Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2011., 00:34   #1061
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
U biti se slažem sa svime što si rekao, ali ovo:
Masa ljudi ne zna što je bilanca i račun dobiti i gubitka, a kamo li gdje da to pogleda. Ukoliko i slučajno te podatke i dobije, velika većina niti ne zna što bi ti podaci trebali predstvaljati i što oni znače. U ostalom oni na oko mogu izgledati i loše, a u biti zbog xy stvari koje se mogu dogoditi podaci su zapravo OK.
Naravno, masa ljudi ne zna... samo znaju pljuvat, a ne znaju ni zašto pljuju, ni što su uzeli ni čemu to služi. Pa ako se toliko vole pravit pametni neka čitaju bilance.
Ono što sam želio reći je da recimo npr Uniqa, Merkur i Agram posluju s dobiti u zadnjih 5-6g... to nije pokazatelj, ali sigurno nije ni loša smjernica. Što se tiče nekog x-faktora, osobno najviše povjerenja imam u austrijance... osim KVIG-a
Ono što mi je zbilja smiješno je da ljudi padaju na "očekivanu" dobit. Pa zar ti sam naziv nije alarmantan. Očekivana. Ali možda misle tko čeka, dočeka.
Uvijek se sjetim dvije stvari koje su za mene osobno temelj osiguranja:
"Osiguranje ne smije dovesti do obogaćivanja", a druga je
"Nitko nije propao od plaćanja osigurnine, dok su, naprotiv, mnogi propali jer su mnogo riskirali."

Životno je zbilja jedan od sigurnijih načina štednje s jednom socijalnom komponentom, a to je zaštita obitelji u ovo današnje vrijeme kredita.
Impress82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 00:42   #1062
Dobit u bilancama može biti stvarna, a može biti "slučajna". Treba znati pročitati i ostale stvarčice u bilanci.

Koliko ja znam u novim policama više ni ne smije spominjati očekivana dobit, a duži niz godina nema zajamčene dobit.

No opet se slažem, osiguranja se ne radi (bar se ne bi trebalo) zbog obogačivanja, ali je okvirna potencijalna dobit/prinos/kako god bitan podatak zbog očuvanja vrijednosti.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 15:41   #1063
Pozdrav, molim vas za savjet, plaćam životno (Kvarner Vienna) 5 godina po cca 300 kn mjesečno, polica mi je na 25 godina..Međutim htjela bih smaniti taj rok na 6 godina. Može li se to napraviti? Otkup mi se ne isplati iako sam i o njemu razmišljala. Koji je inače rok za otkup police i kako to ide? Ne uplaćujem već tri mjeseca premije i dobila sam preporučeno od njih da ukoliko ne platim za mjesec dana da se ugovor raskida i da imam pravo na otkup ili kapitalizaciju. Puno hvala!
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 16:17   #1064
Quote:
Impress82 kaže: Pogledaj post
Ja radim osiguranje. Imam 3 police životnog i policu imovine. Vrlo dobro znam što plaćam i zašto. Kao prvo da odgovorim ljudima na "mala slova" u uvjetima životnog osiguranja. Uvjeti života po osiguravajućim društvima su skoro identični. Ono što nije isto je opis tj vrsta programa što povlači neke razlike u uvjetima.
Ako ne znate što je životno osiguranje, koja je njegova poanta, pozadina... nece vam pomoc citanje uvjeta.
Najbolji su mi ljudi koji izjave nešto poput: "nisam znala da onaj iznos koji plaćam za nezgodu se ne vraća na kraju".
Pazi psihologije ljudi, oni bi da uplaćuju 50 eura godišnje 20 godina, da im se to na kraju vrati, ali ako slučajno ostanu invalidi ili ne daj bože poginu, neka osiguravajuće društvo isplati 20.000 eura.
Zašto? Pa zato što su osiguravajuća društva humanitarne organizacije. Zašto ne?
Ljudi vi ste ludi.
Druga stvar, ono što trebate shvatit kod životnog osiguranja je da postoji rizik da će vas pokupit auto nakon godinu dana i da će se cijeli iznos morat isplatit vašem zakonskom nasljedniku.
Treća stvar je da osiguravajuće društvo plaća reosiguranje u inozemstvu za sve police životnog svojih klijenata.

Kako nikom ne pada na pamet da kaže zašto mi ne vrate novce od kaska ako nisam 5g imao štetu.

