Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2017., 22:30   #61
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Ako bi gledali samu Bibliju, onda ima mnogo mjesta u kojima se Božja ljubav opisuje kao majčinska ljubav npr. ''kao što mati tješi sina, tako ću ja utješiti vas'' -
Pa kaže u nastavku:
"Jer, kao što će nova nebesa i zemlja nova, koju ću stvoriti, trajati preda mnom" - riječ je Jahvina - "tako će vam ime i potomstvo trajati.
23 Od mlađaka do mlađaka, od subote do subote, dolazit će svi ljudi da se poklone pred licem mojim" - govori Jahve.
24 Izlazeći, gledat ću trupla ljudi koji se od mene odmetnuše: crv njihov neće umrijeti i njihov se oganj neće ugasiti - bit će na gadost svim ljudima.
Zanimljiv taj patrijarhalni muški Jehova Bog nad vojskama.

Quote:
razlog zbog kojeg se govori u muškom rodu jest da bi se razlikovalo od božica mezopotamskih religija.
Religijske priče su zapravo reakcije na religije okolnih, suparničkih religija s kojima su u sukobu, ali i od religija majki tipa zoroastrijanizam.

Quote:
Zašto baš od njih, a ne od muških bogova okolnih naroda? Zato što je žena ta koja rađa.
U ta vremena se mislilo da je u muškoj spermi kompletan minijaturni čovjek, a on se onda samo posadi u plodno ili jalovo tlo - ženu inkubator. Otuda stotine puta "On rodi Njega" itd. u Bibliji.

Quote:
Dapače, sam JHWH nije, govorimo o semitskom jeziku, imenica u strogom smislu riječi nego je glagol.
Jedno je židovska religija, a sasvim drugo katolička. Premda su osnovne ideje pokupljene od Stara zavjeta (vidi gore Novu zemlju).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 23:53   #62
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Ako bi gledali samu Bibliju, onda ima mnogo mjesta u kojima se Božja ljubav opisuje kao majčinska ljubav npr. ''kao što mati tješi sina, tako ću ja utješiti vas'' - razlog zbog kojeg se govori u muškom rodu jest da bi se razlikovalo od božica mezopotamskih religija.
A gdje to piše u Bibliji?


(navedi biblijske stavke da svi zajedno prokomentiramo )



Za vrijeme tvoje potrage za stavcima kojima ćeš a i neće potvrditi vlastitu si gore navedenu misao,
dotle ćemo se mi pozabaviti onime što zbilja stvarno jeste :
naime, 3 vrste ženskog roda, otog samo ena vrst teži ideji 'bog je ženskog roda', pri tom i ena vrst muškog roda koji podržava istu tezu,
tako onda emancipirane žene podržavaju zamalo pa emancipirani muškarci.

Neobično? Je, al usto i živa istina.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:11   #63
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pretpostavimo li da duša postoji, ne možemo govoriti o spolnom, već isključivo o rodnom identitetu.
Zanimljiva izjava (bez sarkazma), možeš li pojasniti?
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:21   #64
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa kaže u nastavku:
"Jer, kao što će nova nebesa i zemlja nova, koju ću stvoriti, trajati preda mnom" - riječ je Jahvina - "tako će vam ime i potomstvo trajati.
23 Od mlađaka do mlađaka, od subote do subote, dolazit će svi ljudi da se poklone pred licem mojim" - govori Jahve.
24 Izlazeći, gledat ću trupla ljudi koji se od mene odmetnuše: crv njihov neće umrijeti i njihov se oganj neće ugasiti - bit će na gadost svim ljudima.

Da, to je Izaija. Pisao u vrijeme asirskog osvajanja i razorenja. Naspram Asirije, Izrael je bio u potpunosti nemoćan. To je isto kao da nas osvoji Amerika.
Asirc onog nisu bili nimalo miroljubiva nacija, Asurbanipal se sam hvalio kako je sagradio stup ispred gradskih vrata koji je ukrasio ljudskim kožama.
Iz tog razloga mi nije teško shvatiti motivaciju naroda (teško da je pisao baš sam Izaija) koji želi vidjeti poraz osvajača i koji traži izbavljenje. Tekst se može čitati na razne načine - ono što je na ovom mjestu bitno jest - veliko asirsko carstvo pasti, a oni zgaženi će imati budućnost. Čitati Bibliju face value jest vrlo opasno što se pokazalo krzo povijet. Osim toga, Biblija nije knjiga nego kompilacija knjiga raznih žanrova, a ne može se na isti način tumačiti pjesma, ''povijesni'' spis (pod navodnicima jer to nije znanstvena povijest) i mitologijske priče.

