Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 23:34   #181
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Čovjek je više majmun nego bilo koji majmun. Ne govorim konkretno, već generaliziram...
O, apsolutno!

Ali to nema veze niti z Mašturbirankom niti z FreeBSD-om.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:56   #182
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ali to nema veze niti z Mašturbirankom niti z FreeBSD-om.
Indirektno ima, baš sam nedavno pročital na jednom mjestu koji je problem s novom generacijom dizajnera sučelja i programera: "they haven't been electrocuted enough..."

Da li je autor citata mislil na nedostatak iskustva učenja na vlastitim pogreškama ili na opći nedostatak električnog naboja nije sasvim jasno...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:43   #183
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
S obzirom na njihov tip i količnu traffica bilo stvarno čudno da su na awsu.
Čuj, to je američka kompanija, neće oni na svoje
Elem, online cijenik vrijedi za nas stoku malog zuba, ali kad natučeš puste terabajte prometa cijena je kako ispregovaraš sa svojim key accountom
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:42   #184
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Čuj, to je američka kompanija, neće oni na svoje
Elem, online cijenik vrijedi za nas stoku malog zuba, ali kad natučeš puste terabajte prometa cijena je kako ispregovaraš sa svojim key accountom
Je, ali je usprkos čak i pregovorima egzorbitantna: Amazon je najskuplji od svih.

Jeftinije ti je vlastitu infrastrukturu složiti, čak i z vsim troškovima te dojde samo djelić onega kaj te Amazon odere kak' mladega majmuna... Amazon hvata na ljudsku bedastoću...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:50   #185
Novi release DragonFlyBSD-a:
https://www.dragonflybsd.org/release50/
Johnny O is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 17:45   #186
Quote:
Preliminary HAMMER2 support has been released into the wild as-of the 5.0 release. This support is considered EXPERIMENTAL and should generally not yet be used for production machines and important data.
Šteta
Quote:
The installer will still use a UFS /boot even for a HAMMER2 installation because the /boot partition is typically very small and HAMMER2, like HAMMER1, does not instantly free space when files are deleted or replaced.
Zanimljivo... bez da sad idem kopat', zna negdo tukaj više o čem se dela?
Quote:
DragonFly 5.0 has single-image HAMMER2 support, with live dedup (for cp's), compression, fast recovery, snapshot, and boot support.
ZFS za deduplikaciju treba dost memorije i procesorske snage, pa me baš zanima jel' to i kod HAMMER2 datotečnog sustava slučaj?
Quote:
HAMMER2 does not yet support multi-volume or clustering, though commands for it exist. Please use non-clustered single images for now.
E ak naleti stabilna verzija HAMMER2 z podrškom za konkurentno pisanje v clusteru, DragonFly bu postal ozbiljna alternativa, jer to do sad nema niti jedan open source operativni sustav! Zanimljivo... vrlo zanimljivo.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:58   #187
Quote:
does not instantly free space when files are deleted or replaced.
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Zanimljivo... bez da sad idem kopat', zna negdo tukaj više o čem se dela?
AFAIK, HammerFS ima nešto kao low level sistem revizije za sve datoteka, tako da ako se datoteka modificira kroz vrijeme ili slucajno izbrise, moze se lako vratit natrag na prijašnju verziju (ili undelete u slučaju da je izbrisana).


btw. da otklonimo svaku sumnju da OpenBSD nije pogodan za desktop, evo lijepih screenshotova koji dokazuju suprotno: https://imgur.com/gallery/42UbB
MacGyver is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:08   #188
Quote:
MacGyver kaže: Pogledaj post
AFAIK, HammerFS ima nešto kao low level sistem revizije za sve datoteka, tako da ako se datoteka modificira kroz vrijeme ili slucajno izbrise, moze se lako vratit natrag na prijašnju verziju (ili undelete u slučaju da je izbrisana).
Aha. To onda negdi ždere diskovnog prostora kak blesavo, v najmanju ruku sigurno pohranjuje promjene datoteka, vjerojatno komprimirane... Ima neki algoritam za otklanjanje "zbrisanih" datoteka ili starih verzija istih kad počne biti knap z prostorom na disku?
Quote:
btw. da otklonimo svaku sumnju da OpenBSD nije pogodan za desktop, evo lijepih screenshotova koji dokazuju suprotno: https://imgur.com/gallery/42UbB
Sumnju? Kakvu sumnju? To da OpenBSD more, kaj v to negdo sumnja? Škvadra koja dela OpenBSD zna kaj dela, to je sposoban operativni sustav, operativni sustav koji je često bil inovator v industriji te debelo ispred konkurencije i v to nema sumnje, a ak je ima, to je onda čista naivnost, bedastoča, ili oboje.

