Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2015., 09:09   #1
Plaćanje pdv-a po naplaćenom računu

Pozdrav svima, spadamo u grupu poduzetnika koji imaju mogućnost odabrati kako će od ove godine plaćati pdv da li po naplaćenom ili izdanom IR-u. Mi smo odabrali da ćemo po naplaćenom, i zanima me što sve moramo promijeniti u poslovanju,. znam da moram na poreznu poslati zahtjev o takvom načinu poslovanja pa vas molim ako netko zna kako bi taj zahtjev morao izgledati?

na koji način izdajem račun, normalno sa prikazanim pdvom i upisujem u knjugu IR-a tada kad je izdan a ubacujem ga u mjesečni pdv onda kada je naplaćen? taj dio mi baš nije jasan... Hvala

Zadnje uređivanje devilgirl : 05.01.2015. at 21:26.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 17:18   #2
mene zanima da li ce promjena utjecati i na obračun pretporeza po URI, tj. da li se mora voditi računa o tome da je određeni ulazni račun plaćen pa tek onda može ići u odbitak pretporeza ili to ostaje po starom?

ako porezni obveznik u sustavu pdv-a ostaje pri starom, tj. obraćunu pdv-a po izlaznim fakturama, mora li podnositi zahtjev PU ili se podnosi zahtjev samo za obračun pdv-a po naplačenim računima?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 17:25   #3
Za promjenu načina oporezivanja potrebno je napraviti kompletan obračun na kraju godine, za sve ulazne i izlazne račune koji nisu naplaćeni u toj godini... kao što se radi za obrte ...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 17:40   #4
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
mene zanima da li ce promjena utjecati i na obračun pretporeza po URI, tj. da li se mora voditi računa o tome da je određeni ulazni račun plaćen pa tek onda može ići u odbitak pretporeza ili to ostaje po starom?

ako porezni obveznik u sustavu pdv-a ostaje pri starom, tj. obraćunu pdv-a po izlaznim fakturama, mora li podnositi zahtjev PU ili se podnosi zahtjev samo za obračun pdv-a po naplačenim računima?
PDV placas kad naplatis fakturu, pretporez iz ulazne fakture koristis tek kad platis racun.

Zahtjev se podnosi samo kad se mijenja nacin obracuna, ako se nista ne podnese do 20.01.2015. smatra se da se nastavlja po starom.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 17:56   #5
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
PDV placas kad naplatis fakturu, pretporez iz ulazne fakture koristis tek kad platis racun.

Zahtjev se podnosi samo kad se mijenja nacin obracuna, ako se nista ne podnese do 20.01.2015. smatra se da se nastavlja po starom.
1. slučaj :znači zahtjev do 20.1.2015., obračun po naplačenom pdv-u, odbitak po uri samo za placene račune, obračun pdv-a po iri samo za naplačene IRE ?

2. slučaj: Ako se ostaje pri starom, obračun pdv-a po izdanom računu; plačanje pdv-a po IRI, što je s UROM u tom slučaju,da li moram po URI pratiti koja je ura plaćena a koja nije, ili sve ure kao do sada u odbitak pretporeza?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 20:18   #6
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Za promjenu načina oporezivanja potrebno je napraviti kompletan obračun na kraju godine, za sve ulazne i izlazne račune koji nisu naplaćeni u toj godini... kao što se radi za obrte ...
Pa to, za firme, i onako moramo


Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
1. slučaj :znači zahtjev do 20.1.2015., obračun po naplačenom pdv-u, odbitak po uri samo za placene račune, obračun pdv-a po iri samo za naplačene IRE ?

