Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2015., 17:40   #141
Mozda je bila vjetrusa.
Jean Paul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 21:10   #142
Quote:
Jean Paul kaže: Pogledaj post
Mozda je bila vjetrusa.
Jeste, ova slika ista ona http://en.wikipedia.org/wiki/Common_...e_P1020197.jpg
I ova slika odgovara http://en.wikipedia.org/wiki/Common_...:Falco_003.jpg
S druge strane parkića nalazi se 6-katnica, sigurno se gore gnijezdi. Iza te zgrade je potok.

Jel to ženka?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 17:40   #143
Vjerovatno je onda na toj katnici.,
A evo pogledaj si ovdje o razlici izmedju muzjaka i zenke.
Jos malo slika vjetruse.
Jean Paul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 18:56   #144
ajd probaj uslikat, makarkako i odmah ću ti odgovorit jel vjetruša.
Naime, gotovo sam siguran da je kobac jer sam imao par sličnih scena u Zagrebu

Zadnje uređivanje parcov : 26.02.2015. at 19:54.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 20:50   #145
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Na balkonu hranim vrapce iz posudica. Nekoliko puta se dogodilo da ih je napalo neko leteće čudovište koje ih je pokušavalo uloviti. Oni bi pobjegli a ta ptičurina bi ostala na balkonu, dok je ja ne bih potjerao. Jednom sam vidio da su onda tu ptičurinu napale vrane, dok je bila u zraku, pri slijetanju na obližnje visoko drvo. Zanima me ta ptičurina, sasvim sliči ovom
Piše da je to smeđi sokol http://en.wikipedia.org/wiki/Brown_falcon a problem je u tome što on živi u Australiji (!?) pa onda sigurno nije ta grabljivica. O kome bi se moglo raditi?
Ako hranite ptice na balkonu , stavite hranu dalje od stakla , jer male grabljivice ( kopci ptičari ) ih love !

Ako je hranilica ispred stakla , grabljivica u obrušavajućem letu ne zna da je staklo , već zračni prostor - donosi krivu procjenu i udara u staklo , vidio sam to više puta !

Inače svaki dan mali kobac ptičar , doleti mi u dvorište jer nam na hranu dolazi i preko 100 malih ptica ( sjenice , vrapci i još nekoliko vrsta ) !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:25   #146
Quote:
Jean Paul kaže: Pogledaj post
Jos malo slika vjetruse.
Dobre slike

Quote:
parcov kaže: Pogledaj post
ajd probaj uslikat, makarkako i odmah ću ti odgovorit jel vjetruša.
Naime, gotovo sam siguran da je kobac jer sam imao par sličnih scena u Zagrebu
Ako bude prilike, svakako ga uslikam. Bio je frontalno okrenut prema meni i vidio sam da su pruge na prsima, trbuhu vertikalne a ne horizontalne pa zato smatram da nije kobac. Istina, ne sjećam se žutog obruba oko očiju koji imaju vjetruše. I za rep ne bih se sada sjetio , kljun točno razlika kobac-vjetruša isto


Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ako hranite ptice na balkonu , stavite hranu dalje od stakla , jer male grabljivice ( kopci ptičari ) ih love !

Ako je hranilica ispred stakla , grabljivica u obrušavajućem letu ne zna da je staklo , već zračni prostor - donosi krivu procjenu i udara u staklo , vidio sam to više puta !

Inače svaki dan mali kobac ptičar , doleti mi u dvorište jer nam na hranu dolazi i preko 100 malih ptica ( sjenice , vrapci i još nekoliko vrsta ) !
Hranilice su na vanjskoj strani balkona ( računao neka seru vani, nevjerojatno koliko vrapci mogu srati , ali bojim se da sam se prevario jer su mi uneredili vanjsku stranu balkona a to je puno teže čistiti nego pod balkona ). Ima dosta prostora do stakla, siguran sam da staklo nije u igri. Još sam se bio čudio zašto dva vrapca što mi skoro stalno obitavaju (za razliku od ostatka jata), obitavaju u manjem procjepu između željezne grede iznad i betona zida balkona ispod (nikad nisam zapazio grabljivice, mislio sam nije vrag da se vrana boje!?). Željezna greda im je zaštita od obrušivača!
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 09:46   #147
hm, je li to zato što je dugo bilo toplo... ali gdje su ptice ove zime? kod mene na doručak kraj Maksimira dolaze godinama velike i male sjenice, crvendaći, naišao bi čak i češljugar i djetlić. ali sad nema ni golubova, pa čak ni vrabaca? njih je bar prije bilo gomila, a sad baš ništa. kako je drugdje?

