Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2004., 08:55   #1
Originalni topic se nalazi ovdje

Zadnje uređivanje obelix : 14.03.2004. at 17:14.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 06:39   #2
sto vise dopustate umu ,da se razmase to cete te manje reci o istini koju trazite.....
vi polazite od videnja da je istina slojevita i mislite da cete skinuti slojeve,ali istina je bas ono sto se javlja u ono trenu kada se rijeci ne javljaju u vama...svaki prostor praznine govori vise od tisuce vasih rijeci...koje su mrtve, koje su prah nicega....
__________________
svaki dan je dobar dan i
svaka noč je dobra noč

SO SO TO TO
soto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 06:42   #3
less is more:
svi vjeruju u Boga kada im odgovara.
 
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 13:16   #4
Re:.......

Osvjetljenje pojma ateizam kroz par adekvatnih citata u presjeku: ljudi koji su bili ateisti, kao i teisti.
Pogledajte, pa sudite!

Svim ljudima je vjera posadjena u srce. Oni koji tvrde da ne vjeruju u Boziju egzistenciju, lazu, jer u tamnoj noci i kada su sami, onda sumnjaju.
(L. A. Seneca)
Malo filozofije vodi do ateizma, ali duboka filozofija vodi covjeka Bogu.
(F. Bacon)
U Boga ne vjeruju iskljucivo oni, koji imaju jedan interes, da Bog ne egzistira.
(F. Bacon)
Jedini razlog, zasto mnogi misle, da se Boziju egzistenciju i bit samog duha moze tesko prepoznati, lezi u tome, jer nisu nikada u stanju da svoj duh izdignu iznad osjetilne percepcije.
(R. Descartes)
Kad covjek izgubi respekt pred Bogom onda se rasplamsaju strasti i njihova vladavina koja onda preplavi svijet krvlju i zlocinima.
(G. W. Leibniz)
Odakle zeli tzv. slobodni duh uzeti svoje dokaze, da Bog ne postoji?
(I. Kant)
Nevjernik vjeruje vise nego sto sam misli, a vjernik manje nego sto mu se cini.
(F. Grillparzer)
Religija pociva na najvaznijoj razlici izmedju zivotinje i covjeka- naime, zivotinje nemaju religije!
(L.Feuerbach)
Ja si mogu predstaviti, da jedan covjek pogleda na zemlju i kaze da nema Boga, ali mi nije jasno, ako jedan covjek pogleda u nebo i to isto tvrdi.
(A. Lincoln)
Nevjera i praznovjerje predstavljaju strah od vjere!
(S. Kierkegaard)
Jedan "savrseni" ateist stoji na predposljednjoj stepenici savrsenog vjernika!
(F. M. Dostojevski)
Savjest bez Boga je nesto strasno. Moze se izvitoperiti do najstrasnijeg nemorala.
(F. M.Dostojevski)
Jednog bezboznika jos nikada nisam sreo, ali zato puno nemirnih duhova!
(F. M. Dostojevski)
Ti neces vise nikada moliti, neces vise nikada odmarati u beskonacnom povjerenju. Ti si zabranjujes stati pred zadnjom mudroscu, pred zadnjom moci. U buducnosti onda nemas vise tvog strazara za tvojih sedam samotnih stanja. Covjece odricanja, ti se zelis svega toga odreci? Tko ce ti dati moc za taj cin? Nitko nije posjedovao toliko moci za taj cin!
(F. Nietzsche)
Onaj tko nijece Boga, moze se usporediti sa jednim, koji nijece sunce; ali mu nista ne koristi, jer sunce ipak i dalje sija.
(J. Langbehn)
Moderna fozika nas bezuvjetno vodi ka Bogu, a ne od njega. Niti jedan od prirodoznanstvenika nije nikada bio ateist. Svi su pak bili vrlo losi filozofi.
(A. S. Eddington)
Nema Boga, to je urlanje mase. Ali samim tim postaje i covjek besmisleno bice, pa ga se moze ubijati i maltretirati jer nije nista.
(K. Jaspers)
Religija je veza. Ateizam jedna vrlo dubiozna "bezveznost".
(L. Marcuse)
Bog ce to nekako preziviti, ako ga ateisti nijecu.
(J. B. Priestley)
Bez vjere je covjek nekako sterilan, beznadan i u dubini svoga bica uplasen.
(E. Fromm)
Ateizam je jedna dosadna i vrlo komplicirana stvar. Ja mislim, da sam ga ja do u tancine iskusio.
(J. P. Sartre)
Jedan covjek bez religije je kao jedan putnik bez cilja, jedan pitajuci bez odgovora, jedan borac bez pobjede jedan umiruci bez novog zivota.
(H. P. Camara)
Bezboznost je odgovorna za sadasnje globalne krize.
(V. Havel)

I tako bi se moglo do u nedogled. Ali ja sam htio ovim postom iskljucivo ukazati na bijedu ateisticke filozofije, koja je bez cilja, a i sama znanost je opovrgava.
T.
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:08   #5
Re: Re: Re:.......

