Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2017., 00:23   #41
Bok društvo!

Da li je netko imao akutnu upalu štitnjače?
Ako je, kakve je simptome imao, i što mu se dalje događalo sa štitnjačom?

Meni je počelo slično gripi ( naravno, bez kihanja,curenja nosa&kašljanja!) s groznicom, visokom temperaturom i bolovima baš kao kod izbijanja gripe: strašno jako su me boljeli zglobovi i mišići, a onda me nakon 2 tj počeo jako boljeti vrat s prednje strane...
Uglavnom, do endokrinologa sam došla tek nakon skoro 4 mjeseca, kad je upala već prošla...

Od tad je prošla godina i pol, TSH je sad oko 2.8, u fazi upale bio je 0.02.
No ja povremeno imam dan-2-3 iste.simptome kao tada: bol u mišićima i zglobovima, groznicu i boli me štitnjača - jedino nemam onako visoku temperaturu ( onda je skoro mjesec dana bila 38-38.4, a sad je 37.4-37.5).
Endokrinologica je tada na onom ( zakašnjelom) pregledu napisala da je po nalazima i simptomima bio subakutni tireoiditis, ali i da je latentna hipertireoza ...
Prije par godina u par navrata su mi T3 i TSH bili povišeni.
Na UZV je nađen čvor.
Užasno se debljam i menstrualni ciklus mi se skroz poremetio: od nestanka menstruacije do skraćenog ciklusa ...

Da li je netko imao neko slično iskustvo?

LOM me ne želi poslati endokrinologu, jer da je TSH u redu pa nema potrebe.

Imam autoimunu bolest ( sistemski lupus ), u kojem je Hashimoto čest. ( mama je imala reumatoidni artritis i Hashimoto, a tata je isto prebolio upalu, no puno težu, s istim simptomima kao ja - no njemu je pisalo de Quervain...što je koliko vidim u literaturi isto što sam ja imala )
Hvala!
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat

Zadnje uređivanje Sophsy : 04.01.2017. at 00:38.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 18:22   #42
Ostane ti samo da, recimo jednom godišnje (ili na duži period), kontroliraš tsh in štit.hormone.

Nije uopće nužno da uz jednu aut.imunsku bolest dobiješ i drugu, bez obzira što već ima netko u porodici.
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:33   #43
super su mi doktori koji samo na temelju tsh znaju da je stitnjaca ok. meni je tsh bio dobar, al sam imao karcinom.
inzistiraj na to da te posalju na uzv i punkciju tog jednog cvora.
to sto je tsh ok nista ne znaci (kad imas karcinom, npr).
ne zelim te plasit, al isto je bilo kod mene - tsh ok, jedan cvor.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:53   #44
Neki dan pricam sa mame frendicom mora na operaciju noge po ne znam koji put i sad radi sve te silne nalaze prije izmedju toga joj dr dala i za hormone kad ono stitnjaca podivljala tsh na nuli,ona zadnje vrijeme uzasno pospana,nervozna,stalno bi jela itd..poslalje ona nju na utz kad puna cvorica,na jednom reznju oko 5,6 na drugom cak 9 i uputi je endokrinologici koja joj rekla pazit na ishranu i to je to i da ti cvorici nisu nista opasni da ih bolje ne dirat i doviđenja.
nije mi jasno samo tako to pustit niti ju na puknkciju poslat,ko zna sta u tome moze biti
stvarno su nemarni ti dr to je strasno
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 22:36   #45
kad mi je otkriven jedan cvor, rekli su mi da je bolje da ih je vise jer jedan cesce znaci da je u pitanju karcinom nego kad ih ima vise.
kasnije sam isto procitao na netu.
jos dvojica s posla su isli na operaciju stitnjace zbog karcinoma, obojica su imali po jedan cvoric.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 15:53   #46
Pozdrav svima,

