Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 12:46   #21
Quote:
df_ kaže: Pogledaj post
kako ono ide, > view > rotate °90
Ma znam, ali za to moram snimati web stranicu, pa otvarat u Acrobatu pa tek onda rotate... Mislim, jel tako teško normalno rotirano uploadati dokumente?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 15:32   #22
Right click i rotate.
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 02:22   #23
hm, a što ako je na slici kruna ustvari dekorirani dio naslonjača, produžetak za nasloniti glavu (kao na sicu u autu)

vidite da je oblik glave liku lijevo (bez krune) i liku desno (s krunom) potpuno isti, a i "kruna" izgleda kao da mu je iza glave. Ovom okrunjenom se vidi kratko šišana kosa na tjemenu (valjda). Oni "repovi" iza ušiju kralja bi mogli biti gornji rub leđnog dijela naslonjača. I nekako se poklapaju sa postranim rubovima naslonjača koji se vide ispod ruku.

dilecto filio, jel ovo itko razmatrao na ovaj način, ili se stručnjaci odreda slažu da lik desno ima pravu krunu na glavi?

Zadnje uređivanje žalac_1 : 19.01.2011. at 02:36.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 02:45   #24
moram reći da je ovo vrlo originalno razmišljanje. k tome, nije nemoguće

no ipak, čini mi se bi lik koji u rukama drži kraljevske insignije križ/žezlo i kuglu (osim ako nisu mijenjač i volan ) vjerojatno na glavi trebao imati krunu.

međutim, pitanje koje se postavljalo: tko je na reljefu? hrvatski kralj? ako da - koji (nekako se uvriježilo da je petar krešimir IV.)? ili je ipak riječ o prikazu krista pantokratora (reljef se nalazi na krstionici)? iako je većina za kraljevsku opciju, mišljenja nisu usuglašena (kao ni za sve ostalo u ranom srednjem vijeku).
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:14   #25
nego, što je s prostiranjem pred vladarem, je li igdje bio takav običaj u to doba, zapad, istok?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:00   #26
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
nego, što je s prostiranjem pred vladarem, je li igdje bio takav običaj u to doba, zapad, istok?
proskineza je tipičan način izražavanja poštovanja caru u bizantu u to vrijeme.

Zadnje uređivanje Dilecto Filio : 19.01.2011. at 14:23. Reason: tipfeler
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 14:18   #27
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
proskinza je tipičan način izražavanja poštovanja caru u bizantu u to vrijeme.
Mislim da sam pokupio negdje kako je izgleda i Trpimir tražio to od podanika.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:58   #28
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Mislim da sam pokupio negdje kako je izgleda i Trpimir tražio to od podanika.
Ne zanima me samo to,ali imaš li neki link za dvorske običaje kod Hrvata u to vrijeme?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 17:09   #29
Prije par godina je bila emisija Na rubu znanosti sa temom o Istri. I tako je neki tip pričao o mitovima, legendama...
Rekao je da se po legendi hrv. kralj (ne mogu se sjetiti imena) sklonio pred neprijateljima u uvalu Blaz na ušću Raše. Navodno se tu iskrcao i otišao u obližnje selo i tu ostavio svoje simbole vlasti, krunu i to...

Uglavnom navodno se u 16. ili 15. neki plemić iz tog sela napio na domjenku pripremljenom povodom posjeta mletačkog izaslanstva i otišao u podrum neke zgrade odakle se vratio sa nekom prastarom krunom na glavi...

Unaprijed se ispričavam ako sam nešto krivo rekao jer je emisija bila stvarno davno.
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:51   #30
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
Uglavnom navodno se u 16. ili 15. neki plemić iz tog sela napio na domjenku pripremljenom povodom posjeta mletačkog izaslanstva i otišao u podrum neke zgrade odakle se vratio sa nekom prastarom krunom na glavi...
drugim riječima, ta kruna je do danas možda izlivena u... motiku? Znači traži se motika koja je nekad krasila glavu hrvatskog kralja? Ili kuhinjska pošada... Ovaaj, od čega je mogla biti ta kruna? Bronca?
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:48   #31
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
drugim riječima, ta kruna je do danas možda izlivena u... motiku? Znači traži se motika koja je nekad krasila glavu hrvatskog kralja? Ili kuhinjska pošada... Ovaaj, od čega je mogla biti ta kruna? Bronca?
rastopili su je puno prije... da bi platili gaetanske galiote...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:22   #32
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne zanima me samo to,ali imaš li neki link za dvorske običaje kod Hrvata u to vrijeme?
To sam pokupio usput pa mi ostalo u sjećanju. Evo to ti navodi Mužić (možda sam to kod njega izvorno i vidio, ne mogu garantirati):

