Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2009., 10:52   #41
Quote:
Sviba kaže: Pogledaj post
Evo ja bi pitao nekoliko pitanja pošto su vjerojatno raštrkana po forumu.

1. Prilikom nadogradnje kuće, da li je potrebno plaćati priključke ili se mogu koristiti postojeći (nadograđeni dio bi imao poseban ulaz)?

2. Ako je kuća građena od cigle, da li se nadogradnja može vršiti ytongom ili nekim drugim materijalom (zakonski)? Gradnja je u smislu proširivanja u stranu.

3. Koliko je uopće cijena svih priključaka?

4. Može li mi netko pojasniti onaj zakon o približavanju međi. Razumijem da ukoliko se želim približiti međi manje od 4 m, da moram tražiti suglasnost susjeda. Što je sa staklenim površinama u tom slučaju? Napominjem da parcela s kojom graničim nema nikakav objekt.

5. Plan instalacija radi arhitekt dok radi nacrt kuće? Koja je procedura s dobivanjem uporabne dozvole? Znači, ako objekt nema zaseban priključak, ja povučem instalacije iz starog objekta, da li u tom slučaju izlazi neko od elektre, termoplina ili vodovoda za suglasnost kod izdavanja uporabne dozvole? (ovaj dio mi je i inače prilično nejasan)

6. Zanima me grijanje kod dograđenog objekta...Da li da se povuče centalno iz stare kuće (ukoliko je peć dovoljno jaka) ili se bez novog priključka može povući cijev s plinom i da se dograđeni objekt grije s vlastitom peći?

Zamolio bih one koji su imali slično iskustvo ili se bave građevinom da mi kratko odgovore? Ako sam negdje grunuo glupost slobodno me popljujte

Hvala

Evo mi nadograđujemo odnosno u fazi smo dobivanja dozvola.

1. Sada je definirano da kolko stambenih jedinica toliko priključaka. Mi nadograđujemo cca 40 m2, ali budući da će postojati dvije stambene jedinice, moramo imati i duple priključke. Budući da imamo trofaznu struju jačine cca 14 kw umijesto novog priključka tražili smo razdvajanje postojećeg (znatno jeftinija solucija). Priključak vode uzeli novi.

2. Što se tiče odabira materijala mislim da nije važno. Bitno je ono što je definirano projektom.

3. Cijenu vodovodnog priključka platili cca 2000 kn. Razdvajanje struje nismo još proveli do kraja ali bi trebalo doći do 1000kn (možda malo skuplje budući da po novom zakonu kutija mora biti izvan stana, a nama je u stanu).

4.Nama su objasnili da nema veze što je na susjednim parcelama i o kakvom se objektu radi. Sve u svemu ne možeš se približiti više od minimalne udaljenosti niti s jednim dijelom građevine tako ni sa staklenim površinama. Nama nisu dozvolili stepenice za u vrt (budući da je teren kaskadan).

5. Za građevine do 400 m2 potrebno je rješenje o uvjetima građenja. Za dobivanje tog rješenja potreban je idejni projekt koji ne sadrži projekt instalacija. Ne bi trebao dolaziti nitko iz elektre na uviđaj već se potrebne suglasnosti dobivaju nakon predaje zahtjeva. Nama se nakon predaje zahtjeva oformila konferencija gdje su bili svi prisutni potrebni za davanje suglasnosti. Tamo pregledaju projekt, vide je li sve po zakonu te daju suglasnosti. Navodno za građevine do 400m2 se ne izdaje uporabna dozvola. To još nisam sigurna, ali nam je tako rečeno. Moram provjeriti.

6. Što se tiče grijanja nisam baš upućena. Mi imamo centralno - kombinaciju drva i nafte. Odvojiti ćemo tako da se manji stan grije na naftu, a veći na drva. Plina nemamo pa o tome ništa i ne znam.

Najveći problem je definirati što ti sve treba. Mislim da ni sami referenti ne znaju kako koji članak zakona tumačiti. Mi smo se nahodali za dobiti bilo kakvu informaciju i vjeruj mi svaki referent je imao neko svoje tumačenje. Zato je najbolje nabaviti sve što piše da treba, predati zahtjev i čekati da to dođe kod određenog referenta. Onda dodavati sve što on kaže da misli da treba. Bolje slušati jednoga nego sto.

