Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vojni rok !
Civilno- 45 40.54%
Redovno- 41 36.94%
Pobjeći iz države-? 25 22.52%
Glasovatelji: 111. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2006., 23:02   #41
Quote:
El Tomo kaže:
Tko je to u JNA bio profesionalni pjesak, tenkist ili topnik a da je jurisao na Hrvatsku?
Ja znam jednog profesionalnog pilota helikoptera iz JNA.

Do početka rata je bio obiteljski prijatelj; onda ga odvuklo u Srbiju... Bio je inače jako pametan, samo nije znao misliti svojom glavom... zato je i bio dobar vojnik.

Srušili su mu helikopter na samom kraju rata...

Prve su žrtve najtragičnije; zadnje su najgluplje.

Carry on, nothing to see here...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 23:23   #42
Quote:
vorpatril kaže:
sick, ako je točan datum rođenja u Public profile, definitivno nećeš morati služiti vojni rok.
E daj malo detaljnije o tom.. To sam isto čul već parput da će ukinut vojni rok možda već sljedeće, a sigurno do 2010. godine ali nemam pojma zašto, otkud, kaj..

A ti Sick4Fuck, fakat, ak ti je datum rođenja dobar, ono, koji ti je? Imaš još 3 godine da te uopće pozovu, pa ak ćeš na faks još poslije.. Stigne se stoput izmijeniti dotad sve..
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:32   #43
Quote:
finalnifantazista kaže:
E daj malo detaljnije o tom.. To sam isto čul već parput da će ukinut vojni rok možda već sljedeće, a sigurno do 2010. godine ali nemam pojma zašto, otkud, kaj..
Ne bih htio nešto krivo iznositi, ali radi se na izmjenama Zakona o obrani, gdje će vojna obveza biti ili drugačije uređena (dragovoljno) ili ukinuta. Postojat će profesionalna vojska i aktivna pričuva. Naime, kako sada upisuju u vojnu evidenciju određeno godište, tako će u budućnosti (skorijoj), određena generacija doći jedan dan, položiti prisegu, i tada će oni koji hoće služiti vojni rok (iz razloga navedenih u par postova ranije) imati skraćenu izobrazbu (mjesec, dva), a ostali doviđenja ili zbogom. Po najavama u Hrvatskom vojniku najkasnije do 2010. godine.
Međutim, uzmi to s rezervom, jer ipak nama NATO diktira određene stvari.
Jer, ako ti recimo si jedan od onih koji bi služili, prije ćeš morati proći zdravstvene preglede i psihološka ispitivanja. Lako je pričati o tome i zahtijevati brze promjene, ali to povlači dosta izmjena u funkcioniranju MORH-a, planovima obrane i slično. Sve to trebao bi urediti novi Zakon o obrani, tako da sam mišljenja da neće biti rađen navrat nanos, već da će se potruditi detaljno sve razraditi. A možeš otići na na www.morh.hr imaš tamo izjave ministra obrane, ima i link za časopis Hrvatski vojnik gdje isto o tome piše.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 16:24   #44
Quote:
Musatom kaže:
Ne, ovo je najbolji komentar do sada.

Baš je profesionalnost vojske imala veze o uspjesima u tim ratovima jedno 200 puta bolja opremljenost nije imala nikakav utjecaj...isto tako i za Rim, Napoleona i sl.
A ti ga stvarno znas lupiti... Fino pogledati malo povijest ratovanja, pa ces saznati upravo suprotno. Sve sto su rimljani i francuzi imali, imali su i protivnici. Koristili su jednako oruzje i bili na slicnom tehnoloskom nivou, pa cak i napredniji (primjer - Kartaga u punskim ratovima). U to je vrijeme razlika u opremljenosti i tehnoloskom razvoju bila puno manja nego danas u sukobima po Iraku, Afganistanu ili Falklandima. Ono sto je rimske legije i napoleonovu vojsku razlikovalo od ostatka svijeta, bila je profesionalnost vojske. To posebno vazi za rimsku vojsku, koja je medu prvima uvela potpunu profesionalizaciju svoje vojske. Vojnik je u takvoj vojsci posvetio citav svoj zivot vojnoj naobrazbi i ratovanju, i nije trebao raditi neki treci posao da bi prezivio kao sto rade rocne, neprofesionalne vojske. Svih njegovih 24 sata su bili rezervirani iskljucivo za vojsku. Tako da prica kako je rocni vojnik bolji i kvalitetniji od profesionalnog vojnika stvarno nema smisla.