Nedavno sam otkrila sam imam hipotireozu, pa da se pridružim temi. Zanima me je li itko, s hipotireozom, imao značajnih gubitaka na težini?
Elsene is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 16:02   #47
Quote:
Elsene kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Nedavno sam otkrila sam imam hipotireozu, pa da se pridružim temi. Zanima me je li itko, s hipotireozom, imao značajnih gubitaka na težini?
Možda, na početku , kasnije sve teže.
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 16:56   #48
Quote:
Elsene kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Nedavno sam otkrila sam imam hipotireozu, pa da se pridružim temi. Zanima me je li itko, s hipotireozom, imao značajnih gubitaka na težini?
Ako mislis na gubitak uzrokovan hipo - cula sam da ima i takvih ali ih nisam jos srela A ako mislis na skidanje kila unatoc hipo, ta sam....zainatila se svojski i skinula 10kg (ne izgladnjivanjem ni kojekakvim magicnim tabletama/cajevima/juhama...), jos ih imam za skinuti nekih 7-8 pa svojoj procjeni. Ali ja vise nekako gledam odraz u ogledalu i kako mi stoji odjeca (+kako se osjecam) a ne toliko brojku na vagi.
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 17:09   #49
Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Ako mislis na gubitak uzrokovan hipo - cula sam da ima i takvih ali ih nisam jos srela A ako mislis na skidanje kila unatoc hipo, ta sam....zainatila se svojski i skinula 10kg (ne izgladnjivanjem ni kojekakvim magicnim tabletama/cajevima/juhama...), jos ih imam za skinuti nekih 7-8 pa svojoj procjeni. Ali ja vise nekako gledam odraz u ogledalu i kako mi stoji odjeca (+kako se osjecam) a ne toliko brojku na vagi.
Ne, nije bilo namjerno, jedem kao i inače, ništa manje, ništa više. Pala sam u roku od 2 i pol mj, sa 62 kg na 53, radi toga sam i napravila pretrage. Sumnjala sam na hipertireozu, ispalo je suprotno.
Elsene is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 17:30   #50
^Vidiš kako je to zanimljivo, zaista ni ja još nisam čula za gubitak kg s hipo. Koliko je sve to pipavo i još neistraženo zapravo. Uglavnom ljudi s hipom moraju ekstra napor uložiti za izgubiti malo kila, no nekima se terapijom lijepo stabilizira.
dimlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 18:10   #51
Kamo srece da je kod mene tako,kod mene mogu samo na gore ici
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 18:37   #52
Quote:
dimlight kaže: Pogledaj post
^Vidiš kako je to zanimljivo, zaista ni ja još nisam čula za gubitak kg s hipo. Koliko je sve to pipavo i još neistraženo zapravo. Uglavnom ljudi s hipom moraju ekstra napor uložiti za izgubiti malo kila, no nekima se terapijom lijepo stabilizira.
Upravo to što kažeš, zato je i mene zbunilo. Tražim nekakve primjere, pa makar online, ali baš i ne nalazim.
Nastojim jesti što više, da vratim barem par kg.
Elsene is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 21:49   #53
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
super su mi doktori koji samo na temelju tsh znaju da je stitnjaca ok. meni je tsh bio dobar, al sam imao karcinom.
inzistiraj na to da te posalju na uzv i punkciju tog jednog cvora.
to sto je tsh ok nista ne znaci (kad imas karcinom, npr).
ne zelim te plasit, al isto je bilo kod mene - tsh ok, jedan cvor.
Čak ako nedo Bog i imaš rak štitnjače, on je među naljakše izlječivim i jako se rijetko javlja. Tako da statistička vjerojatnost da imaš rak je mala, ali idi i provjeri.

Imaj na umu i da ti endokrinolog neće drage volje napisati da ideš na ultrazvuk na svoj specijalistički nalaz. Ali inzistiraj. Ja sam endici u vinogradskoj togom pregleda ponovio tri četiri puta da želim UZV štitnjače dok mi ga nije upisala u nalaz.

Termin mi je 20. ožujka ove godine a naručio sam se u listopadu prošle godine.