Quote:
N. Klaić točno interpretira ovaj navod: „Trpimir se ponaša kao pravi mali istočni dinast. Jednostavno ne dopušta da ga njegovi ljudi nazivaju po imenu, nego on svoju vladarsku vlast – personificira! Ponaša se dakle kao i bizantski car i po svoj prilici traži također od svojih ljudi da pred njim padnu ničice.“308
Pasti ničice doslovce znači iskazati duboko poštovanje vladaru, višem biću ili tlu zemlje uz ljubljenje nogu ili tla. (Veliki rječnik hrvatskog jezika, V. Anić)
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:42   #33
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
To sam pokupio usput pa mi ostalo u sjećanju. Evo to ti navodi Mužić (možda sam to kod njega izvorno i vidio, ne mogu garantirati):
iruda ti, taj mužić kao da je pao s marsa... zar je na zapadu situacija bila drugačija? no je vjerojatno zapeo u 'demokraciji iz germanskih šuma' i ostalim predpotopnim teorijama...

inače, si vidio moj post na frajerskom?

https://www.forum.hr/showpost.php?p=31218437&postcount=6276
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:53   #34
Pa nisu se svuda podanici bacali na pod pred vladarom i glumili tepih. Negdi su se samo naklonili. Klaićka (ne Mužić!) ovo prostiranje po podu pred Trpimirom logično uspoređuje sa istim takvim kod bizantskog cara jer nema smisla to uspoređivati sa takvim ponašanjem podanika u npr. Maroku ili Kini. Trpimir će sigurno imitirati bizantskog cara jer ovaj ionako misli da je tata svih vladara u ovom dijelu Europe pa nijednog drugog kralja ne naziva kraljem nego arhontom. Ako koji od tih "arhonta" digne nos i umisli se - imitirat će ovog "tatu", zar ne?
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 16:35   #35
Samo da razjasnimo neke stvari...

Kada govorite na temi o starohrvatskoj kruni starijoj od Zvonimirove, držite li da se radi o istoj onoj koju je kao jednu od insignija kraljevske vlasti od Bizanta dobio Stjepan Držislav?
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 17:49   #36
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Pa nisu se svuda podanici bacali na pod pred vladarom i glumili tepih. Negdi su se samo naklonili. Klaićka (ne Mužić!) ovo prostiranje po podu pred Trpimirom logično uspoređuje sa istim takvim kod bizantskog cara jer nema smisla to uspoređivati sa takvim ponašanjem podanika u npr. Maroku ili Kini. Trpimir će sigurno imitirati bizantskog cara jer ovaj ionako misli da je tata svih vladara u ovom dijelu Europe pa nijednog drugog kralja ne naziva kraljem nego arhontom. Ako koji od tih "arhonta" digne nos i umisli se - imitirat će ovog "tatu", zar ne?
Koliko je meni poznato klečalo pred svim kraljevima u Eropi,i danas se mora kleknuti ukoliko se nađeš pred kraljem (iako sumnjam da bih ja kleknuo)fašisti.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 00:29   #37
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Samo da razjasnimo neke stvari...

Kada govorite na temi o starohrvatskoj kruni starijoj od Zvonimirove, držite li da se radi o istoj onoj koju je kao jednu od insignija kraljevske vlasti od Bizanta dobio Stjepan Držislav?
jest, misli se na tu krunu. o drugima jednostavno nema svjedočanstva, iako je prije držislava bilo nekoliko vladara s titulom rex.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 10:20   #38
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato klečalo pred svim kraljevima u Eropi,i danas se mora kleknuti ukoliko se nađeš pred kraljem (iako sumnjam da bih ja kleknuo)fašisti.
"Pasti ničice" pred vladarem se ne odnosi na klečanje. Nego na brisanje poda pred njegovim nogama, bacanje na pod, ležanje, prostiranje po podu s pogledom u pod; 'ničice' znači da kralj vidi podanikova leđa, potiljak, da može hodati po njemu Daleko uobičajenija praksa je bila naklon glavom sa poluklekom ili naklon glavom sa klekom na jednom koljenu. Da bi pao ničice moraš kleknuti na oba koljena i opalit nosom u pod s rukama prema naprid, slično klanjanju kod muslimana ili se čak bacit naprid na ruke i prostrti se. Simbolika pokleka na jednoj nozi je: sluga pokorni sam; nisam vridan gledat te u oči pa spuštam pogled; nudim ti vrat da mi odrubiš glavu ako baš treba jer ti odlučuješ. Simbolika padanja ničice je: ja sam nitko, ti si sve, hodaj po meni.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 04:02   #39
Evo dokle su je ispratili Hrvati Zapadne polutke..

http://www.glashrvata.com.ar/svastice/kruna.htm
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 12:36   #40
Nije li ono mađarska kruna sastavljena od (bar) dvije krune? Postoji li neka (minimalna) mogućnost da je unutra i dio hrvatske krune?

Quote:
Jopa_od kaže: Pogledaj post
Evo dokle su je ispratili Hrvati Zapadne polutke..

http://www.glashrvata.com.ar/svastice/kruna.htm
Quote:
Od tada je proslo vise od sedamdeset godina i hrvatske krune nisu se pojavile u Zagrebu niti im se do sada zna mjesto prebivanja u bivsem austrougarskom carstvu ciji ravnopravni clan je bila i Kraljevina Hrvaska.
Da smo bar bili "ravnopravni član"...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.