Sa druge strane, u svijetlu danasnjeg modernog ratovanja, tko ce upravljati slozenim vojnim uredajima? Rocni vojnik koji se obucava nekoliko mjeseci? Ili profesionalac koji ce s tim uredajem rukovati i trenirati 10-ak i vise godine, pa cak i zavrsiti neku visoku strukovnu skolu (fakultet)? Tko ce srediti i osposobiti jedan VBR nakon sto se zaglavi raketa ili se pokvari elektronika? Rocnik, ili profesionalac-inzinjer? Najbolja mi je prica bila ona iz domovinskog rata kada su nasi 'rocnici' pronasli kamion s namontiranim topom i mitraljezom na krovu. Nisu znali sto ce s njim, pa su top odvojili od kamiona da bi ga samostalno koristili. Sve dok nije dosao stari profesionalni vojnik i shvatio koliku su stetu napravili, jer se radilo o radarskom sustavu za otkrivanje neprijateljske artiljerijske vatre. Takvih primjera valjda ima milion - ne moze rocnik nikada nadoknaditi znanje i iskustvo u tehnicki zahtjevnoj opremi u odnosu na profesionalca.

Quote:
Tu uopće ne bi trebalo bit rasprave, 6 mjeseci u redovnoj gdje ipak naučiš neke osnove ili 8 mjeseci parazitskog života gdje bi u pravilu trebao 8 sati besplatno radit za državu ili bar prebacivat iz šupljeg u prazno umjesto da budeš doslovno društveno koristan?
A sto to pametnog naucis u redovnoj vojsci? Gadati iz puske? Zivjeti u teskim uvjetima? Pa ja sam vjerojatno u prirodi proveo vise vremena nego sto ih provede 30-ak rocnika zajedno u 6 mjeseci, a da ne govorimo o snalazenju u prirodi, orijentaciji ili ekstremnim uvjetima. Vjerojatno jedan srednje iskusni lovac zna puno vise od rocnika.

Uostalom, nije jasno zasto tu ne bi trebalo biti rasprave. Nije to cak niti stvar korisnosti/nekorisnosti. Ako ja ne zelim ici u vojsku i ne zelim koristiti pusku, nitko me na to ne moze natjerati. To se inace zovu tekovine civiliziranog svijeta. I uopce nisu vazni razlozi zbog cega netko ne zeli ici u vojsku - nitko nema pravo tjerati drugu osobu na nesto sto ne zeli.

BTW, a tko to kaze da u civilnoj vojsci iskljucivo parazitiras? To je totalna neistina, jer znam nekoliko slucajeva gdje su rocnici itekako bili korisni u organizacijama i udrugama koja inace ne bi mogli platiti dodatnu osobu za obavljanje njihovog posla. A njihov posao je bio izrazito humanitarnog i drustveno korisnog karaktera. Mislis li da je bolje nekoga tjerati na silu u vojsku u kojoj ionako nece nista nauciti i od njega nece biti nikakve koristi, ili ga iskoristiti u nekom korisnom radu za drzavu i drustvu?

Ili ti smatras sve volontere u hrvatskoj idiotima, a volonterski rad gubljenjem vremena?

A o mrdanju guzice i 20 stupnjeva sobne temperature ipak ne bi trosio rijeci - neki su svojevoljno boravili danima i na -20 pa ipak ne zele u vojsku.

