Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2007., 19:39   #1
Čitatelj kao junak

Ajmo ovako.

Navesti različite definicije junaka, a zatim to uporediti s nečim što bi se moglo zvati - književni junak.

Šta je književni junak?

U skladu s tim razmotriti na koje sve načine čitalac tokom čitanja postaje junak.


Hvala.
Izvolte.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:11   #2
Koje književno razdoblje želiš?
Samo književni junak reći je isto kao da te netko pita gdje si, a ti odgovoriš na planenti Zemlji...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:30   #3
definicije književnog junaka, aman.

I književnost se razlikuje po književnim razdobljima, pa opet verovatno postoji definicija književnosti kojom je obuhvaćena književnost kao takva, neovisno o razdoblju.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:38   #4
možda realizam? netko tko je zapisao stvari, dokumentirao život ljudi onakav kakav fakat je i tako spustio pohlepne i razmažene bogataše na zemlju?
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 22:48   #5
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
definicije književnog junaka, aman.

I književnost se razlikuje po književnim razdobljima, pa opet verovatno postoji definicija književnosti kojom je obuhvaćena književnost kao takva, neovisno o razdoblju.
Vidim što pokušavaš reći...
Ali svejdno se ne bih složio s tobom u postavljanju takvog pitanja...
Na junaka se prije svega može misliti kao na glavnog lika u nekom djelu i ako krenemo dalje, ništa nećemo moći bez određenog razdoblja...
Zato smatram da je potrebno da navedeš razdoblje...

Naravno da u svakom leksikonu postojiu definicija, odnosno objašnjenje za književnost, ali ti si odredila junaka baš u književnom kontekstu, a to nije moguće bez navedenog razdoblja...

Pa čak ni doktorska disertacija ne bi bila sam junak u književnim djelima, već bi bila u nekome određenom razdoblju...

Naime, tvoje pitanje smatram preopširnim za područje samo književnosti...
A samo tema je iznimno zanimljiva...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:12   #6
Mislim da je jedna od osnovnih definicija da je književni junak nosilac radnje, negde sam bila našla i da je on "osnovna uporišna tačka za održavanje priče".
Volela bih čuti i ostale ako ih ima.


zanima me čitalac kao junak. (prema jausovoj teoriji recepcije, a i šire)

književno delo kao lavirint (kao beskrajna priča, po endeu), odnosno kao hipertekst.

odnos čitaoca i dela kao ogledala u ogledalu (mehanizam nastajanja svojevrsnog lavirinta - opet po endeu)

Dakle, nema veze s razdobljima.

Ajd za sad nek ostane na tome.

Živ bio.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:33   #7
sada smo se pomakli s mrtve točke...
Na samom početku teme nisi navela djelo "Lavirint", koje pripada novijoj meksičkoj književnosti...
Sada mi je jasno što te zanima...

Što se tiče same problematika čitaoca tijekom čitanja nekog dijela, tim se pitanjem, moram priznati, nikad nisam bavio...

Što se tiče junaka ili glavnih protagonista moram te pitati jesi li upoznata s njemačkom književnosti nakon 1945?
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:50   #8
Quote:
Lenz kaže: Pogledaj post
sada smo se pomakli s mrtve točke...
Na samom početku teme nisi navela djelo "Lavirint", koje pripada novijoj meksičkoj književnosti...
Sada mi je jasno što te zanima...
Pa nisam ni čitala to delo.
"Ogledalo u ogledalu - jedan lavirint" je delo Michaela Endea. Nema veze s meksičkom književnošću. Verujem da ima dosta dela s tim nazivom, ali, navela sam Endea. Mada je nebitno. Ne moramo se vezivati za dela, inače bih temu stavila na književnost. Poenta je u ideji da delo, onakvo kakvo je autor pisao, nikada ne može biti prosto usvojeno u tom vidu, nego čitalac, čitajući, učestvuje u stvaranju sasvim novog dela (unoseću u čitanje svoje predstave, osećanja, itd.)
I sam autor je, "propuštajući" delo kroz sebe (a Ende, kao i ja, veruje da se delo dobija, da postoji oduvek, i da je autor samo sredstvo kojim se otelotvoruje)otisnuo u njega svoja iskustva, svoje predstave, svoje osjete.

Tako ispada da je svako delo svojevrstan hipertekst, odnosno "beskrajna priča", po endeu.



