Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 16:55   #381
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Raspala se zbog pohlepe i ega i zato jer je svaka republika imala svog malog tita koji je htio biti veliki tito i ekipicu koja zanima novac - a nacionalizam je pokretačima sredstvo za podbosti narod/e.
POTPIS
__________________
MOSTobran zločinačke organizacije
"Rekao sam Petrovu da je upljuvak HDZ-a, a on je odgovorio da nikad ne bi s njima." - Stipe Petrina
MOSTobran is offline  
Old 05.08.2017., 20:41   #382
Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
Uzrok raspada Jugoslavije nije velikosrpska politika,
How yes no!

Od 86-te do 90 bar jednom mjesečno bio u Beogradu i jako dobro mi je poznat tijek događanja.
Tamo još 87. slučajno navratim u kuću jednog pukovnika (zapravo kapetana bojnog broda), komuniste, mog bivšeg susjeda koji je 35 godina živio u Splitu, a ono preko pol zida srpska zastava sa ocilima. Na moj zabezek i pitanje, "što je pa sad to"..."ah, ništa, ništa, to je naša tradicionalna zastava...." Dođem u kuću svog beogradskog prijatelja a njegova majka će: "pobogu, što nam to radite?" Kod mene totalna zbunjioza "tko, što, kome, gdje?".... "pa vi Hrvati nama Srbima u Dalmaciji".... "pobogu ženo, o čemu pričaš???"
A onda otvorim Večernje novosti i Express Politiku i imam što vidjeti...

I sad ti meni pričaš o raspadu Jugoslavije...

Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
Milošević nije bio velikosrbin, nego običan ateistički, zadrti socijalista
Ah, zaboravismo jogurt revoluciju i izvoz bolne srpske istine od Vardara do Triglava.

Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
ludilo nacionalizam zhvatilo je i Srbiju
Ludilo nacionalizma se rodilo u Srbiji. Sve ono što se zbivalo od 68-72. je čista kamilica u odnosu na "nacionalno osveštavanje nebeskog naroda" od 86-te nadalje.

Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
Veliku ulogu ima i Tuđman kao zadrti nacionalista.
Totalni ćorak.
Da nije bilo svog tog silnog srbovanja za Tuđmana jedva da bi čuli .
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 05.08.2017. at 20:55.
fgzcvijetic is offline  
Old 08.08.2017., 11:50   #383
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
How yes no!
Ludilo nacionalizma se rodilo u Srbiji.
U pravu si, u srcu srbije, na Kosovu, taom su Albanci prvi istakli parolu "etnicki cisto Kosovo", i krenuli u akciju.
ccaterpillar is offline  
Old 08.08.2017., 13:38   #384
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Jugoslavija se (krvavo) raspala pre svega zato sto se dosta ljudi pali na nacionalizam.
Sto su politicari iskoristili da izvuku korist za sebe.
Uticaj stranih sila, ekonomija, politicko uredjenje... su bili samo vegeta za juhu.
Zasto su se Cesi i Slovaci mirno razisli ?
Česi nisu zato jer su "mnogo veći narod" pokušavali okupirati pola ili trećinu Slovačke, nisu se pozivali na nekakvo "povijesno pravo" slovačkih teritorija kao vi Srbi hrvatskih, i nisu imali ni namjeru započinjati rat jer su shvaćali da on nikakve koristi ne bi donjeo. a to što se jedan SSSR raspao mirnim putem, s danšanjim posljedicama u Ukrajini, je samo dokaz da je Jugoslavija bila tvorevina koja nije bila normalna. ali to vama nekima navijačima Jugoslavije, očito nije dovoljno, vi bi još par puta eksperimentirali, bez brige budu li nas opet zaguravali u te i takve tvorevine, upravo ovi antifašisti koje vi jako cijenite, a od kojih se meni ide na wc, jer su Rusi Amerikanci Francuzi i Englezi dokazali kroz povijest da su isti ko i ti fašisti protiv kojih su se borili, ali vama to ništa ne znači, vi idalje trubite u rog pobjednika jer naravno lijepo je biti uz pobjednike, i to pod svaku cijenu i onda kada ti pobjednici direktno rade protiv tvog naroda i države. vidite ključna razlika mene ko desničara, i vas ljevičara ili Srba je u tome što mene nitko ne može uvjeriti da je ono što su radili saveznici bili u interesu mog naroda, samo zato jer su se zamisli oni obračunvalia s Hitlerom, a što bi mene bilo briga za Hitlera, meni je Hitler potpuno nebitan jer ja sam Hrvat nisam Nijemac niti me briga tko vlada Njemačkom i na koji način, to nije moj problem. moj problem je Hrvatska u kojoj živim, i moj problem su Hrvati. kada se to kaže ljevičarima oni vrište oni čupaju nokte i kosu, ali to je njihov problem. ja se neću zamarati globalističim prevratima i ratovima protiv hitlera, zato jer su njima saveznici ranije sam rekao koje zemlje i koji narodi nametnuli mantru da oni moraju voditi njihov rat za kakti oslobođenje europe, a naravno da euorpa nije oslobođena, niti je danas slobodna, navedite mi jedan jedini narod koji izuzev Rusije vodi samostalno svoju politiku u europi, čak i jedna Njemačka s 80 miliona ljudi nema pravo na svoju politiku, nema niti ju vodi samostalno. iako se u sklopu EU Merkel glupira, a to je ako niste znali upravo zasluga ovih globalista koji su pobjedili u 2ww, dakle zapadni saveznici plus Rusi, a Rusi su im se sada oteli s lanca jer ne žele igrati njihovu globalnu igru, pa su Putina brže bolje nazvali "novim hitlerom" ni više ni manje, čim se kreneš igrati suverenista odmah postaneš hitler, ajde se usudi voditi svoju zemlju samostalno danas bez stranih spletkarenja, pa ćeš vidjeti koliko dugo će proći od toga da te domaći izdajnici i internacioanlne hijene iz amerike i europe, ne nazovu fašistom i rasistom. danas je u europi zapravo zabranjeno vladati u interesu vlastitog naroda, primjer Poljske i Mađarske je najbolji, tu se najbolje vidi svo licemjerje i prijetvornost današnje europe, nisu narodi ušli u EU da bi EU ugasila suverenitete europskih nacija i država! ljudi vama je krajnje vrijeme da se probudite, jer europe uskoro neće biti nastavite li ovako, Britanija je izašla jer joj je pun kuki toga da joj Bruxell i administracija europe nameće prioritete unutarnje i vanjske politike, i prvi put u povijesti sam na strani Britanije jer je ovaj put napravila nešto što je u interesu većine naroda u europi, pokazala je srednji prst europskim smušenjacima koji misle da su oni jedini mjerodavni krojiti sudbine svih naroda i ljudi europe. bez da se ikoga u toj i takvoj europi pita, i traži zajednički konsenzus, ne njihovih par tisuća euro parlamentaraca i EK je sveti gral, i onda se čudimo kada mamić u dinamu s 80 skupštinara vlada neupitno, nisu ni ovi u europi ništa više za demokraicju od njega. EU je farsa, i raspast će se sigurno, jer i rimsko carstvo koje je bilo po meni manja farsa se raspalo, upravo zato jer se htjelo širit u nedogled.