Pitanje koje se postavlja je kulike dobro se mora poznavati OpenBSD da bi se došlo do tega stadija gdi imaš takav funkcionalni desktop? Kulike sati poštelavanja? Ili se radi o danima? Bi štel napisati korak-po-korak članak o konfiguraciji OpenBSD-a do visokofunkcionalnog desktopa tu?

Nadalje, još uvijek ti fali ZFS. Znam da ti nisi mišljenja da ti treba, ali za desktop, pogotovo za desktop je ZFS kritičan, jer ak koristiš desktop za bilo kaj ozbiljnoga, ili ak ti je to primarna radna stanica i fallback v hiži kad se vse ostalo zbliska i onda imaš downtime zbog korupcije podataka ili zato kaj ti je boot disk riknul... to onda zna biti katastrofalno. A podsjetimo se, većina škvadre danas ne kupuje niti specificira niti gradi desktope z SAS diskovima neg z SATA, a SATA su potrošački produkt z nepouzdanim drekom od firmwarea. Ti diskovi rikavaju, nepouzdani su do übera, pogotovo v načinu na koji se odnose prema podacima, nema veze je li se radi o rotirajućoj hrđi ili SSD-u (SSD čak zna biti još nepouzdaniji). ZFS je dakle za desktop, gdi 99.99% škvadre vrti jeftinu, nepouzdanu potrošačku elektroniku za široke mase apsolutni muss.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 22.10.2017. at 13:22.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:01   #189
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Aha. To onda negdi ždere diskovnog prostora kak blesavo, v najmanju ruku sigurno pohranjuje promjene datoteka, vjerojatno komprimirane... Ima neki algoritam za otklanjanje "zbrisanih" datoteka ili starih verzija istih kad počne biti knap z prostorom na disku?
Pa da, kako se u preksi većina datoteka mijenja inkramentalno vjerojatno je dovoljno spremati samo nekakav diff od revizije do revizije, koji onda i ne bi trebao zauzimati toliko puno mjesta. A tu je i deduplikacija. Nažalost nisam osobno isprobao DragonflBSD (nemaju moj atheros wifi driver), samo pomalo pratim razvoj. Odmah nakon OpenBSDa mi je po interesantnosti.

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Pitanje koje se postavlja je kulike dobro se mora poznavati OpenBSD da bi se došlo do tega stadija gdi imaš takav funkcionalni desktop? Kulike sati poštelavanja? Ili se radi o danima? Bi štel napisati korak-po-korak članak o konfiguraciji OpenBSD-a do visokofunkcionalnog desktopa tu?
Nema tu nešto puno poštelavanja. Rekao bih par sati ako se radi o pedantnom novom korisniku. Najviše za proučit osnovnu online dokumentaciju, FAQ, upoznat se s packet managerom. OpenBSD ima već jako dobre defaultse. Xenocara je adaptirani X koji radi bez root privilegija i uključen je u installer. Samo po tome je već korak ispred FreeBSDa koji zahtjeva manualnu instalaciju X-a.
Ostale stvari sa slika: Xfce, conky, surfn ikone, terminus font, razne aplikacije... pkg_add -i xfce povuče sve što treba minus graficki login manager. 3d akceleracija radi na Amd Radeonu. S nvidijom je pak druga prica.



Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Nadalje, još uvijek ti fali ZFS
Priznajem, kao i većina OpenBSD korisnika da nam je filesystem weakest link. I meni su podaci jako dragi, i zato se radi vanjski backup. Ajde malo ću hiperbolu... Ak mi kozmičke sile okrenu koji bit tu i tamo, jebiga, čeksum više neće bit isti ali fajl nije 100% zgubljen. Ak se radi o slici, možda koji piksel ili neznam, desetine odu k vragu ali slika bu još uvijek matematički 99.9% ista.
Analogno kod muzike i filmova taj noise mora bit još manje vidljiv. Tekst isto. Ako HDD počne rikavat, treba ASAP mjenjat HDD radije nego se ić pozdavat u filesystem da izvodi akrobacije i vodi uzaludnu bitku.

Osobno bih najradije da spomenuti HammerFS nije toliko integriran u DragonflyBSD pa da taj kod, koji ima itekako potencijala mogu koristit i ostali projekti. Jer koliko god on bio dobar DragonflyBSD je i među BSDovima jako malo zastupljen, totalni niche, i dokle god je HAMMER usko vezan za DragonFly to NAŽALOST nemože bit ništa drugo nego samo hobby projekt. Ajde, nije One-man-show, ima Matthew još par kontributera ali sve je to slabo dokle god se ne postigne šira adaptacija. Aktivna masa ljudi koja će aktivno koristit i prijavljivat bugove. Jednog dana... Možda s tim HAMMER2, neznam puno o njemu, pod dojmom sam da sporo to sve ide, bumo vidli za jedno 10-15 let.
MacGyver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 04:00   #190
Quote:
MacGyver kaže: Pogledaj post
AFAIK, HammerFS ima nešto kao low level sistem revizije za sve datoteka, tako da ako se datoteka modificira kroz vrijeme ili slucajno izbrise, moze se lako vratit natrag na prijašnju verziju (ili undelete u slučaju da je izbrisana).


btw. da otklonimo svaku sumnju da OpenBSD nije pogodan za desktop, evo lijepih screenshotova koji dokazuju suprotno: https://imgur.com/gallery/42UbB
hammer2 je CoW na block levelu, a koliko skuzio drzi 50(ili X) snapshota kao neki "history" pa onda kad se napuni pocne purgat (slicno je radio opensolaris sa onim lepi "time machine" interfaceom)

tolko iz nekog brzinskog citanja
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:44   #191
Proslih godina sam isprobavao sto se dogadja s podacima u zeznutim uvjetima rada na razlicitim operativnim sustavima. Zao mi je sto tada nisam napisao rezultate. Bio sam zaludjen gnulinux ideologijom, pa sam se osjecao zbunjeno i odlucio presutjeti, te nastavio dalje s ucenjem... dok nisam naisao na kenjaru, ali to je za neku drugu temu. Tada sam prestao vjerovati u bajke koje se cesto glasno ponavljaju, npr. na jednom drugom forumu je neki forumas tumacio jedno, a svi drugi suprotno. Isprobao sam i shvatio da je jedino on govorio istinu, ali isprobavanjem se trosi jako puno vremena (i zivaca). Poslije sam ponavljao testove s razlicitim datotecnim sustavima.

Iako puno manje, ali ostecenja se dogadjaju na ispravnim diskovima, cak i ako se koristi ups i ecc memorija, a ni zfs (koji je puno bolji u usporedbi s ostalima) ne funkcionira dobro na svim "podrzanim" sustavima. Nije isto ima li na disku nekoliko vecih ili jako puno malih datoteka. Kada se pregledavaju slabo ostecene fotografije onda se mogu primijetiti krivobojni pikseli, a kod jacih ostecenja veliki jednobojni dijelovi. Kod tekstualnih datoteka se pojave hijeroglifi, a kod videozapisa neprimjetan trzaj i zamrznuti kadrovi. Prije nekoliko godina sam naisao na teme gdje su se korisnici zalili na to, a oni koji su se predstavljali strucnjacima su im rekli da su ludi (tada jos nije bilo popularno koristiti rijec trol). Prvo se primijete osteceni tekstovi, pa onda fotografije, a kada su ovi prvi necitljivi tada se mogu primijetiti feleri na videozapisima. Ako je ostecen pocetak onda je videozapis negledljiv. Bolji su datotecni formati bez kompresije, iako zauzmu vise prostora.

p.s. nevezano za temu, imam osjecaj kao da se s0g odselio.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:08   #192
Edit:

