Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2010., 22:11   #41
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Artiljeria nikad nie bila u Uskoplju vec samo na "granici" HercegBosne!

Cime su se mogli oduprit Muslimani krajem `92 i pocetkom ´93 u Uskoplju!?
Izbjeglicama iz predanog Donjeg Vakufa il maskirnim odorama "Borac" Travnik?!
Pa vecina ih je tad bila u HVOu, ko fol, a kontrolne punktove su pravili bezveze
kako se neupucenima cinilo, u svoim selima prema Hrvatima!!!
Dok se branilo od Cetnika oni su kopali rovove po Releju, Vrsima, Palocu...

Hrvati su drzali i Krupu, i Bistricu, i Ponir i Paloc, Plocu... G. Vakuf je bilo u okruzenju!!
Tako je bilo i u Bugojnu prie "cudnog" povlacenja!!

Valjda znas kako su i Uskopljani "povuceni" do Prozora pa kad su ih tili slat dalje
vojska i narod su se pobunili i vratili se u Uskoplje u koje Muslimani jos nisu bili usli!!
I sva srica sto su brali pamet od Bugojana pa sad imaju svoj dio opcine i ravnopravan udio u opcinskoj vlasti
za razliku od Bugojana koi nemaju nikakva prava, pa cak ni skolu po svom planu i programu!!
Al zato je tu kolosalni Islamski centar princeze El Al Pidzamete!!!




Pa ko je tvrdio da je artiljerija bila u centru grada vec je kao i inace bila ukopana okolo. Gornji Vakuf je vec u januaru 1993 trebao da se zauzme po planovima Franje ali nije uspjela taktika iz Prozora pa se potpisalo primirje do proljeca kada je pocela prava ofanziva. Do proljeca su se trebale da stvore pozicije da uspije ta ofanziva ali u zimu nisu bili postignuti svi uslovi za nju. Zato se i nije moglo krenuti skroz otvoreno na Gornji Vakuf vec je pokusano na prepad ali nije uspjelo. Tek na proljece je sve pokrenuto i tada je puklo i u Bugojnu. I tu se HVO nije "cudno " povukao vec je poslije 2-3 dana borbi za grad gdje je visilo na koncu ko ce da preuzme kontrolu izgubio i zato se povukao...ili i tu pokusavas kao i Srbi kad izgube " mi pobjedili i usli u Zadar/ Dubrovnik/ Sarajevo/ Bihac ...ali nam naredili neko "cudno " povlacenje . Mozda je tebi cudno jer je HVO racunao kao sto i ti racunas " Sta moze ABIH da uradi da se odbrani..izbjeglice iz Donjeg Vakufa ili uniforme" ...ali se pokazalo da rat nije sve u brojevima. Da su se samo brojevi gledali tzv JNA je mogla da napravi Veliku Srbiju do Trsta ali nije tako ispalo zar ne ?
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 09:24   #42
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Prodes pored mosta ko sto prodjes i pored samoposluge, i pored svega ostalog
jer je Uskoplje ( usko polje ) usko i ima tu jednu "prolaznu cestu"
a izmedju mosta i "Toma" ima vise od jednog kilometra!
Mogo si rec izmedju Ine i Toma...


Pa ne moze bas kamenom, al moze "pticarkom"!
Mislio sam na centar, ko centar sukoba, jer je Dom zdravlja bio van zarista!
Al, i vako gledano, Dom zdravlja je zadnja zgrada u gradu na tu stranu
tako sve more bit i centar i periferia....

Baš tako.Znači,poanta je bila-quick je spomenuo neku ID koja je ušla u DZ.U tom smislu gradske borbe i 200 m je debela pozadina.
Ostajte zdravo...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 11:25   #43
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Baš tako.Znači,poanta je bila-quick je spomenuo neku ID koja je ušla u DZ.U tom smislu gradske borbe i 200 m je debela pozadina.
Ostajte zdravo...
Da,Da bas je covjek opisao dogadjaj do najsitnijih detalja i to nije bio prvi put da je ID usla u DZ ali tada su morali pokupiti neke planove.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 14:07   #44
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Baš tako.Znači,poanta je bila-quick je spomenuo neku ID koja je ušla u DZ.U tom smislu gradske borbe i 200 m je debela pozadina.
Ostajte zdravo...
Nema tu Markane 200 metara. Nema ni 100. A kamoli nije iza nekih brda.

Živio i ti meni.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 16:49   #45
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Nema tu Markane 200 metara. Nema ni 100. A kamoli nije iza nekih brda.

Živio i ti meni.
Put je iza i preko brda za Novi Travnik,ne Dom...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 22:14   #46
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Put je iza i preko brda za Novi Travnik,ne Dom...
Moja isprika, pogrešno sam te razumio prvi put, ali opet ne može to biti debela pozadina kad praćkom možeš dobacit do doma zdravlja s crte razgraničenja, dobar momak i kamenom ... kakva debela pozadina.