čujem graktanje i kreštanje vrana malo dalje. valjda mi je to odgovor

Zadnje uređivanje tanveer : 30.11.2016. at 09:59.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 11:08   #148
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
hm, je li to zato što je dugo bilo toplo... ali gdje su ptice ove zime? kod mene na doručak kraj Maksimira dolaze godinama velike i male sjenice, crvendaći, naišao bi čak i češljugar i djetlić. ali sad nema ni golubova, pa čak ni vrabaca? njih je bar prije bilo gomila, a sad baš ništa. kako je drugdje?

čujem graktanje i kreštanje vrana malo dalje. valjda mi je to odgovor
vrane su razlog
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:18   #149
korisne ptičice koje jedu komarce, mušice i biljne uši su protjerane od strane kreštavih raskopača smeća, i nikom ništa?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:34   #150
Kad su beštije zakonom zaštićene.
Kod mene gotovo u potpunosti istisnule golubove, vrapce, koseve i ostale ptice, kopaju po smeću, bacaju ga van pa ga vjetar dalje raznosi, kvart izgleda ko Bejrut, drveće koje zaposjedaju s vremenom propada zbog agresivnog izmeta, također onečišćuju i oštećuju automobile.
Prije 15-ak godina vrane su bile rijetkost u kvartu, danas osim njih drugih ptica gotovo i nema.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:46   #151
pa ne znam, koliko sam guglala, nisu (više? možda su bile prije) zaštićene.

nije mi jasno da gradska uprava ne radi ništa oko toga. nije to samo estetski problem. ako nema ptica da pojedu biljne uši, propada vegetacija, drveće se suši.

ovo je napisano prije 5 godina!

'Postoji više vrsta vrana, a dvije su problem u Zagrebu – siva vrana i gačac', objasnila je dr. sc. Jelena Kralj, znanstvena suradnica na Zavodu za ornitologiju HAZU-a u Zagrebu.

'Siva vrana ima sivo tijelo, a glava, rep i krila su joj crni. Gačac je pak potpuno crn. Siva vrana se gnijezdi u pojedinačnim parovima, a gačac u kolonijama pa je često glasniji...

'To je posao Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo i Zrinjevca. No rezanje treba obavljati izvan sezone gniježđenja od lipnja do veljače kada ptice nisu na jajima, kaže dr. Kralj i dodaje: 'Vrane i gačac nisu zaštićeni, ali Direktiva o pticama koja nas obavezuje, a osobito će nas obvezivati kada uđemo u EU, kaže da se nijedna ptica ne smije ubijati u vrijeme razmnožavanja bez obzira je li zaštićena ili nije. Postoji i hrvatski zakon o zaštiti životinja koji kaže isto."

sad im nije vrijeme razmnožavanja, pa se svejedno ništa ne radi.

Zadnje uređivanje tanveer : 05.12.2016. at 14:59.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:58   #152
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Kad su beštije zakonom zaštićene.
Kod mene gotovo u potpunosti istisnule golubove, vrapce, koseve i ostale ptice, kopaju po smeću, bacaju ga van pa ga vjetar dalje raznosi, kvart izgleda ko Bejrut, drveće koje zaposjedaju s vremenom propada zbog agresivnog izmeta, također onečišćuju i oštećuju automobile.
Prije 15-ak godina vrane su bile rijetkost u kvartu, danas osim njih drugih ptica gotovo i nema.
Nas dvoje kao da živimo u istom kvartu. Zadnjeg kosa sam zadnji put vidjela prije četiri pet godina, vrapce gotovo više ne čujem na prozoru.