Sorry za offtopic skužio sam da imamo OS X temu pa sam tamo prebacio ovo moje laprdanje/kuknjavu/dijareje/brain fart
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 15:31   #193
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post

Taj ZFS sam odavno odbacio iz uporabe... Iako je, tehnički, možda i stabilniji, u praksi je sve to tu negdje...
Nikad nisam ostao bez podataka, i da ostanem krivio bih sebe a ne filesystem koji koristim...
Kod:
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld scsi: WARNING: /pci@0,0/pci10f1,2865@8/disk@0,0 (sd1):
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld  Error for Command: read(10)                Error Level: Fatal
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld scsi:    Requested Block: 295527170                 Error Block: 295527206
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld scsi:    Vendor: ATA                                Serial Number:
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld scsi:    Sense Key: Media Error
Oct 29 10:19:38 host.subdomain.domain.tld scsi:    ASC: 0x11 (unrecovered read error), ASCQ: 0x0, FRU: 0x0
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld scsi: WARNING: /pci@0,0/pci10f1,2865@8/disk@0,0 (sd1):
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld  Error for Command: read(10)                Error Level: Retryable
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld scsi:    Requested Block: 295343746                 Error Block: 295343830
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld scsi:    Vendor: ATA                                Serial Number:
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld scsi:    Sense Key: Media Error
Oct 29 10:20:04 host.subdomain.domain.tld scsi:    ASC: 0x11 (unrecovered read error), ASCQ: 0x0, FRU: 0x0
...
...
...
Kod:
[root@host][/root]# zpool status
  pool: pool0
 state: ONLINE
status: One or more devices has experienced an unrecoverable error.  An
        attempt was made to correct the error.  Applications are unaffected.
action: Determine if the device needs to be replaced, and clear the errors
        using 'zpool clear' or replace the device with 'zpool replace'.
   see: http://www.sun.com/msg/ZFS-8000-9P
 scrub: scrub completed after 1h15m with 0 errors on Sun Oct 29 10:43:25 2017
config:

        NAME          STATE     READ WRITE CKSUM
        pool0         ONLINE       0     0     0
          mirror      ONLINE       0     0     0
            c1t1d0s0  ONLINE       0     0     0
            c2t0d0s0  ONLINE       2     0     2  13K repaired

errors: No known data errors
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 17:41   #194
@Annatar Baš na ovoj temi moram reć: bil sam neko vrijeme uvjeren da si ti ustvari Dedoimedo - shvati to pozitivno, jer je i on klasa za sebe, iako barem u određenoj mjeri cijeni Linux, ali opet, ne drži u toj mjeri do svoje anonimnosti...Jesi se ikad sreo s tom osobom?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 19:29   #195
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
@Annatar Baš na ovoj temi moram reć: bil sam neko vrijeme uvjeren da si ti ustvari Dedoimedo - shvati to pozitivno, jer je i on klasa za sebe, iako barem u određenoj mjeri cijeni Linux, ali opet, ne drži u toj mjeri do svoje anonimnosti...Jesi se ikad sreo s tom osobom?
Znam za njega, ali ne znam je li sme se ikad sreli. Ak jesme, onda to nisme znali.