@Vito - hehe, šta je reć druže predsedniče, pa nisi se zar uvridio što sam ti reko da sumnjam da si okle kažeš da jesi. A da u ratu nisi bio tu je jasno ko dan nakon tvojih izjava ovde.

btw. išao sam tražiti tu priču o domu zdravlja u GV na onoj temi, jeste vi to pročitali ljudi? Pa tu ima toliko nelogičnosti i neistina da se komotno može zaključiti da je čovjek pisao priču/roman a ne istinitu ispovijest.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 22:19   #47
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Moja isprika, pogrešno sam te razumio prvi put, ali opet ne može to biti debela pozadina kad praćkom možeš dobacit do doma zdravlja s crte razgraničenja, dobar momak i kamenom ... kakva debela pozadina.

@Vito - hehe, šta je reć druže predsedniče, pa nisi se zar uvridio što sam ti reko da sumnjam da si okle kažeš da jesi. A da u ratu nisi bio tu je jasno ko dan nakon tvojih izjava ovde.

btw. išao sam tražiti tu priču o domu zdravlja u GV na onoj temi, jeste vi to pročitali ljudi? Pa tu ima toliko nelogičnosti i neistina da se komotno može zaključiti da je čovjek pisao priču/roman a ne istinitu ispovijest.
a koje su to nelogicnosti bile? de nam objasni , ili me tjeras da vrijedjam tvoju inteligenciju pa nisi mogao shvatiti kontekst price?
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 22:46   #48
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
a koje su to nelogicnosti bile? de nam objasni , ili me tjeras da vrijedjam tvoju inteligenciju pa nisi mogao shvatiti kontekst price?
Ne sporim da je ono dobar literarni uradak, samo što je primjereniji podforumu književnost nego ovoj temi, ovdje se priča o faktima i stvarnim a ne izmišljenim događajima.

Pročitaj ponovo, posebno obrati pozornost na drugi dio priče. Ložite se na fikcije, ko god je upoznat s dešavanjima u SB u to vrijeme, dok pročita ta dva posta bit će mu jasno da je priča izmišljena.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 23:38   #49
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Ne sporim da je ono dobar literarni uradak, samo što je primjereniji podforumu književnost nego ovoj temi, ovdje se priča o faktima i stvarnim a ne izmišljenim događajima.

Pročitaj ponovo, posebno obrati pozornost na drugi dio priče. Ložite se na fikcije, ko god je upoznat s dešavanjima u SB u to vrijeme, dok pročita ta dva posta bit će mu jasno da je priča izmišljena.
haha KLASIKA imas pravo ono je sve velika izmisljotina , jos samo smisli motiv za onu pricu da si u glavi zaokruzis sliku "svoje" istine
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 00:10   #50
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post

pop84, je bilo je gadno na Vrsima, jesi bio u gaju ili negdje blizu, jesi vidio na šta je ličilo drveće tamo? btw. vidi se odmah da si bio tu ... za razliku od Markana.
Opis radnog mjesta mi je bio takav da sam se svagdje muvao , ali se nigdje nisam dugo zadržavao Iskreno , držali smo položaj na nekakvom brdu ispred Vrsa , ali nije se pokušavalo ući u selo , nego tući topništvom i držati njihove snage vezane na nas .Jedini pokušaj osvajanja bio je da se zauzmu Seoci , ali nismo uspjeli . Nažalost oni ljudi koje smo došli braniti i pomoći im jednostavno su se okrenuli i otišli , tu je bila i "čuvena kažnjenička bojna , koja je kada je vidjela da se nema što za ukrasti vratila otkud je došla . Nažalost to je istina , sviđala se kome ili ne . Btw koje drveće ???
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 01:31   #51
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
haha KLASIKA imas pravo ono je sve velika izmisljotina , jos samo smisli motiv za onu pricu da si u glavi zaokruzis sliku "svoje" istine
Naravno da je izmišljotina, a motiv za pisanje priča imaš u sigu autora gdje je i link na njegov blog sa pričama i pjesmama, čovjek se bavi pisanjem pjesama i kratkih priča.

Sem ako nam ti kroz njegov roman/kratku priču nećeš predstaviti neku drugačiju istinu, kao npr. tu da autor polovinom '93. (vrijeme u kome se odvija radnja priče) a tri tjedna nakon te uspješne "akcije" dolazi sa Kupresa u oslobođeni G. Vakuf, noseći nekakve papire u naravno oslobođeni dom zdravlja onoj medicinskoj sestri koja mu je kao pomogla.

