Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2008., 00:29   #61
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ako se misli na siromaštvo u Africi, to s kapitalizmom nema veze.
dosad je iz Nigerije izvezeno nafte za 3 000 milijardi dolara
go2sleep is offline  
Old 20.01.2008., 00:45   #62
Quote:
Hrotbald kaže: Pogledaj post
Kapitalizam evoluira. Nisu potrebne nikakve revolucije, ako pogledate malo oko sebe vidjet ćete da društvena odgovornost uzima maha. To je ono što se naziva CSR - corporate social responsibility
To je priča za malu djecu. Društvena odgovornost se razvija samo pod prisilom i nikako drugačije.Sustav je bitan a ne pojedinac sa svojim humanističkim djelovanjem..Kapitalistički sustav je morao dokazivati svoju prednost ( i u socijalnoj zaštiti slabijih) nad administrativnim socijalističkim elementima u nekim društvima (SSSR i dr.) i dok je moguće izvlačenje ekstra dobiti iz nerazvijenog svijeta ..Nešto od toga je darivao svojoj državi da "budi i vuk sit i ovce na broju" .Što god bude manje tih nerazvijenih i njihovih kolonija bit će sve nervozniji i koristit će i vojnu silu (NATO i dr.) da održe stanje gdje mogu davati vlastitim razvijenim dosta u državnu kasu da se narod drži u "umjerenom optimizmu" da je sadašnji sustav održiv...Dokle je to moguće ?Dokle je moguće smanjivati nadnicu radnicima izvan svoje države a svojima davati visoku naknadu za nezaposlenost?i td. i td.
novak63 is offline  
Old 20.01.2008., 13:07   #63
Quote:
Hrotbald kaže: Pogledaj post
Kapitalizam evoluira. Nisu potrebne nikakve revolucije, ako pogledate malo oko sebe vidjet ćete da društvena odgovornost uzima maha. To je ono što se naziva CSR - corporate social responsibility
Ima jedna zanimljiva misao G.Orvella:"Dok se ne osvijeste, neće se pobuniti, a dok se ne pobune neće se osvijestiti."
novak63 is offline  
Old 22.01.2008., 11:05   #64
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Kapitalizam štiti samo vlasništvo i profit. Čovjek je potrošna roba kao i sve drugo.

"Od goveda se pravi loj, a od čovjeka novac"

Kapitalizam "štiti" i čovjeka, AKO mu je potreban kao radna snaga ili potrošač. Na tome se zasnivaju "prava čovjeka".
Inače je čovjek roba kao i svaka druga roba.
odlicno receno
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 11:43   #65
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ovo o ljudima u oskudici - u razvijenim zemljama, sami su si krivi. Ako ti ih je žao, izvoli i plati im. U svakoj vrsti postoje jedinke koje su jednostavno neprilagođene i otpadaju. To je neminovnost. Pruži im besplatno školovanje i zdravstvo, i SVEJEDNO neće steći nikakvu vještinu, svejedno će ostati ekonomski beskorisni kakvi su bili i ranije. Poput lava koji ne zna loviti.
Ako se misli na siromaštvo u Africi, to s kapitalizmom nema veze.
itekako IMA veze jer je kapitalistima U INTERESU da afika i ostala "siromasna"
podrucja ostanu takva ... kako zbog resursa, tako i zbog radne snage koja
dolazi iz tih podrucja raditi u "razvijene" zemlje za mizeriju od plate ... kapitalisti
vrse EKONOMSKU invaziju na ta podrucja, namjerno osiromasuju populaciju koja
onda za namirivanje osnovnih potreba MORA da uzme kredite kod "pomagaca",
istih onih koji su ih doveli u situaciju u kojoj se nalaze ... ako i ne uzmu te
kredite onda im preostaje eksploatirati resurse i za bagatelu prodavati bas
tim istim "pomagacima" ... ti zaista NE KONTAS perverzne kapitalisticke igre ?
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 12:47   #66
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Uzmi jedan od tih sustava i postavi ga u današnje vrijeme.
Misliš li da na utjecaj na okoliš nema veze i to da je tad jedina mehanizacija bila - lopata?

