Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2003., 00:18   #21
Quote:
Au197/79 kaže:
Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa.
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 00:21   #22
Quote:
rambi kaže:
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.
ajme užas...ovo me podsjetilo (makar nema nikakve veze) na vrijeme kada su Austrougari radili zemljopisnu kartu, obilazili mjesta i ispitivali mještane kako se zove njihovo naselje, pa sad tako imamo i Kurbu Veliku i Kurbu Malu i Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru)
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 00:24   #23
Quote:
soks kaže:
znaš kaj je meni jedino čudno, zakaj ti ljudi ne promijene prezime?
Pa ja si ne bi mijenjo takvo prezime
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2003., 02:10   #24
Quote:
soks kaže:
ajme užas...ovo me podsjetilo (makar nema nikakve veze) na vrijeme kada su Austrougari radili zemljopisnu kartu, obilazili mjesta i ispitivali mještane kako se zove njihovo naselje, pa sad tako imamo i Kurbu Veliku i Kurbu Malu i Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru)
Malo je off-topic, ali to nije bio slucaj samo za vrijeme Austro-ugarske.

Kad su terenci nakladnickih kuca nakon drugog svjetskog rata isli po cijeloj drzavi, raspitujuci se za mjesta lokaliteta, kako bi ih mogli unijeti u kartu, lokalnim stanovnicima su cesto bili u tolikoj mjeri smijesni, da su ovi izmisljali imena samo da ih se rijese i da se kasnije mogu sprdati s njima.

Neki od tih ljudi (koji su izmisljali imena) su i dan-danas zivi i prepricavaju kako su postali tvorci imena uvala i brda.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2003., 02:15   #25
Quote:
rambi kaže:
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.
Ovo stoji.

No, stoji i da su opisna prezimena cesto nadijevana ljudima, jer su im to bili nadimci. Ljudi su imali samo imena i nadimke po kojima su ih znali u selu (ili pak nadimke cijele loze ili dijela obitelji, npr. Ivanov, Ivanovic i slicno ~ ako je zajednicki predak ili otac bio Ivan). Dakle, ako je u selu bilo deset Stjepana, onda su ih razlikovali po tome sto je neki od njih bio Ivanov, a drugi Petrov. S druge strane, razlikovali su ih i po zanimanju (npr. Kovac, Klobucar, Mlinar i slicno), a na kraju, razlikovali su ih i po nadimcima, koji su cesto bili opis neke karakterne ili fizicke osobine, cesto one kojoj se ljudi izruguju ili koju osudjuju ~ npr. Bandit, Medvjed (za jake i debele ljude), Coravi, Kratki, Glumac, i slicno.

Sad, ono sto se dalje moglo uciniti s takvim nadimkom su bile dvije stvari: prvo, nadimak se mogao ostaviti u izvornom obliku, tako da imamo, npr. Ivan Glumac. Drugo, nadimak je mogao dobiti neki sufiks koji je uobicajen za prezimena, tako da dobivamo prezimena tipa Bandic ( ), Glumicic, Coric, itd.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2003., 03:02   #26
Odi vrit s ovim Bandićem

Nego, malo je offtopic, ali da ne otvaram novu temu...
Zna li iko kako to sve funkcionira na Islandu (tamo, navodno prezimena nema, nego drugo ime se dodjeljuje po imenu roditelja, ili tako nekako)?
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 12:30   #27
Ne znam za Island (mogu probat pogledat u biblioteci kad budem na faksu), ali vjerojatno se radi o tipicnoj skandinavskoj fori ~ ime oca plus -son (npr. Ericsson, Svenson, Johanson i slicno). Znaci, ti si Eric, tata ti je Sven i onda ti postajes Eric Svenson (Eric, Svenov sin).

Koliko ja znam (drugim rijecima, disclaimer: ogradjujem se ), to je funkcioniralo u tradicijskim drustvima. Otkad postoje dokumenti, osobne karte, putovnice i slicno, mislim da se prezimena ne mijenjaju tako lako.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 12:36   #28
a ako si kci onda si "svenova kci" tako je bilo i u Danskoj do nedavno, zadnjih 100 godina su se ogradili pa su samo sen (tj. sin iako si cura npr. i kcer i sin od nekakvog Nielsa su Nielsen). ne znam kako je u Svedskoj i Norveskoj tj. da li su ikada imali ovo sin-kci u prezimenima?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 12:39   #29
Meni je ovo s Islandom reko egérke, a on je donekle pouzdan, što se takvih stvari tiče
No, ak' ti nije problem, aj se raspitaj pliz
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 09:31   #30
Na Islandu im se nije dalo baviti reformama, a u medjuvremenu je zenska emancipacija dostigla neslucene dimenzije (bla, bla...), te su Islandjani shvatili da je njihovo kasnjenje sa uniformisanjem prezimena u stvari postalo avangarda i tako se Björk preziva Gudmundsdottir, a ne Gudmundssen ili Gudmundsson. E, sad, nemam pojma sta se dogadja ako hoce da uzmu muzevo prezime kad se udaju. Mozda tada i zene postaju -sson... ne verujem da bi onda uzela muzevog oca u prezime...
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 10:46   #31
Quote:
Damir kaže:
Profesore,