BTW, sto se tice profesionalnosti vojske, za pocetak jedna dobra knjiga stara nekoliko tisuca godina - Sun Tzu: "Umijece ratovanja"
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 16:27   #45
Quote:
cp.tar kaže:
Ja znam jednog profesionalnog pilota helikoptera iz JNA.
Pa nisam niti spominjao avijaticare. Ipak bi bilo malo previse ludo da rocnik ili rezervist vozi helikopter ili avion. Naravno da je bilo i profesionalaca, posebno u oficirskom kadru, ali velika vecina agresora su bili raznorazni dobrovoljci i ono malo rocnicke vojske u JNA.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 16:33   #46
Quote:
abysium kaže:
jer ako je onda se definitivno ne bi zalagali za redovnu tako jako...da li ste vidjeli šta se radi u vojsci??? prva 2-3 mjeseca se ČAK nešto i radi, a ostalo vrijeme NIŠTA (ostalo vrijeme obuhvaća druga tri mjeseca)

na vježbe pucanja se ide 2-3 puta u svih 6 mjeseci
Eh, bio sam svjedok da je vojska molila jednu udrugu ciji sam clan da im posudi satore jer nemaju vise svojih. Pa je pitala i za poljsku kuhinju. Jos malo pa ce pitati i za municiju...

BTW, rocna vojska u Puli je nekada barem dva puta odlazila na vjezbe na Ucku, i desetak puta na streljanu. Zatim su vjezbe preselili na jedan poluotok u blizini Pule, da bi ih na kraju potpuno ukinuli nakos sto je taj poluotok zasticen. I sada fino prodes naobrazbu bez da si i jednom sudjelovao na vojnoj vjezbi. A neki za to vrijeme uopce ni ne zapucaju iz puske. E ako to stvarno ima smisla....

Rade neka te novce vojska pokloni svom kadru koji nema gdje zivjeti (postoji jedno apartmansko naselje u Puli gdje vojna lica ves stanuju 15 godina u barakama od 15 kvadrata).

Quote:
pa onda stvarno ne razumijem zašto je netko za služenje redovnog vojnog roka...i s onim spikama "samo pičkice idu u civilnu", molim vas... kao u našoj vojsci stvarno očvrsneš
Eh, ovo potpisujem. Stvarno ocvrsnes, nema sto ...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 16:41   #47
Quote:
MaxB kaže:
Istina. Izrabljivaci besplatne ili vrlo jeftine radne snage. I onda se neki bune sto Najki, Ribok i slicne firme u siromasnim zemljama zaposljavaju djecu koja rade za kikiriki.
Ma o cemu ti to pricas? Kakav pusti Nike i Reebok? Pa je li ti uopce znas gdje se sluzi civilni vojni rok? Da znas, znao bi kako se radi o neprofitnim organizacijama i ustanovama koje vec po samoj svojoj definiciji ne mogu nikoga izrabljivati je ne ostvaruju profit. Kakvi izrabljivaci? Cega? Veolonterskog rada u smislu placanja? Daj molim te, ako dom u Nazorovj ili savez slijepih smatras izrabljivacima - svaka cast.

Quote:
Kakva ti je to recenica? Drzava je tu na gubitku jer ima vise nezaposlenih koji bi mogli privredjivati i placati poreze - dakle, manje zaposlenih, manje love u drzavnom proracunu, ljudi nezadovoljni jer ne mogu dobit posao, a djecarci besplatno moraju raditi po drzavnim firmama.
Je da, kao da drzavi ista znaci sto ima nekoliko tisuca ljudi u civilnoj sluzbi dok ih nekoliko stotina tisuca nezaposlenih. Daj mi objasni kako bi to ukidanje vojnog roka smanjilo bro nezaposlenih i kako bi po tom pitanju drzava imala vise koristi? Ako mislis na 'radna mjesta' koja okupiraju rocnici - ta radna mjesta ionako ne postoje jer ih te organizacije i ustanove ionako ne mogu placati. Ovako samo imaju dodatnu ispomoc koja im jako dobro dode, a koju inace ne bi imali.

Quote:
Je? A da ta osoba radi kao pripravnik u toj istoj firmi/instituciji i za to dobi lovu? Koliko ja vidim, rocnik je tu na gubitku. I kazes "toga ima ipak" - toga ima malo - vecini rocnika je bitno samo da se toga rijese i da mogu normalno nastavit sa svojim zivotom.
Neve na tom mjestu raditi nikakav pripravnik jer za to nema novca. I tu je negdje kraj price o ekonomskoj isplativosti.

