Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2006., 19:00   #81
Quote:
warum kaže:
Licno mislim da postoji jedan jezik a to je srpski, a hrvatski je samo podvarijanta srpskog.
Nisi jedini koji tako misli. Mene je oduvijek čudila ta lingvistička zaslijepljenost, nesposobnost da se uvidi kako je to nemoguće. Prava je istina da je srpski "podvarijanta", ako baš voliš taj izraz, hrvatskoga.

Naime, opće je poznato da početni ili osnovni jezik ima daleko više elemenata od izvedenog ili kasnijeg jezika. Tako je, primjerice, bilo s latinskim i romanskim jezicima koji su iz nejga proizašli. Tamo gdje latinski ima četiri slova i tri glasa (jedan je poluvokal), kao u aqua [akwa] francuski ima tri slova i jedan glas: eau [o]. Istoj pojavi svjedočimo i pri nastanku srpskoga jezika iz hrvatskog, kao što je primjerice gubitak ije/je koji se stapaju u e ili stapanje futurskih oblika: pjevat ću- pevaću.

No, kao što ni latinski i francuski nisu jedan jezik niti bi to ijednom lingvistu koji imalo drži do sebe palo na pamet tvrditi, tako nisu jedan jezik ni hrvatski i srpski. Nekadašnja sličnost o kojoj govoriš prisutna je i u razvoju romanskih jezika iz latinskoga, no s vremenom je postala tek daleka uspomena.

Mislim da je ovime jednom za svagda riješen ovaj višestoljetni prijepor.
Didi is offline  
Old 15.06.2006., 19:55   #82
Ok.
Kao sto sam i napisao TO JE MOJ LICNI STAV.
Sumnjam da onaj ko zna francuski zna i latinski npr. da prevodi da odgovara, tj. da se sporazumeva.
Sto opet nije slucaj sa srpskim i hrvatskim.
Evo ja pricam srpskim jezikom i to je moj maternji jezik, a hrvatski koji navodno spada u neki drugi jezik ja u potpunosti razmem ne zato sto sam ja kao neki pametnjakovic vec zato sto je ovde rec o 95% istih reci tj. rec je o istom jeziku koji danas zovete hrvatski ili kako vec. I ti sam si razumeo sta sam malopre bio napisao i odgovorio si mi, ti si mene i ja sam tebe potpuno razumeo.
Druga je stvar sto je takva politcka situacija, svest kod ljudi i slicno.
Treba biti odmeren, realan u svemu tako i o ovoj raspravi o jeziku.
Nece proci mnogo, a pojedinima ce biti smesno ovo o cemu se sada raspravlja.
Balkan, vi od stvarnosti necete pobeci.
Iluzija nece trajati vecno.
Vi (Hrvati) i mi (Srbi) smo srodni narodi mi smo vama i vi ste nam najsrodniji tj. najblizi po toj liniji.
druga je stvar sto je rat bio 90, 95 i sto se od toga osecaju posledice u svim delovima zivota.
treca je stvar sto bi vi voleli da ste blizi nemackom narodu, engleskom narodu itd. vasa je realnost da vi pricate srpskim jezikom stim da ga nazivate hrvatski jezik.
Da ste sa Srbima po narodnosti najblizi itd.
Mislim da je ovo i budali jasno.
Zar vam jedan jezik, jedna bivsa zajednicka drzava na relativno malom prostoru, izmesanost naroda nekaze mnogo toga????
Niste vi nista ni bolji ni gori od Srba.
Svi smo mi duse balkanske!!!
warum is offline  
Old 15.06.2006., 20:14   #83
Ja tebi o lingvistici, a ti meni o politici.

Quote:
Sumnjam da onaj ko zna francuski zna i latinski npr. da prevodi da odgovara, tj. da se sporazumeva.
Sto opet nije slucaj sa srpskim i hrvatskim.
Ukratko sam ti pokušala opisati situaciju kakva je bila kada je svojedobno francuski nastajao iz latinskoga. Pro Deo amour... bla-bla-bla... Sličnost je bila upravo ovolika kao i danas između hrvatskog i srpskog, a mnogo je ljudi u to doba znalo i francuski i latinski. Dakle, situacija je bila vrlo slična, jer nikada ne može biti sasvim ista, no nedvojbeno je da je francuski proizašao iz latinskoga, a ne obratno.