i još dodatak svemu ovome iznad..
.da je Jugoslavija jamčila dobar život hrvatima, onda bi i danas Hrvati u njoj živjeli, nikakve banovine i Socijalističke Republike unutar nekakve "naddržave" SFRJ, ne može hrvatima nuditi ono što im nudi samostalna država, ne mogu vjerovati da se i danas netko usuđuje to dovoditi u pitanje, nakon dokazano promašenih eksprerimenata obadvije Jugoslavije AU, ugarsko hrvatsko kraljevstvo primjećujete ugarsko na prvom mjestu, nešto kao "srpsko hrvatski jezik, srpki na prvom mjestu" samo naivac može misliti da je hrvatski i hrvatsko u tom slučaju slučajno na drugom mjestu ! pa upravo vam to govori o čemu se radi, hrvati u tim zajednicama ne mogu biti ništa drugo nego podređeni drugi narodima i interesima, i danas smo podređeni ali samo zahvaljujući kretenima iz HDZ-a i SDP-a koji kao olinjale stare komunjare jedino znaju provoditi politiku "use nase i podase" a za narod ih nije niti najmanje briga. oni koji misle da je HDZ desnica, samo neka pogledaju vrh stranke, svi su više manje bili članovi komunističke partije, dakle između HDZa i SDPa nema nikakve razlike, i mene nitko ne može farbati i govoriti mi da su ove elite koje danas imamo produkt inteligencije intelektualne već su produkt komunizma i Jugoslavije, i zato nam u velikoj mjeri i je ovako, i zato u velikoj mjeri nemamo samostalne politike, npr svi ti su veliki kritičari Orbana, a jel Orban bio član komunističke partije, iako je i on u Mađarskoj imao sovijetski sistem ? e to vam sve govori dragi moji, a vi i dalje nastavite maštat o tome kako nam u nekakvim zajednicama s drugim narodima, drugi narodi jedva čekaju pomoći i spasiti naše teriotorije tako što ih pokušavaju oteti. Jugoslavija je Srbima konkretno omogućila proces svojatanja nekih neupitnih hr teritorija, a kasnije je i polučila činom agresije, kada je JNA službeno postala srbijanska vojska s službenim pozdravom "za kralja(Slobodana) i otadžbinu(Veliku Srbiju)".

i samo da još ovo kažem, hrvatski nacionalizam je obrambenog karaktera, srbijanski je osvajačkog. razlika između našeg i njihovog nacionalizma, se vidjela upravo 1991, kada su Hrvati ratovali za svoju državu, i nije im ni na kraj pameti padalo da osvajaju tuđe, kada se drugarica Pusić i Mesić oglašavaju u svezi BiH, neka se zna da je u toj i takvoj BIH živjelo 780.000 hrvata u vrijeme izbijanja agresije 1992, danas 450.000, i da je dužnost hrvatske bila zaštiti i te ljude od agresije jer njih nitko nije mogao zaštitit osim hrvatske. ameriku i europu je savršeno bolio džon za hrvatsku, a kamoli za hrvate u BiH. tako da pusićka i mesić su klasični primjer izdajnika, koji se još imaju drskosti javno reklamirat i pričati nama hrvatima da se nismo smjeli ni branit od agresije. ne trebali smo čekat drugaricu pusićku da nam ona da zeleno svijetlo kad se mi smijemo počet branit od agresije, a to bi bilo onda kada bi svi Hrvati BIH kao i dobrim djelom Hrvastke bili pregaženi i okupirani od strane četnika i JNA.

ljudi prestanimo živjeti u iluzijama da ćemo se dogovoriti i imati isto mišljenje, ja znam koje su pozicije ljevice i Srba, i ne gajim iluzije da ću se s vama oko ičega a kamoli povijesti usuglasiti ,ali ako već kenjate o slobodi govora onda mi nemojte brisati poruke i provoditi cenzure zato jer sam se usudio reći svoje mišljenej na glas, i jer sam iznjeo istinu na pomalo brutalan način samo zato jer nas ta i takva istina može spriječit u tome da ponavljamo glupost iz prošlosti, i da se konačno okrenemo svi zajedno sadašnjosti, bez te i takve prošlosti koja sigurno nikome danas ne donosi kune i kruha, osim političarima koji od nje jako unosno žive !

Zadnje uređivanje akropol : 08.08.2017. at 14:04.
akropol is offline  
Old 08.08.2017., 14:59   #385
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
U pravu si, u srcu srbije, na Kosovu, taom su Albanci prvi istakli parolu "etnicki cisto Kosovo", i krenuli u akciju.
Aha.

