Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2008., 15:17   #201
Quote:
Howlin Wolf kaže: Pogledaj post
On u transu osobama daje sugestije "Tebi se cigareta gadi... ti ne zelis pusiti... fuj cigareta..." i sad to ima efekta kao je osoba odlucila prestati pusiti u protivnom ta sugestija ostaje u nesvjesnom ali nije pala na plodno tlo i nakon nekog vremena nestaje... osoba mora biti motivirana i onda se ta sugestija "uhvati" i ukomponira...


Ovdje je Sacreus potpuno u pravu,jer nekoliko mojih frendova islo je tom
Rausu u Porec,bili su na jednoj "terapiji",vjerujuci da ce uspjeti prestati
pusiti.
Nakon tjedan do dva,svi(njih 5) su se vratili svojoj staroj ovisnosti.
Da, ljudi odu ocekujuci da ce "problem" nestati sam od sebe... To je kao da umires od zedji kraj case vode, a ti ju ne zelis popiti, vec ocekujes da se popije sama od sebe...

Sad mi je frend rekao da je mislio da ce hipnoza izgledat kao da cu mu ja rec kako on full zeli ucit i onda ce on ic ucit... (do maloprije smo u hipnozi radili) i sad je shvatio da to nije to.. naravno, uopce nije svjestan kako je par puta spomenuo kako ide ucit kad dodje doma i napravio vec plac ucenja i sl.

Nedirektivan pristup vodi ljude postepeno ka promjenama, ucenju.. i zato je efikasan..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 15:22   #202
Quote:
jurajj kaže: Pogledaj post
bilo je u nekim novinama o tom tipu iz poreča. pisalo je da od četvero ljudi troje uspije odviknuti od pušenja. kaj nema u toj direktivnoj hipnozi malo više rizika kad mu seanse traju 20 minuta, pola sata?
Kakvog rizika?

Trajanje nije bitno...

Jedna osoba s kojom sam nedavno radio (zaboravio sam diktafon bio nazalost) je bila odusevljena s mojom idejom, tj. "sugestijom" ...u ovom stanju u kojem sekunda moze biti minuta.... minuta sat, dan ili tjedan.... kao dok nocu sanjas.... jer je jednostavno u malo vremena napravila full puno toga...

Quote:
Jel sigurno nekog vodit u trans ako ga nije dovoljno "snimio" par sati prije???
Da.. jedino sto moze biti neuspjesno je uspjesnost uvodjenja ili rada.. jer je uvijek lakse kad poznajes osobu...

Npr. kad poznajem osobu, kao frenda danas, ja znam da mu mogu prizvati odredjena iskustva iz proslosti koja moze integrirati sada, jer znam da ih ima.. ako osobu ne poznajem od prije, onda mogu samo opcenitije izvlaciti neka iskustva iz proslosti/buducnosti ili maste za integraciju...

Radio sam i s ljudima koje sam prvi put vidio ,a oni nisu ni znali da je to hipnoza i tada samo moram jako (sto i inace radim) obracati paznju na znakove.. npr. ubrzano kucanje srca na rijec "pitanje".. ili facijalni mikropokret na rijec "ispit" i sl. i onda na to krecem i istrazujem i sl.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 21:06   #203
Moram priznati da sam prije 15-ak godina,i sam,naravno uz nekoliko "dobrovoljaca" eksperimentirao
sa svojim skromnim znanjem(tada nije bilo interneta) stecenim iz nekoliko knjiga,koliko se sjecam,
dvije su bile od Kurta Tepperwaina,a ostalih se vise i ne sjecam.
Sve te knjige su bile po principu,kako je tu nazvana,direktivne metode.
Howlin Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 21:20   #204
Imam jednu njegovu "Visoka skola hipnoze" dobra je knjiga :yes:
Mislim, da ne bude zabune.. ne kazem ja da je direktivni pristup los ili neefikasan, samo da ima ogranicenja u odredjenim situacijama/mogucnostima..