LJUDI, PLAĆATE OSIGURAVAJUĆEM DRUŠTVU DA SNOSI RIZIK ZA VAS JER VI NISTE U MOGUĆNOSTI.
Kod životnog, kuća ujedno i reinvestira vaš novac da bi ostvarila dobit sebi i vama.
Što se tiče dobiti, tko nema dobiti po svojoj polici života to znači da je investirao u lošu kuću. Prije nego radite životno osiguranje, dobro je pogledat bilance društva ili jednostavno pogledajte izvješća HANFA-e.
Ono što je opće poznato ljudima koji rade u osiguranju je da Allianz ima nekad po par tisuća eura manje osiguravajuće svote od drugih kuća. Ali isto tako, Allianz je druga najveća kuća na svijetu.
Nekad nije bitna ni "obećana" osigurana svota koliko sama sigurnost.

Ali ne možeš objasnit ljudima našeg mentaliteta zašto i kako jer svi razmišljaju o budućnosti, starosti, bolesti u onom trenutku kad pokuca na vrata.
Otkud ti ideja da se za sva osiguranja života plaća reosiguranje. To jednostavno nije tako. reosiguranje se plaća samo za viškove rizika a ne na sva osiguranja i to je definiranom sa SOLVENCE 2. Nadalje netko tko zna čitati bilance prvo bi trebao razumjet osnovne stvari kao što su da je Allianz zagreb hrvatska osiguravajuća kuća i kao i kod drugog trgovačkog društva potpuno je svejedno tko mu je vlasnik. To na nikakav način ne utječe na njegovu stabilnost ili sigurnost ulaganja kod njih. jedina garancija je jamstveni kapital koji je u RH i njegov omjer u odnosu na buduće obveze. Usput rečeno Velebit ima veći kapital od Allianza. što se pak tiče povrata novca od kaska ili nekih drugih programa u EU postoje već različiti programi gdje se i za takva osiguranja ukoliko nije bilo štete vrača dio premije. Na taj se način potiče veći razvoj PREVENTOVE kao osnovne funkcije osiguranja. Osiguranje kao ideja je i nastala na principima solidarnosti a morati će se na taj princip i vratiti želi li dugoročno opstati. Profit mora biti u drugom planu.
LP!
pomoć1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 20:14   #1065
Quote:
strijelčic@ kaže:
Imam pitanje u vezi zivotnog, naime u 10. mj. prosle godine znaci prije 3 mjeseca sam prestala uplacivati mjesecne premije za z.o. nakon 3 godine uplacivanja jer sam htjela napraviti kapitalizaciju. Zadnja dva mjeseca su mi slali premije uvecane za neuplaceni iznos, ovaj mjesec jos nisam nista dobila. Zanima me kada ce shvatiti da sam u kapitalizaciji i zanima me sta se tice povrata poreza da li imam pravo koliko sam shvatila do 6. mj. prosle godine ne? Prestala sam uplacivati u 10.mj. znaci trebala bi dobiti pola iznosa nekih cca 500-600 kn posto sam inace dobijala oko 1000-1100 kn. Je li tako? Sada. i onda trebala od njih dobit i onu potvrdu u svrhu povrata poreza, valjda ce mi je dat bez obzira jer sam u 10. mj. prestala placati premije.
Ovo je post s 52 strane...

Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas za savjet, plaćam životno (Kvarner Vienna) 5 godina po cca 300 kn mjesečno, polica mi je na 25 godina..Međutim htjela bih smaniti taj rok na 6 godina. Može li se to napraviti? Otkup mi se ne isplati iako sam i o njemu razmišljala. Koji je inače rok za otkup police i kako to ide? Ne uplaćujem već tri mjeseca premije i dobila sam preporučeno od njih da ukoliko ne platim za mjesec dana da se ugovor raskida i da imam pravo na otkup ili kapitalizaciju. Puno hvala!
A ovo zadnji...

Sad mi reci da li imaš dvije police ili jednostavno pišeš a ne znaš što imaš ili nešto treće...

Smanjiti s 25 na 6 godina je totalna glupost, otkup možeš napraviti ako uplatiš sve zaostale rate do pune treće godine osiguranja. Moj savjet je da za početak uplatiš te zaostale rate da ne ostaneš bez ičega, nakon toga otiđi u osiguranje, napravi smanjenje premije za 50% jer to možeš i onda odluči na koliko godina želiš smanjiti trajanje osiguranja ako ti je tih 25 godina predugo.