Sretno
marijana.k is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 10:08   #42
A jos k tome ako vam je to prva nekretnina imate preko apn-a, povoljnije dobiti gradjevinski materijal
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 17:51   #43
Znači šta...?Moram imati dva priključka ako etažiram?
Tko to kaže?Za komunalije znam da plaćam razliku volumena,ali zašto voda?
Jedan drumom drugi šumom.
Ja mislim za cca 25000eura nadograditi potkrovlje,sa papirima naravno...i točka!
zove se nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 16:24   #44
Savjet

Trebao bi mi savjet oko nadogradnje kuce.
Zivim u etaziranoj kuci.Etaza koju ja posjedujem je u vlasnistvu velikoga vrta uz lijevu stranu kuce.Kuca ima 4 etaze,ja sam u drugoj odozdola.Sa prednje strane kuce sam u prizemlju,a sa straznje na prvom katu.Taj veliki vrt sa lijeve strane je u razini prizemlja,znaci 3m ispod mene.Vrt se prostire uz kucu,i uz moje dvoriste ispred kuce.Ako bi ja isao prosirivat dvoriste,i ispod napravio prostoriju koja bi bila oko 40m2,da li mi treba rjesenje o uvjetima gradnje?U katastru je vec upisano kao dvoriste,ne kao vrt.Ta prostorije bi znaci bila u zemlji sa 3 strane,prednja koja je ispod ceste,uz moje dvoriste,i sa suprotne od mog dvorista je opcinska zemlja takodjer visa od vrta 3 m.Samo sa strane koja gleda prema mom vrtubi prostorija bila otvorena i imala ulaz.Znaci da li mi treba rjesenje o uvjetima gradnje,i dali susjedi iznad mene mogu prigovarat, mislim da li mi treba njihova suglasnost za to radit??
Unaprijed se zavljajuem svima na odgovorima!!
Sm3Sh3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 11:53   #45
Da, treba ti dozvola i suglasnost svih suvlasnika.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 10:09   #46
Pozdrav svima.
Evo imam pitanje pa ako mi moze ko pomoc.Htio bi nadogradit nekih 25m2.Posto imam veliku garazu u sklopu kuce (prizemlje i kat), na njoj mi je terasa koja ima tih 25 m2..e sad bi ja na toj terasi napravio sobu koja bi se nadovezala na postojecu sobu koja je koristila tu terasu.Sad je pitanje sto mi treba i dali mi uopce treba dozvola.negdje sam procitao da do 50 m2 ne treba gradjevna nego samo lokacijska dozvola,pa ako mi moze ko malo to pojasnit.i na kraju koliko bi kostala lokacijska? Ta soba nikome ne smeta jer gleda na ulicu tako da sa susjedima nebi bilo problema.
Da napomenem da sam vlasnik kuce i imam sve sto je bilo potrebno za izgradnju kuce,izgradjena je 90-ih godina.uglavnom sve je po zakonu.

Unapred hvala.
panterica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 16:16   #47
treba ti dozvola, ako planirana kuća (tj. ova sada + dogradnja) ne prelaze 400m2 ukupnu, onda ti je ta dozvola: Riješenje o uvjetima građenja
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 18:31   #48
Kuca mi ne prelazi 300m2,to znaci da mogu gradit i bez lokacijske i bez gradjevne ili?
panterica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 21:15   #49
Quote:
panterica1 kaže: Pogledaj post
Kuca mi ne prelazi 300m2,to znaci da mogu gradit i bez lokacijske i bez gradjevne ili?

ni slučajno.
trebaš lokacijsku i po starom dio građevne, tj uvjete o građenju.
Tvoj arhitekt će ti reć više o tome
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 21:50   #50
Istina,nemogu bez lokacijske,malo sam prosurfao i nasao ovo:

U KOJIM IZNIMNIM SLUČAJEVIMA SE MOŽE GRADITI BEZ GRAĐEVNE DOZVOLE I NA KOJE SE GRAĐEVINE TA ODREDBA ZAKONA ODNOSI?

