Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2004., 20:38   #41
Koliko imaš godina? Ako možeš odi sama u neku obitelj. Tako se najviše nauči.

Ja sam pretprošlo ljeto poslala kćer u Beč preko Sovatoursa u
Actilingua Academy (imala je 16 god)
I jako sam bila razočarana.
Nisu ih pustili same izvan kruga.
Unutra su se družili uglavnom s mladima iz svoje grupe, ostalima iz Hrvatske, Slovenije, BiH i sl. Imali su dva-tri izleta izvan zidova, a ostalo vrijeme su bili unutra. Sav njemački se sveo na tih par sati nastave dnevno . Totalna pušiona za puno novaca (nekih 8.000kn)
sparkica is offline  
Old 08.06.2004., 08:11   #42
Mislim da je malo preskupo po hostelima se mjesec dana vući? hm... nema neka škola u sklopu koje je neki studentski dom or something? (nisam više studentica). Da, ovo učenje od nekoliko sati dnevno, nije baš najidealnije. S tim više što nije fora da se družiš s ostalima iz Hrvatske. Pa kako ćeš tako naučit išta jezika?
padme is offline  
Old 08.06.2004., 13:37   #43
Moja preporuka - smještaj privatno - i dalje ostaje. To je obično i jeftinije od studentskih apartmana. Bar ono što sam gledala po agencijama.
sparkica is offline  
Old 01.12.2004., 12:31   #44
Škola stranih jezika

Bog, ljudi!

Planiram sljedeći semestar upisati 5. stupanj njemačkog jezika u nekoj od škola stranih jezika. Pa, se pitam koja je najbolja... tj. koja ima dobre profesore i dobre metode za učenje njemačkog jezika? Vjerojatno sve imaju dovoljno dobre profesore za neke niže stupnjeve, ali za predavanje višim stupnjevima trebaš biti STVARNO dobar.
Trenutno mi je favorit Sokrat. Da li znate za neke dobre profesore njemačkog kod njih?
Preporučite koju školu... Cijena nije bitna.
Dankeschoen!

Bis spaeter!
padme is offline  
Old 08.12.2004., 00:26   #45
Re: Škola stranih jezika

Quote:
padme kaže:
Vjerojatno sve imaju dovoljno dobre profesore za neke niže stupnjeve, ali za predavanje višim stupnjevima trebaš biti STVARNO dobar.
Ne znam odgovor na tvoje pitanje, samo sam htjela reci da je puno je lakse predavati na visim stupnjevima, nego na nizim, iako se cini obrnuto. Iz mog iskustva, za vise stupnjeve je dobro ici na konverzacijske tecajeve, jer podlogu iz gramatike imas, ili bar na obicne tecajeve na kojima ima puno konverzacije.
Dustflower is offline  
Old 08.12.2004., 08:46   #46
Ja ti od srca preporucuje Vodnikovu. Tamo sam odgulila sve moguce stupnjeve njemackog jezika. Imala sam nekoliko profesorica i sa svima sam apsolutno bila zadovoljna. Mislim da sam jako puno naucila, a cinjenic aje da na visim stupnjevima vise radis na vokabularu i opcenito finijem izzrazavanju, dakle jezicnim finesama, a gramatika se samo onako usput ponavlja.
Sony-x is offline  
Old 08.12.2004., 16:29   #47
Arrow

hi padme,

ja zivim u njem., ali nisam bio bas u skolama za strane jezike. Zivim ovdje vec oko 10 god i bio sam ovdje u osnovnoj, ekonomskoj i "vecoj" ekonomskoj skoli. No da skratim: savjetujem ti dvije skole, kojih se sad momentalno sjecam, a to su:

