Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2006., 20:51   #81
dejton je potpisan na silu, ovi naši divljaci su namamljeni u Dayton, amerima je više dopizdilo pregovaranje i svi su zatvoreni i rečeno im je da neče ni pišat dok se ne dogovore, a da od odlaska kuči bez dogovora nema ni priće.

tako da su svi prisiljeni da se dogovore
__________________
...klon jednog poznatog forumaša...
...u potrazi za žirantima...
Nemojte gledati crkve i dzamije, vjera Bosanaca je bosanstvo
Zgembo_Adislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 23:09   #82
Quote:
Zgembo_Adislic kaže:
dejton je potpisan na silu, ovi naši divljaci su namamljeni u Dayton, amerima je više dopizdilo pregovaranje i svi su zatvoreni i rečeno im je da neče ni pišat dok se ne dogovore, a da od odlaska kuči bez dogovora nema ni priće.

tako da su svi prisiljeni da se dogovore
Ja mislim da bi Muslimanima bilo najbolje da opet postanu Hrvati. Što bi vam falilo? Jer će englezi srbima za 20-ak godina pripojiti RS Srbiji.
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 23:29   #83
Quote:
Ložač kaže:
Slično i ja razmišljam, jer tkogod da je bio u Hrvatskoj, Milošević bi isprovocirao rat, tako da nevježe koje tvrde da je rat počeo zbog Tuđmanove rigidne retorike (odmah u početku predizborne kampanje je Tuđman obećao kulturnu autonomiju), nastoje takvim i sličnim izjavama sebi dodjeliti nekakav exkluzivni ugled i kredibilitet, a umanjiti odgovornost za izrečeno.

Zaboravlja se da je Tuđman dobio glasove upravo od onih koje je Milošević plašio svojim marševima istine, seoskim dernecima i razoružavanjem TO, upadom u platni sustav i štampanjem novčanica plasiranim u Srbiju, ukidanjem ustavom zagarantiranih autonomija AP Kosovo i AP Vojvodina.

Drugim riječima Milošević je obavio glavni PR za dr. Tuđmana.

Zato vjerujem da bi Bogićević prošao kao i Đinđić, ali možda bi više vremena trebalo Karađiću da zamuti stvar, sa svojim Srbima.

Ipak vjerujem da se rat u BiH nije mogao izbjeći, ali i da je moglo biti manje zla da nije Alija imao ključnu ulogu kao predsjednik stranke koji ipak nije bio dorastao ulozi predsjednika svih građana BiH.
Pocetak rata uopste nije bio do bilo koga sem Milosevica, odnosno jake Srbije, odnosno prosrpske JNA. Niko nije kriv za pocetak sem njega i njegove svite. I niko nije mogao uticati na to. Kada koriste tako bjedna opravdanja za planirane masakre, kao sto je ubistvo svata u Sarajevu, kud ces dalje?
Bogicevic je dobar covjek, ali nije za ove garniture. Treba njega stediti za bolja vremena, kada ce upravo njegov kvalitet VODJE doci do izrazaja. Adil Zulfikarpasic je dobar covjek isto. Bogat a svoje bogatstvo je stekao svojim radom, a tu ne mozes promasiti. Samo je star. Nazalost.
Alija je dugo bio u zatvoru. Mislim da je dosljedan, ali je pravio greske. Tudjman isto tako. Samo, Tudjman je pravio greske na tudjem terenu dok je svoj oslobadjao. koliko su Hrvati iz BiH svjesni da su samo tampon zona, mislim da nisu. Na kraju krajeva, Tudjman je dao drzavljanstvo I krajiskim Bosnjacima- tampon zona. Interes.
Alija nije mogao puno uciniti, rat se vodio u njegovoj zemlji, razni interesi, a narod gine. Mi imamo citavu granicu Vukovara i Vukovara i Vukovara...i onda Srebrenicu. Mogla se Tuzla odbraniti, ali Podrinje...teze. Ustvari nikako.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 14:26   #84
Kako kažeš "krajiškim Bošnjacima" Tuđman je dao državljanstvo, jer se oni izjašnjavaju kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, pa prema Ustavu Hrvatske kao Hrvati imaju pravo na državljanstvo.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 17:47   #85
Quote:
Ruža kaže:
Kako kažeš "krajiškim Bošnjacima" Tuđman je dao državljanstvo, jer se oni izjašnjavaju kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, pa prema Ustavu Hrvatske kao Hrvati imaju pravo na državljanstvo.
Nije tacno. Dao je drzavljanstvo svima koji zive u Krajini, a ne izjasnjavaju se kao Hrvati!
Znam tovar naroda otamo koji su bili i ostali Bosnjaci i dobili pasos. Otvorila je Hr konzulat (ili tako nesto) u Krajini i ko je god trazio pasos, dobio ga je.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 20:10   #86
Pa nije im nitko stavljao nož pod grlo da uzmu hrvatsku putovnicu.

