Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2011., 10:45   #1
Gdje se nalazi kruna hrvatskih vladara?

Ja mislim da se hrvatska kruna narodnih vladara nalazi u nekoj privatnoj zbirci, čiji vlasnik ni ne zna o kakvoj se kruni radi ili možda u riznici Vatikana. Trebalo bi to istražit, vidim bilo je pokušaja u povijesti, možda da vlada pokrene neku potragu

Koja su Vaša razmišljanja o ovoj temi?
Leonardo 1831 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 12:50   #2
1. kruna kojom su se krunili vladari prije dmitra zvonimira povjerena je, tijekom zvonimirove krunidbe papisnkom krunom, na čuvanje redovnicima samostana u vrani. nakon toga nema nikavih podataka o njoj.

2. kruna kojom je okrunjen zvonimir koristila se neko vrijeme za krunjenje arpadovića za hrvatske kraljeve. međutim, ta krunjenja se mogu eventualno pratiti do početka 13. stoljeća.

3. posljenji kralj koji je okrunjen u hrvatskoj bio je ladislav napuljski. nema podataka prema kojima se može zaključiti da je okreunjen nekom od ove prethodne dvije krune.

dakle, samim krunama se vjerojatno više ne može ući u trag. vjekoslav klaić je pokušao naći njihov trag u "blagu" zrinskih.

uostalom, te krune danas nitko ne bi mogao niti prepoznati (osim da ih pronađemu u nekom grobu iz ranoga srednjega vijeka). još uvijek nam ostaje samo nagađanje da li kruna na tkz. "reljefu kralja petra krešimira IV." ima nešto od elemenata prave krune.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 20:25   #3
Postoje nagađanja da je jedna od kruna koje su se čuvale u Vrani otišla u Napulj s Ladislavom. Vrana je bila Tursko uporište i razarana je više puta tako da možeš zaboraviti.
nymphaeum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 23:31   #4
al Turci su došli u Vranu tek cca 1530ih-40ih, prevelik je to razmak od 12.st da ne bi ostalo kakvih tragova o kruni u međuvremenu

a prije njih su tamo bili templari

ideja za hrvatsku verziju conspiracy priča Dana Browna
jesu li čarobnu krunu iz Vrane, koja ima moć da jedino ona može skinuti 1000god prokletstvo njenog nositelja bačeno nad narodom, odnijeli templari i pomoću nje sada upravljaju hipnotiziranim mentalnim sklopom Hrvata uvlačeći ih u EU i pretvarajući u roblje liberalnog kapitalizma.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:02   #5
Eto iskoristi je je i isprovociraj obnovu Vranske tvrđave))))
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 08:36   #6
Navodno su neke stvari uništene još u 19. stoljeću,od lokačnog stanovništva u okolici Knina,kao i neki nakit,sarkofazi
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:34   #7
Nekako su do sada bile uvijek u opticaju tri verzije.
Prema prvoj hrvatska kruna je pretopljena u krunu sv. Stjepana.
Prema drugoj vraćena je u Vatikan (koji ju je navodno i dao hrvatskom kraljevstvu).
A prema trećoj zadnje je viđena u popisu obitelji Zrinski (koji su ju navodno slučajno pronašli sakrivenu u zidu; Ozalj je prije bio Frankopanski).

Volim vjerovati da postoji i četvrta opcija koja uključuje i njeno pronalaženje. Bilo bi to najveće arheološko otkriće u našoj povijesti.
__________________
Viribus Unitis!
monarhist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:52   #8
dobra tema

ante kovačić u uroti zrinsko-frankopanskoj kaže da se kruna nalazi još uvijek u jednom zidu dvorca u ozlju. dapače, on točno kaže i koji je to zid, kojega kata. u današnje vrijeme detektora za sve vrste metala, pa i zlata, bilo bi to zanimljivo provjeriti, zar ne!?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 13:10   #9
ako on zna gdje je onda sigurno više nije tamo

mislim da je priča oko te krune prošlo svršeno vrijeme i ako se do sada ne zna što je s njom neće se nikada ni znati, nije to novčić pa da se slučajno negdje zagubi.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 15:00   #10
teba sve mogućnosti ipak provjeriti. istraga (ili potraga) uvijek ima i svoje metode i ne miruje dok se ne dođe do cilja ili ne iscrpe sve trenutne mogućnosti koje ostavljaju problem nerješivim (do pojave eventualno novih mogućnosti).

no hrvatskoj državi kao takvoj to očigledno nije zanimljivo. puno joj je zanimljivije npr. da se milijuni ulupavaju u istraživanje nekog rimskog vojnog tabora, e, jel vidi vraga, to vodi dotična m.s. a koje nove značajne spoznaje može donjeti neki rimski vojni tabor - bez hramova, bibliteka, upravne i sudske moći, bez umjetnina i blaga, bez brodova i luke, bez značajnih osoba i bez svega čemu i nije mjesto u nekom uobičajenom i običnom vojnom rimskom taboru? to se ja pitam.
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:26   #11
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ako on zna gdje je onda sigurno više nije tamo

mislim da je priča oko te krune prošlo svršeno vrijeme i ako se do sada ne zna što je s njom neće se nikada ni znati, nije to novčić pa da se slučajno negdje zagubi.
Nije,ali opet hr kraljestvo prestalo je postojati u srednjem vijeku ,što je sasvim dvoljno da kruna "nestane" ili da je prisvoji neko drugop kraljevstvo