-Goethe Institut (http://www.goethe.de/enindex.htm)
Koliko sam cuo i citao, nesto najbolje u Njemackoj sto se tice stranih jezika. U cijeloj njemackoj imas 16 G.Instituta. U biti ti pise sve u tom linku.)
- Volkshochschule ili kratko "V-H-S". (http://www.vhs.de/)
Ja sam bio prije 2 godine u V-H-S skoli u mom gradu, tek tako iz "zezancije" i ucio njemacki jezik sa grupom stranaca - naravno. Bilo je funny i zanimljivo, no nastavnici je bilo bezveze sta ja tu uopce imam trazit, kad znam njemacki Imao sam neke svoje razloge, nezelim sad o tome . V-H-S ti toplo preporucuje, jer mozes upisat njemacki jezik, a i druge razne kurseve. To su ti kursevi njemackog, pretezno 2-3 puta tjedno. Dnevno traje kurs 2,5-3h i pocinje pretezno kasno poslijepodne, npr. od 19h i traje npr. do 21.30h.) I naravno, V-H-S kosta. Ja sam platio tada za "Kurs njemackog, level 8 "napredniji", tako se zvao odprilike taj kurs ako zelis u prijevodu na hrvatski. Platio sam bio za taj kurs odprilike 100€, stime da je trajao oko 2 mjeseca, ako se nevaram. Vrh tih kurseva njemackog je "mala diploma njemackog jezika - potvrdjeno od Goethe Instituta". To "mala", nemoj da te vara, to se samo tako zove. Nepitaj me zasto, neznam, haha. Ja sam polozio samo jedan od naprednijih kurseva njem. jezika, jer vise nisam mogao izdrzat, bilo mi je dosadno jer sam (99%) sve razumio ionako. Ako imas pitanja u vezi jezika ili neznas rijesit "domacu zadacu" na njemacku, javi mi na PM, pa cu ti probat pomoc

cya
melt is offline  
Old 10.12.2004., 15:13   #48
Učenje engleskog jezika?

Pokušavam polako samostalno naučiti engleski jezik. Međutim, pojavio mi se problem u izgovoru riječi. Naime, kopajući po internetu, nigdje nisam mogao pronaći pravila o tome kako se izgovaraju riječi, barem ono najosnovnije.
Evo primjera: "three"(tri) - izgovara se kao tri. Znam da se u engleskom jeziku nikad ne izgovara slovo h.
"four"(četiri) - izgovara se kao for. Nije mi jasno da li se ou izgovara kao čisto o ili nekako drugačije. Koje je tu pravilo.
"five" - [fajv]
"eight" - [ejt] ili kao [eijt]

Znam da su to banalna pitanja, no, ipak se nadam da će mi to netko objasniti u kratkim crtama.
Davero is offline  
Old 10.12.2004., 21:50   #49
često u riječnicima imaš one neke znakove u zagradama npr. box, [ba:ks], mislim da se zovu fonetski znakovi, al kako god oni ti govore kako se riječ čita.

možda najbolja metoda osim odlaska među engleze je nabaviti neki elektronski "tečaj" engleskog (mislim da ih čak ima on-line) gdje ti odmah izgovore tu riječ i sve je dosta lijepo izloženo.

također dobro prati riječi i titlove u filmovima, ja mislim da sam tako naučio 90% jezika
Aphex is offline  
Old 11.12.2004., 00:16   #50
Osnovno pravilo za izgovor engleskih riječi je da nema pravila. Bezbroj je primjera riječi koje se slično pišu, a potpuno različito izgovaraju, tako da se neka osnovna pravila ne mogu izdvojiti. Pri učenju izgovora ti može pomoći svaki rječnik koji ima transkribirane engleske riječi (znači, koji ima napisan izgovor pomoću fonetskih znakova koji su već spomenuti.) Budući da ćeš u rječnicima naći npr. četiri znaka za izgovor glasa "a", netko bi ti trebao pomoći da naučiš tumačiti te fonetske znakove. Kad to savladaš, dalje ide samo . Od pomoći ti mogu biti i rječnici engleskog jezika na CD-u s izgovorom, udžbenici engleskog s kojima u kompletu dolazi kazeta ili cd itd. Ovisi o tome koliko si novca spreman uložiti. Ali učenje fonetskih znakova je osnova koja najmanje košta, uzet će ti par sati rada, a od najveće je koristi...
__________________
It works better if you plug it in...
Undomiel is offline  
Old 11.12.2004., 03:26   #51
Da, teško ćeš bez tih fonetskih znakova. Lako za eight, to se izgovara eit, ali ima izgovora dugih glasova i sl. koje ćeš teško naučiti izgovarati bez toga.
Pokušala sam pronaći na netu nešto u vezi toga, ali nije mi uspjelo.
Probaj naći nekoga da ti to usmeno objasni, dalje ćeš lako
Potala is offline  
Old 11.12.2004., 07:31   #52
Neće to ići baš tako lako.