Tko je uzeo, uzeo je dobrovoljno... a to dovoljno govori o suncokretima. Čas Jugoslaveni, čas Srbi, čas Hrvati... pa čak se Alija Izetbegović neko vrijeme izjašnjavao kao - Srbin... što u biti i je točno, jer je njegova obitelj podrijetlom iz Beograda.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 20:45   #87
Quote:
Vuco kaže:
Pa nije im nitko stavljao nož pod grlo da uzmu hrvatsku putovnicu.

Tko je uzeo, uzeo je dobrovoljno... a to dovoljno govori o suncokretima. Čas Jugoslaveni, čas Srbi, čas Hrvati... pa čak se Alija Izetbegović neko vrijeme izjašnjavao kao - Srbin... što u biti i je točno, jer je njegova obitelj podrijetlom iz Beograda.
njanja bubu...
Niko ih nije tjerao, niti ih je tjerao da mijenjaju nacionalnost. Uzeli su pasos jer im se nudio i jer su mogli. To i tvrdim. Ne govori ama bas nista o doticnoj osobi. Ne branim ja svoje bosnjastvo bosanskim pasosem vec svojim licnim opredjeljenjem da budem to...pa makar imala i kineski pasos.
Kako se ko izjasnjavao...heh...nebi u to ulazila jer mi se neda raspravljati na tu temu. Jasna mi je dvolicnost povodom komunizma.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 21:20   #88
Quote:
100% kaže:
Da, bolje bi bilo da se ubijanje nastavilo.
Misliš oslobađanje zemlje? Pa naravno da bi bilo bolje to nego ovo što smo dobili. Nisam se ja a ni ostali borci ARBiH borili za Bosnu podjeljenu na dva dijela od kojih je jedan Srbija u malom. Nismo 4 godine truhnuli u rovu za to da Alija da pola zemlje Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću. Jednostavno izdao je interese i Bošnjaka i Hrvata i Bosanaca i Hercegovaca stavljanjem potpisa na dejtonski sporazum, posebno na aneks 4 onakav kakav je. Isto to je uradio i Tuđman, izdao je interese bh Hrvata stavljanjem šare na dejton.


Quote:
100% kaže:
Bilo kog vojnika koji je truhnuo po rovovima da si tada pitao da li da se potpiše sporazum ili ne odgovorio bi ti potvrdno iz sve snage. Bilo koju majku da si upitao da li da se potpiše sporazum ili ne rekla bi DA. A ovo su bile dvije kategorije koje su najviše ispaštale.
Za majke si vjerovatno u pravu, a što se boraca tiče griješiš, bili smo mi itekako spremni ići dalje.

Quote:
100% kaže:
Odakle onda nama pravo da kažemo da je rat trebalo nastaviti?
A zašto ja ne bih imao pravo reći to? I ne samo da je trebalo, nego se moralo nastaviti dalje u oslobađanju zemlje ili se moralo tražiti bolje uslove sporazuma.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 21:45   #89
Quote:
nordea kaže:
Nije tacno. Dao je drzavljanstvo svima koji zive u Krajini, a ne izjasnjavaju se kao Hrvati!
Znam tovar naroda otamo koji su bili i ostali Bosnjaci i dobili pasos. Otvorila je Hr konzulat (ili tako nesto) u Krajini i ko je god trazio pasos, dobio ga je.
Kenjas bezveze, ako zelis dobiti putovnicu i domovnicu, moras potpisati izjavu o pripadnosti hrvatskom narodu i ujedno donijeti dokaz starijeg datuma (neki dokument, index, osobnu kartu, bilo sto) kao dokaz da se izjasnjavas kao Hrvat.

Ovo vazi za sve one koji zele imati domovnicu a ne zive u Hrvatskoj. U Hrvatskoj pravo stices mjestom boravka.

Dakle, svaki musliman iz BiH koji ima domovnicu morao je potpisati izjavu o pripadnosti hrvatskom narodu. A ja ih znam i previse koji su masne pare dali za krstenicu.

