Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2012., 18:26   #1921
Ne bas, procitaj jos jednom sto je File napisao.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 18:54   #1922
Da.Kad bolje pročitam vidi se tu drugi smisao.
Ajmo sljedeći primjer:
Stan se dijeli na 4 jednaka dijela. Znači mene zapadne četvrtina.
Ja ne želim da se stan ikad proda niti iznajmi. Dapače ne želim da ga itko koristi.
Da li ostatak ekipa može prodati ili iznajmiti stan bez mog pristanka i ako to učine što mogu učiniti da obranim svoj interes?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 20:36   #1923
Pravo svakog suvlasnika je da razvrgne suvlasnicku zajednicu. Bilo to sporazumno ili putem suda. Ako se nemoze fizicki podjeliti, sud ce nalozit civilnu diobu. Dakle, ti kao jedna od suvlasnica ama bas nikako nemozes stopirat to.
Usput to nije tema tu, pa si procitaj temu "suvlasnisto" na nekretninama.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 12:42   #1924
Hvala.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 05:22   #1925
Hitno Vas molim za savjet - dali baba ima pravo nasljedstav nakon njenog umrlog sina?

Molim vas hitno za savjet jer se ostavinska rasprava ocekuje uskoro. Evo situacije u kratkim crtama sa osnovnim podatcima:
Umro mi je otac koji je bio invalid. Za njim smo ostale dvije cerke, supruga, i njegova majka. Baba je izuzetno zla zena koja je svom drugom sinu u zivotu pomogla i uradila sve dok se mom ocu nametnila da zivi sa njim (i mojom majkom) i da moj bolesni otac za nju skrbi. Izuzetno je skrta I nije doprinosila niti za troskove zajdnice. Takodjer je pomogla drugom sinu da od mog oca invalida malo pomalo otme imovinu (primjer: kad je moj otac bio na teskoj operaciji i opravljanju od 2 mjeseca ona je svom drugom sinu dala jednu zemlju sa moga oca zapocetom kucom sto je mog oca po povratku sokiralo I dalje mu ugrozilo krhko zdravlje). Ukratko ta je baba mojim roditeljima i nasoj obitelji nanjela strahovito zlo, uz pomoc njenog drugog sina. Poslje smrti mog oca ona i dalje inzistira da zivi sa nama stalno tvdreci da ona ima neki “dio” u nasem stanu. Njen drugi sin ne zeli da je smjesti kod sebe jer mu ide na kosrist da mu nije na teret.
Moje pitanje je (ako nema oporuke):
-koji je baba nasljedni red i dali ce biti pozvana na ostavinsku?
- dali ima prava na ikakav dio stana koji je iskljucivo mog oca vlasnistvo bio do sada?
-na koji nacin nam moze nauditi u ostavinskoj ako je pozvana , dali moze zahtjevati nuzni dio ( ona ima penziju i ima zemlju koja njoj pripada – dakle ima i novac i nekretnine)
-dali ako ostavinska ide u nasu korist ona moze ikakvim pravnim postupkom oteti ono sto je iskljucivo mom ocu pripadala ( napominjem: vlasnicki list stana nosi samo njegovo ime)?
Hvala vam puno od srca i suosjecam sa svima koji se nose sa ektsremnom zlocom ljudi koji su nam nazalost ponekad u rodu. I nadam se da ne morate trpiti ovakvu zlocu u trenutcima kad bi trebali imati mir i podrsku da tugujete za svojim umrlima.
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 07:30   #1926
Mama od ostavitelja se nalazi u drugom nasljednom redu. Prema zakonskom nasljeđivanju (ako nema oporuke) u prvom nasljednom redu su ostaviteljeva djeca i njegov bračni drug koji imovinu dijele na jednake dijelove.
To znači da će njegovu imovinu, na jednake dijelove, dobiti dvije kćerke i supruga. Njegova mama, vaša baka, neće dobiti dio imovine.

