Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2015., 15:03   #2801
Imaš opciju osigurat se preko suprižnika/roditelja?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 17:09   #2802
bok

nemam tu mogućnost, a i imam već 26 godina. mene praktički zanima dal je moguće plaćat osiguranje a da nisam prijavljen an burzu
alkatraz123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 17:18   #2803
Da, možeš biti samoplatioc.
I ne ovisi više zdravstveno nikako o burzi.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 17:38   #2804
Pozdrav,jedno pitanje..
Situacija je ovakva,baki mi istjece dopunsko osiguranje 24.9,otac mi to rjesava i uplacuje 3. ili 4.10,rečeno mu je da mora proci 15 dana da bi to proslo kroz sustav ili tako nesto nisam siguran,baka 5.10 zavrsava u bolnici i po svemu sudeci ostat ce par dana.Zanima me hocemo li morati platiti boravak u bolnici(imamo uplatu kod sebe)
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 14:32   #2805
Edit.

Zvao sam HZZO info telefon i objasnili su mi tamo da imam dve opcije. Ili placat sam, tada moram jos podmirit ovih godinu danas sto nisam imao zdravstveno, ili se zaposlit.

Postoji li dobra dusa ovdje da bi mi ucinila uslugu i zaposlila me na dan, dva da sredim to zdravstveno vise? Ako ima tko dobru dusu neka se na PM javi
__________________
"It's very simple. When one lock can be opened by three different keys, it's a bad lock. But when one key can open ten different locks, we call it a MASTER KEY ...."

Zadnje uređivanje zagrebelo : 20.10.2015. at 15:20.
zagrebelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 09:11   #2806
Update

Nasao sam posao, ne fiktivni nego cu ga bas radit kroz dan, dva. jel postoji nesto sto moram obavit prije zaposljavanja tog? tipa otic na HZZ, napravit neke papire ili izvadit neke papire od nekud? haha stajaznam... da dodam samo, ispisao sam se s faksa neki dan i formalno iako nisam isao godinu dana vec, tako da se nisam isao u tih godinu dana ni prijavljivat na HZZ pa zato pitam jel moram mozda sto se tice HZZa nesto obavljat ili je to jednostavno to, nasao sam si posao i preko mojih podataka poslodavac ce odradit sve?
Sto se tice tog zdravstvenog onda, trebam li ic u Jukicevu ili to poslodavac odraduje kad me zaposli?
__________________
"It's very simple. When one lock can be opened by three different keys, it's a bad lock. But when one key can open ten different locks, we call it a MASTER KEY ...."
zagrebelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 18:57   #2807
Najbitnije stvari odradi poslodavac.
Tebi treba potvrda o prethodnom stažu s HZMO (a to možeš isprintat preko e građani), i PK kartica iz porezne uprave.
Ostalo što, eventualno, treba, reći će ti poslodavac.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 23:48   #2808
Da li se osoba može odreći obveznog zdravstvenog osiguranja? Osobe koje su nezaposlene i prijavljene na burzi imaju zdravstveno osiguranje, ali kolko mi se čini imaju ga i osobe koje nisu u radnom odnosu

...drugim riječima ne želim imati zdravstveno osiguranje, premda sada nezaposlena imam ga, ali recimo da se zaposlim, poslodavac za mene uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje može li se osoba na vlastiti zahtjev odreći obveznog zdravstvenog osiguranja, a da je u radnom odnosu i da poslodavac u tom slućaju nema izdatke doprinosa na plaću na osobni zahtjev osobe koja ne želi biti zdravstveno osigurana po Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju...iz razloga što smatram da sam i preplatila tijekom radnog odnosa "kvalitetnu" medicinsku skrb i da više niti lipe ne želim plaćati, a niti da eventualno poslodavac plaća, nešto što po kvaliteti usluge ne odgovara niti minimalnoj medicinskoj skrbi...to bi ujedno značilo da u slučaju bilo koje boleštine u stvari odbijam liječenje i praktički kroz to što nemam zdravstveno nikome neće više niti past na pamet lječit me ...a kad podnesem kaznenu prijavu protiv lječnika nemogu više niti očekivat nikakvo lječenje, niti ga želim samim time što sam se odlučila za kaznenu prijavu protiv lječnika
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:04   #2809
Odgovor je ne.

Svi si prebivalistem u RH moraju biti zdravstveno osigurani po dostupnoj osnovi, zato se i zove obavezno osiguranje.