Najvecu korist ipak ima drustvo, odnosno nepofitne organizacije i ustanove koje, ako su sposobne, mogu dobro iskoristiti rocnika u konkretne svrhe.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 17:14   #48
Rim je imao profi vojsku, ali je imao nekoliko puta više ljudstva nego svi ostali njegovi protivnici. Hanibal je pobio nekoliko stotina tisuća Rimljana, a Rimljani su svejedno dolazili po još i na kraju pobijedili.

Hrvatska bi mogla imati tek par profesionalnih brigada, a s njima ne bi mogla ništa, niti išta obraniti, niti ikoga napasti, imala bi tek vojskicu za ukras.
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 18:33   #49
Quote:
Basta kaže:
Rim je imao profi vojsku, ali je imao nekoliko puta više ljudstva nego svi ostali njegovi protivnici. Hanibal je pobio nekoliko stotina tisuća Rimljana, a Rimljani su svejedno dolazili po još i na kraju pobijedili.
Mislim kako to nije nikako tocno. Rim nije bio nista veci od Kartage, a kamo li imao vise ljudstva. U stvari, kada je Hanibal provalio u Italiju, Kartaga je uz sebe imala nekoliko puta vise stanovnika jer su mnogi italski gradovi pristali uz Kartagu. Tako da ta tvrdnja ne stoji. Jos je gore u ratu protiv Gala, kojih je pak bilo puno vise nego rimljana, ali oni nisu znali za disciplinu i vojnu taktiku.

Mozes ti imati savrseno genijalne generale ako njihove zamisli ne moze sprovesti profesionalna, uvjezbana i disciplinirana vojska. Zar mislis da bi Hitler krenuo u rat s rocnim vojnicima? Pa nije SS za badava organiziran! Uostalom, ako malo pogledas povijest 2. svjetskog rata, vidjet ces da su upravo SS divizije odrzavale istocni, a kasnije i zapadni front.

A sto se tice profesionalnosti i disciplinarnosti Rimljana, dovoljno govori bitka kod Zame gdje je Scipio do nogu potukao Hanibala sto je znacilo propast Kartage. Kartaga je porazena usprkos tehnoloski nadmocnijem oruzju (oklopljeni slonovi), a zahvaljujuci discipliniranosti vojnika koji su bez pogovora izvrsavali Scipionove zamisli iako su ti slonovi gazili po njima.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 21:14   #50
Quote:
El Tomo kaže:
Pa nisam niti spominjao avijaticare. Ipak bi bilo malo previse ludo da rocnik ili rezervist vozi helikopter ili avion. Naravno da je bilo i profesionalaca, posebno u oficirskom kadru, ali velika vecina agresora su bili raznorazni dobrovoljci i ono malo rocnicke vojske u JNA.
Znam da nisi. Samo sam se prisjetio...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 05:23   #51
Quote:
vorpatril kaže:
sick, ako je točan datum rođenja u Public profile, definitivno nećeš morati služiti vojni rok.
je kuratz
__________________
Svizac Svizac XD
Sick4Fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 07:16   #52
Quote:
Musatom kaže:
tih 6 nerada za "ništa" gdje dobiješ neku siću mjesečno ili 8 mjeseci 8 sati/danu rada za "ništa" na izmišljenim radnim mjestima ili onim radnim mjestima koja su bila popunjavana studentima gdje ti osobno dobiješ glomazno spolovilo za sisat, pa think again.....
pa mozes si nac jaaako dobro mjesto za odsluzit civilku...ne mora to biti staracki dom, ili djecji vrtic...

ajme, ja sam bio rastrzan izmedju dvije genijalne opcije...