I Bosnjaci. Mosh misliti.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 21:50   #90
Quote:
nordea kaže:
njanja bubu...
Niko ih nije tjerao, niti ih je tjerao da mijenjaju nacionalnost. Uzeli su pasos jer im se nudio i jer su mogli. To i tvrdim. Ne govori ama bas nista o doticnoj osobi. Ne branim ja svoje bosnjastvo bosanskim pasosem vec svojim licnim opredjeljenjem da budem to...pa makar imala i kineski pasos.
Kako se ko izjasnjavao...heh...nebi u to ulazila jer mi se neda raspravljati na tu temu. Jasna mi je dvolicnost povodom komunizma.
Da, svatko je mogao dobiti domovnicu do 98', morao je donesti dokument vojnu knjižicu, rodni list jednog od roditelja a da mu je upisano narodnost Hrvat, naravno mnogi muslimani(e sad Bošnjaci) su negdje iskopali taj dokument(pogotovo u Krajini, u zg, svi muslimani iz Cazina i V.Kladuše se deklariraju Hrvatima). Ja imam prijatelja Bošnjaka, htio bi on do domovnice, ali mu ne daju. Stvar je u tome da mu se majka izjašnjavala uvijek Hrvaticom, no kako je muslimanske vjeroispovjesti u općini su je automatski zaveli pod Bošnjakinja, čovjek nije izvadio dokumente do 98' i sad to godinama ganja, ali izgleda ništa od toga, jako teško je dobiti domovnicu, čak i za Hrvate. Sada za Hrvatske papire traže kontinuitet, recimo do 92' Hrvat od 92' Bošnjak, izgledi za dobivanje su jako mali.
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 21:53   #91
Tja... al' nemreš to nordei objasniti.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 22:03   #92
Quote:
Ferrari kaže:
Da, svatko je mogao dobiti domovnicu do 98', morao je donesti dokument vojnu knjižicu, rodni list jednog od roditelja a da mu je upisano narodnost Hrvat, naravno mnogi muslimani(e sad Bošnjaci) su negdje iskopali taj dokument(pogotovo u Krajini, u zg, svi muslimani iz Cazina i V.Kladuše se deklariraju Hrvatima). Ja imam prijatelja Bošnjaka, htio bi on do domovnice, ali mu ne daju. Stvar je u tome da mu se majka izjašnjavala uvijek Hrvaticom, no kako je muslimanske vjeroispovjesti u općini su je automatski zaveli pod Bošnjakinja, čovjek nije izvadio dokumente do 98' i sad to godinama ganja, ali izgleda ništa od toga, jako teško je dobiti domovnicu, čak i za Hrvate. Sada za Hrvatske papire traže kontinuitet, recimo do 92' Hrvat od 92' Bošnjak, izgledi za dobivanje su jako mali.
a ja znam jednog koji je iz Sarajeva otisao u Krajinu i izvadio pasos...bez da je ista mijenjao.
Kad sam ga pitala kako je to uspio, rece:"kad se na vrijeme uradi, onda nista ne treba".
Meni su ti pasosi svakako bezveze, i vamo i tamo.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 00:02   #93
Quote:
posmatrač kaže:
A zašto ja ne bih imao pravo reći to? I ne samo da je trebalo, nego se moralo nastaviti dalje u oslobađanju zemlje ili se moralo tražiti bolje uslove sporazuma.
Pa ti i ostali borci ste jedini imali pravo odluciti takvo nesto.

Ja sam bila podrumsko dijete i kada je rat prestao osjecala sam se nekako izdano. Onda sam pomislila kako nisam ja ta koja ce biti u rovu i rizikovati svoj zivot...

Zadnje uređivanje LadyTz : 01.11.2006. at 03:03.
LadyTz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 00:04   #94
Quote:
nordea kaže:
a ja znam jednog koji
Je, je... ti uvijek "znam jednog", "jednog sam vidjela", "čula sam od jednog", "baš sam juče slučajno jednog srela"...
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 00:07   #95
Quote:
HR123 kaže:
Ja mislim da bi Muslimanima bilo najbolje da opet postanu Hrvati. Što bi vam falilo? Jer će englezi srbima za 20-ak godina pripojiti RS Srbiji.
Pa daj smislite nesto novo... provokacije su vam monotone, dosadne i nemaju zeljeni ucinak
LadyTz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 01:56   #96
nutricionist sa vizijom...zalagao se za zdravu kuhinju
__________________
***ravno do dna***
za-gor-te-nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 02:40   #97
Quote:
Ložač kaže:
Selo Ravno 1991
Alija izetbegović predsjednik svih građana BiH:"To nije naš rat..."

Ko to puca....?
Nezna se ko puca ...



Kompletna recenica glasi

"To nije nas rat i pozivam muslimane da se ne odazivaju na pozive za odlazak u JNA"




Ps. Formalana odluka o osnivanju tzv. HB je donesena 1990 a pravna 1991(u tandemu sa tzv rsBIH. Dakle i prije samog osamostaljena RBIH.(kopije tih dokumenata sam skenirao vise puta na forumu) pametnom dosta.