Mislim, kuzim ja tvoj problem s kvalitetom zdravstvene skrbi- ja vec odavno za gotovo sve koristim privatnu opciju- ali izvan okvira zakona ne mozes ni ti a pogotovo ne moze tvoj potencijalni poslodavac.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 12:50   #2810
Pa u tome i je problem zašto bi nešto čime nisam zadovoljna i što mi čak niti kad postave dijagnozu ne prepisuju lijek, trebala još financirat...u bit kaj onda plaćam tj. poslodavac, a ionak na neke ozbiljnije ajmo reć posebnije i skuplje pretrage odem privatno s time da čak niti tada ne dobijem puno bolju uslugu u smislu lijekova...zašto bi zakon ljude obvezivao na plačanje obveznog zdravstvenog osiguranja da bi kvaliteta obvezne medicinske usluge bila u mom slučaju - loša, i to se financira, pa po tome mi se čini da imamo skupo zdravstvo, u odnosu na osobni cost i benefit...i upravo zbog toga što ima opcija privatno plačanje u privatnim ordinacijama, zašto mi onda treba obvezno kojeg bi se na vlastiti zahtjev odrekla

...može mene neko prisilit na lječenje protiv moje volje??? a ispada da je plačanje obvezno...za ljude u radnom odnosu ...bio ti bolestan ili ne...vadio ti krv taj mjesec ili dvije godine ništa...plačaš...još ajde da ispravno lječe i postave više točnih nego krivih i površnih dijagnoza...nebi ništ rekla ali ono daj pare a kad trebaš lječenje i točnu dijagnozu...onda dobiš figu...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 14:30   #2811
Dakle, ja budala se nisam prijavio na zdravstveno u roku od mjesec dana i sad sam popušio.
Sad me zanima, što se može napraviti po tom pitanju?
Znam da me neki poslodavac može prijaviti (na koji vremenski period?) i onda se opet prijavim na biro i zdravstveno.
Postoji li neka druga mogućnost?
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 21:40   #2812
Quote:
Ivan495 kaže: Pogledaj post
Dakle, ja budala se nisam prijavio na zdravstveno u roku od mjesec dana i sad sam popušio.
Sad me zanima, što se može napraviti po tom pitanju?
Znam da me neki poslodavac može prijaviti (na koji vremenski period?) i onda se opet prijavim na biro i zdravstveno.
Postoji li neka druga mogućnost?
Nije mi jasno šta dakle nemaš obvezno zdravstveno? Što znaći da nemaš lječnika obiteljske medicine? Ja namjerno ne želim imati obvezno zdravstveno. Jesi u radnom odnosu ili nisi? Jer kolko je meni poznati nemoraš biti prijavljen na burzi da bi imao zdravstveno?
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 21:43   #2813
Ili kaj trebam napravit da nemam zdravstveno osiguranje?
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 22:13   #2814
Ima lijecnika, samo ako sad ode kod njega platit ce punu cijenu pregleda.
Burza nema veze sa zdravstvenim.
Mogucnost je kao sto si napisao da te netko prijavi- sad na koliko dugo ima razlicitih misljenja. Neki misle da se ok odjaviti nakon par dana, ali meni se cini da bi sigurnije bilo ostati prijavljen cijeli kalendarski mjesec (30 dana).

Jedina druga mogucnost je placanje do stvarnog zaposlenja i onda regularna prijava preko poslodavca kad se ostvari novi radni odnos.