III) Bez građevne dozvole, ali uz predhodno ishođenje lokacijske dozvole, mogu se graditi sljedeće građevine:
- pomoćne građevine razvijene građevinske (bruto) površine do 50 m2 i visine sljemena do 4 m, koje se grade na građevnoj čestici stambene zgrade ili obiteljske kuće za koju je izdana građevna dozvola

Ako je riječ o građevini za koju nije potrebno ishoditi građevnu dozvolu, zahtjevu se prilaže:

idejni projekt u smislu posebnog propisa,
- dokaz o pravu vlasništva građevine ili ugovor, odnosno akt nadležnog tijela na temelju kojega je podnositelj zahvata stekao pravo izvođenja zahvata u prostoru
IZVOD IZ KATASTARSKOG PLANA
Ne smije biti stariji od 6 mjeseci.
IZVOD IZ GRUNTOVNICE /ZEMLJIŠNE KNJIGE/ VLASNIČKI LIST
Sva ova dokumentacija se slaže u jedan fascikl i u 5 primjeraka predaje se Područnom Uredu za Prostorno uređenje i graditeljstvo.

Evo i link http://www.gradimo.hr/Content/Article.aspx?Id=1637

...sad ako je to tako i u praksi kako ovde pise onda ne bi trebalo bit neki problem oko toga,sad se jos samo moram raspitat koliko ce kostat lokacijska,al sam nesto nacuo da nije skupa,pogotovo u malim mjestima.jos jedanput hvala na odgovorima,lipo je kad znas da imas koga pitat za savjet.Pozdrav.
panterica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 23:39   #51
to ti je van snage, imamo novi Pravilnik za to :
http://www.monitor.hr/clanci/praviln...i-radovima/745
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 23:40   #52
Quote:
panterica1 kaže: Pogledaj post
Kuca mi ne prelazi 300m2,to znaci da mogu gradit i bez lokacijske i bez gradjevne ili?
Riješenje o uvjetima građenja (2 u 1 , lokacijska + građevinskaa)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 07:19   #53
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
to ti je van snage, imamo novi Pravilnik za to :
http://www.monitor.hr/clanci/praviln...i-radovima/745
a što je sa garažama? do koliko m2 se može graditit? i visina iste?
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 09:14   #54
i za njih treba Riješenje o uvjetima građenja

m2 = ovisi o izgrađenosti i iskoristivosti parcele (prostorni plan)
visina = obično prizemne , visina vijenca 4,5m (prostorni plan)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:50   #55
Pozdrav svima.

Pitanje je vezano uz nadogradnju kuće na postojeće prizemlje veličine 110 kvadrata, građeno u 90-ima, pa me zanima kolika bi otprilike bila cijena nadogradnje?
bobgraditelj007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:51   #56
pardon cijena dozvole za nadogradnju?
bobgraditelj007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 19:53   #57
cijena projekta, cca 10-15 eura po bruto kvadratu,
plus cijena komunalnog po m3 volumena ( vidiš na internet stranici nadležne općine ili komunalnog poduzeća ),
plus cijena vodnog doprinosa po m3 volumena ( vidiš na internet stranici Hrvatskih voda: Vodni doprinos za zonu u kojoj se kuća nalazi )
plus par ostalih manjih davanja...
i eto... to je više manje to
bioaktiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 19:55   #58
...uz uvjet naravno da postojeća izgradnja ima pravovaljanu građevinsku dozvolu i da je postojeća izgradnja ucrtana u katastar i upisana u gruntovnici
bioaktiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 15:40   #59
Wink

BOG! IMAN JEDNO PITANJE PA MOLIN I ODGOVOR
JELI MOGUCE PREDATI ZAHTJUEV ZA NADOGRADNJU GARAZE KOJA NILE LEGALIZIRANA ALI JE PREDAN ZAHTJEV ?
roko 21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 21:07   #60
Quote:
roko 21 kaže: Pogledaj post
BOG! IMAN JEDNO PITANJE PA MOLIN I ODGOVOR
JELI MOGUCE PREDATI ZAHTJUEV ZA NADOGRADNJU GARAZE KOJA NILE LEGALIZIRANA ALI JE PREDAN ZAHTJEV ?
Ne. Tek kad dobijete rješenje, možete tražiti nadogradnju, sve po urbanističkom planu, što morate provjerit u uredu za urbanizam.
__________________
kao mrva iz džepa truni se lako život protekli....
kockicacroatia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.