Nekad je i meni neizbjezan...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 09:31   #205
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Kod indukcije transa tu nastaje problem jer ljudi razlicito reagiraju na razlicite metode indukcije... npr. dobrom dijelu ljudi smeta spominjanje nekih procesa u tijelu (disanje, puls...) cim se nekome spomene disanje i usporavanje istog, ubrza mu se, teze dise.. dakle, smeta im osvjestivanje istih... a kod nekoga ne ide bez spominjanja toga.. (to je npr. problem do kojeg moze doci u njegovom radu).. jer koliko sam cuo od ljudi koji su bili ne odu svi u trans niti on to provjerava... .
Hey Sacreus!
Ovdje bih se jos nadovezala; s obzirom da ce ti koristiti u radu... Da bi indukcija prosla kako treba potrebno je primjeniti VAKOG. Pomocu njega se eliminiraju sve popratne pojave koje bi mogle uslijediti na psiho-somatskom podrucju i time se izbjegne da osoba akceptira u tom trenutku lupanje srca ili nesto slicno sto ju zapravo podsjeca na neku od negativnosti.

Inace? Kako napredujes?

Pozdrav
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 14:44   #206
VAKOG?

Dobro ide.. kupio sam video kameru pa je sad super
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 23:28   #207
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
VAKOG?
Da, hipnoterapija po VAKOG modelu; na taj nacin se radi pokrivanje svih osjetila i tako se eliminiraju sve popratne pojave koje bi mogle izazvati prekide ili nezeljene efekte koji pacijenta podsjecaju na trenutke s kojima se ne mogu nositi; poput lupanja srca, znojenja, tremora,...

video kameru????.......u sljedecoj rundi kad se javim imat ces cijeli studio.

ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 12:49   #208
Zapostavili smo ovaj thread...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 09:36   #209
Exclamation

pročitah ovdje svakakvih gluposti...pa nisam mogao da pridonesem ovoj temi...

pod prvo ..nešto takvo kao hipnoza ne postoji , ali zato SELF hypnosis (samo hipnoza) da....
- drugo, hipnozom nije moguće čovjeka manipulirati, zbog takvih izjava (i filmova zbog kojih one potječu) stanje koje nazivamo hipnozom ljudima budi razne glupe maštarije zbog kojih se boje ući u nju samu ako se radi o tome da DRUGA osoba ima nju potrebu HIPNOTIZIRATi, dolazimo do -3. treće gluposti...nitko nikoga ne "hipnotizira" sami sebe hipnotiziramo ako je već druga osoba tu ona služi samo kao VODIČ ...a ne kao neki veliki hipnotizer zbog koje padamo u trans....
- četvrto - zato što su ljudi povodljivi te slušaju druge bedake koji plaše hipnozom a nemaju pojma o njoj potrebni su duževremenski predgovori prije hipnoze kako bi se sumnjičavi subjekti razuvjerili i stekli sigurnost odnosno saznali pravu istinu o stanju kojeg mi zovemo hipnoza....
- peto hipnoza NIJE opasna - niti će ikada biti...osim u 3 slučaja kada bi se ne zbog hipnoze nego zbog same osobe mogla desiti neka glupost - zato je potrebno prije upoznati se s osobom ako ćemo je već hipnotizirati, odnosno nećemo, a komlikacije se dešavaju kad ćeš imati posla sa IZUZETNO DEPRESIVNOM OSOBOM, mentalno nestabilnom nezdravom osobom...
- šesto HIPNOZA = SAMOHIPNOZA = SUGESTIJA
- sedmo zabluda da ljudi spavaju kad su pod tim stanjem je totalna glupost, baš nasuprot čovjek je u stanju kada mu je svijest u 300 puta alarmantinijem stanju nego u normalnom, osoba će sve čuti, osjetiti odnosno sva osjetila će biti u većoj spremnosti primiti podražaje nego inače samo što će tijelo biti u izuzetno opuštenom stanju...
- osmo osobu koju se ostavi u stanju hipnoze prije ili kasnije će se probuditi, odnoso ili će se probuditi odmah ili upasti u normalno stanje koje nazivamo spavanjem te se probuditi nakon jedne ture....( ne NEĆE ni ne može upasti u komu)
- deveto čovjeku nećete moći reći da ode i baci se s mosta, on to neće učinit, zato što tokom cijele hipnoze on je itekako svjestan, i sve što se kosi s njegovim načelima kao normalnog čovjeka ne dolazi u obzir da će to učiniti..
- hipnoza može služiti za zabavu i za terapiju
- možda niste znali, ali vi ste u stanju koje nazivamo hipnoza češće nego što mislite - kada gledate tv, vozite auto, ili ste u liftu, ili radite bilo koji posao koji je prešao na automatik a da pritom možete razmišljati o drugim stvarima...
- mozak se sastoji od tri djela - onog svjesnog, podsvjesnog i nesvjesnog, prilikom hipnoterapije se pokušava djelovati na onaj podsvjesni...a sada objašnjavati za što je svaki zadužen nemam puno vremena...