Na nužni dio ima pravo samo pod uvjetom da je proglašena trajno nesposobna za rad i da nema sredstva za život. Pošto vidim da ima penziju ne vjerujem da će dobiti nužni dio ako ga i bude tražila.

Pošto ste naveli da je "izuzetno škrta i nije pridonosila za troškove zajednice" ona nema pravo na nikakvu naknadu. Čak i da je ulagala u stan i time povećala vrijednost stana ne bi imala pravo na dobivanje udjela u stanu već samo na povratak ono što je uložila u povećanje vrijednosti stana ili novčanu naknadu ako povratak stvari nije moguć.

Ukratko, mama ostavitelja, u ovom slučaju, neće dobiti udio u stanu...naravno, po zakonskom nasljeđivanju.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 15:55   #1927
sori ako je na kraju razjasnjeno, ali nasla sam dva potpuno razlicita odgovora.
Stvar je dosta jednostavna, ja sam jedino dijete, moja mama je pokojna, njenu imovinu smo razdijelili tata i ja. Imam djeda, tj. majcinog oca, ona je njemu jedino dijete, on je udovac. Tko nasljedjuje njegovu imovinu nakon smrti? Moj tata i ja ili samo ja?
alexandraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 15:58   #1928
Samo ti, tvoj tata nema nikakve veze s njim.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 17:30   #1929
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Ukratko, mama ostavitelja, u ovom slučaju, neće dobiti udio u stanu...naravno, po zakonskom nasljeđivanju.

Hvala, Drakon. Shvatila sam samo me zanima dali postoje jos neki nacini i nesto sta bi ona mogla uciniti? Kad kazes "po zakonskom nasljedivanju" dali time smatras da ima jos neka opcija ili bukvalno nema nikakve druge opcije pred zakonom?
Napr. dali ona moze tvrditi (lagati) kako je njen sin obecao njoj koristenje stana? I sta se podrazumjeva dozivotnim koristenjem? Dali tako nesto postoji ako postoje legalni nasljednici?
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 17:49   #1930
pozdrav svima

kratko i jasno (valjda ):
Osoba A prepisuje, tj. nakon smrti oporučno ostavlja svu svoju imovinu meni. Osoba A ima sestru od bliže rodbine, te nikakvog potomstva.
Osoba B također svu svoju imovinu ostavlja meni. Osoba nema nikakvog potomstva ni bliže rodbine, tek neke daljne rodbine, tipa sestrična, itd.

da li ja mogu biti u problemima što imam oporučno nasljedstvo od osoba koji mi nisu nikakav rod, nikakvi poslovni partneri, niti se na papiru po ičemu znamo. da li uopće smijem nasljeđivat toliko imovine, te da li netko od drugih osoba to opovrgnuti (npr. sestra od osobe A, te sestrična od osobe B) na temelju toga što oni nemaju pojma tko sam ja?

unaprijed hvala
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 21:33   #1931
Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Hvala, Drakon. Shvatila sam samo me zanima dali postoje jos neki nacini i nesto sta bi ona mogla uciniti? Kad kazes "po zakonskom nasljedivanju" dali time smatras da ima jos neka opcija ili bukvalno nema nikakve druge opcije pred zakonom?
Napr. dali ona moze tvrditi (lagati) kako je njen sin obecao njoj koristenje stana? I sta se podrazumjeva dozivotnim koristenjem? Dali tako nesto postoji ako postoje legalni nasljednici?
Pod zakonskim nasljeđivanjem mislim na nasljeđivanje ukoliko ostavitelj nije ostavio oporuku. Ako je ostavitelj ostavio oporuku, tada se ne nasljeđuje prema zakonu već se nasljeđuje prema oporuci. U oporuci je on mogao slijediti zakon ili ostaviti npr. cijelu svoju imovinu svojoj majci odnosno vašoj baki. Tada biste vi (kćerke) mogle tražiti nužni dio itd...no, ako nema oporuke nasljeđuje se prema zakonu kao što sam opisao u prethodnom postu.