Eto da ne bi našeg junaka iz priče i njegove uspješne ID akcije ne bi u ljeto te '93. u par dana HVO oslobodio G. Vakuf, Fojnicu, Novi Travnik .... i naravno dom zdravlja u G. Vakufu sve skupa sa ubačenim agentom - medicinskom sestrom.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 02:40   #52
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Opis radnog mjesta mi je bio takav da sam se svagdje muvao , ali se nigdje nisam dugo zadržavao Iskreno , držali smo položaj na nekakvom brdu ispred Vrsa , ali nije se pokušavalo ući u selo , nego tući topništvom i držati njihove snage vezane na nas .Jedini pokušaj osvajanja bio je da se zauzmu Seoci , ali nismo uspjeli . Nažalost oni ljudi koje smo došli braniti i pomoći im jednostavno su se okrenuli i otišli , tu je bila i "čuvena kažnjenička bojna , koja je kada je vidjela da se nema što za ukrasti vratila otkud je došla . Nažalost to je istina , sviđala se kome ili ne . Btw koje drveće ???
Linija obrane ARBiH kod Vrsa/Ždrimaca jednim manjim dijelom išla je kroz jedan gaj/šumicu na jednom od onih brdašaca između ta dva sela - dovoljno je reći da je na početku sukoba tu bio gaj kojeg na kraju gotovo nije da nije ni bilo, drveće u blizini linije ARBiH je izgledalo kao u horor filmovima. Sad koliko je to bilo vidljivo sa druge strane ne znam.

I da vjerujem ti da te zime 93/94 niste imali napadna dejstva s te strane i da ste bili tu da vežete snage i rasteretite sjever gdje su vršeni (bezuspješni) napadi ARBiH iz pravca Bugojna.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 02:47   #53
Je li bilo dečkiju iz 163.dubrovačke u G.Vakufu?
Bardalph is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 13:11   #54
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Linija obrane ARBiH kod Vrsa/Ždrimaca jednim manjim dijelom išla je kroz jedan gaj/šumicu na jednom od onih brdašaca između ta dva sela - dovoljno je reći da je na početku sukoba tu bio gaj kojeg na kraju gotovo nije da nije ni bilo, drveće u blizini linije ARBiH je izgledalo kao u horor filmovima. Sad koliko je to bilo vidljivo sa druge strane ne znam.

I da vjerujem ti da te zime 93/94 niste imali napadna dejstva s te strane i da ste bili tu da vežete snage i rasteretite sjever gdje su vršeni (bezuspješni) napadi ARBiH iz pravca Bugojna.
Ma znam za Gaj i kako je izgledao , zato sam i napisao : koji Gaj , kad od njega nije ništa ni ostalo . Znači ti si ARBIH , svaka čast dobro ste se držali . Btw. drago mi je da si živ i zdrav . Više cijenim dobrog neprijatelja nego lažnog branitelja (hrvatskog )
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 01:54   #55
Quote:
Bardalph kaže: Pogledaj post
Je li bilo dečkiju iz 163.dubrovačke u G.Vakufu?
Ne znam , pitaj Topolovca
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 04:05   #56
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Opis radnog mjesta mi je bio takav da sam se svagdje muvao , ali se nigdje nisam dugo zadržavao Iskreno , držali smo položaj na nekakvom brdu ispred Vrsa , ali nije se pokušavalo ući u selo , nego tući topništvom i držati njihove snage vezane na nas .Jedini pokušaj osvajanja bio je da se zauzmu Seoci , ali nismo uspjeli . Nažalost oni ljudi koje smo došli braniti i pomoći im jednostavno su se okrenuli i otišli , tu je bila i "čuvena kažnjenička bojna , koja je kada je vidjela da se nema što za ukrasti vratila otkud je došla . Nažalost to je istina , sviđala se kome ili ne . Btw koje drveće ???
Ma ne seri! Sad sam ovo vidio. Tebi je izgleda kaznjenicka kost u grlu jel? Pa moze te sram biti ovo sto si rekao. Kaznjenicka je imala svakakvih ljudi unutra ali jedno znam 100%. DECKI SU SE KRVAVO BORILI pa moze malo respekta p[rema njima. Decke koji 6 mjesecu nisu dobili smjenu na prvoj crti ti prozivas po internetu? O Boze. S tobom je moja prica i rasprava zavrsena. Moze te sram biti. Isli su svugdje i krv lili bez kalkulacija i sad ih ti prosivas po netu i glumis ratnika. Ma bjezi idi u K!
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 14:00   #57
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Ma ne seri! Sad sam ovo vidio. Tebi je izgleda kaznjenicka kost u grlu jel? Pa moze te sram biti ovo sto si rekao. Kaznjenicka je imala svakakvih ljudi unutra ali jedno znam 100%. DECKI SU SE KRVAVO BORILI pa moze malo respekta p[rema njima. Decke koji 6 mjesecu nisu dobili smjenu na prvoj crti ti prozivas po internetu? O Boze. S tobom je moja prica i rasprava zavrsena. Moze te sram biti. Isli su svugdje i krv lili bez kalkulacija i sad ih ti prosivas po netu i glumis ratnika. Ma bjezi idi u K!
Trn u oku su mi svi ratni profiteri , bilo iz bosne ili iz Hrvatske . Ja sam vidio "borbu" kažnjeničke bojne ( možda u to vrijeme nisu baš bili raspoloženi ) pa nema potrebe da ih dižeš u nebesa . Išao sam ija svugdje , bio sam u Španjolskoj i Portugalu .
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 13:39   #58
slika govori bolje od 1000 riječi