....ako vas nešto zanima , slobodno pitajte...

ps.
Quote:
Rečeno mi je da ostaviti osobu u hipnotiziranom stanju, znači debelo riskirat sa mentalnim integritetom
netočno....tko je to rekao nije baš savladao tematiku

Quote:
A što se regresije tiče, o prošlim životima nečeš saznati niš' jer tako nešto ne postoji. Jedino, eventualno, genetsko sječanje (ako postoji).
genetsko sječanje- glupost, a što se regeresije tiče..ljudi govore da su vidjeli svašta itd...to oni samo prepričavaju što je njihova mašta uradila za njih dok su oni bili pod hipnozom a da je pritom bilo rečeno da će vidjeti prošli život...
ista se stvar javlja prilikom show hipnoze kada se kaže subjetku da priča kineski..on će ga pričati na način na koji on percipira kineski jezik

Quote:
daj reci jel ima šta istine u onom kad nekog hipnotiziraju pa on kao može vidjeti svoje prošle živote???
evo ja ću još jednom odgovoriti, ti ako vjeruješ u prošli život i ako si se nasulašo o njemu, te ga želiš vidjeti ti ćeš ga pod hipnozom i vidjeti ....ali nažalost ti moram reći da je to samo kreacija tvoga mozga, nešto tipa sna, sada sve zavisi koliko ćeš ti svjesno pridati važnost tome odnosno koliko ćeš vjerovati (tipa horoskop), ako si budeš zamislio da si princ, svatko tko ti kaže da je regresija glupst reći ćeš mu da nije tako, ako budeš vidio sebe kao prase koje trči nasmijat ćeš se tome kao kad pročitaš horoskop pa ti kaže nešto loše...to je samo horoskop..zanči ukratko..jedno je pitanje...vjeruješ li ti u prošli život...
MALIodKrumpira is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 10:05   #210
Iz iskustva bih se nadovezao na ovo s mastom i proslim zivotima.. cesto u hipnoterapiji nailazim na beskrajne svijetove simbolike i metafora koje klijent ima.. i secemo tuda, istrazujemo, upoznajemo druge.. dok ej to sve samo metafora nekog problema.. i dok npr. odlucuje(mo) sto cemo i kako s korovom, zapravo se rjesava problem na kojem radi(mo)...

Tako da kad razmisljam o regresiji u prosle zivote (u koje btw, vjerujem) uvijek razmisljam kako razlikovati sjecanje na prosli zivot od ovakvih dozivljaja koji se javljaju ljudima u stanju transa..

@mali od krumpira

Puno toga, za promjenu na ovom forumu, pametno recenog... Ali bih se nadodao u nekim stvarima..

- manipulacija - ne znam sto tocno smatras pod time, ali mi odaje dojam da nikakva manipulacija nije moguca.. ali npr. ono sto vidimo kod scenske hipnoze (NEces mpoci izgovoriti broj 3") i sl. je lako moguce... "Teze" stvari naravno nisu...

A drugo.. manipulacija je moguca i kad osoba nije svjesna da nesto radimo.. npr. indukcija transa rukovanjem... tu ju se moze izmanipulirati isto kad ju se dovede u odredjeno stanje.. kao i razlicite igre rijecima...

Nisi bas razradio tu manipulaciju, pa sam se nadoveza s ovim

- duzrvremenski periodi - priuje hipnoze.. na do bih nadodao da nije potrebno samo zbog povjerenja, vec i upoznavanja osobe.. ako se gleda kroz prizmu hipnoterapije.. jer terapeut treba upoznati svijet, jezik, ucenje... te osobe, da se zna snaci i raditi kako treba.. jer u hipnozi (eriksonijanskoj) je upravo naglasen individualnost i koristenja svega sto osoba donosi sa sobom...