u redovnu bi isao, ako bi mi narednik bio Clint Eastwood. jer kakva je sad situacija...napijat se i napušavat mogu i kod kuće.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 07:19   #53
Quote:
Musatom kaže:
Nije to zaključak....troškovi života u civilnoj su na tvojim leđima a samo na gablece ti ode dosta para
a koliko novaca potrosis samo na prijevozne karte kad te svaki vikend salju kuci?
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 10:53   #54
Quote:
El Tomo kaže:
A ti ga stvarno znas lupiti... Fino pogledati malo povijest ratovanja, pa ces saznati upravo suprotno. Sve sto su rimljani i francuzi imali, imali su i protivnici. Koristili su jednako oruzje i bili na slicnom tehnoloskom nivou, pa cak i napredniji (primjer - Kartaga u punskim ratovima). U to je vrijeme razlika u opremljenosti i tehnoloskom razvoju bila puno manja nego danas u sukobima po Iraku, Afganistanu ili Falklandima. Ono sto je rimske legije i napoleonovu vojsku razlikovalo od ostatka svijeta, bila je profesionalnost vojske. To posebno vazi za rimsku vojsku, koja je medu prvima uvela potpunu profesionalizaciju svoje vojske. Vojnik je u takvoj vojsci posvetio citav svoj zivot vojnoj naobrazbi i ratovanju, i nije trebao raditi neki treci posao da bi prezivio kao sto rade rocne, neprofesionalne vojske. Svih njegovih 24 sata su bili rezervirani iskljucivo za vojsku. Tako da prica kako je rocni vojnik bolji i kvalitetniji od profesionalnog vojnika stvarno nema smisla.
Imali su kitu od ovce, tu spominješ 1 (jedan) primjer gdje su bili iskotištavani slonovi i bili prevaga u svim bitkama do izuma onog čavla nakon čega su slonovi odjebali karijeru skupa sa Hanibalom, u svim ostalim bitkama su Rimljani kad bi malo zapeli poslali još par legija više i zatukli kog je trebalo...

- nitko ne govori da je jedan ročnik bolji i kvalitetniji od profesionalca al recimo 1000 ročnih od 100 profesionalaca je, da ne znam kakvu su obuku imali i koliko života na nju potrošili, izuzev Ramba i Conana , il će sad počet prepucavanja tipa al ovi bi njih prvo sa artiljerijom i zrakoplovstvom....

Sad još reci da bi recimo iskrcavanje na Normandiju uspjelo da su ameri poslali 500 nindži jer ih u mraku švabe ne bi vidjeli, no dobro, bar bi žrtava bilo manje.

Quote:
BTW, a tko to kaze da u civilnoj vojsci iskljucivo parazitiras? To je totalna neistina, jer znam nekoliko slucajeva gdje su rocnici itekako bili korisni u organizacijama i udrugama koja inace ne bi mogli platiti dodatnu osobu za obavljanje njihovog posla. A njihov posao je bio izrazito humanitarnog i drustveno korisnog karaktera. Mislis li da je bolje nekoga tjerati na silu u vojsku u kojoj ionako nece nista nauciti i od njega nece biti nikakve koristi, ili ga iskoristiti u nekom korisnom radu za drzavu i drustvu?

Ili ti smatras sve volontere u hrvatskoj idiotima, a volonterski rad gubljenjem vremena?
Sve je to divno krasno kad bi to bilo pravilo...znaš nekoliko slučajeva, jebote, a za onih ostalih par tisuća ne želiš znat ili šta?!?

Znaš li za nekoliko slučajeva, koji se povećavaju, da ljudi koji su obučeni za rad u takvim ustanovama i koji trebaju volontirati 2 godine nakon završetka studija a nemaju gdje zbog čik pogodi koga.

Mislim da postoji nekolicina koja radi ono šta se nikome ne radi, al još uvijek malo tko razvozi hranu i pomaže nemoćnima, pomaže starcima preko ceste, pošumljava šume, u staračkim domovima ih nema baš previše, nekako se ne trgaju za to, bitno je da ih u ministarstvima i državnim ustanovama ima po 4-5 koji kartaju belu ili sl

Jedno je koristan rad za državu i društvo a drugo je ono šta većina radi po civilkama.

Zašto su vojni ročnici zvani za uređivanje snijega i pripreme okolnih cesta za slalom na Sljemenu a ne civilni kad već govorimo o društveno korisnom radu?


