Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2004., 17:32   #41
Quote:
Ljubo kaže:


Po meni, dakle, sve materijalisticke i teisticke teorije ce uvek ostati nedorecene i nikada se pomocu njih nece do kraja moci objasniti nista. I po meni, panteizam kao filozofija ce na kraju prevladati u svetu jer jedino se na ovaj nacin koji sam ja sada u kracim crtama izneo moze objasniti sve i putem vlastitog iskustva proveriti sve.
. [/B]
A da li je to ujedno i istina, to nam nebi mogao priopciti. Ili ipak da? Na koji nacin je panteizam mjerodavan svjetonazor?
Ako je materija vjecna i svo je Bozanstvo , onda ne vrijedi nasa znanost.
Kako to obrazloziti Ljubo?
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 02:31   #42
Secundus (Meta12, ako se ne varam),

Znanost vredi, itekako. Bez nje ne moze biti prave filozofije. Ne vredi nasa objasnjenja sveta temeljiti na pretpostavkama, vec samo na znanstveno utvrdjenim cinjenicama.

Druga je stvar sto je nasa znanost jos uvek samo polovicna, jer za istinu priznaje samo culno iskustvo, koje je samo jedna strana medalje, zvana “materijalizam”. Postoji i druga strana medalje, tj. iskustva, vanculnog, pomocu kojeg se opaza svest, i to iskustvo svesti treba povezati sa culnim o materiji, u pokusaju da se svest i materija objasne jedno uz pomoc drugog. Ta kombinacija svesti i materije koji se mogu objasniti kao jedna i ista pojava, samo posmatrana na dva razlicita nacina, iz vana, culno, i iz nutra, vanculno, moze u filozofiji biti neka vrsta panteizma koji je vec poistovetio univerzum (materiju) sa Bogom (sa svescu), pa sam ja zato rekao da ce panteizam prevladati u svetu.

No, mozda to ipak nece biti panteizam, vec samo prosireni, produbljeni i dopunjeni materijalizam. Panteizam je ipak samo religija jer se bavi imaginarnim Bogom, a svest i materija su realnosti koje su predmet naseg svakidasnjeg iskustva, kojima ne treba nikakv Bog da ih stvori, jer u sebi vec sadrze sve sposobnosti i mogucnosti koje su potrebne da ih bude.

PS. Ako si mozda ranije citao moj Zakon postojanja, da te obavestim da sam napisao novu verziju objasnjenja, kracu i jasniju. To je upravo pokusaj (verujem, uspeo pokusaj), da se svest i materija objasne kao jedinstvena, sama sebi dovoljna, pojava. http://home.iprimus.com.au/jljubo

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.