Da, doživotno korištenje postoji. To je stvarni teret na nekretnini. To znači da ste vas troje (dvije kćerke i majka) vlasnici stana ali njegova majka odnosno vaša baka ima doživotno pravo korištenja tog stana. Dakle, može živjeti u njemu ali ga ne može npr. prodati.
Taj stvarni teret mora biti upisan u zemljišnoj knjizi ako je on osnovao pravo doživotnog korištenja u korist svoje majke na teret tog stana.
Taj stvarni teret odnosno doživotno korištenje može se osnovati i oporukom. Ako je vaš otac sastavio oporuku u kojoj piše da svojim kćerkama i ženi ostavlja stan ali da se njegova majka može doživotno koristiti stanom.

Dakle, možete već sada otići na općinski sud i tražiti izvadak iz zemljišne knjige gdje ćete vidjeti da li postoji teret na nekretnini. On će biti napisan pod C u zemljišno knjižnom ulošku. Ako stvarni teret na nekretnini ne postoji (što znači da ga vaš otac za život nije osnovao u korist svoje majke) I ako nije napisao oporuku u kojoj joj daje to pravo onda ona nema pravo doživotnog korištenja te nekretnine.

Može ona slobodno lagati i tvrditi da joj je sin obećao doživotno korištenje ali s time neće ništa postići.

Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima
Ukratko, svatko može oporukom svoju imovinu ostaviti kome god hoće. U ovim slučajevima, niti rodbina od osobe A niti rodbina od osobe B ne mogu tražiti niti nužni dio.

Prema dostupnim informacijama, nećeš imati nikakvih problema i nasljediti ćeš ono što piše u oporuci.