Gost_Milutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 02:42   #98
Quote:
nordea kaže:
a ja znam jednog koji je iz Sarajeva otisao u Krajinu i izvadio pasos...bez da je ista mijenjao.
Kad sam ga pitala kako je to uspio, rece:"kad se na vrijeme uradi, onda nista ne treba".
Meni su ti pasosi svakako bezveze, i vamo i tamo.
E ovaj moj poznanik ima velikih problema. U zadnjih par godina se to jako otežalo. Ovom tvom "kad se na vrijeme uradi, onda nista ne treba", il je dobro podmazao(€€€€) ili je imao brdo starih svjedožbi, rodnih listova, veze a može i sve troje. A što se tiče hrv. pasoša, od prijateljice rodica iz Sarajeva išla na bračno putovanje n Mallorcu, izgubila je 2 tjedna da bi naganjala papire za vizu, ja nisam mogao vjerovati šta su joj tražili, potvrdu o zaposlenju, potvrdu primanjima, nekažnjavanju..stvarno nevjerovatno+ 30ak € po osobi za vizu. Pa sad si misli. inače sva poslovna i politčka elita iz BiH, bez obzira na nacionalnost posjeduje hrv. putovnice(osim Komšića, njemu su zahtjev odbili 96')
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 02:50   #99
Quote:
LadyTz kaže:
Ja sam bila podrumsko dijete i kada je rat prestao osjecala sam se nekako izdano.
Egzakli

Četri godine se za nešto boriš, pružaš gotovo nadljudske napore da ostvariš neki cilj, prvo da obraniš ono što se obraniti može a onda naravno da kreneš u oslobađanje zemlje i taman kada se to počne ostvarivati, kada si pregrmio ono najgore i stao na noge političari (čitaj:Alija) ti jednim potpisom ukradu pola zemlje i na lijepe oči je dadnu Raši i Ratku

I onda se, tamo negdje, na kapijama Prijedora i Banja Luke, pitaš pa za šta smo do sad ginuli u pm .... šta su čekali '95-tu mogli su to isto uradit '92. ili '93.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 02:58   #100
Quote:
posmatrač kaže:
Ma ni blizu najbolje, dapače, uradio je par kardinalnih grešaka koje su nas dugoročno mnogo koštale, a sve pod uticajem krila radikalnih islamista u SDA. Bio je svo vrijeme prvenstveno predsjednik stranke a tek onda predsjednik BiH. Dopustio je islamizaciju Armije otjeravši Sefera Halilovića na čije mjesto je postavio Rasima Delića, koji je zarobljen početkom rata od strane TO i koji je bio samo nečija lutka, general koji nije imao stvarnu moć odlučivanja niti je bio sposoban da učinkovito vodi Armiju od 200 000 ljudi. Isto to je uradio s civilnom vlašću na cijeloj teritoriji koju je kontrolirala ARBiH (sem možda u Tuzli), postavio je stranci odane ljude i to upravo one koji su pripadali tom "desnom" krilu SDA (i koji su radili uglavnom samo na svom bogaćenju), a svi građanski orijentirani patrioti su maknuti u stranu. Takvom politikom se nije mogla graditi građanska i multietnička BiH.

I posljednje, što je po meni i najveći grijeh Alije Izetbegovića je stavljanje šare na dejtonski sporazum ovakav kakav je. To nije smio nikako uraditi, bez obzira na sve. Ja taj njegov potez smatram izdajom.



Previse citas i slusas nase drugove iz partijskih jugoslovenskih ovaj hocu reci nezavisnih i federalnih medija.
Vjerovatno si iz Tuzle pa jos sanjas o stazama revolucije. Brate, ne budi previse naivan.


Od 6.000 pogunulih boraca 1 Korpusa nesto vise od 200 su pravoslavci nesto vise od 200 katolici. A bilo bi ih i manje jer su se neki jednostavno tu "zatekli". Dovoljno si pametan da zakljucis ko su ostali(tih 96%) i kome je bilo stalo kako do Sarajeva kako do BIH. Ta prica da se vrsila "islamizacija" ARBIH i da je to otjeralo ove na brda i planine da "gruhaju" odozgo(da nije bilo toga ne bi vec bile stvorene paradrzave tzv. hb i rsbih vec '91? ) je ravna ovim nebulozima ovog frustriranog polusrbina koji kaze da bi i cetnici ubijali manje djece po sarajevskim ulicama da ih nismo provocirali.


Sto se tice Sefera on je bio htio biti Alija umjesto Alije i to '93. Politicke ambicije su kod njega bile vece od vojnih i s time i zamjena.

O samom ratu vodenu istog ne bih ovdje.
Gost_Milutin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.