Ja sam stekao dojam da ti stvarno ni sama ne znaš što hoćeš a takvima je jako teško dati pametan savjet.
Markoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 21:16   #1066
Quote:
pomoć1 kaže: Pogledaj post
Usput rečeno Velebit ima veći kapital od Allianza.
imaš neki link koji ovo potvrđuje?
__________________
lp,Zglanc Pičkoglav, yawn...
Zglancani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 22:11   #1067
Nemam dvije police, imam jednu policu u Kvarneru koju placam od 01.09.2007. i koju sam placala do 10.mj.2010. godine, onaj prvi post je krivi jer sam mislila da placam samo tri godine, a vec sam u petoj..Neznam sta bi da zato i jesam na ovoj temi. Znam da ne zelim placati jos 20 i kusur godina. Znaci mogu ili traziti otkup na 50% kolko sam uplatila ili kapitalizaciju. No procitala sam na nekom forumu da se moze smanjiti osig. sa 25 na recimo 6 godina i da se u tom slucaju nakon sta se uplacuje tih 6 godina dobije povrat sve ulozene love. Je li to istina ili nije?
Evo i link gdje sam to procitala http://www.zivotna-osiguranja.com/pi...444269259.aspx
Znaci mogla bi traziti skracenje na minimalni rok od 5 godina?
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!

Zadnje uređivanje strijelčic@ : 27.02.2011. at 23:15.
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 23:59   #1068
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Nemam dvije police, imam jednu policu u Kvarneru koju placam od 01.09.2007. i koju sam placala do 10.mj.2010. godine, onaj prvi post je krivi jer sam mislila da placam samo tri godine, a vec sam u petoj..Neznam sta bi da zato i jesam na ovoj temi. Znam da ne zelim placati jos 20 i kusur godina. Znaci mogu ili traziti otkup na 50% kolko sam uplatila ili kapitalizaciju. No procitala sam na nekom forumu da se moze smanjiti osig. sa 25 na recimo 6 godina i da se u tom slucaju nakon sta se uplacuje tih 6 godina dobije povrat sve ulozene love. Je li to istina ili nije?
Evo i link gdje sam to procitala http://www.zivotna-osiguranja.com/pi...444269259.aspx
Znaci mogla bi traziti skracenje na minimalni rok od 5 godina?
Ako misliš da možeš plaćati još jednu godinu i dobiti svoje uplaćene novc natrag mislim da to neće ići. U principu znam da se skraćivanje ne može napraviti na način da se nakon 5 godina uplata skrati na 6 tj da se uplaćuje još samo godinu dana u tvojem slučaju. Mogla bi skratiti na 5+5 znači da bi ti polica istekla tamou 2017 i onda bi po meni i mogla dobiti novaca koliko si uplatila ako uračunam i neku pripisanu dobit koja naravno nije zagarantirana.

Ali uz to skraćivanje možeš odmah i smanjiti premiju na pola i plaćati još tih 5 godina 50% iznosa koji sad uplaćuješ, u tom slučaju dobiti ćeš novu policu s izmijenjenom manjom osiguranom svotom koja će isticati u 2017. Koliko je to povoljno neću suditi ali je povoljnije od bilo kakve opcije otkupa.
Ako pak želiš kapitalizirati policu onda jednostavno ne moraš više plaćati, polica će ti po slovu zakona biti kapitalizirana i ti ćeš se morati strpiti još 20 godina da dobiješ novce koje si do sada uplatila uvećane za pripisanu dobit s time da si i dalje osigurana ali samo na kapitaliziranu svotu koja je puno manja od one koju sad imaš.

Ako si stvarno odlučila da ne želiš plaćati policu još 20 godina onda ti je moj savjet prva opcija. Smanji trajanje na 11-12 godina, smanji premiju na pola i plaćaj jer ćeš na taj način izgubiti najmanje.