How yes no.


Kosovski Albanci, koji su činili apsolutnu većinu stanovnišva (77.4%), su u proljeće 1981. godine započeli mirne studentske prosvjede tražeći da Kosovo postane sedma republika u okviru jugoslavenske federacije. Kosovski prosvjednici su nosili Titove slike i uzvikivali slogan “Kosovo – republika”, tražeći ravnopravni položaj unutar Jugoslavije sa svim ostalim slavenskim narodima koji su imali svoje republike.Neki albanski predstavnici su također tražili da u novoj republici budu ujedinjeni svi Albanci Jugoslavije, tako što će Kosovu biti vraćene oblasti nekadašnjeg Kosovskog vilajeta naseljene Albancima, a podijeljene između Srbije, Makedonije i Crne Gore.

Jugoslavenska vlast je na zahtjeve albanskih studenata odgovorila slanjem JNA, što je predstavljalo prvu masovnu upotrebu vojske protiv demonstranata u povijesti SFRJ.



Problem je samo što ste vlastita sranja, sa krokodilskim suzama u očima, razmazivali na sve strane i samoorganizirali se - vidi vraga, ne na Kosovu nego u Krajini.

Ipak radi taj vaš Bog Pravde jer pravda kad tad pobijedi. Niste htjeli SR Kosovo pa ste dobili Republiku Kosovo.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Old 08.08.2017., 15:36   #386
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Aha.

How yes no.


Kosovski Albanci, koji su činili apsolutnu većinu stanovnišva (77.4%), su u proljeće 1981. godine započeli mirne studentske prosvjede tražeći da Kosovo postane sedma republika u okviru jugoslavenske federacije. Kosovski prosvjednici su nosili Titove slike i uzvikivali slogan “Kosovo – republika”, tražeći ravnopravni položaj unutar Jugoslavije sa svim ostalim slavenskim narodima koji su imali svoje republike.Neki albanski predstavnici su također tražili da u novoj republici budu ujedinjeni svi Albanci Jugoslavije, tako što će Kosovu biti vraćene oblasti nekadašnjeg Kosovskog vilajeta naseljene Albancima, a podijeljene između Srbije, Makedonije i Crne Gore.

Jugoslavenska vlast je na zahtjeve albanskih studenata odgovorila slanjem JNA, što je predstavljalo prvu masovnu upotrebu vojske protiv demonstranata u povijesti SFRJ.



Problem je samo što ste vlastita sranja, sa krokodilskim suzama u očima, razmazivali na sve strane i samoorganizirali se - vidi vraga, ne na Kosovu nego u Krajini.

Ipak radi taj vaš Bog Pravde jer pravda kad tad pobijedi. Niste htjeli SR Kosovo pa ste dobili Republiku Kosovo.
Zamisli, nacrtas, tj. neko ti nacrta granice na tvojoj zemlji, i odjednom nacionalna manjina koja ima sopstvenu drzavu u susedstvu, odjednom postane "apsolutna vecina"

A kad za Srbe u Krajini trazis isto to sto u Zagrebu podrzavaju kod Albanaca na Kosovu, e to onda ne moze, vrlo zanimljivo.
ccaterpillar is offline  
Old 08.08.2017., 18:16   #387
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Zamisli, nacrtas, tj. neko ti nacrta granice na tvojoj zemlji, i odjednom nacionalna manjina koja ima sopstvenu drzavu u susedstvu, odjednom postane "apsolutna vecina"

A kad za Srbe u Krajini trazis isto to sto u Zagrebu podrzavaju kod Albanaca na Kosovu, e to onda ne moze, vrlo zanimljivo.
Aj, ne trkeljaj. Da, Albanci su dobili nešto pa da se pozivaš na presedan...?