Sonanti nadopunjuju vokale bez ikakvih problema. Sonanti R i L su vrlo uspjesni u zamjeni vokala. Otuka mozes i reci KRST, PRST, KRV, i sl.

ili recimo ŠMRKLJ.
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 15:34   #32
Pogledajte Smijesna Imena

Npr.

Ganja Pondeljak

Cia Wasserbauer-Tapavica

i sl.

Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 16:27   #33
Quote:
C'Tebo kaže:
E, moj sused se Tor preziva.
Otkud je to prezime??
Na njemackom rijec ima tri znacenja:
der Tor - budala
das Tor - ulazna vrata (kapija), gol (nogomet)
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 17:36   #34
Quote:
Damir kaže:
A sta mislis o prezimenu POPLASEN ili GUZINA. A imao sam i kolegicu koja se prezivala HALAPIC i jako se ljutila kad bi je dozivali sa HALAPICKA.
A moja kolegica se prezivala ALAPIĆ.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 17:40   #35
Quote:
soks kaže:
znaš kaj je meni jedino čudno, zakaj ti ljudi ne promijene prezime?
Moj dragi imao kolegu prezimena Bitanga. I svako malo ga je netko pitao zašto ga ne promijeni, a on uvijek odgovarao isto:

A zašto? Svi su moji bili bitange!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 17:59   #36
Quote:
rambi kaže:
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.

E, prezime Eror potječe iz Vojne Krajine. Mogu zamisliti nekog domaćeg koji radi za nekog Francuza ili sl... a ovaj mu često govori eror... tako da je nesretniku to ostalo među njegovima kao rugalica...a završilo kao prezime!

Mislim da su prezimena novija kategorija i da su u naše krajve "došla" kasno, već prema utjecaju i potrebama vladajuće admistracije. Za običan svijet važno je bilo ČIJI/A si, tj kojoj porodici pripadaš, dok je za plemstvo bilo važno ime posjeda, po kojem su dobivali pridjev...

Kasnije je bila bitna roditeljska zavičajnost, a ne vlastito mjesto rođenja, sve do kraja 2.sv.rata. Otud su i politički sumnjivci obavezno slani u zavičajno mjesto, pa makar tamo više nikog ne imali!

Tek industrijalizacija pokreće veću mobilnost običnog svijeta, pa zavičaj i obiteljsko podrijetlo gubi na važnosti, a u prvi plan dolazi vlastito mjesto rođenja i državljanstvo.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2003., 16:46   #37
Quote:
Gospon Pes kaže:
Na njemackom rijec ima tri znacenja:
der Tor - budala
das Tor - ulazna vrata (kapija), gol (nogomet)
Off topic. Izvedenica od znacenja "tor" za vrata, kapiju - ima takodjer primjenu u znacenju ograde za svinje. U Slavoniji se moze cuti gdje seljaci tjeraju svinje u "tor", tj za svinje ogradjeni dio zadnjeg dvorista.
 
Odgovori s citatom
Old 12.05.2003., 21:08   #38
Zanima me da li ste ikad culi za prezime Zlender (Z sa kvacicom ) i iz kog kraja ili zemlje bi moglo da bude...naime vec neko vreme to pokusavam da doznam ali slabo mi ide.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:33   #39
da se vratim na island... oni naime imaju jednu zanimljivost. netko je već naveo da dobivaju prezimena po imenu roditelja i valstitom spolu. kod njih u telefonskom imeniku ne tražite ljude po prezimenu, već po imenu - i oni se u tome normalno snalaze. znači - bjork ne bi tražili pod g za gudmundsdottir, već pod b... interesantno.
kad smo vec u hrvatskim prezimenima, tu vam i nema previše smisla raspravljati o preopćenitom podrijetlu jer je to toliko izmiješano. moje prezime je, na primjer, turcizam, a svi su mi hrvati već jako, jako dugo.
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 04:02   #40
Imena, prezimena i sve o njima

Moj djed se prezivao Deutsch i bio je katolik zivio je u Iloku te iz nekog razloga promijenio prezime.Da li je Deutsch zidovsko prezime?
Engels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.