Ne bi bilo loše da odeš direktno u osiguravajuću kuću i nek ti oni još to malo bolje pojasne. Vidim da si koristila uplate kao olakšicu pa imaj na umu da će ti i kod bilo kombinacije isplate iznos biti umanjen za porez.
Markoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 02:15   #1069
Thumbs up

Ok, puno hvala na odgovoru!
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 16:38   #1070
Quote:
pomoć1 kaže: Pogledaj post
Nadalje netko tko zna čitati bilance prvo bi trebao razumjet osnovne stvari kao što su da je Allianz zagreb hrvatska osiguravajuća kuća i kao i kod drugog trgovačkog društva potpuno je svejedno tko mu je vlasnik.
najveći pojedinačni vlasnik Allianza je Allianz New Europe Holding sa 80% vlasništva, a ZABA ima 16%, ostatak je na dioničarima.
Quote:
pomoć1 kaže: Pogledaj post
Usput rečeno Velebit ima veći kapital od Allianza.
Velebit ima kapital 99 M kn jer su izbacili dionice na tržište da bi povećali kapital, Allianz je toliko imao 01.01.2009, ostavljam tebi da ga nađeš za ovu godinu.

Allianz je jedini od naša 4 osiguranja(ova velika, Euroherc, Jadransko, Croatia i Allianz) nemaju pad uzrokovan krizom niti približno kao ova 3. Također znam da je Allianz s rastom premije od 7,1% bio bolji od tržišta gdje je premija rasla tek 0,4%.
__________________
lp,Zglanc Pičkoglav, yawn...
Zglancani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 13:35   #1071
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas za savjet, plaćam životno (Kvarner Vienna) 5 godina po cca 300 kn mjesečno, polica mi je na 25 godina..Međutim htjela bih smaniti taj rok na 6 godina. Može li se to napraviti? Otkup mi se ne isplati iako sam i o njemu razmišljala. Koji je inače rok za otkup police i kako to ide? Ne uplaćujem već tri mjeseca premije i dobila sam preporučeno od njih da ukoliko ne platim za mjesec dana da se ugovor raskida i da imam pravo na otkup ili kapitalizaciju. Puno hvala!
uzmi pozajmicu (to ti je 80% otkupne vrijednosti) prestani plaćati,za 6 mj. automatizmom polica ide u kapitalizaciju,a u međuvremenu napravi novu policu na 10 god tako da imaš bar neko osiguranje
__________________
“Dan prije smrti postat ću navijač Milana, tako će ih kada umrem biti jedan manje”.
MBosec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 14:04   #1072
Quote:
MBosec kaže: Pogledaj post
uzmi pozajmicu (to ti je 80% otkupne vrijednosti) prestani plaćati,za 6 mj. automatizmom polica ide u kapitalizaciju,a u međuvremenu napravi novu policu na 10 god tako da imaš bar neko osiguranje
police po kojima je napravljena pozajmica ne mogu ići u kapitalizaciju već isključivo u otkup
__________________
lp,Zglanc Pičkoglav, yawn...
Zglancani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 15:36   #1073
Pozajmica? Ne kužim kakva pozajmica?
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 15:46   #1074
Ako nekom znači, Allianz Zagreb osvojio je sinoć po četvrti put u zadnjih šest godina najugledniju gospodarsku nagradu u Hrvatskoj. Zlatna kuna, tradicionalna nagrada Hrvatske gospodarske komore za uspješnost u poslovanju i doprinos hrvatskom gospodarstvu, dodijeljena je Allianzu u kategoriji najboljeg osiguravatelja u 2010. godini.

U životnim osiguranjima Allianz je posebno uspješno poslovao te je ostvario rast premijskog prihoda od 2,7 posto, dok je tržište zabilježilo pad od 1,3 posto u odnosu na proteklu godinu. Tako je premija od životnih osiguranja u 2010. godini iznosila 345,72 milijuna kuna. Allianz je u životnim osiguranjima povećao tržišni udio na 14,1 posto u odnosu na isto razdoblje protekle godine kada je udio iznosio 13,5 posto. Dječje osiguranje života Tigar Teo, novi proizvod u ponudi, zabilježio je odlične prodajne rezultate. U manje od 9 mjeseci od njegova plasiranja, na osiguranje Tigar Teo odnosilo se više od 20 posto novougovorenih polica životnih osiguranja. Klasično osiguranje života i riziko osiguranje obnovljeno je i predstavljeno kroz novi proizvod AllianZ Život, kao kvalitetniji i fleksibilniji odgovor na potrebe tržišta.