Quote:
Lenz kaže: Pogledaj post
Što se tiče same problematika čitaoca tijekom čitanja nekog dijela, tim se pitanjem, moram priznati, nikad nisam bavio...

Što se tiče junaka ili glavnih protagonista moram te pitati jesi li upoznata s njemačkom književnosti nakon 1945?
Ende spada u nemačku književnost nakon 1945.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 00:05   #9
Sve knjige njemačkih autora čitam na njemačkome, pa sam prvi problem imao sa samim prijevodom na hrvatski...
Premda je poprilično malo osoba, koje poznajem, upućeno u njemačku književnost nakon 1945.,mislio sam da ne misliš na Enda, nego na nekog drugog...
Zato sam te pitao jesi li upozanta sa njemačkom književnošću...
Vidiš, ipak nije dobro čitati djela na izvornim jezicima...

E sada polako da pređemo na tvoju temu...
Osim Enda, kojega sam čitao prije otprilike 6 godina i mislim da nisam čitao to dijelo, kojeg si navela, jeli možda poznaješ Heiricha Bölla?
Volio bih ti preko njegovih likova nešto reći o samim junacima...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 00:10   #10
nisam čitala, al reci.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 17:55   #11
Na brzinu rečeno nešto o samom opusu Heinricha Bölla je sljedeće:
gotovo sva njegova dijela pripadaju poslijeratnoj njemačkoj književnosti, pa se vidi bijeda neimaština, strahote od rata i ostalo. Tek kasnije se nadzire gospodarski procvat.
Ali u samim njegovim dijelima bitni su likovi. Oni nonkonformisti i izraziti individualisti. Također u mnogim njegovim dijelima svaki lik ima neke svoje navike, koje mogu biti glavni pokretači cijelog nekog dijela.

Nakon ovog uvodnog izlaganja, osvrnuo bi se na jednu situaciju, koja je pogotovo privukla, pa bi se u krajnjoj liniji moglo reći da sam ja kao čitalac njegovih dijela i od drugih autora tog razdoblja, ali pogotovo dijela Bölla postao jednim dijelom junak.

Naime, ako se uzme da su Njemačka nakon 1945. i Hrvtska nakon 1994. ili čak 1995. bile veoma slične po gospodarstvu i ratnim strahotama, onda je logičan zaključak da bi svaki Hrvat ili bilo koji pripadnik druge nacije, čija je država nedavno vodila rat, osjetio bi povezanost Böllovih likova (junaka) i sebe.

Moja reakcija na tvoju tema o junaku kao čitalacu bi bila da u nekom dijelu mora postojati poveznica između samog čitaoca i pisca, kako bi sam čitalac se mogao okarakterizirati kao junak čitalac.

No, sve ovo skupa ima i jednu filozofsku dimenziju, koju zastupaju francuzi, a njemci je nisu prhvatili u prvobitnom stanju, nego su našli novo riješenje.
Naime, najveći francuski pisci, a ujedno i filozofi nakon II. svjetskog rata nisu vidjeli bilo kakav izlaz iz postojeće situacije u kakvoj se tada cijeli svijet našao, domj su njemački pisci tražili neizravno taj izlaz u gospodarskom oporavku prikazujući neimaštinu, starhote rata itd. To je jedna od glavnih crta između francuske i njemačke književnosti, a i filozofije nakon II. svjetskog rata.

Premda se Hrvtska našla u sličnoj prilici nakon Domovisnkog rata, siguran sam da bi se mnogi čitaoci mogli unijeti u likove npr. Böllovih dijela, jer oni na jedan neizravan način sugeriraju kako izaći iz svakodnevnih problema.

Inače, moja je preporuka da svakako pročitaš Heinricha Bölla i to bi ti za početak savjetovao njegove kratke pripovjetke, koje su najviše zaslužne što je 1972. godine osvojio Nobelovu nagradu za književnost. Njegova ostala dijela su npr: Billjar u 9.30, Gdje si bio Adame?, Kruh ranih godina itd.
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 11:31   #12
Čitanje je poput sna unutar sna.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 20:39   #13
Citatelj bi mogao postati junakom nekog knjizevnog djela i onda ako bi bio u stanju junaka toga djela pretvoriti u antijunaka, ne ubijajuci pritom karakter kojeg je u junaka djela ugradio sam autor/pisac. Pitanje je samo cijim bi junakom, osim svojim za sebe, bio citatelj, tj. tko bi ga jos takvim vidio/dozivio.
FA-Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:23.