Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2010., 21:33   #1
Nizak IQ na liječničkom za vozački

radi se o testu inteligencije, tipa ponudena su 4 slike i eliminira se ona najrazlicitija, na medicinskom pregledu za vozacki ispit, naime rezultati moga ispita su porazavajuci, psihologinja mi je rekla da mi je falio jedan bod da padnem, WTF? izgovor mi je ne prospavana noc i glad, je li moguce da je to drasticno utjecalo na moju moc opazanja?
midsummer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 21:46   #2
Quote:
midsummer kaže: Pogledaj post
radi se o testu inteligencije, tipa ponudena su 4 slike i eliminira se ona najrazlicitija, na medicinskom pregledu za vozacki ispit, naime rezultati moga ispita su porazavajuci, psihologinja mi je rekla da mi je falio jedan bod da padnem, WTF? izgovor mi je ne prospavana noc i glad, je li moguce da je to drasticno utjecalo na moju moc opazanja?
Cudno, u pravilu bi glad i neispavanost trebali pozitivno utjecati na rezultat. Kad je organizam iscrpljen pokrecu se mehanizmi koji omogucuju da se bolje usredotocimo na neki zadatak. U stanju kad se tijelo osjeca ugrozeno, lakse se mobiliziraju intelektualni resursi.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 21:50   #3
a bila sam umorna ono da nisam mogla oci drzat otovrene, zamuckivala sam, ne mogavsi slozit iole razumljivu recenicu i podrazaje iz okoline nisam uopce dozivljavala
midsummer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 22:31   #4
Da, lako je moguce da je to utjecalo jer uspjeh na takvim zadacima ovisi o puno faktora, a navedeni su jedan od njih...

A otkud neprospavana noc i glad prije testiranja?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 22:36   #5
Koliki ti je točno IQ? Test inteligencije se ne pada, ishod njega je kvocijent iz kojeg iščitivaš kolika je brzina i efikasnost tvog živčanog sustava u usporedbi s prosjekom tvoje vrste. Ako nisi bila u maksimalnoj pripravnosti i raspoloženju IQ nije mjerodavan. No, neinteligentna je odluka da budeš sva umorna i neraspoložena kad znaš da ti se sutra mjeri najvažniji podatak koji se može izraziti brojem.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 02:01   #6
@sacreus - ne prospavana noc je ishod spavanja po danu nakon prosle ne prospavane noci i ranojutarnjeg pisanja ispita drzavne mature iz engleskog. A mater me pozurivala ujutro i rekla da ne moram jest jer joj se nije dalo cekat
@uzviseni - ne znam tocno koliki mi je IQ, ovlas sam vidjela da je broj bodova 93, te mi je psihologinja natuknula da je to veoma nisko, 1 bod me dijelio od pada, navodno, nisam trazila ispit na uvid, radi se o pregledu za polaganje vozackog, dakle moguce je da me dijelio bod za pad, osobe koja mentalno nije sposobna upravljati vozilom, ispravi me ako grijesim. Slazem se u potpunosti, isla sam taj dan na testiranje na tudu inicijativu, gore je tocni uzrok nespremnosti.
midsummer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 02:31   #7
Occamova ostrica - od svih objasnjenja, usvojiti najverovatnije. Dakle, rezultat ti je nizak jer si glupa.
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 02:55   #8
Quote:
midsummer kaže: Pogledaj post
@sacreus - ne prospavana noc je ishod spavanja po danu nakon prosle ne prospavane noci i ranojutarnjeg pisanja ispita drzavne mature iz engleskog. A mater me pozurivala ujutro i rekla da ne moram jest jer joj se nije dalo cekat
Grozno. Trebaš bit naspavana i u normalnoj formi za takve stvari. Znaš i sama kako reagiraš na bilo što kad si umorna (usporena si ili razdražljiva), a rješavati test (još s mišlju o tome da nisi najbolje) dodatno stvara pritisak pa je rezultat uslijed svega sigurno lošiji nego da si ga rješavala kad si skroz friška. I to neka ti bude priprema i za vožnju - ne vozit umorna i/ili gladna, pogotovo na satovima vožnje, ispitu vožnje i kad si vozač-početnik.

Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Cudno, u pravilu bi glad i neispavanost trebali pozitivno utjecati na rezultat. Kad je organizam iscrpljen pokrecu se mehanizmi koji omogucuju da se bolje usredotocimo na neki zadatak. U stanju kad se tijelo osjeca ugrozeno, lakse se mobiliziraju intelektualni resursi.
Organizam koji je iscrpljen nije u stanju pravilno reagirati na izvanjski podražaj, niti može podržati baš svaki zadatak. Iako ima nešto u tome da u takvom stanju jače paziš što radiš, ali se intelektualni kapaciteti teže mobiliziraju. Baš zato se naprežeš.

