Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2004., 21:44   #41
Vještaaaac?

Quote:
Vještac kaže:
Cccc...

A ni slučano ne bi moglo na "Zdravlje"? Smisao Yoge je vjerovatno u nečem drugom, zasigurno?


V.
Na pr.?
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 22:55   #42
Ovaj zlocesti Vjestac samo zanovijeta, treba mu neka vjestica da mu kuha kavu i pece pecivo ujutro
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 08:24   #43
dok se vi dogovarate kako i kuda.... ja ću reć nešto

radim yogu već 5 godina, prve dvije sam radila s učiteljima, sad radim solo...
samo sam htjela reći da nije obavezno raditi samo ujutro, yoga koristi kada god je osobi potrebno da se pročisti, "digne" iz nekavkvog lošeg rasoloženja ili jednostavno stabilizira energije...
poznajem ljude koji ujutro jednostavno ne mogu raditi, ili ujutro rade određene asane, a kasnije u danu neki drugi set koji im odgovara.
eto, tek tolko sam htjela napomenuti...


btw, skromnog sam mišljenjca da treba ostat na duhovnosti
__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 16:31   #44
fin opis!
lijepo da se Yoga i na moru radi! ja sam nekak uvjerenja da to ljudima na moru ne treba , ili barem ne treba toliko, imaju vishe sunca, vjetra, vishi nivo energije ipak tim jace djeluje ak se radi, uz more...samo tak napred!

p.s. most je zapravo u obliku izduzenog slova V, odnosno pokusaj oblikovanja tog slova.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 20:17   #45
Quote:
lahor kaže:
Barba Branko, gdje bi ti htio ovu temu? Meni se ucinilo da je ovdje prikladno, ali moze i na Zdravlje. Na Bas razno definitivno ne pripada. Ocituj se pa ce moderatori ovo prebaciti na zdravlje, a ovaj post izbrisati.
Htio sam ti još jučer zahvaliti za tvoju pripomoć u ovome. Sto posto se slažem sa tobom. Ipak, ja yougu doživljavam više kao tjelesnu aktivnost a nešto manje, ili baš ako hoćeš, daleko manje kao duhovnu.

Ne mrdaj post odovud! Pa vidiš vljda da ima intersa.
Ako možeš kopiju na zdravlje - u redu. Ali odavde ga ne miči.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 20:28   #46
Thumbs up U zdravom tijelu zdrav duh!

Quote:
moondaughter kaže:
[
btw, skromnog sam mišljenjca da treba ostat na duhovnosti [/B]
UZDRAVOM TIJELu ZDRAV DUH!
Netko je jednom rekao, da je tijelo samo PAKUNG za DUH! Mislim na našu duševnost, oli ti duhovnost a ne na nekakve, nedaj Bože duhove.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 07:48   #47
Quote:
Barba Branko kaže:
Ipak, ja yougu doživljavam više kao tjelesnu aktivnost a nešto manje, ili baš ako hoćeš, daleko manje kao duhovnu.
mislim da je to sve stvar stava pojedinca...daleko od toga da yoga ima i svoju zdravstvenu i duhovnu/duševnu svrhu; ali osoba je ta koja definira zbog kojih konkretno pozitvnih posljedica yogu radi.

za mene je yoga oduvijek bila prvo aktivnost duha, a onda tek fizičkog tijela...
iako ti isto govoriš o čakrama; postavlja se pitanje da li je koncentracija na čakre u toku yoge isključivo "zdravstvena" aktivnost.
__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 17:57   #48
[QUOTE]moondaughter kaže:
[B]mislim da je to sve stvar stava pojedinca...daleko od toga da yoga ima i svoju zdravstvenu i duhovnu/duševnu svrhu; ali osoba je ta koja definira zbog kojih konkretno pozitvnih posljedica yogu radi.

za mene je yoga oduvijek bila prvo aktivnost duha, a onda tek fizičkog tijela...

Seveda! Rekla je Slovenka.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 23:52   #49
Smile

da startam malo ovaj topic

"The word Yoga means union, knowledge, awareness and understanding. Whatever the divisions of Yoga (and the different practices may be physiological, mental or spiritual) whether Raja Yoga, Karma Yoga, Kriya Yoga, Bhakti Yoga or Gyana Yoga, they all lead to one thing - self-discovery. They aim to give you the realisation of yourself as an individual, with all your problems and paraphernalia, and to unfold your higher nature or cosmic self."
Sw. Niranjanananda Saraswati. Pg.1 'On the Wings of the Swan; Part 1'
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 01:23   #50
Jimmy, što znaš o Kriyi?
(i ostali, naravno )
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 22:16   #51
bok Potala!
a kaj te tocno zanima?