Quote:
I tako bi se moglo do u nedogled. Ali ja sam htio ovim postom iskljucivo ukazati na bijedu ateisticke filozofije, koja je bez cilja, a i sama znanost je opovrgava.
Jesi li toliko ovisan o tuđem mišljenju da moraš copy/paste tuđe citate da bi neš svoje pokazao?

Ali jednu stvar kod tebe nisam nikad shvaćao. Naime, tebi je ateizam bezveze jer ništa ne nudi...
A što bi trebao da nudi? Moralnost je, po mojem sudu jako odvojena od religije.... usađena je u samom čovjeku... smatram se daleko moralnijim čovjek od velike većine vjernika.
A tisućljetna praksa čovječanstva je pokazala da religioznost ne jamči moralnost

a isto tako tvrdim da su u prosjeku ateisti daleko miroljubiviji od vjernika. Sad ne ulazim u spike "to nisu pravi vjernici", govorim statistički o ljudima koji se smatraju vjernicima i koji se smatraju ateistima.

Osim što si totalno promašio kontekst pola citata, a druga polovica citata je puka obrana iz straha spram ateista[
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:13   #6
Problem je kod vjernika što imaju utuvljeno u glavi da ateistu ne zanima ništa više od jedenja-pijenja-spavanja-jebanja.



Što je totalno sranje, ja sam atiesta, ali svejedno volim proučavati umjetnost i biti u prirodi, a duhovna hrana mi je jednako potrebna kao i materijalna...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 16:38   #7
Exclamation Post editiran.

Quote:
Svim ljudima je vjera posadjena u srce. Oni koji tvrde da ne vjeruju u Boziju egzistenciju, lazu, jer u tamnoj noci i kada su sami, onda sumnjaju.
Lijepo je ovo primjetio Seneca.
Naime, strah od samoće, osobne odgovornosti i smrti je u samoj osnovi teizma. Zbog toga što ateizam promatraju iz svoje pozicije, teisti ga ne mogu shvatiti. Naime kako shvatiti nekog koji se ne plaši samoće, osobne odgovornostii (dapače insistira na njoj) i smrti ( osnovi ili humusu novog života).

Tadmore, nisam ja ateista jer imam želju da budem protiv nečeg, već iz jednostavnog razloga što ne želim da me se s bilo kim stavlja u isti koš i moja etička načela porede s ikakvom grupom.



Post je editiran zbog prekoračenja načelnih pravila ponašanja podforuma Filozofija, a dopunjenih slobodnom procjenom moderatora o konkretnom sadržaju. Svaka daljnja žalba ili komentar na isto može se plasirati na podforum Poruke, želje, komentari ili na posebni podforum Žalbe i pritužbe.

Hvala na pažnji, obelix!
__________________
Do čitanja

Zadnje uređivanje obelix : 14.03.2004. at 17:10.
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:07   #8
Post "Teizam i ateizam; Dvije polarne mentalnosti čovjeka?", komentari;

  • "Teizam i ateizam; Dvije polarne mentalnosti čovjeka?", topic s komentarima

Po želji i zamisli Geze, otvoren je topic za komentiranje jedne susjedne rasprave, koja se nalazi ovdje. Molim, pročitajte Gezine upute o načinu vođenja rasprave na susjednom topicu, prije nego se u istu uključite, jer se na ovom topicu, naime mogu plasirati samo komentari na istu.

Zahvaljujem!
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:07   #9
Post editiran.

Quote:
slavko kaže:
Lijepo je ovo primjetio Seneca.
Naime, strah od samoće, osobne odgovornosti i smrti je u samoj osnovi teizma. Zbog toga što ateizam promatraju iz svoje pozicije, teisti ga ne mogu shvatiti. Naime kako shvatiti nekog koji se ne plaši samoće, osobne odgovornostii (dapače insistira na njoj) i smrti ( osnovi ili humusu novog života).