Što se tiče sjemena, ne. Što su stari Izraelci vjerovali po tom pitanju, ne znam, ali Pitagora, Airstotel i sve do 17. stoljeća vjerovalo se da i majka i otac sudjeluju u začeću ali otac daje esencijalne karakteristike, a majka onaj materijalni aspekt. Ili, otac daje duh, a majka daje materiju. Aristotel je stoga rekao da je žena posuda za muško sjeme, u smislu da daje tijelo. To je u skladu s hilemorfizmom.
Preformacionizam, uvjerenje da je čitav čovjek u spermiju, razvio se ponajprije u 17., paradoksalno, stoljeću otkrićem spermatozoida. Van Leeuwenhoek, koji je spermije promatrao pod mikrospokom, tako je izjavio kako je čvrsto uvjeren da ni u jednom odraslom organizmu nema žila, vena i živaca koji se ne bi mogli naći u spermiju. To što je vidio da se kreću bio je dodatni dokaz. Tako se došlo do ideje homunklusa. Manji broj je mislio da je homunklus u jajašcu. Takvo shvaćanje bilo je u skaldu s kartezijanskim mehanicističkim shvaćanjem. U 18. st. pojavile su se epigenističke teorije ali su rasprave trajale još debelo u 19. st.

Malo poduži offtopic... u svakom slučaju, to da se Boga smatra Ocem nije bilo slučajno naglašeno ali, sigurno se nije vjerovalo da je Bog Otac u naravnom smislu ili da ima spol. Ta imenica nije ništa drugo doli jedna od brojnih koje su se koristile da se opiše Bog ili bolje rečeno, neki aspekt Boga, ali nijedna od tih imenica nije imala zadaću odrediti i definirati Božje biće. Danas teško pada jer mi imamo svoje ideje ugrađene u tu imenicu, od spomenutog patrijarhata do iskustva odsustva oca itd. Baš zato je vrlo nezahvalno pridavati određena imena Bogu jer su to imenica konkretnog jezika, a svaki čovjek ugrađuje i svoje iskustvo u tu imenicu.
Zato bi, kad se i tumači Biblija, prvi korak trebao biti otkrivanje što je točno u tom vremenu, na tom mjestu i tom narodu ta i ta riječ značila.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:27   #65
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ako materijalna priroda proizlazi iz duhovne prirode (tako ja to vidim) onda nemre duša prorgramirati nešto što ne proizlazi iz nje same. I druga stvar: duša bez tijela je nepotpuna, bilo da se radi o grubotvarnom tijelu ili o transcedentalnom tijelu.

Biblijski Bog nema ženu a i svi anđeli su muški, ali Krišna, Višnu, Šiva i ostali svi imaju komade
Kako je ono išlo - Šakti bez Šive je nepotpuna, Šiva bez Šakti je mrtvo tijelo.

Zanimljivo je promotriti biblijskog boga i njegovu svitu u tom kontekstu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:31   #66
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Zanimljiva izjava (bez sarkazma), možeš li pojasniti?
Duša je po definiciji nematerijalna pa ne može imati pičku. S druge strane, moguće je biti pizda u duši.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:36   #67
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Duša je po definiciji nematerijalna pa ne može imati pičku. S druge strane, moguće je biti pizda u duši.
Aha to. Ne može, slažem se. Lol, koji izražaj. Doduše, može imati neka svojstva u smislu polariteta.

A ovo drugo... eh to je već stvar karaktera.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:44   #68
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Aha to. Ne može, slažem se. Lol, koji izražaj. Doduše, može imati neka svojstva u smislu polariteta.

A ovo drugo... eh to je već stvar karaktera.
Karakter je djelomično povezan s rodom, a i jedno i drugo spada u sferu nematerijalnog, baš kao i duša. Napominjem da nematerijalno i nadnaravno nisu sinonimi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:05   #69
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Što su stari Izraelci vjerovali po tom pitanju, ne znam, ali Pitagora, Airstotel i sve do 17. stoljeća vjerovalo se da i majka i otac sudjeluju u začeću ali otac daje esencijalne karakteristike, a majka onaj materijalni aspekt.
Starozavjetni Hebreji... pa Pitagora, Aristotel, Platon, etc. pogana = kratki spoj!

(u to vreme ni bilo struje time razumiš razdvojila ih munja direkt s neba )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:07   #70
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Što se tiče sjemena, ne. Što su stari Izraelci vjerovali po tom pitanju, ne znam, ali Pitagora, Airstotel i sve do 17. stoljeća vjerovalo se da i majka i otac sudjeluju u začeću ali otac daje esencijalne karakteristike, a majka onaj materijalni aspekt. Ili, otac daje duh, a majka daje materiju. Aristotel je stoga rekao da je žena posuda za muško sjeme, u smislu da daje tijelo. To je u skladu s hilemorfizmom.

Preformacionizam, uvjerenje da je čitav čovjek u spermiju, razvio se ponajprije u 17., paradoksalno, stoljeću otkrićem spermatozoida.
Hvala na detaljnim pojašnjenjima. Pobrkao sam Anaksagoru i Aristotela iz ovog videa od biologa PZ Myersa.

https://www.youtube.com/watch?v=2FmxqJn4qBo
20:47
On navodi Anaksagoru kao drevnog začetnika ideje preformacionizma.
Neki Aristotelovi pogledi:

http://www.public.iastate.edu/~hist.380/aristotle.html

"Muškarac daje djetetu dušu preko svog sjemena, žena (okljaštreno muško) ne daje dušu, tek "materiju". "

“The female is, as it were, a mutilated male, and the catamenia are semen, only not pure; for there is only one thing they have not in them, the principle of soul."

