Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2016., 00:55   #1
Snimanje Zemlje iz satelita - pitanje

hoće li ikad biti moguće zumirati tako da vidiš lice od čovjeka na Zemlji iz Svemira tj. Zemljine orbite?
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 13:06   #2
Mislim da je ljudsko lice premalo da bi se mogli vidjeti njegovi detalji s takve udaljenosti - ne samo bi mu detalji imali premalu prividnu veličinu (mali dio lučne sekunde), a i znatne su prepreke nedovoljna transparentnost Zemljine atmosfere i kvaliteta optike (kolikogod visoka ona bila).
Brexit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:32   #3
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
hoće li ikad biti moguće zumirati tako da vidiš lice od čovjeka na Zemlji iz Svemira tj. Zemljine orbite?
Tehnoloski je to danas sasvim moguce. No, zasto bi to radili? Poprilicno je skupo
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 18:07   #4
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Tehnoloski je to danas sasvim moguce. No, zasto bi to radili? Poprilicno je skupo
Pitao sam za budućnost... možda bude jeftino u budućnosti... A zašto? Pa mislim da bi MASA ljudi platilo za tu uslugu. Još kad bi bila u real-timeu...
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 18:30   #5
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Pitao sam za budućnost... možda bude jeftino u budućnosti... A zašto? Pa mislim da bi MASA ljudi platilo za tu uslugu. Još kad bi bila u real-timeu...
Ovo nema veze sa astronomijom, ali ajde...

Kad bi bilo u "real time" to bi značilo da moraš imati satelit u geostacionarnoj orbiti. Realno, ako imaš satelit ravno iznad glave, nećeš nikome moći snimiti lice već samo tjeme. Geostacionarna orbita je na visini od cca 36.000km - uz malo matematike bi se dalo izračunati koliki promjer objektiva mora biti na toj udaljenosti da bi razlučio pojedinosti licu neke osobe.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 19:12   #6
S tehnicke strane u potpunosti moguce. Medutim preskupo je i nema neku svrhu, a vjerojatno nikada nece biti realizirano zbog toga sto se kosi s zakonima privatnosti u vjerojatno 99% drzava.
King8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 19:20   #7
i ne vidim zasto bi netko placao gro para da vidi svoju facu iz orbite, to nema smisla uopce nikakvog

a s tehnicke strane izvedivo s danasnjom tehnologijom mada jako skupo
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 20:51   #8
neizvedivo, samo u CSI https://www.youtube.com/watch?v=3uoM5kfZIQ0
https://www.youtube.com/watch?v=I_8ZH1Ggjk0
https://www.youtube.com/watch?v=qAvUFD68NEQ
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 21:39   #9
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
i ne vidim zasto bi netko placao gro para da vidi svoju facu iz orbite, to nema smisla uopce nikakvog

a s tehnicke strane izvedivo s danasnjom tehnologijom mada jako skupo
svoju facu, lol? Tko je to spominjao? Stvarno si bedast... Ja sam samo govorio o takvoj razini povećanja da možeš vidjeti lice od čovjeka. Kao primjer...
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 21:58   #10
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
svoju facu, lol? Tko je to spominjao? Stvarno si bedast... Ja sam samo govorio o takvoj razini povećanja da možeš vidjeti lice od čovjeka. Kao primjer...
ti, ti si rekao da bi masa ljudi placala tako nesto, pogotovo u real-timeu, ne vidim zasto bi itko tako nesto placao, koja je svrha
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 22:07   #11
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
ti, ti si rekao da bi masa ljudi placala tako nesto, pogotovo u real-timeu, ne vidim zasto bi itko tako nesto placao, koja je svrha
LOL, dakle, ja bih osobno platio određenu sumu novaca da mogu gledati nevjerojatno detaljne slike... ne znam, bilo kojeg grada na Zemlji. Npr. želim gledati Pyongyang ili nešto tako. Ili želim vidjeti Grand Canyon izbliza. Sad govorim o statičkim slikama. Nešto kao Google Earth samo sa puno većim zoomom.


Pod real-time sam mislio da ima kamera u orbiti koja snima uživo prijenos i prenosi to do nas. To je nešto drugo.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 01:12   #12
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
LOL, dakle, ja bih osobno platio određenu sumu novaca da mogu gledati nevjerojatno detaljne slike... ne znam, bilo kojeg grada na Zemlji. Npr. želim gledati Pyongyang ili nešto tako. Ili želim vidjeti Grand Canyon izbliza. Sad govorim o statičkim slikama. Nešto kao Google Earth samo sa puno većim zoomom.
Na Google Earth imaš snimke gdje možeš razlučiti automobile...što ti još treba?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.