Do tad slikovito rečeno, mogu i krepat, ali ako ništa drugo barem mi je napisala termin za ultrazvuk.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 22:30   #54
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Čak ako nedo Bog i imaš rak štitnjače, on je među naljakše izlječivim i jako se rijetko javlja. Tako da statistička vjerojatnost da imaš rak je mala, ali idi i provjeri.

Imaj na umu i da ti endokrinolog neće drage volje napisati da ideš na ultrazvuk na svoj specijalistički nalaz. Ali inzistiraj. Ja sam endici u vinogradskoj togom pregleda ponovio tri četiri puta da želim UZV štitnjače dok mi ga nije upisala u nalaz.

Termin mi je 20. ožujka ove godine a naručio sam se u listopadu prošle godine.

Do tad slikovito rečeno, mogu i krepat, ali ako ništa drugo barem mi je napisala termin za ultrazvuk.
imao sam karcinom. otkriven na sistematskom, kad su radili uzv. hormoni su bili ok, jedino se na uzv-u vidjelo da imam jedan cvor. savjetovali su mi da napravim punkciju. napravio sam (privatno) i tako su potvrdili da je u pitanju karcinom.
imas nekoliko tipova karcinoma stitnjace. papilarni (ako je na vrijeme otkriven) je izljeciv u nekih 90% slucajeva (mozda i koji postotak vise). imas i druge tipove od kojih neki nisi izljecivi i prognoza je losa.
moj je bio papilarni. metastazirao je na okolne limfne cvorove (koji su izvadjeni zajedno sa stitnjacom). iskreno, da sam sistematski imao tek za godinu dana, pitanje je sto bi bilo sa mnom (s obzirom na metastaze).

trebao si otic privatno na uzv. imas ponuda preko portala i za nekih 200kn.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 11:34   #55
Quote:
Elsene kaže: Pogledaj post
Upravo to što kažeš, zato je i mene zbunilo. Tražim nekakve primjere, pa makar online, ali baš i ne nalazim.
Nastojim jesti što više, da vratim barem par kg.
Ja znam jednu curu. Kad je rekla daima problema sa štitnjačom mislila sam da je hiper, a ono hipo. Cura nosi 34 ili 36 tako da zbilja je mršava. Očito da ima svega, svakiorganizam je priča za sebe. Najčešće se deblja, ali eto očito kod nekoga ode u obrnuto.