Investicijski fondovi društva Allianz Invest obilježili su u 2010. godini prvu godinu poslovanja. Usprkos ekonomskoj krizi, oba fonda pokazala su vrlo dobre rezultate; tako je Allianz Portfolio završio godinu kao najbolji mješoviti fond u Hrvatskoj s godišnjim prinosom od 9,77 posto, dok je novčani fond Allianz Cash ostvario je godišnji prinos od 3,48 posto.
__________________
lp,Zglanc Pičkoglav, yawn...
Zglancani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 01:30   #1075
Pozdrav svima evo moj prvi post na ovu temu.
Puno se priča o razočaranjima u ž.o. i lošim prodavačima,ali mene zanima rješenje.
Dakle: Dobar dan-Dobar dan.
Ja sam gardijaner i želim KVALITETNU policu ž.o. Što to znači,šta ja trebam tražit u ponudi da ne ostanem razočaran,kako polica treba izgledat da se nebi dogodili slučajevi kao BalkanBoy-u sa 53.str.
žena i ja već imamo neke police,al se bojim da nešto tu fali.Kasnije se nadam da će te mi i tu pomoć,al zasad samo želim znat konkretno što je to kvalitetna polica.
gardijaner is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 10:51   #1076
Quote:
Zglancani kaže: Pogledaj post
police po kojima je napravljena pozajmica ne mogu ići u kapitalizaciju već isključivo u otkup
mogu,ako ne platiš 6 mjeseci idu automatizmom u kapitalizaciju,samo je problem kaj lovu dobiš nakon isteka police
__________________
“Dan prije smrti postat ću navijač Milana, tako će ih kada umrem biti jedan manje”.
MBosec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:04   #1077
kapitalizacija je nemoguća ako je korištena pozajmica. Tada je moguć jedino otkup. Police koje se ne plaćaju automatski idu u kapitalizaciju ukoliko je to moguće, a kako nije moguće kad je lova posuđena, onda je moguć jedino i isključivo otkup. Ne možeš posudit lovu i prestat plaćat policu računajući da se ništa neće dogoditi, naravno da će se osiguranje naplatit iz ugovorene svote, a ostalo, ako ima, će se isplatiti klijentu.
__________________
lp,Zglanc Pičkoglav, yawn...
Zglancani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 13:22   #1078
Quote:
Zglancani kaže: Pogledaj post
kapitalizacija je nemoguća ako je korištena pozajmica. Tada je moguć jedino otkup. Police koje se ne plaćaju automatski idu u kapitalizaciju ukoliko je to moguće, a kako nije moguće kad je lova posuđena, onda je moguć jedino i isključivo otkup. Ne možeš posudit lovu i prestat plaćat policu računajući da se ništa neće dogoditi, naravno da će se osiguranje naplatit iz ugovorene svote, a ostalo, ako ima, će se isplatiti klijentu.
i tako da dolazimo do zaključka da ne treba ugovarati policu na 100 godina ako za 4-5 godina ne mislite više plaćati
__________________
“Dan prije smrti postat ću navijač Milana, tako će ih kada umrem biti jedan manje”.
MBosec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 14:43   #1079
Imam jednu molbu, ako netko od vas ima primjer nekoga tko je dobio životno osiguranje. Koliko je dobio i da li je zadovoljan.
Eto ja sam se iznenadio (ugodno) svojom policom životnog osiguranja.

Prije 15 godina (1996 god.) počeo sam štednju u obliku životnog osiguranja.
Razdoblje osiguranja je bilo 15 god. uz mjesečnu uplatu od 200 kn.
Nakon 15 godina moj doprinos je bio 36000 kn. Dio koji mi je priskrbilo osiguravajuće društvo je punih 4987 kune i 43 lipe.
Iznos uplata je bio mali (200 kn) i rok od 15 godina nije nešto, ali ipak je.
Toliko o životnom osiguranju.
Ako mjesečno ne uplatiš puno na kraju ne dobiješ puno.

Ja sam sretan da u ovo vrijeme doju išta.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:56   #1080
Pozdrav društvo.
Imam jedno pitanje oko životnog osiguranja. Polica je otvorena u Allianzu 2004. god. Do danas je uplaćeno 13 000 kn. Trenutno mi se pojavila neka potreba za cca 10 000 kn i mislio sam izvaditi te novce međutim oni su mi za otkup ponudili 892€ (cca 6 500 kn). Kaj je moguće da se toliko spuši na tom prijevremenom dizanju? Pola?? Osim toga ponudili su mi po meni ne prihvatljivu pozajmnicu na godinu dana s kamatom 9%. I kapitalizaciju - što je to. Tu je u igri približna lova koju sam uplatio do sad.
Hvala.
__________________
Fiat M.V.J.
champion20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.