Quote:
Vi (Hrvati) i mi (Srbi) smo srodni narodi mi smo vama i vi ste nam najsrodniji tj. najblizi po toj liniji.
Nešto se govori da smo najsrodniji s Irancima. Ne znam, ovo što kažeš ozbiljno me zbunjuje. A sada je netko u igru uveo i Turke. Jebote, ovo sve više nalikuje na World Cup 2006.

Quote:
vasa je realnost da vi pricate srpskim jezikom stim da ga nazivate hrvatski jezik.
Ne, ne i ne! Nisi pazio na satu: vi govorite hrvatskim jezikom, iskvarenim, dakako, a nazivate ga srpskim.
Didi is offline  
Old 15.06.2006., 20:14   #84
Što se balkanstva tiče: srpski jezik ima mnogo više karakteristika jezika balkanskog jezičnog saveza; dakle, srpski (da ne kažemo, srpski hrvatski ili srpskohrvatski) je jezik balkanskiji od hrvatskog.
Znatno balkanskiji, štoviše... posebno torlački.

Hrvatski pak pripada dunavskom jezičnom savezu.

Jezici su definitivno različiti, ali ako baš inzistiraš na daljnjem nazivanju svojeg jezika hrvatskosrpskim, obrati još jednom pozornost na tvorbu: u toj riječi je glava 'hrvatski', a 'srpski' je tek modifikator. Primijeti da se u toj složenici zapravo deklinira hrvatski dio, a ne srpski - to je jasan dokaz da je 'hrvatski' središnja riječ.
Dakle, svoj jezik sam nazivaš srpskom varijantom hrvatskog. Pa kako ti drago.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 20:17   #85
BTW i sam je Vuk odbacivao neke posebnosti srpskog jezika kad je stvarao svoj pravopis, a mnoge je riječi prepisivao iz hrvatskih rječnika.

Vuk vas je pohrvatio barem toliko koliko je hrvatski kasnije posrbljen

A onda se ljudi raspravljaju o politici... a politika s lingvistikom veze nema. Ima s jezikom, jer ga politički mijenja, ali lingvisti to mogu samo opisati i zgražati se.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 20:23   #86
Zaista ovu temu koja je pala ovde na nizak nivo sputate jos nize.
Nemam nameru da vam bilo sto dokazujem i da vas u bilo sto uveravam.
Propust je moj hrvatskosrpski-srpskohrvatski.
Nije ni bitno.
Srecno svima, a ko je ovde u pravu nije toliko ni bitno.
Takodje kojim jezikom pricali bilo to srpskim ili ¨hrvatskim˝ RAZUMEMO SE.
U zivotu je VEOMA bitno biti ČOVEK.
ČOVEK SA VELIKIM Č.
Nije to vezano za nacionalnost.
Vec za nesto mnogo vise od toga.
warum is offline  
Old 15.06.2006., 20:37   #87
Šteta što odlaziš usred ozbiljne lingvističke rasprave, a to je, bar se nadam, i bila prvobitna namjera ove teme. Mislim, s obzirom na onaj dodatak "nije provokacija".
Didi is offline  
Old 15.06.2006., 20:47   #88
Quote:
warum kaže:
Zaista ovu temu koja je pala ovde na nizak nivo sputate jos nize.
Nemam nameru da vam bilo sto dokazujem i da vas u bilo sto uveravam.
Propust je moj hrvatskosrpski-srpskohrvatski.
Nije ni bitno.
Srecno svima, a ko je ovde u pravu nije toliko ni bitno.
Takodje kojim jezikom pricali bilo to srpskim ili ¨hrvatskim˝ RAZUMEMO SE.
U zivotu je VEOMA bitno biti ČOVEK.
ČOVEK SA VELIKIM Č.
Nije to vezano za nacionalnost.
Vec za nesto mnogo vise od toga.
Nacionalnost nije bitna, ali unatoč uvjerljivim argumentima koji kažu da je vjerojatnije da je srpski zapravo varijanta hrvatskog, ti još uvijek stavljaš hrvatski u navodnike.

I bježiš.