Quote:
ne znam tocno koliki mi je IQ, ovlas sam vidjela da je broj bodova 93, te mi je psihologinja natuknula da je to veoma nisko, 1 bod me dijelio od pada
Prosječan IQ je u rasponu 90-110. Moguće je da je na testovima za vožnju 90 prag pa ti je zato to rekla. Ali tvoj rezultat te ne treba brinuti jer si rješavala u lošem stanju. Ponovi test negdje drugdje. Npr. ovaj test mislim da sliči testu kojeg sam vidjela na testiranju za vožnju: http://www.iqtest.dk/main.swf

Btw, ovo je zabavno: http://www.psihoportal.com/index.php...d=816&Itemid=1
mada recimo da ima nešto u tome da će osoba koja će "istrenirati" određeni "sistem" rješavanja postizati i bolje rezultate.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 02:58   #9
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Occamova ostrica - od svih objasnjenja, usvojiti najverovatnije. Dakle, rezultat ti je nizak jer si glupa.
Ne mora biti. I, u stvari, čak i da joj je najbolji rezultat taj koji je navela, nije baš - glupa. Nego prosječna. Prilično sam sigurna iz opisane situacije da nije bila psihofizički spremna za test.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 09:19   #10
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Occamova ostrica - od svih objasnjenja, usvojiti najverovatnije. Dakle, rezultat ti je nizak jer si glupa.
Sreca pa je IQ mjerodavan za bas nista
To je samo zasluga Mense koja je od njega napravila mjerilo pameti, pa se onda ljudi toliko hvataju svog IQ-a koji im se s razlogom nikad ni ne govori...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 09:54   #11
Quote:
midsummer kaže: Pogledaj post
a bila sam umorna ono da nisam mogla oci drzat otovrene, zamuckivala sam, ne mogavsi slozit iole razumljivu recenicu i podrazaje iz okoline nisam uopce dozivljavala
I ti bi takva za volan

daj stavi na auto neku naljepnicu "skoro sam pala na IQ testu" pa da te znamo zaobilaziti
seljo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 09:56   #12
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Sreca pa je IQ mjerodavan za bas nista
To je samo zasluga Mense koja je od njega napravila mjerilo pameti, pa se onda ljudi toliko hvataju svog IQ-a koji im se s razlogom nikad ni ne govori...
dobar rezultat na testu ti ne garantira super radno mjesto i visoku plaću,ali Boga mi vožnja(snalaženje u novim situacijama u prometu) i inteligencija su vrlo usko povezani.
seljo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 11:51   #13
Zna li netko koliki je zapravo maksimalni IQ koji se moze "postici" na tom testu za vozacki? Ja bih rekla da raspon koji se tu mjeri nije velik ili?
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:02   #14
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Sreca pa je IQ mjerodavan za bas nista
To je samo zasluga Mense koja je od njega napravila mjerilo pameti, pa se onda ljudi toliko hvataju svog IQ-a koji im se s razlogom nikad ni ne govori...
Grozdje je kiselo....
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:04   #15
IQ test na lječničkom pregledu za osposobljavanje vozača NE postoji, osim ako nisi dobila neko "riješenje" od doktorice koje si morala tamo pokazati.
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:16   #16
Quote:
thumb kaže: Pogledaj post
IQ test na lječničkom pregledu za osposobljavanje vozača NE postoji, osim ako nisi dobila neko "riješenje" od doktorice koje si morala tamo pokazati.
Kako ne postoji? Zelis reci da ono sto se testira nije IQ test ili da se to u pravilu uopce ne testira? Ovo drugo definitivno nije istina. Svi koje znam su na lijecnickom za vozacki to morali rjesavati.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:20   #17
Ne znam, al recimo ja kad rješavam taj test, uvijek mi drukčije ispadne rezultat i ponekad zaista dosta varira.
Mislim da je stvar koncentracije ključna. Sjećam se da se meni na mom testu zaista nije dalo to rješavati Doduše, prošla sam bez komentara
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:22   #18
Quote:
midsummer kaže: Pogledaj post
a bila sam umorna ono da nisam mogla oci drzat otovrene, zamuckivala sam, ne mogavsi slozit iole razumljivu recenicu i podrazaje iz okoline nisam uopce dozivljavala
činjenica da si u ovakvom stanju odlučila uopće ići na testiranje govori ponešto o tvojoj intelilgenciji
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:25   #19
Koliko se sjećam (tamo negdje '98.) kod nas su to zvali test percepcije iako su zadaci jednaki standardnim IQ testovima koji se mogu pronaći na netu.
Mislim da je trebalo riješiti više od pola (od 48 zadataka) i onda se vozačka dobivala na neki neograničen rok, tj. na 40 god. dok su ovi s manje od 50% morali ponovno na testiranje nakon 4 godine.

Sjećam se da sam bio prvi gotov i imao najbolji rezultat pa su se neki tamo polaznici slabijih rezultata urotili protiv mene i maltene me linčovali da tko mi je dao rješenja, i nisu se više htjeli stati kraj mene nego su se grupno stali na drugu stranu čekaonice i mumljali si i šaputali, haha.
luckynumberseven is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 12:29   #20
Quote:
Opća opasnost kaže: Pogledaj post
Kako ne postoji? Zelis reci da ono sto se testira nije IQ test ili da se to u pravilu uopce ne testira? Ovo drugo definitivno nije istina. Svi koje znam su na lijecnickom za vozacki to morali rjesavati.
Lječnički pregled za vozački se sastoji od tog da ti doneseš 390kn ili koliko je sada već novaca, pogleda ti vid, kralježnicu,provjera da li vidiš boje, provjeri jel imaš sve ekstremitete(ako i to) i gotovo, obično traje manje od 5 min, što i treba tako biti, jasno ako sve bude kako treba tj. ako si u granici normale ili se barem pretvaraš da jesi..

Ugl. meni kao prof.vozaču koji smo imali temeljiti lječnički pregled u 1. srednje nije bilo nikakvog IQ testa, ok, ja znam da dečki iz Prometne su mahom luđaci i da bi IQ test bio poražavujuć al da se provodi onda bi svakako trebao biti prvenstveno za profesionalce pa onda za SSZ...
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.