Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2008., 21:54   #1
Školjke

U zadnjih 10tak dana sam skupila podosta skoljaka sa plaze, uredno ih isprala u slatkoj vodi i stavila u staklenu zdjelu. Ali, eh naravno, pocele su smrditi i to ko' crknuta riba. Posto su mi jako lijepe i ne zelim ih baciti, ima li netko kakav savjet sto da napravim sa njima da ne smrde?
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 23:00   #2
Quote:
LazyFox kaže: Pogledaj post
U zadnjih 10tak dana sam skupila podosta skoljaka sa plaze, uredno ih isprala u slatkoj vodi i stavila u staklenu zdjelu. Ali, eh naravno, pocele su smrditi i to ko' crknuta riba. Posto su mi jako lijepe i ne zelim ih baciti, ima li netko kakav savjet sto da napravim sa njima da ne smrde?
Stavi ih blizu mravinjaka na dan-dva...naravno, ako postoji mogućnost.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 09:43   #3
Super ideja, ali usred sam grada...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 11:35   #4
Pokušaj u razblaženu otopinu Varikine koju mijenjaj recimo svaki dan. Najbolje bi ti bilo ovo Royevo s mravima, ali kad već ne možeš, morat ćeš ovako. Trajat će možda malo dulje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 12:16   #5
Bum probala...Jel' se moze dogoditi da varikina izgrize boju sa skoljaka ili ih osteti na bilo koji nacin?
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 14:05   #6
Moguće je da bi oksidiralo boju, ako staviš čistu. Ako staviš razblaženu (recimo 10%-tnu otopinu) onda će lakše nestati tog smrada nego boje.

Zapravo, postoji još i bolja ideja, ali problem je u tome što si predugo čekala. Trebala si ih prokuhati. Možeš i sad... ako ti neće previše smrdjeti.
Par decilitara vode i par mililitara varikine (vrlo blaga otopina) i onda kuhaš u staklokeramici. Upališ napu na najjače da hvata taj smrad. Pretpostavljam da bi trebalo dugo kuhati. Vatra dovoljno jaka da ključa. Nepotrebno je kuhati na jakoj vatri, temperatura je uvijek ista.
Nakon kuhanja, standardni postupak s razblaženom Varikinom, ali kraće, jer je organsko tkivo gotovo posve rastočeno.

Najbolje bi bilo s mravima, ali i ovo posluži. Tako dobiješ čiste i sterilne školjke. Ako ti njihova boja nije važna, tretiraš ih kloridnom kiselinom. Ona ti izgrize vanjski pigmentirani sloj i ostane ti sedef. Prelijeva se u duginim bojama.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 14:39   #7
Vazna mi je boja(stvarno su prekrasne, od rozih do tamno sivih), tako da mislim da cu ih kuhati...Taman kad muz dodje doma da mu zamirisi!
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 13:44   #8
A pretpostavljam da je meso školjke još u njima
Stavi na balkon, mravi će sami nanjušiti i doći, kad oni obave posao školjke su tvoje
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:11   #9
Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
A pretpostavljam da je meso školjke još u njima
Stavi na balkon, mravi će sami nanjušiti i doći, kad oni obave posao školjke su tvoje
Jucer sam ih stavila kraj malog mravinjaka blizu zadnjih vrata od kuce, ali mravci su sicusni i nezaintersirani - ne napadaju ih uopce...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:24   #10
smrdi im
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:37   #11
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
smrdi im
A meni jos i vise, mamu im poljubim!
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:19   #12
Trebala si ih ocistiti cim si ih skupila. Sad ti jedino preostaje jedna od ovih stvari:

1. pronaci mravinjak sa velikim mravima (prije bi rekao da ce ih mravi sami naci)
2. ostaviti ih na suncu da se osuse pa da odstranis meso i operes ih u vodi.

3. ja osobno bi ih bacio u smece i potrazio druge.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:27   #13
stavi ih u ocat ili alkohol,varikina je prejaka
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 16:49   #14
Ne smiju se koristiti nikakve agresivne supstance. Priroda ce se najbolje pobrinuti za to(ako zelis sacuvati izvorni oblik i izgled).
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 21:47   #15
Mislim da će i ocat i varikina rastvoriti kalcij,pa je pitanje kakav je krajnji rezultat iako negdje preporučuju varikinu.Očisti i skuhaj u slanoj rastopini,ako malo i ostane,s vremenom će smrad nestati.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 11:25   #16
To bi bila termicka obrada koja bi mogla takodjer utjecati na krajnji rezultat. Vjerujem da si ih dosada vec i bacila.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 00:16   #17
izvedi to sa varikinom, onom što se prodaje u supermarketu. Imam puno iskustva s time, nećeš izgubit boju. Možeš probat i sa hidrogenom ali ako možeš nabavit jači od 12%. Vjeruj ja sam očistio na stotine školjaka ne brini. Samo imaj na umu da se varekina nakon dan dva neutralizira pa ponovi postupak sa novom bocom nakon 24 sata.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 16:27   #18
Svi savjeti su odlicni, ali moje skoljke se same odsmrdile...Ostavila sam ih vani nekih tjedan dana i vise ne smrdi, valjda se sve unutra osusilo...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 23:36   #19
zasmrdit će ti opet, ne brini
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 02:26   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pokušaj u razblaženu otopinu Varikine koju mijenjaj recimo svaki dan. Najbolje bi ti bilo ovo Royevo s mravima, ali kad već ne možeš, morat ćeš ovako. Trajat će možda malo dulje.
ni slucajno varikinu izgrist če boju na školjkama to sam ja napravio sa petrovim uhom i uništio sedef


zakopaj u zemlju
mrgi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.