Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2013., 17:18   #1
Porez na dohodak kod nagradne igre?

Pozdrav ljudi!

Imam jednu dvojbu.. Prosli tjedan smo frendica i ja osvojile 10 000 kn na jednom nagradnom natjecaju gdje je trebalo osmislit kreativni idejni koncept. Na honorar od 10 000 kn(osvojeno prvo mjesto) mi moramo platiti i porez na dohodak, kako smo se obvezali u zavrsno sklopljenom ugovoru. Dakle, 10 000 je bruto iznos. Zanima nas po kojem prioncipu se od toga placa porez na dohodak i koliko ce on iznositi? Nadam se da sam priblizno jasno sve napisala.

Hvala vam unaprijed na odgovorima!

Pozz
tns is offline  
Old 20.06.2013., 18:44   #2
Quote:
tns kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Imam jednu dvojbu.. Prosli tjedan smo frendica i ja osvojile 10 000 kn na jednom nagradnom natjecaju gdje je trebalo osmislit kreativni idejni koncept. Na honorar od 10 000 kn(osvojeno prvo mjesto) mi moramo platiti i porez na dohodak, kako smo se obvezali u zavrsno sklopljenom ugovoru. Dakle, 10 000 je bruto iznos. Zanima nas po kojem prioncipu se od toga placa porez na dohodak i koliko ce on iznositi? Nadam se da sam priblizno jasno sve napisala.

Hvala vam unaprijed na odgovorima!

Pozz
Plačaš po najvišoj stopi (mislim da je 28 %) a onda drugu godinu moraš podnjeti poreznu prijavu gdje ti se utvrđuje pravi iznos poreza (dobiš povrat)...
koka36 is offline  
Old 20.06.2013., 19:02   #3
Gledala sam porez na dohodak i ako je porezna osnovica visa od 8 000 kn, onda se placa 40 %. sad ne znam jel nasa porezna osnovica 10 000 ili ima nekih odbitaka? + da li se povrat poreza dobije u 100%-tnom iznosi i da li za sve , ili samo za nezaposlene il sl.? ja sam potpisala ugovor i ja sam nezaposlena pa se nadam da bi po tome mogla dobiti povrat? hvala ti!
tns is offline  
Old 20.06.2013., 19:09   #4
Moraš svih 10000 poslati Liniću i uplatiti još 2500 za PDV.
U sječnju iduće godine možeš moliti da ti daju povrat poreza. Samo mladi, nadobudni i neupućeni se javljaju na nagradne natječaje ili, ne daj Bože, nešto rade. Na takav način samo gubiš lovu.
neno_zg is offline  
Old 20.06.2013., 19:40   #5
Quote:
tns kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Imam jednu dvojbu.. Prosli tjedan smo frendica i ja osvojile 10 000 kn na jednom nagradnom natjecaju gdje je trebalo osmislit kreativni idejni koncept. Na honorar od 10 000 kn(osvojeno prvo mjesto) mi moramo platiti i porez na dohodak, kako smo se obvezali u zavrsno sklopljenom ugovoru. Dakle, 10 000 je bruto iznos. Zanima nas po kojem prioncipu se od toga placa porez na dohodak i koliko ce on iznositi? Nadam se da sam priblizno jasno sve napisala.

Hvala vam unaprijed na odgovorima!

Pozz
Kakav ste to ugovor sklopili?

Čisto zakonski, ugovor se sklapa s utanačenom bruto cifrom, obveznik obračuna i uplate poreza i doprinosa je isplatitelj dohotka (ako se ne pravi grbav), naravno od te bruto cifre.
Ako se radi o autorskom honoraru, onda nema doprinosa, "olakšica" je 30% na ime paušalno priznatih izdataka, dalje na sve što ostane ide 25% poreza + prirez za grad/općinu u kojoj imaš prebivalište. Neto ide na tvoj žiro račun.

