i kad kontrola pokaže da je to dijete ono koje je nestalo (skenira se čip), otmica se obustavi.

Ne znam zašto svi odmah gledaju negativno.
Da ja imam dijete, i ako bi čip davao kontrolu djeteta, čipirala bih ga bez razmišljanja.
Čak i nije nužno negativno od svih, izgleda prije da si ljudi postavljaju pitanja... kao recimo može li čip pružiti garanciju kontra otmice?
Gledajući unazad općenito oko izuma, jedva da se stigne nešto izumiti a kriminalni milje već nađe način kako oboriti izum. Sjetimo se samo protuprovalnih vrata koja da su neznamo kako idealna svejedno su oboriva, isto kao i super-sefovi, ili bilo što drugo. Dok jedni izmišljaju za to vrijeme drugi razmišljaju kako pronać način otkloniti smetnju na putu svojih namjera.

Čip će se stavljat pod kožu, a jednom umetnuto znači da može biti i maknuto, odstranjeno, izvađeno. Postojat će i detektori za pronalazak čipa u ljudskom tijelu, za slučaj da se ne ugrađuje svima uvijek na isto mjesto u tijelu.
Sve u svemu, manipulacija će biti i ako ništa drugo nije zagarantirano a onda barem to je.

Vrijeme će pokazati na što će to sve sličiti, vrijeme je to koje ponudi odgovore.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:05   #52
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
da, "jer ako bi"
poznaješ li ti bilo koji vid tehnologije da je korišten isključivo samo u pozitivne svrhe ?

ne mora odmah namjera biti negativna, niti znanstvenici koji su radili na cijepanju atoma vjerovatno nisu odmah zamišljali atomsku bombu.
Nije ovdje slika crno-bijelo, samo pozitivno vs. samo negativno.
Ništa u životu nije isključivo ili jedno ili drugo.

Ako bi čip pomogao mom djetetu, pomogao da ga se locira.... onda sam ja za. Bez obzira na neke negativne nuspojave samog procesa.

Iako, kad razmišljam o tim negativnim pojavama, nije mi jasno čega se svi vi bojite? Pa da me čipiraju sutra, neka.

Samo da ne osjećam taj čip, da mi ne radi smetnju kao strano tijelo, i sve ok. Moj život je skroz uobičajen i dosadan, i da me prate non-stop, nemaju ništa zanimljivo iskopati. Nemam se čega bojati.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:09   #53
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jel zanimljivo il ne to što su prvo čepirali pse? Očito je da stvarne potrebe za to nije bilo pa se pitamo nije li postupak zapravo uvertira u prilagodbu čepiranja ljudi.
Kako nije bilo? Zahvaljujući tome moguće je naći vlasnika izgubljenog, napuštenog ili psa koji je počinio nekakvo štetu. Vrlo korisno. Koji su negativni aspekti čipiranja pasa?

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znalo je prije bit tih emisija na tv-u u kojima su stručnjaci ukratko pojašnjavali da je čepiranje budućnost za očekivati, kao nešto neizbježno i tako već to.
Uvijek je bilo ljudi "za" ili "protiv" nečega, ne treba nas čuditi ali čudi kad te neko stavi pred gotov čin da moraš pod mus, zadire u najdublje slobode ljudskog bića. Premda za sada kao ne izgleda da se radi o prinudi no vrijeme će pokazati da ipak je.... prisila. Evo recimo već pukne film kad ti vele "je, glete gospon, al bez čipa nebute imali zdravstveno osiguranje i kaj bute onda ak vas negdi na cesti trkne auto ili obolite od teške bolesti, pa niko vas nebu htel liječiti". Ne zove li se to ucjena? Hm. ()
Čipiranje još nije ni počelo, a ti već imaš razrađen cijeli scenarij što će oni nama govoriti i nametati. Ne možeš nešto osporavati samo na temelju svoje mašte. Tako ja mogu reći da danas pišeš protiv onih koji čipiraju, a sutra češ ih spaljivati na lomači. Tako svatko može optužiti sbakoga.
Budimo oprezni, ali držimo se činjenica.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:13   #54
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ako bih došao do čvrstog zaključka da je čip = žig zvijeri naravno da se ne bih htio čipirati pa čak i ako bi to značilo da ću umrijeti od gladi.
A do čvrstog zaključka ćeš doći ako tako kaže svećenik?
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:35   #55
Prednosti čipiranja

---------------------------------------

Ur Faust: volim čitati tvoje postove. Činiš mi se kao jedan razuman forumaš.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 05.07.2014. at 23:10.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 02:29   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Danas se to koristi i za medicinske svrhe (nikakva masovna prisila koja postoji samo u paranoidnim umovima). Ako se želiš liječit molitvama, a ne znanstveno podržanom medicinom, tko sam ja da bih te sprječavao u tome?
Djeca su, naravno, drugi par rukava.
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
znači, bez čipa nema liječenja
Odakle si spuknuo takav zaključak, da mi je znat.

Neki imaju teške bolesti, kod kojih je nužno stalno nadzirati određene parametre. Čip je idealno rješenje za daljinsku dijagnozu.

Quote:
kako li je samo ljudski rod opstao bez čipa do danas
Sigurno ne zagovorom majci Mariji i milošću Božjom.