Inače izbjegavam GNU/Linux škvadru v širokom luku.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 10:43   #196
Kao neka pomoc kako odabrati koji BSD OS je primjeren za koje potrebe:
https://eerielinux.wordpress.com/201...to-begin-with/
Johnny O is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 21:02   #197
Zbilja mi je slabo i mučno, kada čitam kakve se vamo laži i objede pišu.
BSD nije ni do koljena Linuxu, ni do koljena!!!
Isprobao sam jednom GhostBSD i mogu samo reći da je čitavo iskustvo bilo nadasve razočaravajuće. Ona njihova verzija software centra, ne sjećam se točno kako se zove, je katastrofa. Uvijek izbacuje neke tobožnje apdajteve, hrpu njih, valjda oko 1 GB, a radi užasno sporo i zaglavi čitav sistem usred posla. A instalacija nekog programa preko tog čuda je malo žešći sex. Web browseri također rade užasno sporo.
Da ne govorimo o tome da dosta vrlo korisnih naredbi u terminalu uopće ne radi. Npr "lsblk", i uopće nema dobrog načina da si izlistaš sve montirane particije.
Ma jednom riječju prestrašno.
Isti komp na Xubuntu mi recimo - leti.
Vuk Sramotnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 21:13   #198
Quote:
Vuk Sramotnjak kaže: Pogledaj post
Zbilja mi je slabo i mučno, kada čitam kakve se vamo laži i objede pišu.
BSD nije ni do koljena Linuxu, ni do koljena!!!
Isprobao sam jednom GhostBSD i mogu samo reći da je čitavo iskustvo bilo nadasve razočaravajuće. Ona njihova verzija software centra, ne sjećam se točno kako se zove, je katastrofa. Uvijek izbacuje neke tobožnje apdajteve, hrpu njih, valjda oko 1 GB, a radi užasno sporo i zaglavi čitav sistem usred posla. A instalacija nekog programa preko tog čuda je malo žešći sex. Web browseri također rade užasno sporo.
Da ne govorimo o tome da dosta vrlo korisnih naredbi u terminalu uopće ne radi. Npr "lsblk", i uopće nema dobrog načina da si izlistaš sve montirane particije.
Ma jednom riječju prestrašno.
Isti komp na Xubuntu mi recimo - leti.
Ha dobro, sve to more bit i ne mora, al BSD je legendaran sustav (vritio se još u Die Hard, verzija 9 i još nešto, ak se ne varam)...
No vrijeme ga je ipak pregazilo...ne toliko zbog toga što ne valja, već zbog toga, što je premalo korisnika i potencijalnih kontribjutora...
Uočio sam to, kad sam probao instalirat BSD na malo noviji hardver, pa kad je došlo do točke da trebam ispunjavat upitnike i rješavat križaljke da bi uopće proradilo, e tu je stalo...ne radi, još uvijek...
No kod Ljinuksa-žbljinuksa, postoji ogromno krdo samožrtvujućih-sado-mazohističnih klonova koji riješe hardverske upitnike i križaljke za te, te ti bez po muke staviš Ljinuks, ako ne baš bilo koji, onda barem onaj mejnstrim, i sve radi od prve...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 10:26   #199
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post

/SEC

Ljinuks, ako ne baš bilo koji, onda barem onaj mejnstrim, i sve radi od prve...
Heh, a jel?
Neki dan sam se kao majmun izjebao da Broadcom wifi karticu potjeram na službenom lapopu.
Ovo gore šta piše Vuk Samotnjak, a ne znam unixe (pa i GNU/Linox) primarno koristim kao tegleću marvu na serverima, a na klijentu bježim od njih kao vrag od tamjana.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 10:38   #200
Quote:
Vuk Sramotnjak kaže: Pogledaj post
Zbilja mi je slabo i mučno, kada čitam kakve se vamo laži i objede pišu.
BSD nije ni do koljena Linuxu, ni do koljena!!!
To je perspektiva običnog korisnika, potrošača, koji samo zna da mu njegov jeftini kineski laptop z jeftinim kineskim komponentama ne dela, a ne dela jer i Kinezi ne znaju za drugo osim za Windows. A čak i na Windowsima taj hardware ne dela kak spada jer su Kinezi za kurac kaj se računala tiče.

To je jedno. Drugo, to je reakcija krajnjeg potrošača, običnog korisnika, bez znanja o iznutricama oba operativna sustava.

Da te ja sad pitam koji su arhitekturni nedostaci jednog GNU/Linux operativnog sustava, kaj bi mi mogel napisati?

BSD operativni sustavi su superiorni naspram onih GNU/Linux baziranih tam gdi računa: v server rackovima v datacentrima. To je jedino kaj je bitno. Ostalo je gola kita jer za desktop imaš Apple Computer i macOS X.

Teška je idiotarija gubiti vrijeme na GNU/Linux desktop kad možeš uštediti, platiti te kupiti macOS X rješenje po principu ključ v ruke za laptop / desktop / tablet.

Jedino kaj se računa su serveri.

Jedino kaj se računa su serveri.

Jedino kaj se računa su serveri.

Ponavljaj si v glavi dok ti ne sjedne:

jedino kaj se računa su serveri.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.