Sherry lady, ne mozes nista osim odselit se u drzavu koja ima drugacije strukturiranu socijalnu politiku.
Ako si u radnom odnosu za tvoje zdravsteno i uredno placanje doprinosa je pred zakonom odgovoran poslodavac.
Ukoliko nakon prekida radnog odnosa/skolovanja ne izvris prijavu po osnovi nezaposlenosti, neces imati zdravstveno ali se onda moras do kraja zivota moliti da ti ne zatreba hitna pomoc/operacija/posljedicni boravak u bolnici.
Nadam se da je sada jasnije.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 23:20   #2815
Pa rado bi u drugu državu ali ni to mi baš ne ide od ruke...zar misliš da osobe koje podnesu kaznenu prijavu protiv lječnika, čak i da im zatreba lječnička pomoć mogu na nju računat?...ako me do sad nisu lječili kak spada onda nemogu očekivat niti u buduće...uostalom od onog od čega se umire tu niti lječnik ne pomaže, jer ako jedna lječnica koja oboli od karcinoma ne želi to operirat, zakaj bi ja bila bedastija od nje i išla recimo na operaciju da obolim od karcinoma dojke....i upravo to i želim da čak i da obolim od nečega da zbog toga što nemam zdravstveno me nemogu primit u bolnicu, jer odbijam lječanje...malo teško za shvatit ali tako je u mom slućaju....nemaju oni moj život u rukama...nego ja i nemogu odlučivat što je bolje za mene mimo moje volje i još kad ajde postave dijagnozu ne žele pripisat ljekove za lječenje uzroka a bez problema mogu mi pripisivat one koje ne liječe uzrok...šta da još tražim od takvog zdravstva....ali mi je glupo onda da je poslodavac obvezan plaćat nešto što ja ne želim...nek drugi plaćaju ali zašto se osoba nebi mogla odreći zdravstvenog isključivo na vlastiti zahtjev, dakle oni koji ga hoće imat nek ga imaju a da postoji mogućnost odreći se plaćanja zdravstvenog i da u tom slućaju niti poslodavac to nije dužan...zakonski ...da znam jedno je teorija drugo praksa...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 12:49   #2816
Bio sam redovni student, prebacio se na izvanredan studij, a fakultet mi nije na vrijeme dao potvrdu o prestanku redovnog studenta i mislim da sam izgubio pravo na prijavu na zdravstveno. Može li se to naknadno napraviti, makar uz neku novčanu naknadu??
kuzisne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 23:33   #2817
Quote:
kuzisne kaže: Pogledaj post
Bio sam redovni student, prebacio se na izvanredan studij, a fakultet mi nije na vrijeme dao potvrdu o prestanku redovnog studenta i mislim da sam izgubio pravo na prijavu na zdravstveno. Može li se to naknadno napraviti, makar uz neku novčanu naknadu??
Hej, ja sam u sličnoj situaciji kao ti. Ja ovu akademsku godinu pauziram, ispisala sam se sa prošlog fakulteta. Sa time direktno gubim studentska prava redovnog stud. Ja sam tek prošli tjedan otisla do HZZO-a jer eto lijena sam bila... da rješim dopunsko. sada ga plačam 70kn mjesecno. trebas sam osobno doc naravno jer si +18. Također nisam na burzi. To je za dopunsko. A što se tice glavnog zdravstvenog, valjda se to tak zove za to nisam nista trebala, sada samo nadoplacujem dopunsko. Rekli mi na HZZO-u "to vam je sve sređeno"...
dklimt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 00:16   #2818
Quote:
dklimt kaže: Pogledaj post
Hej, ja sam u sličnoj situaciji kao ti. Ja ovu akademsku godinu pauziram, ispisala sam se sa prošlog fakulteta. Sa time direktno gubim studentska prava redovnog stud. Ja sam tek prošli tjedan otisla do HZZO-a jer eto lijena sam bila... da rješim dopunsko. sada ga plačam 70kn mjesecno. trebas sam osobno doc naravno jer si +18. Također nisam na burzi. To je za dopunsko. A što se tice glavnog zdravstvenog, valjda se to tak zove za to nisam nista trebala, sada samo nadoplacujem dopunsko. Rekli mi na HZZO-u "to vam je sve sređeno"...
baš ti i nije slično jer sam se ja išao prijaviti na burzu (obavio to normalno), otišao do zdravstvenog i kažu mi fakultet vas nije još maknuo kao redovnog (a na burzu sam se - prijavio..kak je to onda uspjelo ). U biti kako je to bio 30.dan, dala mi je novi rok od 7 dana da me prebace na fakultetu i to unutar tog roka nisu napravili...
kuzisne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 00:29   #2819
Quote:
kuzisne kaže: Pogledaj post
baš ti i nije slično jer sam se ja išao prijaviti na burzu (obavio to normalno), otišao do zdravstvenog i kažu mi fakultet vas nije još maknuo kao redovnog (a na burzu sam se - prijavio..kak je to onda uspjelo ). U biti kako je to bio 30.dan, dala mi je novi rok od 7 dana da me prebace na fakultetu i to unutar tog roka nisu napravili...
a pardon nisam skuzila ovo za burzu
dklimt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 01:04   #2820
Quote:
dklimt kaže: Pogledaj post
a pardon nisam skuzila ovo za burzu

vidjet ćemo sutra što će na HZZO-u reć. Nadam se da može i dalje, makar uz neku nadoplatu
kuzisne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.