Life = matter + spirit;

Catamenia contribute matter, semen contribute spirit “more divine”

"it is the male that has the power of making the sensitive soul.”
Quote:
Zato bi, kad se i tumači Biblija, prvi korak trebao biti otkrivanje što je točno u tom vremenu, na tom mjestu i tom narodu ta i ta riječ značila.
Slažem se. To je i načelo kod prevođenja, kao i problem, jer kako prenijeti cijeli mikrokozmos značenja i asocijacija koji je okruživao te ljude tada, s današnjim pogledima, pa to prevesti riječima?

Osobno mislim da je to golem, jalov trud i uzaludno pretjerano trošenje ljudskih resursa povezano s ispraznim nadanjem u stjecanje ulaznice za raj, dodvoravanjem Gospodinu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:10   #71
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Starozavjetni Hebreji... pa Pitagora, Aristotel, Platon, etc. pogana = kratki spoj!

(u to vreme ni bilo struje time razumiš razdvojila ih munja direkt s neba )
Stoga je i bilo više začeća. Tesla je uprskao stvar.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:15   #72
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Hvala na detaljnim pojašnjenjima. Pobrkao sam Anaksagoru i Aristotela iz ovog videa od biologa PZ Myersa.
defenzivni nisu što i energični, prosim lepo nikad nezaboravit ()


kako uopće neko može pomisliti 'bog je žensko', ne al zbilja čudim se i vama dečkima na temi, oli niste svjesni što bi sama uzrečica govorila za vas??

t-t-t dajte se vuozbiljite
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:36   #73
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Starozavjetni Hebreji... pa Pitagora, Aristotel, Platon, etc. pogana = kratki spoj!

(u to vreme ni bilo struje time razumiš razdvojila ih munja direkt s neba )
Bojim se da ne razumijem
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 01:39   #74
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
defenzivni nisu što i energični, prosim lepo nikad nezaboravit ()


kako uopće neko može pomisliti 'bog je žensko', ne al zbilja čudim se i vama dečkima na temi, oli niste svjesni što bi sama uzrečica govorila za vas??

t-t-t dajte se vuozbiljite
Logika je sljedeća - žena rađa novi život, stoga i stvoritelj svijeta mora biti ženskog roda. Malo primitivno, ali ne i besmisleno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 02:00   #75
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Bojim se da ne razumijem
Eto vidiš tako se reče

tema tudi u principu preslika teme generalne "mariologija" na temi prek plota

- to sad malo kanda zbrda zdola (?) nek nek
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 02:09   #76
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Eto vidiš tako se reče

tema tudi u principu preslika teme generalne "mariologija" na temi prek plota

- to sad malo kanda zbrda zdola (?) nek nek
Jest, tako nekako , a bit će da i ovi kasni/rani sati ne pomažu nekoj bistrini.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 02:47   #77
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Jest, tako nekako , a bit će da i ovi kasni/rani sati ne pomažu nekoj bistrini.
Pa dobro, što se more, na enoj strani svijeta budni dok na drugoj strani pajke (znaš pajkane spavaju enim okom otvorenim )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 08:03   #78
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Karakter je djelomično povezan s rodom, a i jedno i drugo spada u sferu nematerijalnog, baš kao i duša. Napominjem da nematerijalno i nadnaravno nisu sinonimi.
Sve stoji.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 09:28   #79
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Logika je sljedeća - žena rađa novi život, stoga i stvoritelj svijeta mora biti ženskog roda. Malo primitivno, ali ne i besmisleno.
Mislim da se u svijetu logičkih greška ovo zove lažnom analogijom.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 09:59   #80
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa kaže u nastavku:
"Jer, kao što će nova nebesa i zemlja nova, koju ću stvoriti, trajati preda mnom" - riječ je Jahvina - "tako će vam ime i potomstvo trajati.
23 Od mlađaka do mlađaka, od subote do subote, dolazit će svi ljudi da se poklone pred licem mojim" - govori Jahve.
24 Izlazeći, gledat ću trupla ljudi koji se od mene odmetnuše: crv njihov neće umrijeti i njihov se oganj neće ugasiti - bit će na gadost svim ljudima.
Zanimljiv taj patrijarhalni muški Jehova Bog nad vojskama.



Religijske priče su zapravo reakcije na religije okolnih, suparničkih religija s kojima su u sukobu, ali i od religija majki tipa zoroastrijanizam.



U ta vremena se mislilo da je u muškoj spermi kompletan minijaturni čovjek, a on se onda samo posadi u plodno ili jalovo tlo - ženu inkubator. Otuda stotine puta "On rodi Njega" itd. u Bibliji.



Jedno je židovska religija, a sasvim drugo katolička. Premda su osnovne ideje pokupljene od Stara zavjeta (vidi gore Novu zemlju).
Vrlo zanimljiv. Mjesec, osobito u svom aspektu promjenjivosti, u gotovo svim kulturama predstavlja Boginju, koja je na svom vrhuncu za punog mjeseca. Jehova pokušava zapišati teritorij svojim gadostima. Otužno, zapravo, i vrlo djetinjasto.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.