Misliš da se ne bi koristili automobili? Mehanizacija? Nafta? Drvo?
mozda i bi, nije u tome stvar, stvar je u tome kolika bi bila steta spram prirode
koju NE MOZES negirati kada pricamo o kapitalizmu ... za primjer, Kina je dugo
godina bila "komunisticka" drzava i nije bilo primjedbi po pitanju ekologije ... cim
se Kina otvorila i kapitalizam nahrupio u nju pitanje ekologije je postalo jedno od
najcesce spominjanih ... Kina je danas jedan od najvecih zagadjivaca, pored SAD,
a to je DIREKTNA posljedica stremljenja ka istom nivou na kojem se nalaze
"razvijene" zemlje, iz kojih je kapitalizam "uvezen" u Kinu !!! to su cinjenice, ne bi
smio ici protiv toga jer je stetno prvenstveno za tebe, u smislu da zatvaras oci
pred stvarnoscu ...

kada smo vec kod cinjenica, zanimljiva je ona koja kaze da bi nam trebalo jos
DESET planeta velicine Zemlje ako bi svih sedam milijardi ljudi htijelo zivjeti
po standardima "razvijenih" zemalja ... toliko o "ravnopravnosti", "humanosti"
i ekonomskoj odrzivosti kapitalizma !!!
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 13:08   #67
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Sve dok živimo na jednoj planeti (a to će biti tako još mnogim desetljećima), jedino što nas može spasiti od toga da sami sebe izjedemo je nekakav stagnantni društveni sustav -- dakle sustav koji ne ovisi o rastu. Kapitalizam ovisi o rastu i može funkcionirati samo dok raste. Nažalost, nije poznat stagnantni društveni model koji funkcionira u modernom društvu. Svi poznati takvi sustavi su davna povijest.
nije istina, a time potvrdjujes da NEMAS POJMA o cemu pricas ... pogledaj samo
POSTOJECE modele "primitivnih" naroda, one koji su tim narodima omogucili da
zive u skladu sa prirodom i u vecini slucajeva bi tako i ostalo da se nije pojavilo
ZLO zvano "bijeli covjek" i njegovi modeli zasnovani na ZLU !!! ono sto ti opisujes
kao "moderno" drustvo je nista vise do masa budaletina koje ne kontaju da je
ono sto oni zovu NAPREDAK nista vise do NAZADOVANJE na ama bas svakom
polju osim materijalnog posjedovanja !!! to da su odrzivi modeli davna povijest
jos uvijek nije istina, ali cini mi se da "paklena ekipa" uzurbano radi na tome da
oni postanu davna povijest:

http://www.survival-international.org

"NO debts, NO bombs, NO prisons, NO poverty, NO homeless, NO junk food,
NO pollution, NO sweatshops ... and people call them PRIMITIVE ?
"

dobro je znati da ima i onih koji vide cemu vodi taj "uzviseni" kapitalizam i na ocito
ZLO reaguju, pitanje je hoce li imati snage da ustraju u tome:

http://www.tribalchannel.tv/player/program/1

Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Rješenje bi bilo u kolonizaciji drugih planeta, koja bi dozvolila daljnju ekspanziju i spasila kapitalizam, ali ona je tehnološki još jako daleko i ne vjerujem da bi mogla stići na vrijeme da spriječi kolaps.
postoje mnogo bolja rijesenja od toga koje si naveo, koje ja vidim kao nacin da se
VIRUS prosiri i na druge planete ... do toga NECE doci, vjeruj mi, postoje oni koji
nas za sada samo nadziru ali ce itekako intervenirati ako se ZARAZA pokusa prosiriti
van vec dobrano zarazenog podrucja ... generalno gledano, mi ljudi ZAISTA ne
zasluzujemo bolje od totalnog unistenja, na slican nacin kako su zavrsili dinosauri !!!
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 13:30   #68
ja jednostvno ne kuzim zasto sam ja komunjara.. i mrzim kapitalizam ali ja sam komunjara u tom smislu jer kumunizam u jugoslaviji je imao svoje uzore ,,npr bit radnik je velika stvar i biti radisan i biti posten u skolama su nas obasipali takvim likovima ..i onaj ko je bio radnik u tvornici mogo se ponosit sa time..a sada su drustvebe vrjednosti kod nas ..biti mafijas,lopov,poduzetnik koji ne placa poreze i krade ili pjevac koji ima slilikone..stete sto su se norme promjenile eto to mi fali od komunizma jer kapitalizam nas pretvara u zivotinje koje se bore za novac..ps ne placem za jugoslavijom ali mene najvise privlaci model skandinavskih zemalja ..ili cak i austrije ..jer npr ako bi ja pokro 10 000 ljudi ja bi se sa time mogo hvalit cjeloj hrvatskoj jos bi i dobio medijski prostor a da sam postenjak i da sam raztokrio neku prijevaru svi bi mi rekli da sam budala i da mi tako i treba kad zabijam nos tam di mi nije mjesto ,,
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Old 22.01.2008., 14:07   #69
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Što to tjera Amerikance da budu širokogrudniji u pomoći drugima od ostalih? Je li to samo porezni sustav ili je to ipak neka kultura solidarnosti? Živio sam u USA i uvjerio se da su Amerikanci privatno vrlo širokogrudan narod, ali nisam siguran da je to jedini faktor.
1. oni duboko u sebi osjecaju da im je obaveza pomagati onima koji su tamo gdje
jesu upravo iz razloga sto su ameri tamo gdje jesu ili