2. slučaj: Ako se ostaje pri starom, obračun pdv-a po izdanom računu; plačanje pdv-a po IRI, što je s UROM u tom slučaju,da li moram po URI pratiti koja je ura plaćena a koja nije, ili sve ure kao do sada u odbitak pretporeza?
Spetljala si ga

Slucaj 1. - PDV placas i koristis kad je placen racun (placeni UR i IR)
Slucaj 2. - PDV placas i koristis cim izdas racun ili primis racun neovisno o placanju.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 21:24   #7
Hvala lili p. na kratkom i jasnom odgovoru.
Tako sam i mislila ali sam spetljano napisala.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 21:34   #8
Sta je sa onom odgovornoscu kupca/primatelja fakture zbog poreznih dugova dobavljaca?
Ne znam jesam li to dobro shvatila pa cu moliti da me se ispravi ako nije tocno: pretporez se moze odbiti po primljenoj fakturi ali treba paziti da u zakonskom roku bude placen bar dio racuna, minimalno u iznosu pretporeza. Ako je netko izdao fakturu i ona mu nije placena, dosao je u situaciju da duguje poreznoj upravi a njegov kupac je koristio pretporez, tada porezna moze ovrsiti kupca do visine iznosa koristenog pretporeza.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 21:34   #9
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Hvala lili p. na kratkom i jasnom odgovoru.
Tako sam i mislila ali sam spetljano napisala.
Da tek vidis kako ga ja znam spetljati. Ti si jos mala beba u spetljavanju
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 10:14   #10
ulazak u pdv

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Da tek vidis kako ga ja znam spetljati. Ti si jos mala beba u spetljavanju
pomoć molim od ove godine ulazimo u pdv, tj. jedan moj klijent, pa me zanima, da li u uru upisujem i gotovinske račune i od njih priznajem pretporez ili samo one koje plaćam preko ibana?
hvala i poz!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 15:03   #11
Sve racune neovisno o nacinu placanja.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 15:08   #12
Smile

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Sve racune neovisno o nacinu placanja.

hvala
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 23:24   #13
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, spadamo u grupu poduzetnika koji imaju mogućnost odabrati kako će od ove godine plaćati pdv da li po naplaćenom ili izdanom IR-u. Mi smo odabrali da ćemo po naplaćenom, i zanima me što sve moramo promijeniti u poslovanju,. znam da moram na poreznu poslati zahtjev o takvom načinu poslovanja pa vas molim ako netko zna kako bi taj zahtjev morao izgledati?

na koji način izdajem račun, normalno sa prikazanim pdvom i upisujem u knjugu IR-a tada kad je izdan a ubacujem ga u mjesečni pdv onda kada je naplaćen? taj dio mi baš nije jasan... Hvala
Primjer zahtjeva:

Naziv:__________
Adresa:_________
OIB:___________

Ministarstvo financija, Porezna uprava
Ispostava_________________


IZJAVA
Sukladno članku 125.k stavku 1. Zakona o porezu na dodanu vrijednost dajemo ovu Izjavu da od 1. siječnja 2015. primjenjujemo postupak oporezivanja PDV-a prema naplaćenim naknadama.
Ujedno izjavljujemo da vrijednost naših isporuka dobara i usluga u 2014. godini nije bila veća od 3.000.000,00 kuna bez PDV-a.

U ____________ , _________
(mjesto) (datum)

(potpis)
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:14   #14
Ajde me prosvijetlite...mozak blokada

Kod prelaska na obračun po naplaćenim naknadama...

Npr. tvrtka ima:

1) neplaćene IRE u iznosu 25.000 kn (20.000 + 5.000 PDV)

2) neplaćene URE u iznosu 5.000 kn (4.000 + 1.000 PDV)

Po istim je prijavljena obveza i pretporez.

Od 01.01.2015. prelazi na obračun po naplaćenom.

Što se događa s tom obvezom od 5.000 kn i pretporezom od 1.000 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:40   #15
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ajde me prosvijetlite...mozak blokada

Kod prelaska na obračun po naplaćenim naknadama...

Npr. tvrtka ima:

1) neplaćene IRE u iznosu 25.000 kn (20.000 + 5.000 PDV)

2) neplaćene URE u iznosu 5.000 kn (4.000 + 1.000 PDV)

Po istim je prijavljena obveza i pretporez.

Od 01.01.2015. prelazi na obračun po naplaćenom.

Što se događa s tom obvezom od 5.000 kn i pretporezom od 1.000 kn.
Upravo proucavam novi pravilnik o pdv-u.