Kriya Yoga su naprednije tehnike Yoge.

kolko ja znam, postoje 2 cjelokupna sistema Kriye Yoge - od Yoganande, i od Satyanande.

imal sam priliku pogledat u jednu Yoganandinu knjigu (koja se inace daje na uvid samo iniciranima u Yoganandin sustav, ja sem imal srece jer sam prepisival nekaj za jednog Swamija pa mi je dal posle prepisa na studij ), i kod njega se Kriye dosta baziraju na tehnikama disanja kombiniranih s tehnikama vizualizacije.
jako smooth pristup, i jako mi se svidjelo to kaj sam cital. ukljucuje i hranu i puno savjeta, bash je jako bhakti-knjiga, kakav i je njegov pristup.
kaj mi osobno kod njegovog sustava fali, je da ima premalo Asana, odnosno da skoro iskljucuje Hatha Yogu, koja je po mom misljenju neophodna da se tjelo ucvrsne, ocisti, da se maknu blokade, da se dobije neki stav.
Satyanandin sustav pak ima vishe Kriya iz Hathe Yoge, ukljucuje mudre, tehnike vizualizacije, pranayamu, isto tak unutrasnje zvukove, i ostale tehnike ciscenja koje ljudi pogreshno znaju zamjeniti za Kriyu Yogu.

to su ta 2 jedina meni poznata sustava. Yoganandin se bazira na inicijacijama u razlicite vjeshtine (meditacije, vizualizacije i disanja, unutrasnji zvukovi), dok Satyanandin ima vishe klasican Yoga-pristup i osim ucitelja(Gurua) nije potrebno biti iniciran i razlicite tehnike.

postoje onda neke razlicite Kriye Yoge(kursevi itd.), koje cini mi se pokrivaju samo dio tih sustava, i de se onda prakticiraju razlicite tehnike ciscenja, il samo disanje, al bez ostalih tehnika nisu bash onoliko efikasne koliko bi trebale biti, nisu cjelokupne.

eto. Satyananda jako lijepo pishe o Kriyi Yogi s uputstvima u Kundalini Tantri. Yogananda isto tak jaako lijepo pishe u onoj jednoj knjigi koju se more dobiti na uvid samo ak si njihov clan i iniciran...
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 22:32   #52
U stvari mislim da ih ima malo vise. I u samoj Yoganandinoj tradiciji danas se mogu naucit Kriye kako ih je poducavao Lahiri, Yukteshwar i na kraju Yogananda. Ima nekih razlika posto ih je svako malo prilagodio ljudima kojima su namjenjene (u Yoganandinom slucaju zapadnjaci).

Te knjige koje spominjes poticu od SRF-a ili Kriyanandine orgaizacije? Jel bas Krija il pripremne vjezbe (pranajame, vizualizacije, disanje.. sve ih imaju kao pripreme za pravu Kriyu cini mi se. A Nije ni da nema asana. Sad istina ja sam bio samo u Kriyanandinoj verziji, a on mi je, iako direktan ucenik, lagano sumnjiv. Vise bih volio vidit kako radi SRF. No vjerujem da je, sto se samih tehnika tice, vise manje isto. Jel ta knjiga ima neki naslov?
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 22:42   #53
to je od SRF, od Yoganandine organizacije. i to bash od Yoganande osobno. malo starija knjiga.
valjda ima neki naslov, ne zmislim se. to je ko kompletno uputstvo s Yoganandinim clancima/pricicama, za svaki dan, i s prakticnim uputama, i dosta jakim Kryama.

za Kriyanandu neznam.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 22:55   #54
Zao mi je sto kod nas nema SRF centra. Kriyananda je Yoganandin ucenik, svojevremeno visokorangiran u SRF-u koji se izdvojio u zasebnu organizaciju i oko kojeg ima dosta kontroverzi, sudskih procesa itd.
Po nekim pricama bio je izbacen iz SRF (on tvrdi da ga je sam napustio).