O smeću oko otvorenih koševa na javnim površinama da ne govorim. Kada sam to prvi put vidjela, pomislila sam da su prošli neki dokoni vandali. A onda je to postalo gotovo pa pravilo. Mislim da će baš zbog vrana trebati posvuda staviti zatvorene koševe. Istina, ne ove koje trenutačno instaliravaju po gradu, jer su nepotrebno ogromni i samim tim naružnjuju vizuru (a sve zbog površina na kojima bi netko trebao zarađivati na reklamama ).
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 15:22   #153
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Kad su beštije zakonom zaštićene.
Kod mene gotovo u potpunosti istisnule golubove, vrapce, koseve i ostale ptice, kopaju po smeću, bacaju ga van pa ga vjetar dalje raznosi, kvart izgleda ko Bejrut, drveće koje zaposjedaju s vremenom propada zbog agresivnog izmeta, također onečišćuju i oštećuju automobile.
Prije 15-ak godina vrane su bile rijetkost u kvartu, danas osim njih drugih ptica gotovo i nema.
Sad znam što je Hitchcocka nadahnulo da snimi "Ptice".
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 15:42   #154
ima li kod nas neke vajde od glasa javnosti, građanskog protesta? bi li koristilo da se nešto napiše na:

Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo

Sjedište: Zagreb, Avenija Dubrovnik 12/IV

E-mail: [email protected] , [email protected]

PROČELNIK UREDA: Darko Vuletić, dipl. ing. šumarstva

Tel: 658-5600, faks: 658-5609

ZAMJENIK PROČELNIKA: mr. sc. Stjepan Škrapec, dipl. ing. poljoprivrede
Tel: 658-5694

ili možda da dočekamo da si guglaju vlastito ime
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:47   #155
prve sjenice ipak došle, ipak nisu sasvim nestale

no treba se nešto poduzeti oko tih invazivnih vrsta. krajnje je vrijeme, ali još nije prekasno.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 18:46   #156
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
prve sjenice ipak došle, ipak nisu sasvim nestale

no treba se nešto poduzeti oko tih invazivnih vrsta. krajnje je vrijeme, ali još nije prekasno.
Kojih invazivnih vrsta?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 18:50   #157
vidi gore post #151

to pitanje zvuči kao da se ne slažeš s konstatacijom da preuzimaju teritorij na uštrb drugih vrsta?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 19:07   #158
Uvijek neka vrsta preuzima neciji teritorij, ali to ju ne cini invazivnom vrstom. Siva vrana i gacac su definitivno nase autohtone vrste, nikako invazivne...

Crna vrana bila bi invazivna vrsta, ali koliko znam nije, ili je vrlo rijetko, primjecena u Hrvatskoj...

Invazivna vrsta je, recimo, gugutka, koju ljudi cesto nazivaju grlicom.

Jedino ako ti je kriterij invazivne vrste ona koja se tebi manje svidje od neke druge, ali to je ipak stvar ukusa


BTW, ako neki kvart izgleda kao Bejrut, sto je netko spomenuo, za to je najlakse optuziti vrane
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 19:15   #159
ako u nekoliko godina s nekog određenog geografskog područja dvije vrste istisnu dvadesetak sitnijih i manje agresivnih, meni je to invazivno. ne promatram tu državne granice niti sam rekla da su stigle iz Afrike. moj prigovor nema veze sa simpatijama, ima sa načinom prehrane tih vrsta i utjecajem na okoliš.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 19:23   #160
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
ako u nekoliko godina s nekog određenog geografskog područja dvije vrste istisnu dvadesetak sitnijih i manje agresivnih, meni je to invazivno. ne promatram tu državne granice niti sam rekla da su stigle iz Afrike. moj prigovor nema veze sa simpatijama, ima sa načinom prehrane tih vrsta i utjecajem na okoliš.
A eto, ti imas svoju definiciju invazivne vrste ...

Vrane su oportunisti (kao i ljudi, koji su svojim naseljavanjem protjerali malo veci broj vrsta), bacamo okolo hranu pa se cudimo otkud vrane... Ili parcovi...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.