Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2003., 10:59   #1
Lisnato tijesto

Sta se da uraditi sa pola kile zamrzutog lisnatog tijesta?
Ja bih neku slatku poslasticu.


Ima li neko ideju?
Hvala
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 11:45   #2
Meni je lisnato tijesto pmiljena baza za slane stvarchice, ali probaj ovaj jednostavan recept i najvjerovatnije sve sastojke imash i kuci.

lisnato tijesto
25 dkg maslaca ili margarina,
shalica shecera
shalica oshtrog brashna
1 prashak za pecivo
20 dkg oraha - pola samljeti, a pola izrezuckati ne presitno te
3 cijela jaja

Umutiti masnocu i shecer. Dodati 3 cijela jaja, jedno po jedno, brashno pomijeshano s pecilnim i na kraju orahe.

Razvaljaj jedan dio tijesta, na njega staviti kremu, a zatim drugi dio tijesta.

Prije pechenja narezhi na kocke, jer bi kasnije pucalo.
Peci u na 175 - 200 C, ovisi kako ti pecnica grije, 30 minuta.

Za to vrijeme skuhaj sirup od 3/4 litre vode i 3/4 kg shecera i kada se ohladi, dodaj sok od 2 limuna.

Hladnim sirupom prelij vruci kolach i pusti da upije bar pola sata.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 11:53   #3
lisnato koristim za slatke stvari, najcesce za strudle od jabuka ili visanja, za sirnicu ili kosarice napunim smjesom svjezeg sira ( malo meda i grozdjica) i uz to neko voce iz kompota - borovnice recimo.

Ili kosarice puniti pudingom od vanilije i kad se ohladi na to istresi tresnje zakuhane s gustinom na vlastitom soku ( da umak bude jako gusti)

Mama radi super hrenovke sa sirom u lisnatom, meni ne ispadne bas tako dobro.

Nego ili se marijaci ispricao ili se magic odljutila ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:01   #4
Za tvoju informaciju, mariachi nije vishe moderator Gastronomije.

A za moju informaciju ~ izgleda da ti nisam vishe na ignore

...a sad nastavimo s receptima.

Kad si tako vjeshta s lisnatim, pomozi mi oko toga kako radish kosharice. Meni je ona verzija od golog kuhara ispala poprilichno neuspjeshno.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:05   #5
Inache mali isprobani savjet - kupljeno smrznuto lisnato tijesto poprilichno je neukusno u slasticama.

Zato ga je dobro posuti s dosta shecera i to dobro uvaljati u njega, preklopiti, opet posuti i opet razvaljati.

Ukoliko radite kombinaciju s jabukama, pospite ga i cimetom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:15   #6
ja sve radim od gotovog tijesta, znam da nije dobro kao ono doma napravljeno ( prva koja je prekinula obiteljsku tradiciju strpljivog i dugotrajnog razvlacenja ) ali ima malu prednost - manje je masno.

Sve sto radim s jabukama po defaultu posipam cimetom ( iako je fin i na kremi od quarka - svjezeg sira )

Za kosarice - moje su plosnate i sire, duboke ne radim. Razrezem kupljeno na manje kvadrate, urolam krajeve, na sva cetiri kuta malo podebljam, ljepse izgleda kad je peceno, namazenm razmucenim jajetom ( dobiju krasnu zlatno-zutu boju) a oni uvrnuti krajevi su kasnije taman rub za nadjev.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:45   #7
Zanimale su me duboke kosharice, pa se pune kremom ili nekim umacima.

oftopik - nisi mi rekla kako to da ti vishe nisam na ignore
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 13:45   #8
Meni su najbolji oni najobičniji roščići punjeni pekmezom. Super jednostavno i super ukusno.
christy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 20:40   #9
Mozes i filu od maka napravit, slicnu kao i za makovnjacu.
Mak malo prokuhas u mlijeku (pazi da ne bude prerijetko), dodas secera, snijeg (ne mora), narancine korice (naribas), to mi daje specijalan tek, fenomenalan. Rozine ako volis.
Kad se ohladi, napravis jastucice ili sto vec.

A mozes i samo razvaljati, izrezati, premazati s bjelanjkom i posipati sa secerom. To speces.
Tu se moze i s medom kombinirati, ali onda moras med malo razrijediti da ga mozes razmazat na tijesto.
To radis s kistom i posipas PRIJE nego stavis u protvan.

Obican pekmez od marelice.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 00:02   #10
Hvala svima
Magic ovo mi izgleda nesto dobro.Inace sam dosad samo punila sirom.Obavezno cu probati sve samo polako doci ce sve na red..
A makovanjaca sigurno nisam je jela cini mi se sedam godina..