Naime postoje neke vjezbe koje se daju ucenicima kad pristupe Srf-u i koje se moraju radit neko vrijeme. U Kriyanandinoj organizaciji je t blo cini mi se dvije godine da bi se spustilo na 6 mjeseci. Kolko je u SRF-u sada ne znam. Pocne se od osnova ukljucujuci asane, pranajame, prehranu itd. Yoganandine energetske vjezbe (u Autobiografiji ih spominje kao vjezbe koje je uveo u skoli u Ranchiju), meditacie (Hong-so na disanje), zatim koncentracije (ajna), tehnike s omkarom itd sto su sve u stvari pripreme za samu kriya inicijaciju pa mislim da bi se o tome moglo radit posto se u pravilu kriya prenosi usmeno na inicijaciji (barem kod Yoganande kolko mi je poznato) i bilo bi mi cudno da je sama tehnia zapisana u obliku knjige.

Sad se sjetih da su u djiru kod nas bile i neke Babajijeve kriye. Moram priznat da sam malo skeptican kad se negdje spomene Babaji. Polumitska neuhvatljiva figura koju je jakolako iskoristit u autopromotivne svrhe.

A jednom je Maheshwarananda demonstrira hatha-yoga kriye na seminaru.
Izgleda da je dosta rasirena praksa. Samo sto mozda nije tako lako nac u pisanom obliku posto su aprednije prakse pa ih ucitelji ne daju olako jer bi moglo bit opasno za nepripremljene ljude.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 23:04   #55
Hvala
Zanimalo me ovako, općenito o Kriyi.
Morat ću si sejvat cijeli topic pa sve malo bolje proučiti.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 23:29   #56
Quote:
ravana kaže:

Pocne se od osnova ukljucujuci asane, pranajame, prehranu itd. Yoganandine energetske vjezbe (u Autobiografiji ih spominje kao vjezbe koje je uveo u skoli u Ranchiju), meditacie (Hong-so na disanje), zatim koncentracije (ajna), tehnike s omkarom itd
to je bilo u knjigi! Hong-sau disanje i sve to. Asana opce nije bilo, il jako malo da se ne sjecam. knjiga mi je bash zracila nekak..bit ce da je starija pa je prosla kroz mnoge ruke..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 23:40   #57
bah mashwerananda...kult licnosti!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 20:09   #58
Quote:
jimmy kaže:
bah mashwerananda...kult licnosti!
Whatever that means!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 22:52   #59
Quote:
Barba Branko kaže:
Whatever that means!
to se odnosilo na swamijia mashweranandu i njegov kult licnosti
al inace je dobar, kaj se tice yoge nidre i tog , samo da ne mulja tolko na foru Guru..

mozda dojdem po ljeti v istru pa nabacimo neki kurs, ha kaj velish!?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 00:24   #60
evo par linkova na figurice ljudi u Yoga-pozama.
figurice su nastale izmedju 3000 i 1500 prije nove ere (znaci stare do 5 000 godina), u civilizaciji Harappe i Mohenja-Dara, koja je josh uvijek obavijena velom tajne, najvishe zbog nedeshifriranog pisma.

one su ujedno i nepobitni dokaz da je Yoga starija od Veda (da ne spominjem Bhagavad Gitu), i da Yoga kao takva postoji prije klasicnog hinduizma, s kojim se ne mora nuzno vezati.

prototip Shive u meditacijskom lotus polozaju
obratit paznju da osoba nije prikazana u bilo kojem sjedecem polozaju,nego bash sa skupljenim nogama i rukama na koljenima, sto je osnovna poza za Yoga-meditaciju


figurica osobe u Hanumanasani

figurica osobe koja radi "spagu"


tipicna yoga pozicija sa sklopljenim rukama (prilikom meditacije ili molitve)
obratit paznju na ispruzhene noge


pashimotanassana

ovih figurica ima vishe na siteu, i one su senzacionalne jer pokazuju da su ljudi prije vishe od 4 000 godina radili - Yogu. odkud i kako, o tome postoje nagadjanja.
usput budi receno, iako je to ocito i laiku, jako rijetki su se usudili reci da je Yoga starija od Veda, znam samo za Swamija Satyanandu koji je to spomenuo, a to je zato jer Indija kao takva bez Veda i Gite (svojih bajki) jednostavno nemre postojati.

taj cjeli Site je jako informativan i jako dobar, ako nastavite listati, i daje uvid i u djelove danasnjeg Hinduizma (prototipi Shive, Kali...)
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.