Quote:
taj čip će u budućnosti biti korišten za puno toga, a vjerovatno naj manje za medicinu.
Čip se ionako koristi posvuda. Zašto ti smeta eventualno potkožni, a u tvom računalu to nije ŽIG ZVJERI iz čudovite Biblije (Svetoga pisma)?

Quote:
medicinski razlog je samo uvertira koja primamljivo zvuči da se ljude pridobije i privikne na to.
Sure. Svi zdravstveni djelatnici svijeta su se urotili da nas sve počipiraju, kako bismo potpali pod Sotonin utjecaj. Žele nas sve predati Sotoni, duše u pakao preko zlog Đavolovog čipa.

Quote:
prije će biti da će se taj čip koristiti i kao GPS pa ćeš odmah biti lociran ako npr. sereš u šumi, da ti se može naplatiti kazna.
Tko u šumi, tko na drumu....

Quote:
ili ako bereš šumske plodove koji se već sada pokušavaju naplatiti.
Jaglace i visibabe su već zabranili masovno brati po šumama. S razlogom.

Quote:
tehnologija je super stvar, ali nisu svi koji s njom raspolažu super, i to je dokazano nebrojeno puta, od raznih vlada do pojedinaca, a često i prisilom po slovu zakona.
Mene najviše zabrinjava kad vrhunska tehnologija dospije u ruke vlasti koje nisu sekularne (bezbožne).

Quote:
a kad se jednom nešto prihvati u 'usidri', samo mašta je granica zloupotrebe.
Počupajmo sve čipove! Dosta je vražjega PC.a
Znanost može biti zloupotrijebljena. Ukinimo je!


Quote:
Anketa:
NE - čipiranje je monstruozno
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:29   #57
Mene jedino brine sto toliko kasne sa tim cipiranjem.
Na forumu je to vec 2007. najavljeno (Cipovi koji se ugradjuju u ljude), a mozda cak i ranije.
Da li im steka proizvodnja, ili implementacija, ne znam, ali imali su dovoljno vremena od biblijskih nagovjesti da to usavrse.
Ni Zvijer, ni CIA, nisu vise ono sto su bili.
PS
Hajde sto kasne na Istoku, ali barem ovde u CH imamo sve tehnicke inovacije odmah nakon otkrica, tako da sam pomalo razocaran.
Verovatno ce ih, kao i uvijek, najpre uciniti dostupnima bogatasima.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:34   #58
Quote:
Vlasac kaže: Pogledaj post
Kako nije bilo? Zahvaljujući tome moguće je naći vlasnika izgubljenog, napuštenog ili psa koji je počinio nekakvo štetu. Vrlo korisno. Koji su negativni aspekti čipiranja pasa?

Čipiranje još nije ni počelo, a ti već imaš razrađen cijeli scenarij što će oni nama govoriti i nametati. Ne možeš nešto osporavati samo na temelju svoje mašte. Tako ja mogu reći da danas pišeš protiv onih koji čipiraju, a sutra češ ih spaljivati na lomači. Tako svatko može optužiti sbakoga.
Budimo oprezni, ali držimo se činjenica.
Sve ovisi koje izvještaje čitaš i kakve vijesti iz svijeta dopiru do tebe.
Preslabi su naši scenariji naspram mašinerije što se očitovala kroz prošlost čovječanstva, barem u ovih sto godina ak ne drugačije.

Ako ja vidim dalje od recimo tebe, to ne znači da mi trebaš sugerirati lomače jer,
meni vjera brani spaljivanje na lomačama i sve druge navedene kombinacije presuda, ali za druge neznam, to bi trebalo njih pitati.

Ne, ovo što navodiš nikako nije dovoljan razlog za čipiranje pasa jer postoje metode za pronalazak izgubljene životinje, nekima od njih baš niš nije falilo prije izuma čipa.
A i što se kriminala tiče, ajme pa ne mislite valjda da će čip iskorijeniti planetaran kriminal, puno naivno je za očekivati tako nešto.
Plus, otkud ti da se sa čipiranjem već nije započelo?

Znaš, slobodan duh nije u doticaju sa paranojama, nije opterećen onim što budućnost donosi pa makar bio svjestan da ide zgoreg na gore kako su proročanstva i najavila.
No, to je već stvar do vjere a čovjek il vjeruje il ne vjeruje, barem po tom pitanju nema diskusije.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:35   #59
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
kupovat će se na 'crno' kao droga
Onda će droga dobiti strašnu konkurenciju.

Trik je u tome da se hrana neće moći stvarati, prodavati bez čipsa.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:52   #60
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ako bih došao do čvrstog zaključka da je čip = žig zvijeri naravno da se ne bih htio čipirati pa čak i ako bi to značilo da ću umrijeti od gladi.
Kako doći do "čvrstog" zaključka?
I prije čipa su neki mislili da je žig-zvijeri već tu, u prenesenom smislu preko matičnog broja građana i sl., a sad se čini da treba pričekati nešto još dalje od tog. (?)

Za očekivati je da će se neki predomisliti u svoje vrijeme pa onda primjerice ko je danas protiv sutra bi mogao biti za.
Nemoguće je znati unaprijed, pokazat će se s vremenom koliko vjernika ustvari doista odbija samu pomisao na čip.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.