A na sve bih jos samo nadodao da stanje hipnoticnog transa nije unidimenzionalna pojava.. odnosno da nema NE-TRANS i TRANS stanje kao potpuno prepoznatljivo.. TRANS stanje ima puno varijanti, oblika.. i svatko ga moze skroz dugacije dozivljavati..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 10:10   #211
Quote:
MALIodKrumpira kaže: Pogledaj post
pročitah ovdje svakakvih gluposti...pa nisam mogao da pridonesem ovoj temi...


....ako vas nešto zanima , slobodno pitajte...

...
Mene zanima, pa pitam... Otkud ti sve te informacije? Neke od njih sam i ja procitala, ali neke su totalno suprotne.

Pitanje za sve: vidjela sam na kiosku DVD-e, valjda s postupkom hipnoze, jedan za mrsavljenje, drugi za prestanak pusenja (prestanite pusiti u 60 minuta). Je li itko to isprobao? Ne da mi se davati 2 x 39 kn (mislim) za neki postupak autosugestije, to mogu i sama. A ne da mi se bas ni prepustiti tako necemu...
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 10:28   #212
imas u knjiznici, bas san jucer vidila, ''Hipnoza za početnike''. Zaboravila san autora. Mene više recimo zanima porođaj pod hipnozom,a o tome ima vrlo malo informacija.
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 11:33   #213
Quote:
- manipulacija - ne znam sto tocno smatras pod time, ali mi odaje dojam da nikakva manipulacija nije moguca.. ali npr. ono sto vidimo kod scenske hipnoze (NEces mpoci izgovoriti broj 3") i sl. je lako moguce... "Teze" stvari naravno nisu...
lol...pod manipulacijom sam mislio, potpuna kontrola čovjeka, tipa u filmovima kad se subjekti pretvore u zombije koji ostvaruju zadatke, na što će dosta ljudi najprije pomisliti...ubijanja drugih, samoubojstva..itd...
Sto se tiče te scenske hipnoze s njom sam i upoznat, izvor mojega znanja o hipnozi, pošto se bavim već 4 godine show hipnozom tako da mogu reći da sam se nagledao "izmanipuliranih" ljudi ...s ovim nadodanim se naravno slažem..

Quote:
Mene zanima, pa pitam... Otkud ti sve te informacije? Neke od njih sam i ja procitala, ali neke su totalno suprotne.
evo odgovorio sam u prethodnom odlomku na to, bavim se već 4 godine show hipnozom, naravno bilo je slučaja odvikavanja od pušenja i sličnih ...odkuda informacije...pa mnogo, mnogo pročitanih knjiga te pregledanih videa ...što bi se recimo kad promotrimo hipnozu kao takvu reklo uzalud potrošeno vrijeme i novac, jer u suštini hipnoza kao takva je u principu vrlo jednostavna...

Što se tiče tih knjižica, i knjiga u knjižnici, neće vam one puno pomoći ukoliko želite naučiti hipnotizirati..one vas mogu relativno uputiti u principe i u općenite stvari o njoj, te možda kako se koristiti hipnozom, ali nekakva dublja znanja baš i ne.....još jedna stvar što se dešava i s čime ćete se susresti jest da je mnogo tih knjiga po knjižnicam zastarjelo, najviše što se tiče indukcija...tipa brojat ću jedan do deset...danas se koriste mnogo efikasnije metode o kojima sada baš ne mogu previše pošto i nije baš neko mjesto za to..

???ako ima još, slobodno
MALIodKrumpira is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 12:24   #214
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Mene zanima, pa pitam... Otkud ti sve te informacije? Neke od njih sam i ja procitala, ali neke su totalno suprotne.

Pitanje za sve: vidjela sam na kiosku DVD-e, valjda s postupkom hipnoze, jedan za mrsavljenje, drugi za prestanak pusenja (prestanite pusiti u 60 minuta). Je li itko to isprobao? Ne da mi se davati 2 x 39 kn (mislim) za neki postupak autosugestije, to mogu i sama. A ne da mi se bas ni prepustiti tako necemu...
Ako zelis ucit hipnozu, ja ti preporucam Miltona Ericksona..


Sto se tice pusenja.. mene su ljudi natjeravali da to radimo, ali na kraju opet propuse.. jer nisu htjeli slusat da hipnoza nece pomoc nekome tko nije sam odlucio prestat pusit... uglanvom ocekuju da ce po duhu svetom prestat zauvijek pusit...