Pozdravljam sve članove i učesnike foruma.

O žestini bitke (ustvari bitaka, jer sukobi Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu-Uskoplju su se sastojali od 5 bitaka isprekidanih primirjima u periodu juni 1992.-april 1994.) veoma dobro govori slijedeća slika:

http://fotke.hr/s-122748-propuh-mahala.aspx

Pitanje: Kojim oružjima se postigao takav stepen rušenja?
P.S. Iako su kuće na dvije vode radi se o mahom bošnjačkim kućama u gradskom naselju Odvode. Slična oružja su upotrebljavana na još 2 lokacije u gradu: Donja mahala i Mašinski park, sa sličnim efektima.

(Nisam bio u stanju fotografiju nalijepiti direktno. Mučio sam muku sa svođenjem fotografije na dozvoljenih 9.8 kb, ali sam na kraju shvatio da je ispunjena memorijska kvota podforuma).

Također, interesuje me slijedeće:
Kako je moguće da niko ne spominje (neuspio) helikopterski desant HVO-a ili HV-a (zaista ne znam, ali nije ni bitno) na selo Vrse i njegovo zaleđe - planinu Vranicu?
Desant se dogodio u zimu 1993/1994.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 18:22   #59
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
O žestini bitke (ustvari bitaka, jer sukobi Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu-Uskoplju su se sastojali od 5 bitaka isprekidanih primirjima u periodu juni 1992.-april 1994.) veoma dobro govori slijedeća slika:
http://fotke.hr/s-122748-propuh-mahala.aspx
Ovaj period mi nije logican (lipanj/juni 1992), zar je tad postojao sukob HVO-ABiH?


Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Pitanje: Kojim oružjima se postigao takav stepen rušenja?
Slican ucinak napravi Luna M (FROG-7) iako nisam upoznat da li je u HV/HVO postojalo tih sranja.

Na slici gdje se nalazi djecak je bilo zariste explozije. Ostale kuce unaokolo su posljedice te detonacije. Takodje, postoji i mogucnost da je na tom mjestu pogodjeno nekakvo prirucno skladiste MES-a i da je isto detoniralo.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 18:30   #60
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Pozdravljam sve članove i učesnike foruma.

O žestini bitke (ustvari bitaka, jer sukobi Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu-Uskoplju su se sastojali od 5 bitaka isprekidanih primirjima u periodu juni 1992.-april 1994.) veoma dobro govori slijedeća slika:

http://fotke.hr/s-122748-propuh-mahala.aspx

Pitanje: Kojim oružjima se postigao takav stepen rušenja?
P.S. Iako su kuće na dvije vode radi se o mahom bošnjačkim kućama u gradskom naselju Odvode. Slična oružja su upotrebljavana na još 2 lokacije u gradu: Donja mahala i Mašinski park, sa sličnim efektima.

(Nisam bio u stanju fotografiju nalijepiti direktno. Mučio sam muku sa svođenjem fotografije na dozvoljenih 9.8 kb, ali sam na kraju shvatio da je ispunjena memorijska kvota podforuma).

Također, interesuje me slijedeće:
Kako je moguće da niko ne spominje (neuspio) helikopterski desant HVO-a ili HV-a (zaista ne znam, ali nije ni bitno) na selo Vrse i njegovo zaleđe - planinu Vranicu?
Desant se dogodio u zimu 1993/1994.
Stvarno ne znam za Helikopterski desant ma da sam cesto pricao sa clanom posade jednog od Helikoptera on mi nikad nije spominjao "desant" znam da je lavina neke zatrpala i da se doista desio neki neuspjeli napad u zimu a dal je to tada bilo ne znam. Znam za jedan pripremani desant u Lasvansku dolinu i on se nije ostvario zbog nepovoljnih meteo uvjeta odnosno magle. I ta ista ekipa je vracena na Prozor ili mozda cak i G.Vakuf , dobro je da si napisao taj dogadjaj sa selom Vrse nadam se da ce netko iz tog kraja znati odgovoriti na tvoj post.

P.S zao mi je sto je tema neaktivna jer se radi o iznimno zivoj bojisnici
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.