Tadmore, nisam ja ateista jer imam želju da budem protiv nečeg, već iz jednostavnog razloga što ne želim da me se s bilo kim stavlja u isti koš i moja etička načela porede s ikakvom grupom.


Upis s editiranim/pobrisanim sadržajem.
Post je editiran zbog prekoračenja načelnih pravila ponašanja podforuma Filozofija, a dopunjenih slobodnom procjenom moderatora o konkretnom sadržaju. Svaka daljnja žalba ili komentar na isto može se plasirati na podforum Poruke, želje, komentari ili na posebni podforum Žalbe i pritužbe.

Hvala na pažnji, obelix!
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:12   #10
Slavko, niti suptilne uvrede nisu u redu, i valjda razumiješ da zbog topica i svađe koju bi prouzročio, moram i to brisati...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:19   #11
Exclamation Post editiran.

Quote:
obelix kaže:
Slavko, niti suptilne uvrede nisu u redu, i valjda razumiješ da zbog topica i svađe koju bi prouzročio, moram i to brisati...
Post je editiran zbog prekoračenja načelnih pravila ponašanja podforuma Filozofija, a dopunjenih slobodnom procjenom moderatora o konkretnom sadržaju. Svaka daljnja žalba ili komentar na isto može se plasirati na podforum Poruke, želje, komentari ili na posebni podforum Žalbe i pritužbe.

Hvala na pažnji, obelix!
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:25   #12
Shvati više da na ovom podforumu nećeš nikoga vrijeđati! Upinji se koliko hoćeš, ali svaku uvredu ti brišem. Dalje piši ontopic, jer ću ti vrijeđanja i offtopice brisati. Uopće me ne zanimaju tvoje gluposti kako sam ja nemoralan i kako niječem zločine komunizma, bla bla... Toga ovdje ima i previše...

A sad se vratimo na temu.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:37   #13
Exclamation Post editiran.

Quote:
obelix kaže:
Shvati više da na ovom podforumu nećeš nikoga vrijeđati! Upinji se koliko hoćeš, ali svaku uvredu ti brišem. Dalje piši ontopic, jer ću ti vrijeđanja i offtopice brisati. Uopće me ne zanimaju tvoje gluposti kako sam ja nemoralan i kako niječem zločine komunizma, bla bla... Toga ovdje ima i previše...

A sad se vratimo na temu.
Post je editiran zbog prekoračenja načelnih pravila ponašanja podforuma Filozofija, a dopunjenih slobodnom procjenom moderatora o konkretnom sadržaju. Svaka daljnja žalba ili komentar na isto može se plasirati na podforum Poruke, želje, komentari ili na posebni podforum Žalbe i pritužbe.

Hvala na pažnji, obelix!
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:40   #14
Quote:
obelix kaže:
Slavko, niti suptilne uvrede nisu u redu, i valjda razumiješ da zbog topica i svađe koju bi prouzročio, moram i to brisati...
Obelixe, nisam pročitao Tadmorovu repliku na moj post, pa mislim da sam zakinut. Naime, pretpostavljam da je nešto htio reči meni i onima što su, ili će pročitati moj post. Bez njegovog namjeravanog upisa i moj post gubi dio inpacta, pa mu je u konačnici na neki način narušena cjelina. Napominjem da mi ne smeta stil i način na koji netko piše i ne vidim razlog vrijeđanja na riječnik s kojim netko misli da će se najsvrsishodnije izraziti. Dapače volim što bolje upoznati sugovornike na Forumu.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 10:47   #15
Smile Nesvrstanost

Quote:
slavko kaže:
... ne želim da me se s bilo kim stavlja u isti koš i moja etička načela porede s ikakvom grupom.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 13:42   #16
Re: Post editiran.

Quote:
slavko kaže:
Tadmore, nisam ja ateista jer imam želju da budem protiv nečeg, već iz jednostavnog razloga što ne želim da me se s bilo kim stavlja u isti koš i moja etička načela porede s ikakvom grupom.


"I am of a sect by myself, as far as I know."
Thomas Jefferson
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 05:30   #17
Geza,izvini sto nisam u mogucnosti da nastavim temu narednih dana,a mozda i nedelja.No koliko sam shvatio tu je trebao Demos pisati,a ne vidim da se rasprava razvija,ili se sprema nesto.Nadam se da nece biti prekinuto,pa se ukljucujem kad budem mogao pisati.Pozdrav.
__________________
There's crack in everything,that's how the lights gets in...
Kosmarac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.