Postoji nešto što se zove internacionalna transkripcija (fonetski alfabet), ali isto tako postoji i nešto što se zove fonološki sustav, a što je specifično za svaki pojedini jezik.

Tako da ti je tvrdnja "three" (tri) - izgovara se kao tri netočna, baš kao i znam da se u engleskom jeziku nikad ne izgovara slovo h - u horse se, recimo, itekako izgovara.

Svakako ti je potreban zvučni zapis, kako pojedinih glasova, tako i riječi koji ćeš onda oponašati.

Pravila za čitanje i pitanje postoje i možeš ih naći u svakoj engleskoj gramatici. Što postoje i iznimke, druga je priča.

Po mojem se sudu ipak najbolje upisati na jezični tečaj. Jezik se uči u grupi, kroz komunikaciju s okolinom.
Didi is offline  
Old 11.12.2004., 09:41   #53
upiši barem jedan semestar, da čuješ kako profesor objašnjava izgovor, i da malo vježbaš
Teško ćeš sam razumjeti one znakove za izgovor
eena_ is offline  
Old 11.12.2004., 21:22   #54
i slušaj engleski na televiziji, u filmovima, serijama, u pjesmama...
 
Old 15.12.2004., 11:47   #55
Quote:
Oleander kaže:
i slušaj engleski na televiziji, u filmovima, serijama, u pjesmama...
lako je vama u HR kad tamo nije nista sinhronizirano na TV-u
melt is offline  
Old 16.12.2004., 10:32   #56
Nabavi zvučnike, u gornje polje ukucaj riječ i ožeži.

http://www.m-w.com/
Zavelim is offline  
Old 16.12.2004., 13:35   #57
Ako ideš na posao, fax ili bilo kam na duži put (min 15 minuta), kupi si audio CD-e s engleskim izgovorom te slušaj. To je zgodna a jednostavan način.
demosten is offline  
Old 19.12.2004., 00:11   #58
Quote:
eena_ kaže:
upiši barem jedan semestar, da čuješ kako profesor objašnjava izgovor, i da malo vježbaš
Teško ćeš sam razumjeti one znakove za izgovor
najpametniji odgovor!

engleski mozda mozes nauciti pisati, ali za pricati isti itekako trebas pomoc. strucna osoba ce te uputiti u nekemale tajne jezika, tip da se 'ee' uvijek izgovara 'i' i slicne fore
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Old 19.12.2004., 15:08   #59
budući da je jezik zapravo alat pomoću kojeg komuniciramo s drugima, htjeti naučiti neki drugi jezik bez usmene interakcije s drugima je kao da se hoćeš najesti tako da gledaš slike hrane na internetu!

i zato put pod noge i u neku školicu- makar malo za početak

da ne spominjemo kako tako pomažeš i sebi, ali i nekom jadnom polugladnom profesoru jezika!!!
Pussy Cat is offline  
Old 25.08.2005., 18:43   #60
Ucenje stranih jezika sa cd-a i sl.

Vidjela sam tu da ima otvorena tema za ucenje jezika on-line, ali mene vise intrigira kupovina cd-a tipa "Tell Me More" ili "Talk Now", pa po stupnjevima

Jel itko imao iskustva sa nečim takvim?
Ja sam davno imala demo verziju "Tell me more" za ruski jezik i svakakvih sam riječca naučila, no ubrzo i zaboravila jer ih nisam koristila
Ali ono, zanima me dugoročno...

Ili je možda bolje kupiti paket od 8 kazeta i knjigu od 500 stranica pa udri?
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:40.