Recimo kažu za hipiće da je karakteristično da je sve usporeno uključujući i probavu. ja takvih problema nisam imala, mene je pralo na drugu stranu. Isto tako mi se izmjenjuju periodi kad spavam ko medo zimski san i periodi kad glumim sovu navečer jer ne mogu zaspati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 11:44   #56
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
trebao si otic privatno na uzv. imas ponuda preko portala i za nekih 200kn.
Možda sam trebao. No rekla mi je sestra koja isto ima problema sa štitnjačom da se doktori po bolonicama ne ouzdaju baš puno u ultrazvuk kod privatnika jer da ovi nemaju tako dobru UZV aparaturu kao po bolnicama, pa sad bože znaj što je.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 12:07   #57
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Možda sam trebao. No rekla mi je sestra koja isto ima problema sa štitnjačom da se doktori po bolonicama ne ouzdaju baš puno u ultrazvuk kod privatnika jer da ovi nemaju tako dobru UZV aparaturu kao po bolnicama, pa sad bože znaj što je.
privatnici cesce imaju i bolju uzv aparaturu od one u bolnicma. npr, uzv aparati na nuklearnoj (rebro) su, blago receno, katastrofalno losi. prastari, cesto ne rade.. na orl odjelu (rebro) paknimaju moderne uredjaje.
privatnik (poliklinika), gdje sam obavio uzv i punkciju, ima moderan uzv aparat, puno bolji od onog na nuklearnoj.
mozda se stanje sad popravilo i na rebru, ali do prije par godina su aparati bili losi.
ja bi otisao privatno, tek toliko da znam o cemu je rijec... neizvjesnost bi me "ubila".
ok, i ja sam cekao neka 2 mjeseca od uzv-a do punkcije, al kolega je cekao 7 mjeseci (u isto vrijeme mu je otkriven karcinom). ja sam se i oporavio od operacije, a on jos nije bio na njoj. ja sam privatno obavio sve preglede, on isao sve odradit preko hzzo-a...
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 18:34   #58
Pozdrav ja cu vam napisati svoje iskustvo u 5 mjesecu sam saznala da imam problem sa stitnom ,privatno otisla na ultrazvuk di je nastao sok jer nisam isla zbog stitnjace vec da mi pregleda unutrasnje organe ,uglavnom odmah me uputio na daljnju obradu tu sam se odmah uspanicila jer do tada nisam imala pojma niti sam istrazivala ista o stitnjaci .E sad prvi pregled upucena na scintigrafiju i punkciju i tako je krenulo scintigrafija pokazal hladni cvor a punkciju sam trebala cekati ravno 4 mjeseca ,pa opet odi privatno ,usput isto toliko sam cekala endokrinologa,punkcija nije pokazala nista odnosno nestrucnost doktora,pa sam ponovno u kratkom roku otisla u ZG privatno.Otkriven je hladni cvor od 5,2 cm e sad sok za mene i moje kako je nesto moglo tako veliko narasti a da nismo primjetili ni ja ni okolina osim simptoma ,promjene raspolozenja, gubitna energije,dobivanje na kilazi.Eto sada idem po termin za operaciju ,a da sam cekala preko socijale mozda bi tek obavila punkciju.
strijelčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 20:29   #59
Nisam baš ziher da je jedan čvor nužno gori nego više njih ... Tj. to su otkrili da je onda češće zloćudan?
Moja mama je godinama - 30-tak - imala Hashimota i hipo... I onda su na godišnjoj kontroli i UZV s punkcijom otkrili papilarni karcinom... A imala je puno čvorića...

Mene sad zanima da li se oni povlače ... Zapravo, sad sam ponovo pogledala nalaz i ne piše čvor...ovo je nalaz:
" Oba režnja štitnjače ispunjeni su odjecima nešto nižih amplituda no normalno tkivo štitnjače. U lijevom režnju cistična promjena 0,5x0,4cm.
Obostrano submandibularno i iza MSKM po koji mali duguljasti limfni čvor primjerena hilusa.
Obje parotide su manje no što je očekivano ( 1,6/1,6cm) ali primjerene ehostrukture sa uobičajeno položenim limfnim čvorovima jasnog hilusa.
Obje submandibularne slinovnice su manje no što je očekivano (1,2/1,2cm) i ispunjene odjecima nižih amplituda no normalno tkivo slinovnica.
Supraklavikularne jame bez osobitosti.
Patoloških tvorbi na vratu ne nalazim.
Povećanih paratiroidnih žlijezda na uobičajenim mjestima ne nalazim."
To je nalaz iz 2012.
Upalu sam imala 2015.
Novi UZV sam radila og...ali u drugoj bolnici...dr na tom UZV-u mi je rekao da nek se ne skidam nego da samo povučem kragl dolčevite malo dolje ... ???!?!?! Za onaj prvi sam bila u potkošulji...

I ovaj novi nalaz je potpuno uredan. Sve štima. Bila sam gotova prije neg sam se pošteno namjestila na krevetu...

Znam da je super da je nalaz ok ... Ali ja to nekako ne vjerujem...bar kaj se slinovnica tiče. Štitnjača me povremeno boli na istim mjestima kao kad je bila upaljena.

Ovo nije tema o slinovnicama ...Leeloo, otvorila sam tu temu... Da li one mijenjaju veličinu...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 20:54   #60
tako su mi rekli i tako sam procitao (da je gore ak je samo jedan). naravno da ne mora 100% biti karcinom ako je jedan cvoric, niti ne mora znaciti da je benigno ako ima vise cvorica. al valjda je, statisticki gledano, cesce da je rijec o karcinomu ako je u pitanju samo jedan cvoric
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.