A ako je zadnji put spomenuta u popisima ZiF možda je stvarno skrivnea u nekoj od stranjskih kolekciija,ipak je sav njihov pokretni razgrabljen..,
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:51   #12
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Nije..
a tko je to, kada i na koji način provjerio?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:58   #13
Panitko se nije time ni bavio da bi se sa sigurnošću tvrdilo...ego jesve na pretpostavki prošlo je par stoljeća pa siugnro ne postoj...
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:14   #14
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Nije,ali opet hr kraljestvo prestalo je postojati u srednjem vijeku ,što je sasvim dvoljno da kruna "nestane" ili da je prisvoji neko drugop kraljevstvo

A ako je zadnji put spomenuta u popisima ZiF možda je stvarno skrivnea u nekoj od stranjskih kolekciija,ipak je sav njihov pokretni razgrabljen..,
Ovo je tipična i vjerujem nenamjerna pogreška.
Nije Hrvatsko kraljevstvo prestalo postojati u srednjem vijeku, nego je je prestalo biti neovisno

Jedino razdoblje kada nije postojala Hrvatska je 1918.-1939.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 21:21   #15
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
A ako je zadnji put spomenuta u popisima ZiF možda je stvarno skrivnea u nekoj od stranjskih kolekciija,ipak je sav njihov pokretni razgrabljen..,
nikakva hrvatska kraljevska kruna se ne spominje u popisima "zrinsko-frankopanske imovine"... postoji kruna, ali njezino podrijetlo je čisto nagađanje. uostalom, sam vjekoslav klaić, koji se pozabavio tom problematikom, naslovio je tekst "nagađanja o hrvatskoj kraljevskoj kruni"

kruna je vjerojatno isparila još tijekom 12. stoljeća. zna se da je krajem 11. stoljeća mijenjala "vlasnike" (zadnji trpimirovići, nadbiskup lovro, kraljica jelena). osobno smatram da je "eliminirana" u dinastičkim trzavicama arpadovića. moguće da se to dogovdilo već tijekom obračuna kolomana s almošem. budući da je almoš bio postavljen za kralja "slavonije", možda je neko vrijeme držao i krunu. nakon što je izgubio vlast, nakon njega se hrvatske krne dokopao koloman koji je okrunjen u biogradu. almoš zatim radi nerede kolomanu i ovaj ga eliminira tako što je oslijepio nejga i sina. možda je pritom maknuo i krunu kako almoš (i njegovi nasljednici) ne bi imao simbolički legitimitet barem za hrvatsko prijestolje. takva vjerojatnost je moguća iako je koloman za svog života dao sina stjepana okruniti za kralja. možda je hrvatska kruna degradina na razinu "prinčevske" krune?

dakle, dinastičkih trzavica među arpadovićima je bilo sasvim dovoljno da se dvije zasebne krune pokažu nespretnima za rukovanje.

dalo bi su tu još teoretizirati (argumentiranije nego u dosadašnjoj raspravi).

no ako vam se zbilja traži kruna, možete ujediniti snage s mojmirom damjanovićom koji traži posmrtne ostatke kralja tomislava.

Zadnje uređivanje Dilecto Filio : 17.01.2011. at 21:27.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 00:33   #16
Pa ja ne vjerujem da je isparila...može sve biti no sumnjam,možda degradirana itd no uništena čisto sumnjam.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 09:01   #17
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Pa ja ne vjerujem da je isparila...može sve biti no sumnjam,možda degradirana itd no uništena čisto sumnjam.
Ne mora biti namjerno uništena,ali pljačke i ratovi su poharali Hrvatsku i nakon 1102.,od Mongola,do Turaka, tko zna gdje je sve to završilo
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 10:45   #18
Ima li itko neku predodžbu kako je izgledala ta kruna?

Mislim, čak da je i nađemo, kako bismo znali je li to to?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 11:06   #19
Quote:
df_ kaže: Pogledaj post
nikakva hrvatska kraljevska kruna se ne spominje u popisima "zrinsko-frankopanske imovine"... postoji kruna, ali njezino podrijetlo je čisto nagađanje. uostalom, sam vjekoslav klaić, koji se pozabavio tom problematikom, naslovio je tekst "nagađanja o hrvatskoj kraljevskoj kruni
Ima li neka ispravno rotirana verzija koja se da čitati?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 11:25   #20
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ima li itko neku predodžbu kako je izgledala ta kruna?

Mislim, čak da je i nađemo, kako bismo znali je li to to?


obično se pretpostavlja da je kruna izgledala otprilike kao na ovom reljefu. međutim, čak i da je na reljefu prikazan hrvatski kralj, onda je riječ eventualno o "starijoj kruni", a ne "zvonimirovoj".

Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Ima li neka ispravno rotirana verzija koja se da čitati?
kako ono ide, > view > rotate °90
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.