Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2007., 16:05   #1
Što je suprotno od "suprotnog"?

ispričavam se ako je tema preglupa ili je već bila...
neki dan je lik u jednoj emisiji postavio pitanje "what is the opposite of opposite?" ali nisam čuo odgovor jer je stari prebacio na dnevnik
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:08   #2
equal?
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:22   #3
mislim da nije
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:26   #4
isto od istog
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:00   #5
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
ispričavam se ako je tema preglupa ili je već bila...
neki dan je lik u jednoj emisiji postavio pitanje "what is the opposite of opposite?" ali nisam čuo odgovor jer je stari prebacio na dnevnik
evo sad nešto suprotno od konstruktivnog...

suprotno od suprotnog je suprotnu.suprotno1 je suprotno od suprotnog2
što znaći da je suprotno od suprotnog2 suprotno1.isto tako je suprotno od suprotnog od suprotnog1 isto suprotno1, a dodavanjem još jednog suprotnog se vraća na suprotno2. tako se može u beskonaćno i svakim sljedećim dodavanjem se minja 1 pa 2 suprotni. što znaći ma koliko razmišlja dublje dodavajući slijedeći suprotni sve jedno imaš 1 ili 2 suprotan. ali dodavanjem neki karakteristika suprotnom potpuno minjaš mogućnost razmišljanja o nećemu takvom odnosno bez ikakvi karakteristika je to samo matematićki niz koji nema nikakvu mogućnost donošenja toćnost u stvarnom životu što
isto tako vrijedi za suprotno od toga, dodavanjem što više činjenica i vagajući važnost svake ćinjenice te je uvrštavajući kao baš takvo suprotno to suprotno može potpuno promijenit suprotnost od te suprotnost te se samim tim pojavljuje nekoliko suprotnosti koje opet važeš i odlućuješ koji je najsuprotniji i dali ćeš uopće uvršatavat ostale suprotnosti koje su manje suprotne od onog prvog suprotnog( od kojeg smo izvlaćili suprotnosti).šta znaći da na kraju ipak sam biraš toćnu suprotnost.
__________________
You are not your job.You're not how much money you have in the bank.You're not the car you drive.You're not the contents of your wallet.You're not your fucking khakis.You are the all-singing,all-dancing crap of the world.
KVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 20:39   #6
Suprotno od SUPROTNOG je ono ISTO. Ono što je isto, isto je sebi, u njemu nema razlike. Čim nastaju razlike ili naprosto postoje, tada postoji i ekstremna razlika, odnosno suprotnost. Jedna suprotnost nema ništa u sebi od druge suprotnosti. Vidi ovako. U smrti nema ništa od života, a smrt i život su suprotnosti. - Tako je to nekako nekada davno pričao neki Marx. Zboravio sam odakle je, ali mislim da je iz Našica. Tamo su brda okolo i ima bistrih studenaca i bistrih ljudi. Ima i suprotnosti jako puno. Za 90 godina čovjek doživi različite suprotnosti.
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:34   #7
Za taj odgovor ti treba polazna točka s čim ćeš uspoređivat - znači suprotno od suprotnog nečemu je to isto nešto. Ako ne postoji polazna točka onda je suprotno od suprotnog ništa, odnosno neodređeno.
Ali evo mi je sad pa na pamet jedan paradoksalan primjer: suprotno od "nov" je "star" a suprotno od "star" može bit i "nov" i mlad". U biti kad bolje razmislin ipak je ovo samo lingvistička igra, zar ne?
johhny_park is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 16:40   #8
Quote:
johhny_park kaže: Pogledaj post
Za taj odgovor ti treba polazna točka s čim ćeš uspoređivat - znači suprotno od suprotnog nečemu je to isto nešto. Ako ne postoji polazna točka onda je suprotno od suprotnog ništa, odnosno neodređeno.
Ali evo mi je sad pa na pamet jedan paradoksalan primjer: suprotno od "nov" je "star" a suprotno od "star" može bit i "nov" i mlad". U biti kad bolje razmislin ipak je ovo samo lingvistička igra, zar ne?
Ti bi o nečemu i ničemu kao suprotnostima. Dobro, kad baš želiš.