Iako, decko od sestre je dosao na dobru ideju.. pa me pitao da mu napravim mp3 za hipnozu za nepusenje.. valjda svaki dan poslusa taj mp3 (11 min) i vec dva mejseca niti da pomisli na cigaretu...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 12:26   #215
Quote:
MALIodKrumpira kaže: Pogledaj post
ljer u suštini hipnoza kao takva je u principu vrlo jednostavna...
Ali opet kompleksna za radit s njom na jednom seminaru Graham Barnes nam je rekao da hiponozu necemo nikad naucit.. to je bila metafora, naravno.. ali po meni tocna.. (govorim sad o terapeutskoj primjeni)... naucit indukciju od brojanja pa do rukovanja ili katalepsije ruke je cas posla.. ali sto i kako poslije je ono sto se nikad ne moze rec da je nauceno...

Inace, kako si dobro prije rekao.. ljudi od previse filmova sve i svasta umisljaju, od straha pa do toga kako je to nemouce naucit i treba imat posebne moci...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:18   #216
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ako zelis ucit hipnozu, ja ti preporucam Miltona Ericksona..
Hvala, iskopat cu nesto.

Quote:
Sto se tice pusenja.. mene su ljudi natjeravali da to radimo, ali na kraju opet propuse.. jer nisu htjeli slusat da hipnoza nece pomoc nekome tko nije sam odlucio prestat pusit... uglanvom ocekuju da ce po duhu svetom prestat zauvijek pusit...
Ma da, tak je sa svime, ako u nesto vjerujes da ce ti pomoc, onda i hoce. A ak ne vjerujes, ili se opires pa bas da vidis hoce li ti nesto pomoci protiv tvoje volje, onda je to za k... Tak je sa svim nacinima rjesavanja icega, i lijecenja, osim naravno operacija gdje ti izvade komad koji je bolestan.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:24   #217
I jos nesto...

Koja je razlika izmedju autohipnoze i autosugestije? Pod autosugestijom mislim na ono, ponavljas "ja mrsavim" cca 100 puta prije spavanja i sl.

Ne znam koliko znate o tome... prakticiram joga nidru, vjezbu gdje svjesno opustas sve dijelove tijela, i dodjes do stanja gdje ne osjecas tijelo, ili je jako tesko, uglavnom, toliko je opusteno da ti treba napor da ista pomaknes (u lezecem polozaju, naravno). A zadrzavas potpunu budnost. Misli se isto usporavaju, i odlaze iz glave. Naziva se i jogijsko spavanje. Zapravo je duboko odmaranje i nakon 20 min toga sam ko nova. Jel se u takvom stanju moze utjecati na podsvijest? Nekako mi se cini kao stanje jako slicno hipnozi.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:44   #218
nema razlike između autohipnoze i autosugestije, to je jedan te ista stvar..

neznam za tu joga nidru, ali mogu reći recimo da je meditacija i hipnoza jedna te ista stvar...odnosno stanje...
no po opisu mogao bih reći da i stanje koje postižeš prakticirajući tu jogu jest stanje slično ili identično stanju pod kojim si u hipnozi
MALIodKrumpira is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:55   #219
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko znate o tome... prakticiram joga nidru, vjezbu gdje svjesno opustas sve dijelove tijela, i dodjes do stanja gdje ne osjecas tijelo, ili je jako tesko, uglavnom, toliko je opusteno da ti treba napor da ista pomaknes (u lezecem polozaju, naravno). A zadrzavas potpunu budnost. Misli se isto usporavaju, i odlaze iz glave. Naziva se i jogijsko spavanje. Zapravo je duboko odmaranje i nakon 20 min toga sam ko nova. Jel se u takvom stanju moze utjecati na podsvijest? Nekako mi se cini kao stanje jako slicno hipnozi.
Meni ovo slici stanji hipnotickog transa.. a i neki ljudi su mi ga bas tako opisivali...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 15:12   #220
Hvala vam obojici, znaci ne moram uciti hipnozu, a mogu utjecati na sebe kako hocu, jupi! Super mi je to, citala sam kako su neki ljudi doslovce uklonili neke bolesti kao sto su tumori, ono, bas stvari koje se vide...
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.