Ako je neki drugi dohodak, od bruta se uzima 20% (15+5%) doprinosa za mirovinsko, nema paušalno priznatih odbitaka, na sve što ostane ide 25% poreza + prirez, s tim da isplatitelj treba platiti i još 13% doprinosa za zdravstveno na bruto dohodak. Obeveznik obračuna i plaćanje svega je opet isplatitelj, tebi ide neto.

Povrat možeš tražiti po godišnjoj prijavi, kada se sve sravnava sa ostalim primanjima i osobnom olakšicom, dakle do kraja veljače naredne godine.
električni_zec is offline  
Old 20.06.2013., 19:51   #6
Jednostavnije joj je da odmah uplati 12500 kn u državni proračun. Onda barem može mirno spavati.
Doktori i sestre će morati vratiti dio primanja, proizvođači cigareta će krv pišati (nisu moje rječi, vladin medij tako kaže), šefica porezne se ponaša kao da je premijer neke solidne države ...
Treba uplatiti sve u proračun i još se ponizno ispričati Vladi što imaš nekakav prihod.
neno_zg is offline  
Old 20.06.2013., 20:33   #7
Quote:
tns kaže: Pogledaj post
Gledala sam porez na dohodak i ako je porezna osnovica visa od 8 000 kn, onda se placa 40 %. sad ne znam jel nasa porezna osnovica 10 000 ili ima nekih odbitaka? + da li se povrat poreza dobije u 100%-tnom iznosi i da li za sve , ili samo za nezaposlene il sl.? ja sam potpisala ugovor i ja sam nezaposlena pa se nadam da bi po tome mogla dobiti povrat? hvala ti!
Sad za stope neznam a povrat ovisi o tvojim olakšicama i prihodima u godini. Ako si nezaposlena sigurno dobiješ sve nazad...
koka36 is offline  
Old 20.06.2013., 20:54   #8
Ako se radi o autorskom honoraru, onda nema doprinosa, "olakšica" je 30% na ime paušalno priznatih izdataka, dalje na sve što ostane ide 25% poreza + prirez za grad/općinu u kojoj imaš prebivalište. Neto ide na tvoj žiro račun.



E.. jest,sad sam pogledalaradi se o autorskom ugovoru. Dakle, ne razumijem ove pausalne olasice i slicno. OD 10 000 uzimam 30% na sta se ne racuna ovih 25 % poreza.. a prirez je u gradu zagrebu koliki.. koliko ce mi sjest na racun, onak u konkretnim brojkama? Hvala ti puno, pmgao si! i svi ostali. Neno,cak i ti
tns is offline  
Old 20.06.2013., 21:01   #9
Ovako pise u ugovoru. Članak 3

" Naručitelj će autoru isplatiti bruto naknadu u svoti od 10.000,00 kn, te se obvezuje obračunati i uplatiti porez i prirez na dohodak, preračunatom stopom na bruto hororar u roku od 30 dana od roka za predaju djela."
tns is offline  
Old 20.06.2013., 21:18   #10
Quote:
tns kaže: Pogledaj post
Neno,cak i ti
Moje ime je Linić, Slavko Linić. Prije podne ubirem poreze a poslije podne nagovaram ljude da ih redovito plaćaju.
Danas sam imao težak dan, šef me provocirao, nezahvalnik. On ubire pinku od duhandžija a meni ne da ništa. Oderat ću ih. I sve vas.
neno_zg is offline  
Old 20.06.2013., 21:21   #11
Našla sam kalkulator za izracun autorskog ugovora.. tako da sam sve izracunala pomocu njega, iako sam tako shvatila iz napisanog na forumu. Hvala jos jednom!! pozdrav!
tns is offline  
Old 20.06.2013., 21:24   #12
Već me je sram ovoliko trollati.
Ako si dobila tih 10k kn, a inače nemaš nekakvih većih prihoda osim plaće, ne prijavljuj ništa.
Neće te nitko , čak ni moj prijatelj Slavek, naganjati za 10000.
Potroši lovu, dobro se provedi i zaboravi cjelu priču oko poreza. Ne slušaj ove poreznike sa foruma.
neno_zg is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.