Da se dalje ne nadmudrujemo, što ste tražili (u ugovoru s Vragom uvijek moraš čitati i mala slova) - dobili ste, sad uživajte u tome.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Old 23.08.2017., 15:08   #388
Jugoslavija opća tema po tko zna koji put Voll II (ne otvarati nove YU teme)

Vlada obilježava Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima
http://vijesti.hrt.hr/401882/europsk...arnih-rezima-2
Vlada sudjeluje u obilježavanju Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kako bi iskazala pijetet žrtvama i njihovim obiteljima te još jednom jasno osudila zločine svih nedemokratskih sustava, priopćeno je iz Vlade.
U okviru sustavnog njegovanja kulture sjećanja, predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji članova Vlade Marije Pejčinović-Burić, Damira Krstičevića, Predraga Štromara i Davora Božinovića, zapalio je svijeće na gradskom groblju Mirogoju. Plenković je pritom izrazio pijetet brojnim hrvatskim obiteljima koje su bile žrtve nedemokratskih režima 20. stoljeća, stoji u priopćenju


Jugoslavija je bila nedemokratska, autoritarna i neslobodna država sa čestim zaobilaženjem vladavine prava, ali da li je bila totalitarna?

Može li neka definicija totalitarizma (po mogućnosti da nije sa ustašopedije) i kako se jugoslavija uklapa u tu definicijiu?

Prethgodna YU tema: https://www.forum.hr/showthread.php?t...ght=Jugoslavia
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)

Zadnje uređivanje Cuka : 23.08.2017. at 18:57.
Srebrni-medvjed is online now  
Old 23.08.2017., 15:13   #389
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vlada obilježava Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima
http://vijesti.hrt.hr/401882/europsk...arnih-rezima-2
Vlada sudjeluje u obilježavanju Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kako bi iskazala pijetet žrtvama i njihovim obiteljima te još jednom jasno osudila zločine svih nedemokratskih sustava, priopćeno je iz Vlade.
U okviru sustavnog njegovanja kulture sjećanja, predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji članova Vlade Marije Pejčinović-Burić, Damira Krstičevića, Predraga Štromara i Davora Božinovića, zapalio je svijeće na gradskom groblju Mirogoju. Plenković je pritom izrazio pijetet brojnim hrvatskim obiteljima koje su bile žrtve nedemokratskih režima 20. stoljeća, stoji u priopćenju


Jugoslavija je bila nedemokratska, autoritarna i neslobodna država sa čestim zaobilaženjem vladavine prava, ali da li je bila totalitarna?

Može li neka definicija totalitarizma (po mogućnosti da nije sa ustašopedije) i kako se jugoslavija uklapa u tu definicijiu?
Jedino što je sigurno, SFRJ je bila totalna država za razliku od ovih ostataka koje su k* od ovce.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Old 23.08.2017., 15:39   #390
Da je bila totalitarna drzava ljudi ne bi zbog protudrzavnog djelovanja bili osudjivani na par godina zatvora. Ali definitivno treba obiljeziti stradanja svih koji su zbog te drzave proganjani bez razloga.
lukarak is offline  
Old 23.08.2017., 15:49   #391
U razdoblju 45-48. svakako. Kasnije - ne bih rekao. Mislim da se ni Sovjetski Savez nakon Staljin ne može označiti kao totalitaran u pravom smislu te riječi, što dakako ne znači da sustav nije bio nedemokratski.
rustaveli is offline  
Old 23.08.2017., 15:55   #392
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Mislim da se ni Sovjetski Savez nakon Staljin ne može označiti kao totalitaran u pravom smislu te riječi
Rusi i ostali nisu smjeli putovati gdje su htjeli sve do raspada komunizma, eto ti jedne karakteristike totalitarnog režima.

Možda je nakon staljina popustila propaganda, ali država se tamo i dalje miješala u sve sfere društvenog i privatnog života
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Old 23.08.2017., 15:56   #393
Juga je bila školski primjer totalitarne države. Riječnik kaže da je totalitarna država ona država u kojoj vlada i svu vlast drži jedna partija i ne dozvoljava opoziciju te ju krasi visoki stupanj centralizacije.
BolajiBadejo is offline  
Old 23.08.2017., 15:57   #394
Jedine dvije totalitarne države koje su ikada postojale su Hitlerova nacistička Njemačka i Staljinov komunistički (staljinistički) SSSR.

