Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2009., 19:16   #1
Pomoći ostavljenom mačku - savjeti

Molim za korisne savjete zbog situacije u kojoj sam se našla. U posljednja dva dana sam vidjela kraj tržnice Dolac mladog mačora (nesteriliziranog) koji je silno umiljat. Prvo sam mislila da je nečiji domaći, ali je vjerojatnije da je streeter koji se tamo udomaćio. Problem je što slini iz ustašca i čini mi se jako mršav, plus nisam sigurna ali mislim da mu je ozlijeđena nogica. Malo mi je teže izignorirati njegovo postojanje pa imam par pitanja:
1. gdje nabaviti jeftin transporter ili ga barem posuditi
2. da li ga dovesti doma (imam pesa i steriliziranog mačka u već mini prostoru) - ako mi se zapiša okolo, letili bumo svi van, plus bojim se njegove reakcije, itd.
3. sterilizacija - da li je pametno, quanto costa, gdje?
4. kam s njim dalje, kod mene nema gdje, mogla bih pridobiti bolju polovicu da ga malo zbedinamo, ali to može biti par dana, jer su dva ljubimca max, s trećim kuća puca po šavovima
5. da li mu mogu provizorno ja nekako pomoći u međuvremenu (neka pasta, posebna klopa)
hvala unaprijed
p.s. ne žicam nikog da riješi moj problem, jer znam da su svi 'aktivisti' već prekapacitirani, ali ćete mi olakšati iskustvom i korisnim info
sonjuška is offline  
Old 05.07.2009., 19:32   #2
Quote:
sonjuška kaže: Pogledaj post
Molim za korisne savjete zbog situacije u kojoj sam se našla. U posljednja dva dana sam vidjela kraj tržnice Dolac mladog mačora (nesteriliziranog) koji je silno umiljat. Prvo sam mislila da je nečiji domaći, ali je vjerojatnije da je streeter koji se tamo udomaćio. Problem je što slini iz ustašca i čini mi se jako mršav, plus nisam sigurna ali mislim da mu je ozlijeđena nogica. Malo mi je teže izignorirati njegovo postojanje pa imam par pitanja:
1. gdje nabaviti jeftin transporter ili ga barem posuditi
2. da li ga dovesti doma (imam pesa i steriliziranog mačka u već mini prostoru) - ako mi se zapiša okolo, letili bumo svi van, plus bojim se njegove reakcije, itd.
3. sterilizacija - da li je pametno, quanto costa, gdje?
4. kam s njim dalje, kod mene nema gdje, mogla bih pridobiti bolju polovicu da ga malo zbedinamo, ali to može biti par dana, jer su dva ljubimca max, s trećim kuća puca po šavovima
5. da li mu mogu provizorno ja nekako pomoći u međuvremenu (neka pasta, posebna klopa)
hvala unaprijed
p.s. ne žicam nikog da riješi moj problem, jer znam da su svi 'aktivisti' već prekapacitirani, ali ćete mi olakšati iskustvom i korisnim info
1. Transporter bu ti posudio netko od ovdje, a ako ne, zovi neku udrugu. To bar mogu napraviti Posudila bi ti ja, ali nismo baš blizu.
Je pitom mačak? Ako je, možeš i u kutiju za prvu ruku.
Kao zadnja opcija ti je kupovina, ispod 100 kuna, bilo koji pet shop - bar je tako u Rijeci.

2. Dovedi ga doma, ali prvo ga odvedi veterinaru za pregled i kastraciju, pa ne bude zapišavanja. Napomeni vetu da su ga skupila sa ceste, kažu cure ovdje da to priznaju (u Rijeci ne). Odvoji ga u kupaonicu, bar za prvo vrijeme.

3. Sterilizacija - obavezno, najpametnije. Oko 200 kuna, vidi da li ti koja udruga može omogućiti jeftinije. To će ti također ovdje drugi iz Zg znati bolje reći.