MORH kao i večina ministarstava ne mrda kurcem a sistem im se dugo raspada, normalno je da promjena treba biti no do tad je ovako:

Quote:
Musatom kaže:
...troškovi života u civilnoj su na tvojim leđima a samo na gablece ti ode dosta para, lako se krpat ko staraca al pokaži prstom na jednog tko ima svoj stan (podstanar), auto, krediti i ostale pizdarije koje su realnost i da uz to on ima 8 (7) mjeseci vremena za gubljenje vremena...ima više stvari koje se tu nameću a bitnije su od slobodnog vremena

Zaključak je:
- tko ima potkožene starce koji će ga sponzorirat ili tko je poprilično uštedio = civilna,
- ostali koji to ne žele ili nemaju mogućnosti =redovna...
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:00   #55
Quote:
El Tomo kaže:
A kada je to u zadnje vrijeme trebala vojska? Odakle mi to mozemo ocekivati agresiju?
OK, Tomo, vidim da vec dugo ne zivis u Hrvatsoj. Ali, tamo gdje si sad... Nemate ni novine ni televiziju? Ili ne gledas vijesti?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:03   #56
Quote:
El Tomo kaže:
Svejedno, ja u posljednjih 50 godina jos uvijek nisam vidio niti jednu agresiju jedne drzave protiv druge na prostoru evrope i sjeverne amerike.


Tomo, care!

__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:05   #57
Quote:
El Tomo kaže:
E pa da se stvari malo srede, imali bi cemu pridonositi.
Da, samo vrijedi i obrat. Da se vojska sredi, imali bi cemo pridonositi. I, tko kaze da svatko mora nositi pusku? Za neke je dobar i djoger!
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:10   #58
Quote:
El Tomo kaže:
BTW, a tko to kaze da u civilnoj vojsci iskljucivo parazitiras? To je totalna neistina, jer znam nekoliko slucajeva
Nekoliko? 2? 3? 1?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:38   #59
Quote:
ishamael kaže:
a koliko novaca potrosis samo na prijevozne karte kad te svaki vikend salju kuci?
Nitko te ne tjera kuci, ako nemas love ne ides nikuda.
Ja sam 2003. godine sluzio u Kamenskom pokraj Karlovca i bio sam tri puta kod kuce, vise nas nisu ni pustali kuci.
A sto se tice samog vojnog roka ukinio bih tu smijuriju od civilnog sluzenja i promijenio bih sam nacin sluzenja vojnog roka, posto je, po nekom mom misljenju, duznost svakog gradjanina ove drzave da u slucaju nekakvog sranja bude spreman za obranu domovine.
Vojni rok bih skratio na najduze 2 mjeseca kvalitetne obuke gdje bi covjek naucio rukovati s oruzjem i neke osnove vezane uz specijalnost koja mu je dodijeljena. U tih dva mjeseca bi bilo ukljuceno i tjedan dana tabora i to je to. Sa kvalitetnim programom i ljudima koji bi provodili obuku mislim da bi se dalo dosta toga nauciti sto bi bilo primjenjivo u slucaju nekakvog sranja za koje uvijek postoji mogucnost da se dogodi.
Dosadasnji program obuke je stvarno u kurcu, gdje se prva dva tjedna samo uci stupati, zatim se poslije prisege pocinje malo i raditi ta neka temeljna obuka u koju je ukljuceno jedno gadjanje, nekakva bezvezna nastava i malo taktickih vjezbi i sve to udrobljeno sa masom jebemteumozak pizdarija tipa prebacivanja snijega s jedne vrpe na drugu u satorskim krilima. Specijalisticka obuka je malo zanimljivija, ali isto sa masom glupih zajebavanja i izdrkavanja zapovjednika. Zavrsna obuka se sastoji samo iz zajebancije i lapljenja i najbrze prodje, ali je ujedno i najbeskorisniji dio toga svega.
masnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:44   #60
Quote:
Pallas kaže:
Da, samo vrijedi i obrat. Da se vojska sredi, imali bi cemo pridonositi. I, tko kaze da svatko mora nositi pusku? Za neke je dobar i djoger!

__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:05.