"Das reine Sein und das reine Nichts sind also dasselbe" (G.W.F. Hegel: Wissenschaft der Logik). Bitak i Ništa su suprotnosti, je li? Bitak (biti), čisti bitak (das reine Sein) bez ikakve daljnje odredbe je isto što i Ništa, ne biti, nebitak, čisto Ništa (das reine Nichts). Ništa, nebitak, čisto Ništa je bez ikakve daljnje odredbe pa su Bitak i Ništa prazni pojmovi, pojmovi bez sadržaja, u tom smislu su isto, ali jedno je Bitak, a drugo Ništa pa su oni i suprotnosti. Ergo, dvije najveće suprotnosti Bitak i Ništa su isto, ali i suprotno.

Tu sad imamo Isto i Suprotno. Bitak i Ništa, biti i ne biti su isti, jer su bezsadržajni, ali su i suprotnosti, jer jedno je biti, a suprotno tome ne biti.

Bitak prelazi u Ništa, Ništa u Bitak. To se od starine/antike naziva nastajanje/ bivanje, a u Hegela das Werden. Kad Bitak prelazi u Ništa, to je nestajanje; kad Ništa prelazi u Bitak, to je nastajanje. Kad nastaje, nastaje NEŠTO; kad nestaje, opet nestaje NEŠTO. Sve je Nešto. Ovome Nešto je suprotno ono tamo pa kažemo da je Drugo. itd.

Neću valjda sada interpretirati cijelu Wissenschaft der Logik. I ovako sam pretjerao pa će me opet onaj moderator gnjaviti da pišem nesuvislo i mnogo. Baš nezgodan tip...
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 23:11   #9
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
Tu sad imamo Isto i Suprotno. Bitak i Ništa, biti i ne biti su isti, jer su bezsadržajni, ali su i suprotnosti, jer jedno je biti, a suprotno tome ne biti.
Prosvitli ovog laika!
Znači želiš reć da nikakve suprotnosti koje čovik uzima zdravo za gotovo nisu "prave" suprotnosti, odnosno da među njima ima zajedničkih točaka? Npr. naučeni smo da su crna i bijela suprotnosti ali su i jedna i druga boje. Hmmmm pa onda tih pravih ili apsolutnih suprotnosti nema, ne mogu nać nijedan primjer, eventualno dobro i zlo.
johhny_park is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 23:17   #10
Nesuprotno. Isto.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 23:26   #11
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post

I ovako sam pretjerao pa će me opet onaj moderator gnjaviti da pišem nesuvislo i mnogo. Baš nezgodan tip...
Eventualno će te gnjaviti zbog ispada u objašnjavanju, ili barem pokušaju istoga, u koje uplićeš termine za koje nisam sigurna da ih i sam do kraja razumiješ.

Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post

Bitak prelazi u Ništa, Ništa u Bitak. To se od starine/antike naziva nastajanje/ bivanje, a u Hegela das Werden. Kad Bitak prelazi u Ništa, to je nestajanje; kad Ništa prelazi u Bitak, to je nastajanje. Kad nastaje, nastaje NEŠTO; kad nestaje, opet nestaje NEŠTO. Sve je Nešto. Ovome Nešto je suprotno ono tamo pa kažemo da je Drugo. itd.
Ovaj dio bih posebno izdvojila. Simpatična mala lekcija krcata definicijama. Čega, teško je reći. Ali bitno da si se ti razmahao. Kvaliteta, a ne kvantiteta.

Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
Neću valjda sada interpretirati cijelu Wissenschaft der Logik.
I svi smo ti neizmjerno zahvalni na tome.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 12:00   #12
Quote:
johhny_park kaže: Pogledaj post
Prosvitli ovog laika!
Znači želiš reć da nikakve suprotnosti koje čovik uzima zdravo za gotovo nisu "prave" suprotnosti, odnosno da među njima ima zajedničkih točaka? Npr. naučeni smo da su crna i bijela suprotnosti ali su i jedna i druga boje. Hmmmm pa onda tih pravih ili apsolutnih suprotnosti nema, ne mogu nać nijedan primjer, eventualno dobro i zlo.

Tko je ovdje laik? Pročitaj što si napisao pa ćeš imati odgovor na svoje pitanje.

Moja intencija je jasna i izrekao sam je već u prvoj rečenici posta tako da tvoje riječi "znači želiš reći" promašuju stvar, jer mi imputiraš nešto o čemu nisma pisao.

Zadnje uređivanje paklenikraj : 11.11.2007. at 12:05. Reason: odgovor na uvodnu provokaciju
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 12:12   #13
The opposite of opposite is same.