(5) Porezni obveznik koji PDV obračunava i plaća prema obavljenim isporukama pri prijelazu na oporezivanje prema naplaćenim naknadama, za isporučena dobra i usluge obavljene prije prijelaza, a naplaćene poslije promjene načina obračunavanja poreza, ne iskazuje poreznu obvezu.

(6) Porezni obveznik koji mijenja način obračunavanja PDV-a treba voditi računa o tome da se isporuke ne smiju dvostruko oporezivati niti smiju ostati neoporezive.

To je evidentirano i placeno odnosno odbijeno po starom. Kad se racun naplati ne ulazi opet u pdv obrazac, isto tako ni odbitak pretporeza kad se racun plati.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:49   #16
I ovo je zanimljivo:

(3) U smislu članka 127. stavka 3. točke b) Zakona primatelj isporuke neovisno o tome da li PDV obračunava prema obavljenim isporukama ili primjenjuje postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama odgovara za plaćanje PDV-a kao porezni jamac ako nije u roku propisanom posebnim propisom isporučitelju koji PDV obračunava prema obavljenim isporukama platio račun najmanje u iznosu PDV-a obračunanog u računu.

(4) Ako porezni obveznik – isporučitelj dobara ili usluga nije platio PDV u smislu članka 76. stavka 1. Zakona poduzet će se mjere ovrhe radi naplate u skladu s Općim poreznim zakonom. Ako se iznos PDV-a nije mogao naplatiti od isporučitelja u skladu s Općim poreznim zakonom poduzet će se mjere naplate na osnovi jamstva od primatelja isporuke ako nije isporučitelju u roku propisanom posebnim propisom platio račun najmanje u iznosu PDV-a obračunanog u računu za određenu isporuku.«.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 08:05   #17
Što ulazi u ova 3.000.000,00 kn, samo prihodi bez pdv-a, a što je sa prijenosom porezne obveze u tuzemstvu ulaze li i ti prihodi?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 14:01   #18
sredila sam sve sa Poreznom,dala zahtjev, sve pet. Imam opet jedno pitanje. mi smo mala firma i moja šefica je odlučila da bi plaćala pdv po IR na dnevnoj bazi. dakle, ako je danas izdala i naplatila sad ću bubnut 3750,00 kn, 750 kn poreza bi od toga ona uplatila danas. i tako svaki dan, ili svaka dva tri ovisno o naplaćenim računima. kaže da bi joj tako bilo lakše, a onda bi razliku po PDV obrascu još uplatili kad ga predamo na mjesečnoj bazi. Povrat poreza nismo imali več ohoho, znači bile bi samo uplate.... da li se to tako može?? valjda bi bili jedini u HR da tako plaćamo porez
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 14:06   #19
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
sredila sam sve sa Poreznom,dala zahtjev, sve pet. Imam opet jedno pitanje. mi smo mala firma i moja šefica je odlučila da bi plaćala pdv po IR na dnevnoj bazi. dakle, ako je danas izdala i naplatila sad ću bubnut 3750,00 kn, 750 kn poreza bi od toga ona uplatila danas. i tako svaki dan, ili svaka dva tri ovisno o naplaćenim računima. kaže da bi joj tako bilo lakše, a onda bi razliku po PDV obrascu još uplatili kad ga predamo na mjesečnoj bazi. Povrat poreza nismo imali več ohoho, znači bile bi samo uplate.... da li se to tako može?? valjda bi bili jedini u HR da tako plaćamo porez
Može uplaćivati kako hoće. Zna se kad je dospijeće,ali ako ona želi ranije platiti može, država se neće buniti,bez brige.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 14:17   #20
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Što ulazi u ova 3.000.000,00 kn, samo prihodi bez pdv-a, a što je sa prijenosom porezne obveze u tuzemstvu ulaze li i ti prihodi?
Ulaze.
Kod tuzemnog PPO je bitno da kasnije, kad se prijedje na obracun po napl.naknadama, ulaze u pdv obrazac u onom mjesecu kad je racun izdan a ne tek kad je takav racun naplacen.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:51.