Zadnje uređivanje Katrin : 01.05.2012. at 09:14.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 22:43   #1932
ok, hvala na brzom odgovoru!
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 12:33   #1933
Pozdrav forumasi, ovo je moj problem: Imam oca alkoholicara koji psihicki terorizira obitelj i konstantno nas ucjenjuje da ce svoje nasljedstvo ostaviti nekoj trecoj osobi a da cemo mi zavrsiti na ulici. Ponasa se kao neki diktator ali na nasu srecu fizickog zlostavljanja do sada nije bilo. Vec mi je puna kapa svega ali nazalost moramo trpjet poremecenog idiota jer nemamo kamo otici. Naravno izvan kuce je prava dobrica, kazu ljudi da mrava nebi zgazio. Dosta mi je toga da me netko konsatntno ponizava i omalovazava i govori ti da si nula od covjeka. Sada me zanima dali nas moze potpuno razbastiniti i mozemo li mu zabraniti pristup u njegovu vlastitu kucu? Kad bi recimo prepisao cijelo nasljedstvo na nekoga trecega, vazi li se to na sudu ako je to napisao u alkoholiziranom stanju? Dali mora mozda navesti razloge zasto nas je razbastinio? PA MOLIO BIH NEKOGA AKO ZNA ODGOVORE NA NEKA OD OVIH PITANJA, NEKA MI SLOBODNO ODGOVORI. Hvala na razumijevanju!
vecchiasignora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 02:53   #1934
Bok svima,
situacija je sljedeća... nakon ostavinske rasprave počeo sam otplaćivati kredit pokojnika kao nasljednik (čisto da se ne gomilaju kamate i sl.). Drugi nasljednik nije kreditno sposoban, a ja jesam. Iako, što je važno za uzeti u obzir kod vaših odgovora, bez obzira na kreditnu sposobnost, oba nasljednika su faktično sposobna otplaćivati svoje dijelove anuiteta.
Prije nego odem u banku to riješit, a ne vidim baš puno suradnje kod osobnog bankara ("meni je bitno da se kredit plaća, ovo su detalji koji vi riješite sami, nemojte sad petljat nešto u kredit" ), pa molim pomoć ovdje...
Pitanja:
1) Da li banka gleda kreditnu sposobnost kad nasljednik preuzima "naslijeđeni" kredit na svoje ime? Ili je obavezna jednostavno prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju prebaciti pojedine dijelove kredita na nasljednike bez obzira na kreditnu sposobnost (jer dakle, nasljednik tu preuzima naslijeđenu obavezu, a ne diže kredit za svoj ćef...)? Naime, poanta bi bila da oba nasljednika podjele kredit shodno udjelu u nasljedstvu, pa svak nastavi plaćati svoje.... Jel postoji kakav članak u zakonu na koji bi se mogao pozvati?
2) Koje naknade naplaćuje banka pritom? Samo promjenu dužnika na dosadašnjem kreditu, ili kao "novi" kredit na ime nasljednika gdje onda treba platiti i naknadu za odobravanje i svašta što uz to ide?
Dakle napominjem, banka do sada nema nikakvih potraživanja po kreditu jer se redovito naplaćuje, doduše samo ga ja u cijelosti plaćam, pa je namjera da se sad to regulira kako treba. Nitko od nasljednika ne spori da kredit treba vratiti, i to sve stoji. Zanima me čisto ova procedura kako izgleda...
Također, ako je bitno, nitko od nas nasljednika nije sudionik u originalnom kreditu, pokojnik je bio jedini sudionik u kreditu (uz nekretninu i policu kao osiguranje kredita...)
Hvala puno...
__________________
Life may not be party we hoped for, but since we're here, we might just as well dance...
marquo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 10:08   #1935
NASLJEDSTVO Molio bi da mi neko na ovo odgovori da li pastorcad-(djeca iz maminih proslih brakova) imaju prava nasljedstva od mog tate .Napominjem nikad nisu bili zakonski usvojeni sa njegove strane niti su to oni zeljeli Iz ovog braka jedino sam ja njihovo krvno dijete Mamina polovica je podjeljena izmedu nas njene djece i supruga( moga tate ) Sad se treba dijeliti polovica moga tate cije sam ja jedino dijete .Molim vas da mi odgovorite da li pastorcad imaju prava nasljedstva napominjem nikad nisu bili usvojeni zakonski i nikad nisu zivjeli sa nama u istoj kuci jer su vec tad bili odrasli Zahvaljujem Unaprijed
Gurgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 10:32   #1936
Nemaju. Molim te da ne koristis caps lock, s obzirom da to smatra deranjem.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:14   #1937
Kao što je kolegica Katrin rekla...nemaju nikakva prava...mirno spavaj
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 10:35   #1938
Na ostavinskoj raspravi se pojavila žena koja traži svoj dio kao izvanbračna supruga. Tko mora dokazati svoj izvanbračni status? Dotična gospođica ili ostali nasljednici? Tko se upućuje na parnicu kojom će dokazati da li je ona bila izvanbračna supruga?
Dotična nije živjela na istoj adresi niti je bila prijavljena da živi na istoj adresi kao niti njihovo zajedničko dijete.
Nije bila zaposlena niti je imala zajedničku kasu sa sa svojim kako ona tvrdi " izvanbračnim suprugom". Kada bi i dokazala svoj status da li bi joj pripao dio imovine koji su zajedno stekli za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice ili bi imala pravo tražiti i dio u imovini stečenoj prije početka njihove izvanbračne veze?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 11:12   #1939
Dokazuje onaj koga se uputi u parnicu...
Činjenicu da je s njim živjela može dokazivati i svjedocima, nije jedini dokaz službeno prijavljeno prebivalište...
Ako dokaže ima ista prava kao i bračni drug...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 11:26   #1940
Zašto bi bilježnik uputio ostale da dokazuju njenu izvanbračnu zajednicu. Nije li na to trebao uputiti dotičnu? Na osnovu čega nije uputio nju?
I nemam jasan odgovor ako dokaže status da li ima udjela u imovini pokojnika nasvu njegovu imovinu ili onu koju su stekli u njihovoj tzv. izvanbračnoj zajednici.Hvala unaprijed.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.