Naravno, ovo ne pali ako dvije različite stvari imaju istu suprotnost.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 12:15   #14
Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Eventualno će te gnjaviti zbog ispada u objašnjavanju, ili barem pokušaju istoga, u koje uplićeš termine za koje nisam sigurna da ih i sam do kraja razumiješ.



Ovaj dio bih posebno izdvojila. Simpatična mala lekcija krcata definicijama. Čega, teško je reći. Ali bitno da si se ti razmahao. Kvaliteta, a ne kvantiteta



I svi smo ti neizmjerno zahvalni na tome.
Ako apstrahiram tvoj cinizam, preostaje mi samo jedan zaklučak: ti nemaš ništa pametno reći pa dijeliš pljuske ne bi li sakrila svoju nekompetentnost u ovoj problematici. Hajde, dokaži da nisam u pravu. Opovrgni ono što sam napisao. Da vidimo koje to termine ne razumijem dokraja, koje definicije i pokaži da ti bolje poznaješ Hegelovu Znanost logike od mene.

Pređi ad rem.

Zadnje uređivanje paklenikraj : 11.11.2007. at 12:17. Reason: ispravak termina
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 21:18   #15
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
Ako apstrahiram tvoj cinizam, preostaje mi samo jedan zaklučak: ti nemaš ništa pametno reći pa dijeliš pljuske ne bi li sakrila svoju nekompetentnost u ovoj problematici. Hajde, dokaži da nisam u pravu. Opovrgni ono što sam napisao. Da vidimo koje to termine ne razumijem dokraja, koje definicije i pokaži da ti bolje poznaješ Hegelovu Znanost logike od mene.

Pređi ad rem.
Odgovor na pitanje već sam ponudila. A od prepucavanja argumentima "moj je tata jači" ili "moja mama bolje kuha", doista imam pametnijeg posla. Ali hvala na ponudi, u svakom slučaju.

I neizmjerno mi je drago zbog tebe i gospodina Hegela. Da je živ, bio bi ponosan.

A budući da nije morti se i u grobu okreće.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 22:55   #16
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
Tko je ovdje laik? Pročitaj što si napisao pa ćeš imati odgovor na svoje pitanje.

Moja intencija je jasna i izrekao sam je već u prvoj rečenici posta tako da tvoje riječi "znači želiš reći" promašuju stvar, jer mi imputiraš nešto o čemu nisma pisao.
Smiri hormone pakleni. Laik sam ja jer o filozofiji znam samo ono malo šta san naučija iz predmeta Filozofija u 4. srednje za razliku od tebe majstore koji mi citiraš prilično apstraktne tekstove i definicije od Hegela. Zato sam te i pita da mi pojasniš malo šta želiš reći jer ako malo bolje pročitaš vidit ćeš da moja rečenica koja počinje sa "znači želiš reći" zapravo završava sa upitnikom (ako ne znaš to ti je ovaj znak ?). Dakle ne imputiram ti ništa nego samo tražim objašnjenje uz neki primjer iz stvarnog života, po mogućnosti.
johhny_park is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 23:06   #17
Isto. Minus i minus jednako plus.
 
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 23:09   #18
Suprotno od mene je pica,tako da je suprotno od suprotnog kuratz.
To@mek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 17:38   #19
Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Eventualno će te gnjaviti zbog ispada u objašnjavanju, ili barem pokušaju istoga, u koje uplićeš termine za koje nisam sigurna da ih i sam do kraja razumiješ.



Ovaj dio bih posebno izdvojila. Simpatična mala lekcija krcata definicijama. Čega, teško je reći. Ali bitno da si se ti razmahao. Kvaliteta, a ne kvantiteta.



I svi smo ti neizmjerno zahvalni na tome.


Moraš još jako mnogo učiti. Kad budeš poznavala Hegela bar 10% koliko ga ja znam, tek tada možeš nešto suvislo reći je li moje razumijevanje njegovih termina ispravno ili nije.

"Kvaliteta, a ne kvantiteta" - to se odnosi na tebe. Pokaži da nešto više znaš od dijeljenja besmislenih kvalifikacija.

"I svi smo ti ..." - tko su to MI? Koji MI? Tko te je ovlastio da govoriš o nekim MI?
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 18:24   #20
Ako je suprotno od bijelog crno, onda je suprotno od crnog bijelo. Znači suprotno od suprotnog je ono početno. Kraj rasprave, možete zatvorit topic.Šta ga komplicirate?
__________________
Oprosti mi Bože šta sam Dalmatinka...
Madamoiselle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.