Dakle, bitno ti je... ali si naišao na dovoljno obrazovane da ih ne možeš isprovocirati, pa bježiš.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 20:55   #89
I još jedna stvar: međusobno razumijevanje nije kriterij identičnosti jezika.
Barem ne lingvistički kriterij.

To je nužan, a ne dovoljan uvjet za identičnost.

Ne postoji (u svakom slučaju, više ne postoji) standard koji bi premošćivao razlike između hrvatskog i srpskog, kao što postoji standard koji premošćuje razlike kajkavskog, čakavskog i štokavskog hrvatskog. Zbog toga oni jesu dijalekti hrvatskog jezika iako bi se inače s većim pravom nazivali različitim jezicima nego hrvatski i srpski.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 21:03   #90
Celog zivota sam bezao od linije manjeg otpora.
(receno u duhu srpskog jezika mislim da i vi razumete).
Samo sto je ovde bezpredmetno polemisati na ovu temu.
mogu ti samo reci neko od nas dvoje je lud a ja nisam.
ko je onda???
warum is offline  
Old 15.06.2006., 21:16   #91
Quote:
warum kaže:
Celog zivota sam bezao od linije manjeg otpora.
Iz činjenice da raspravljaš ovdje, mogu to smatrati bliskim istini.
Quote:
(receno u duhu srpskog jezika mislim da i vi razumete).
Ide li ovdje dvotočka ili zarez?
Quote:
Samo sto je ovde bezpredmetno polemisati na ovu temu.
Zašto? I kome?
Quote:
mogu ti samo reci neko od nas dvoje je lud a ja nisam.
ko je onda???
Ja jesam lud, hvala na pitanju.

I živim u Vrapču, ako ti to išta govori.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 21:30   #92
Nsiam vrevoao da zpavrao mgou rzmaueti ono sto čtaim. Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa, pemra irtažsiavnjima nučainka sa Kmbreidža, njie vžano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rčei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa što ljduksi mzoak ne čtia savko slvoo pnaooosb, vec rčei psmraota kao cleniu. Oavj preomećaj je sljiavo nzavan tipoglikemija.

Dokaz da gramatika nije toliko znacajna!
warum is offline  
Old 15.06.2006., 21:33   #93
Quote:
warum kaže:
Samo sto je ovde bezpredmetno polemisati na ovu temu.
Eto, i sam u praksi dokazuješ točnost teorije koju sam iznijela, naime, o hrvatskome kao praocu srpskoga jezika.


Quote:
mogu ti samo reci neko od nas dvoje je lud a ja nisam.
ko je onda???
Ovako izostaviti damu iz rasprave! No, dakle... Nemam riječi.
Didi is offline  
Old 15.06.2006., 21:33   #94
Quote:
warum kaže:
Nsiam vrevoao da zpavrao mgou rzmaueti ono sto čtaim. Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa, pemra irtažsiavnjima nučainka sa Kmbreidža, njie vžano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rčei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa što ljduksi mzoak ne čtia savko slvoo pnaooosb, vec rčei psmraota kao cleniu. Oavj preomećaj je sljiavo nzavan tipoglikemija.

Dokaz da gramatika nije toliko znacajna!
To nije stvar gramatike, već pravopisa
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 21:34   #95
Quote:
Didi kaže:
Eto, i u praksi dokazuješ točnost teorije koju sam iznijela, naime, o hrvatskome kao praocu srpskoga jezika.
Da hrvatskog... slovenskog
Quote:
Ovako izostaviti damu iz rasprave! No, dakle... Nemam riječi.
Ne, izostavio je mene.

Rekao je dvoje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 21:41   #96
kiss.
byeee
warum is offline  
Old 15.06.2006., 21:46   #97
Dečec, dečec... Budali je najlakše vrijeđati kad ostane bez argumenata... kaj da ti velim.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 21:53   #98
Znao sam da sam trebao citirati... *sigh*
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 15.06.2006., 22:00   #99
Quote:
Da hrvatskog... slovenskog
Sve je to jedan te isti jezik.
Didi is offline  
Old 15.06.2006., 22:01   #100
Quote:
Didi kaže:
Sve je to jedan te isti jezik.
Živijo praslavenski!
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.