Što ne opravdava Jugoslaviju, nije nikakav plus što nisi totalitaran nego si autoritaran režim
vojvo is offline  
Old 23.08.2017., 16:00   #395
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Juga je bila školski primjer totalitarne države. Riječnik kaže da je totalitarna država ona država u kojoj vlada i svu vlast drži jedna partija i ne dozvoljava opoziciju te ju krasi visoki stupanj centralizacije.
Koji riječnik to kaže?

To je apsolutizam, a ne totalitarizam.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Old 23.08.2017., 16:03   #396
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Rusi i ostali nisu smjeli putovati gdje su htjeli sve do raspada komunizma, eto ti jedne karakteristike totalitarnog režima.

Možda je nakon staljina popustila propaganda, ali država se tamo i dalje miješala u sve sfere društvenog i privatnog života
Ponajprije, nakon Staljina više nije bilo masovnog političkog terora. Broj politzaključonih mjerio se u stotinama ili tisućama, ne više u milijunima niti su ih zatvarali kako se vlasti ćefne nego zbog pravog oporbenjaštva.

Pogrešno je gledati na stvar kao da između totalitarizma i demokracije ne postoji ništa drugo osim njih samih.
rustaveli is offline  
Old 23.08.2017., 16:04   #397
Nije bila ni blizu totalitarna. Sfrj je bila najizraziti primjer socijalizma s ljudskim licem, miljama daleko od totalitarnih država. Bila je avangarda u socijalističkom svijetu, vanjsko politički značajna kao predvodnica Nesvrtanih, a na domaćem planu je uvodila decentralizirane oblike kao što je radničko samoupravljanja. Bila je također i u svjetskom vrhu po poštivanju osobnih, vjerskih i kulturnih sloboda. Ljudi se nisu morali ubijat od posla, svaka budala je mogla imat auto i izgradit si vikendicu i roštiljat vikendom.
Harry Haller is offline  
Old 23.08.2017., 16:04   #398
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Jedine dvije totalitarne države koje su ikada postojale su Hitlerova nacistička Njemačka i Staljinov komunistički (staljinistički) SSSR.
NDH, Demokratska Kampućija, Sjeverna Koreja, Hoxhina Albanija (usudio bih se reći i cijeli istočni blok do Staljinove smrti), Mađarska potkraj 2. svj. rata, Etiopija pod Dergom, NR Kina pod Maoom, možda i Afganistan za vrijeme talibanske vlasti?
The Great Duck is offline  
Old 23.08.2017., 16:06   #399
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
NDH, Demokratska Kampućija, Sjeverna Koreja, Hoxhina Albanija (usudio bih se reći i cijeli istočni blok do Staljinove smrti), Mađarska potkraj 2. svj. rata, Etiopija pod Dergom, NR Kina pod Maoom, možda i Afganistan za vrijeme talibanske vlasti?
Ne, jedine dvije države koje su ikada klasificirane kao totalitarne su 3. Reich i Staljinov SSSR.
vojvo is offline  
Old 23.08.2017., 16:08   #400
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Nije bila ni blizu totalitarna. Sfrj je bila najizraziti primjer socijalizma s ljudskim licem, miljama daleko od totalitarnih država. Bila je avangarda u socijalističkom svijetu, vanjsko politički značajna kao predvodnica Nesvrtanih, a na domaćem planu je uvodila decentralizirane oblike kao što je radničko samoupravljanja. Bila je također i u svjetskom vrhu po poštivanju osobnih, vjerskih i kulturnih sloboda.
Osobna sloboda je i pravo na slobodno javno iznošenje protivljenje tadašnjem režimu bez da te mrak pojede ili da završiš u zatvoru.
Daleko je SFRJ bila od "svjetskog vrha po poštivanju osobnih sloboda" ili bilo kakvih sloboda
vojvo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:28.