4. Stavi ga kod sebe dok ne dođe k sebi od kastracije/bolesti ako je bolestan i agresivno ga udomljavaj. Ako ne upali, vrati ga na cestu, bar će biti zdrav i kastriran.

5. Ako je bolestan, pasta neće pomoći Ni hrana.

Sad sam se sjetila. Za nađene mačke zovi Suzu (suza.hr) i pitaj da li ti mogu pomoći, makar pregledom i kastracijom.

I, stavi sličice.
Pingvich is offline  
Old 05.07.2009., 19:37   #3
za jeftin transporter ne znam, znam da su obično oko 150 kn?
ali ako ti imaš mačka transporter bi trebala nabavit jer nikad ne znaš kad će ti trebati, tako da ti ta investicija ne bi bila loša. naravno ako ćeš ovog prenositi potrebna je dezinfekcija poslije- pranje domestosom.
ako ga uzmeš doma, on mora biti u karanteni dok se ne vidi što je s njim i ne smije dolaziti u doticaj sa tvojima. (možda kupaona?)
kastracija kad se oporavi je svakako dobra ideja, nikako dok je bolestan. dojde oko 250- 300 kn.
dobra klopa i neka vitaminska pasta da, ako je mršav i iscrpljen.
to što dosta slini može ukazivati na gingivitis čest kod vanjskih maca, a ti problemi mogu biti uzrokovani i boleštinama poput FIV-a i FeLv_a (mačja sida i leukemija).
znači trebalo bi ga testirati. to je isto 200-300 kn kako kod kojeg veta.
naravno ovo je samo nagadjanje.
nažalost spašavanje iziskuje novčani i svaki drugi angažman ali je i veliko zadovoljstvo ako pomogneš životinji.
kako izgleda taj macan? neki dan sam vidjela ogromnog, strašno prljavog mačka Pod zidom, jako sličnog Notrzaninom Orsonu, spavao je i uopće nije trzao na mene.

vidim da smo pisale u isto vrijeme Pingvich.
Od SUZE bojim se nikakve pomoći, osim ako ne kaže da je ranjen.
Lilivanili is offline  
Old 05.07.2009., 21:27   #4
Pozdrav!
Evo ja i decko smo bas nedavno nasli macu u identicnoj situaciji ali u nasem dvoristu i najveci strah nam je bio neka ozbiljna bolestina (vec imamo macu) jer je jako slinio i cak puhao balone.
Nazvali smo smo Suzu objasnili situaciji da smo studenti, da nemamo para, da vec imamo macke i zavrsilo je super.
Spojili su nas sa Noinom arkom, oni su platili lijecenje i sterilizaciju za macu a mi smo ju sluzbeno udomili. Macak je bio totalno prljav i smrdljiv jer se jadan nije mogao cistiti zbog usta. To je na kraju bila obicna mala ranica na jeziku koja je prosla nakon 5 dana antibiotika, a u nozi je imao metak od zracnice koji je ostao unutra ali ga uopce ne smeta.
Sad nakon mjesec dana imamo prekrasnog umiljatog macka koji spava u krevetu i kao da nikad nije bio na ulici.
Pokupi jadnika i sretno.
Boobica is offline  
Old 08.07.2009., 00:52   #5
Frajerčić spreman za novi dom

nakon što sam prije par dana pisala o mačku s placa dobila sam par ohrabrujućih odgovora, ali.... mačak odustao od suradnje. pa sad funkcioniramo da ja klečim ispod autiju kod placa, ostavljam hranu a on me gleda sa sigurne udaljenosti. to be continued...
ali, da ne bi bilo dosadno danas sam šetala pesa (again) kasno navečer (again) i naletila nasred ceste na malog mačića bijelo prugastog koji se zainatio izletiti na cestu. i kako već to ide, ideš van s jednom živinom, vratiš se s dvije
sutra idemo vetu, čini se zdrav, pametan i snalažljiv (čim se meni uvalio).
slijede slikice što prije i nadam se skoro udomljenje
sonjuška is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.