Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2004., 21:12   #41
Re: Re: Re: Ignoramus & ignorabimus !

Quote:
Katatonični_Dabar kaže:
mislim da je ovo nemoguće...


postoje druge interpretacije i njegova... njegova nikako ne može biti pogrešna, inače taj tip ne bi bio autor toga djela
Nije nikakva rijetkost da umjetnik ima neki period života u kome je izvanredan a poslije poblesavi, pa više ne možeš vjerovati da se radi o istom čovjeku. Lako je zamisliti da kasnije posve pogrešno interpretira ono što je ranije napravio. Mislim da nije neobično da umjetnik ne razumije sam sebe, a onda ni svoje djelo. Poznate su kasnije prerade vlastitog djela nekog umjetnika koje su značajno lošije od prve verzije. (Čak i u filozofiji - uobičajeno je Kantovu Kritiku čistog uma izdavati zajedno prvo i drugo izdanje, jer je drugo, 'popravljeno', koje je trebalo stvari objasniti, učinilo stvari manje razumljivima).
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 21:26   #42
eeee onda si trebao napisati: jedna od njegovih interpretacija vlastitog djela može biti pogrešna.


ja sam tebe prvi put shvatio da može netko sa strane upasti u tu interpretaciju i nametnuti svoje mišljenje kao "pravije" od onog autorovog. Mislim da je tako što nemoguće...


osim ako ne misliš da su "umjetnici" neki odabrani posrednici između Boga i ovog svijeta???
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 10:34   #43
Quote:
Katatonični_Dabar kaže:

...
ja sam tebe prvi put shvatio da može netko sa strane upasti u tu interpretaciju i nametnuti svoje mišljenje kao "pravije" od onog autorovog. Mislim da je tako što nemoguće...


osim ako ne misliš da su "umjetnici" neki odabrani posrednici između Boga i ovog svijeta???
Pa sad, da su umjetnici posrednici između Boga i ovog svijeta ne bih apriori odbacio, ako bih to promotrio s religijskog stanovišta. Međutim galerije su tu ipak pravi posrednici i dobitnici.

Eto čitam danas u Glasu Istre da je slika Marka Rothka iz 1954. "No 6" (Žuto, bijelo, plavo, preko žutog na sivo) na dražbi u New Yorku prodana za 17,4 milijuna dolara.

Evo njegove SLIKE No. 521 , tek da vidite o čemu se tu radi. Ipak neke koristi od Maljeviča!

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 12:46   #44
Quote:
Katatonični_Dabar kaže:
osim ako ne misliš da su "umjetnici" neki odabrani posrednici između Boga i ovog svijeta???
Upravo to mislim. Ali, ako te smeta to 'Bog' možeš reći 'priroda' poput Kanta: 'genij' - a pod tim misli umjetnik - 'jest miljenik prirode', onaj u kome priroda otkriva svoje pravilo, koji stvara po prirodnom pravilu mada ga nije svjestan. Umjetnik je onaj po kojem se nastavlja prirodno stvaralaštvo.
S tim da odbacujem ono tvoje 'odabrani': ja prihvaćam Platonovu metaforu 'čovjek je biljka čiji su korijeni u nebu'. Bit čovjeka je u onoj slobodi koja izvire iz 'nadosjetilnog supstrata' (opet Kant). Svaki čovjek tu posreduje (ili barem ima potencijal za to), netko više, netko manje.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 13:58   #45
Quote:
nitko i ništa kaže:
'genij' - a pod tim misli umjetnik - 'jest miljenik prirode'
ne vjerujem, svako je u stanju biti genijem, samo se mora pronaći

ili drugim riječima svi se mi rađamo ko genijalci


ova Kanotva definicija uključuje neku "isključivost"
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 23:52   #46
Quote:
Katatonični Dabar kaže: Pogledaj post
Zanima me uspjevate li razlučiti jasnu granicu između "umjetnika" i njegovog produkta?

Naime zašto me to zanima. Da li mišljenje o nekoj knjizi/pjesmi/filmu ovisi o vašem mišljenju o autoru toga djela. Ako je taj autor idiot, ili ima nekompatibilne političke ideje sa vašima, ili nekompatibilne vjerske ideje sa vašima, ili, ne znam, tip tuče žene, muči djecu itd, da li ćete čitati njegove knjige, gledati njegove filmove, slušati njegovu glazbu etc etc.

O autoru me zanima samo onaj dio sebe koji kroz knjigu (whatever) mi odluci prikazati, jer to je jedina kaoticnost uma koja mi je izravno izlozena i koju mogu istinski osjetiti, te samim time i pokusati razumjeti.
Celestle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 04:42   #47
po mom iskustvu bit umjetnickog djela je sva smisao tog djela .. ono pocinje stvaranjem i zavrsava .. zanimljivo .. tesko mi je definirati dali zavrsava jer vidim jos uvijek se prica o umjetnickim djelima ... da .. zavrsava zaboravom, radja se stvara se i umire .. tako nesto

kada gledate gradjevinu nemorate znati tko ju je sagradio ili zasto s kojom namjerom ali proucavanjem mozete istraziti nacin kako pa i zasto .. i bez ikakvih informacija o stvaraocu njegovo djelo govori ono sto je .. kako i zasto je gradjeno uz vasu percepciju ..

mislim da "njegovo djelo" je i vas dozivljaj odnosno vase iskustvo "njegovog djela" koje postaje "vas dio" .. aaaaaastiiiii sta je to sve isto ... jedno dijelo!

p.s. kao samoprozvani umjetnik misljenja sam da u biti umjetnici stvaraju iskreno zbog osobnih poriva i inspiracija te da iskonske umjetnike koji zive umjetnost (ne rade za novac niti ikakvu drugu "naknadu" osim samog procesa stvaralastva i iskustvenog dozivljaja) a ne zbog drugih/tudjih misljenja/dozivljaja iako mislim da je umijetnost "alternativna komunikacija" i zapravo je u funkciji povezivanja odnosno odnosa sa okolinom do mjere odraza same okoline kroz razlicite medije ...........................
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.