2. potreba da se maskiranjem "grijeha" popravi dojam o sebi ???

kako god okrenes ja ne vidim nikakvu ISTINSKU humanitarnost u tome da isti
ti koji su manje ili vise krivi za siromastvo i bjedu odredjene grupe pomazu toj
istoj grupi ... po meni je to maskiranje uzroka "dobrim" namjerama, nista vise !!!
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 14:10   #70
Quote:
lexicon kaže: Pogledaj post
Imam poznanika u Boliviji, piše mi kako je tamo upoznao nekog umirovljenog policajca "... duša od čovjeka, dao bi ti sve što ga ništa ne košta..."
tako nekako, to je "pokretacka snaga" vecine "dobronamjernika" danas ... jos ako
se za to sto te nista ne kosta dobije nesto, pa makar ime na zahvalnici, onda je
smisao cijele FARSE jos ocitija po "dobronamjernika" ...
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 14:32   #71
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Ne poznam baš porezne zakone SAD-a ali ako je točan podatak
o tim novcima koje daje u humanitarne svrhe,onda to demantira tvrdnju da je riječ o besplatnoj reklami jer bi,kao ,iste te novce morao ubaciti u državnu kasicu.
Bez obzira što je najbogatiji čovjek na svijetu,to bi bila loša ekonomska računica sa njegove strane jer teško da on godišnje mora platiti toliki porez .Jednostavno,ne bi mu se isplatilo.Tako da vjerujem da je ipak riječ o iskrenoj želji da pomogne drugima.Ne vidim zašto i nebi.Nije rasipnik poput Abramovicha.Sebe i svoju obitelj je namirio.
najbogatiji ??? samo za onoga koji ne zna tko su PRAVI vladari i bogatasi, poput
recimo Evelyn de Rothschilda za kojeg se procjenjuje da je sam "tezak" oko 51%
svijetskog bogatstva = oko 510 trilijuna dolara !!! Bill Gates je samo jedan od
"sitnijih" igraca, kojemu je uloga najvise u tome da se ljudima NAMETNE to da je
on najbogatiji ... tko to "pusi" taj zaista treba da se malo vise informira, ti Joe to
ocito nisi uradio iako sam te vec uputio na odlicne "pocetne" linkove
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 14:40   #72
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
mislim da bi se o tome dalo raspravljati...jeli više ako netko da pola plaće sa kojom jedva preživljava ili netko da 100 milijuna ...činjenica je ,ipak, da se sa 100 milijuna da nahraniti veliki broj ljudi a sa pola plaće njih par....treba cijeniti i trud ljudi koji su zaradili tolike novce...tako bi ja pitao zašto sirota udovica nije osnovala neku kompaniju, obogatila se, i ubacili dio svog suviška ,a ne da zbog svoje dobrote sutra otegne papke jer nema šta za jest
zapitaj se KAKO su zaradili tolike novce ... ne, nemoj, neces "dobaciti" istinu stoga
cu ti je sumirati u jednoj recenici = u kapitalizmu "enormne" novce mozes zaraditi
JEDINO ako si onaj koji DIREKTNO ugnjetava druge ili onaj koji na neki nacin
pomaze tom koji ugnjetava druge da ih ugnjetava jos vise
... NEMA trece opcije !!!
overklokan is offline  
Old 22.01.2008., 14:47   #73
Quote:
novak63 kaže: Pogledaj post
Ima jedna zanimljiva misao G.Orvella:"Dok se ne osvijeste, neće se pobuniti, a dok se ne pobune neće se osvijestiti."
totalni pesimizam ... draza mi je ona koja zavrsava sa "... nece se osloboditi" !!!
overklokan is offline  
Old 24.01.2008., 20:42   #74
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
odlicno receno
još u Engleskoj na početku kapitalizma se dogodilo da su pašnjaci za ovce bili potrebniji i profitabilniji za kapitaliste nego ljudi i obrađena zemlja
Oni su jednostavno potjerali ljude
Tako će i kapital štititi radnike dok mu budu potrebni, bilo kao proizvođači, bilo kao potrošači
čim se nađe nešto što donosi veću dobit, više neće biti potrebni radnici
Inače komunizam je radio grešku što je robom priznavao rezultate rada, a i kapital je roba
Nikad nisam skužio kako su oni dijelili robu od kapitala ili kako su oni rekli sredstava za proizvodnju
go2 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.