Blaise ,mozes li mi malo bolje objasniti
Koliko secera tacno da stavim i nisam bas shvatila kako da izrezem tacno tijesto?
Thanks
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 00:20   #11
Lisnato tijesto se valja i reze hladno. Ako ti se previse zagrije, onda je pljackavo i nista s njim ne mozes.
Najbolje je temperature iz frizidera (ne freezera, frizidera).

Razvaljas tanko, oko 3mm, ne vise jer oni jos narastu. Imas modle za izrezivat oblike i to ti je najjednostavnije. Malo je pipkavo, ali ako pobrasnis i tijesto je hladno - ide.
Ako ne, uzmi casicu za rakiju, npr. i rezi krugice ili polumjesece.
Bilo kakav oblik ti tu moze posluzit, malo maste daj, imas sigurno nesto u kuhinji (a sigurno imas i modle). Ako su ti oblici, npr. krugici, kockice, onda ih malo spikaj (lagano) s vilicom ili cackalicom da se lijepo dignu. Onda premazi s bjelanjkom ili razmuti meda u toploj vodi i obilno posipaj sa secerom kristalom.
E, da, uvijek mozes rezat trakice pa napravit stapice ili kockice, karice, sto ti se svidja.
Onda ih tek metni u protvan, ne moras ga s nicim mazat, kazu, ali ja uvijek namazem najtanje moguce margarinom i maaalcice pobrasnim. Za svaki slucaj.

Za ono s makom (to je mljac), probas. Ide dosta secera, mak nije uopce sladak, a niti lisnato tijesto. Ja to sve radim napamet.
Za ovo - posipaj s kristalom obilno, on ce se zalijepit na bjelanjak.

Ako ih filas s necim, isto mozes napravit bilo koji oblik, stavis zlicicu file, preklopis i pritisnes da ti fila ostane unutra. Tu treba pazit, moja mama ih lijepi s bjlanjkom, meni se to neda, ja to tak fino zatvorim da ih ne deformiram, a fila mi ne izlazi van.
Uglavnom.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 13:52   #12
uzmes limenku marelica, i izmiksas to (u jednu casu prije toga stavi par zlica soka od marelica, onog iz limenke) . uzmi jedan vanilija puding i pomisaj ga sa 3-4 zlice secera i sa sokom od pudinga.
marelice koje si smiksala skuhaj, kad provriju dodaj puding. kad se stvrdne (gustoca ka puding) makni sa vatre.
razvaljaj lisnato tjesto, otkidaj ga na 10 komada, napuni smjesom i dobro zatvori. uvali u pecicu
prijatno!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 15:55   #13
Quote:
njasa kaže:
uzmi jedan vanilija puding i pomisaj ga sa 3-4 zlice secera i sa sokom od pudinga.
Mislish sa sokom od marelica
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 18:06   #14
lisnato i vuceno tijesto nisu isto
lisnato se valja, a vuceno su oni listovi od kojih se radi kako winona kaze: "najcesce za strudle od jabuka ili visanja, za sirnicu"
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:46   #15
Quote:
magic kaže:
Mislish sa sokom od marelica
da da u pustoj zelji da sta napisem, napisah krivo. u pravu si, sok od marelice. hvala!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 03:48   #16
ima li neko neki dobar recept za izradu lisnatog tijesta?znam sa treba puno vremena,da se preklapa i ostavlja stajati...
zanima me,pokusala bi napraviti sama.
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 03:51   #17
ja uglavnom radim vocne kolace sa lisnatim:
na lisnato u protvi stavim mljevenih ljesnjaka ili badema,na ti poslazem neko voce,npr. jabuke narezane na ploske ili sumsko voce, stavim oko 20 minuta peci, a poslije dodam kremu od secera, jaja i malo mlijeka. kad se to sve ispece,bude jako fino...
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 07:27   #18
Quote:
amigos kaže:
ja uglavnom radim vocne kolace sa lisnatim:
na lisnato u protvi stavim mljevenih ljesnjaka ili badema,na ti poslazem neko voce,npr. jabuke narezane na ploske ili sumsko voce, stavim oko 20 minuta peci, a poslije dodam kremu od secera, jaja i malo mlijeka. kad se to sve ispece,bude jako fino...
to nisam nasla al ak te zanima na ovoj stranici imas pod "Naucite sa nama" kako se rade neke tijesta
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 22:24   #19
Kombinacije s lisnatim tijestom

Recimo, imam jedan blok smrznutog lisnatog tijesta (Ledo produkcija). I sto s njim? Sto vi radite s lisnatim tijestom? Npr. nije lose razvuci ga, izrezati na manje krpice, stavit u sredinu marmelade, zarolati i ispeci. No to nije bas nesto previse kreativno? Imate vi kakve kreativnije idejne tvorevine?
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 23:04   #20
krenem ti napisati sto ja radim s njim i vidim da radim to isto kao ti

ali ja to jos premazem s jajetom
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.