Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2007., 20:15   #21
nema. jer, samo vlasnik objekta (ili svi vlasnici, ako su npr. muz i zena vlasnici 50:50) moze dati objekt/stan/stogod kao hipotekarni zalog.

da, tu opet postoji "ali" -- sto ako je npr. stan stecen u braku, ali je samo suprug upisan kao vlasnik - nista, banka moze uzeti svoje, a na supruzi je da se tuzaka s muzem ako moze/zeli, a ishod je nesiguran.
jacob33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 22:28   #22
stan i vikendica su bracna stecevina i oba glasila na supruga.
fendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 00:39   #23
pojam bracne stecevine jedini narusava nacelo povjerenja u zemljisne knjige

ali, mislim da u ovom slucaju supruga nema puno opcija jer se presumira da je ona znala ili mogla znati da je na stan stavljena hipoteka
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 11:02   #24
Quote:
Vespazijan kaže: Pogledaj post
pojam bracne stecevine jedini narusava nacelo povjerenja u zemljisne knjige
Vjerujem da si htio reć nešto drugo, neprincipijelni prikaz imovine koja je zajednička kroz eventualno knjiženje samo jednog zajedničkog vlasnika, jer sa stanovišta treće osobe povjerenje u zemljišne knjige vrijedi i u gorenavedenom slučaju.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 11:18   #25
tocno, ali ne tako davno sudska praksa priklanjala se vise odredbama tadasnjeg ZBPO koji je propisivao da je raspolaganje zajednickom imovinom za posljedicu imalo nistavost ugovora

danas, je na snazi drugaciji stav i prednost se daje ZV i ZZK za koje je načelo povjerenja nepovredivo, a sve iz ovog razloga sto si ti naveo/navela
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 12:19   #26
Hipoteka na kuću

bok svima

jedno pitanje -stari bi htio dignuti kredit i staviti kuću pod hipoteku ,a stara mu to ne dozvoljava oboje su vlasnici obiteljske kuće
sad vas ja pitam dali on moze staviti kucu pod hipoteku bez suglasnosti žene?

pozdrav
PRUGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 11:54   #27
ne
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:43   #28
Quote:
PRUGA kaže: Pogledaj post
bok svima

jedno pitanje -stari bi htio dignuti kredit i staviti kuću pod hipoteku ,a stara mu to ne dozvoljava oboje su vlasnici obiteljske kuće
sad vas ja pitam dali on moze staviti kucu pod hipoteku bez suglasnosti žene?

pozdrav
može, upravo dižemo kredit za kupnju kuće, kojoj ćemo biti vlasnici ja i dečko, a nosioc kredita je on i u pbz-u ne traže nikakvu suglasnost s moje strane.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 18:31   #29
kredit i hipoteka nisu ista stvar.

zakon o vlasnistvu i dr.stv. pravima:

Za poduzimanje poslova koji premašuju okvir redovitoga upravljanja (naročito promjena namjene stvari, veći popravci, dogradnja, nadogradnja, preuređenje, otuđenje cijele stvari, davanje cijele stvari u zakup ili najam na dulje od jedne godine, osnivanje hipoteke na cijeloj stvari, odnosno davanje pokretne stvari u zalog, osnivanje stvarnih i osobnih služnosti, stvarnoga tereta ili prava građenja na cijeloj stvari) potrebna je suglasnost svih suvlasnika.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 16:33   #30
Quote:
PRUGA kaže: Pogledaj post
bok svima

jedno pitanje -stari bi htio dignuti kredit i staviti kuću pod hipoteku ,a stara mu to ne dozvoljava oboje su vlasnici obiteljske kuće
sad vas ja pitam dali on moze staviti kucu pod hipoteku bez suglasnosti žene?

pozdrav
može svoj dio naravno
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 01:01   #31
Unhappy Suvlasništvo stana i dug

S obzirom da nisam bila on-line kada i Vi , molila bih da mi pomognete u rješavanju mog problema jer pretpostavljam da se razumijete u to što me muči..
Dakle, situacija je slijedeća:
1. Bivši suprug i ja smo vlasnici stana u kojem živi naše dijete
2. Suprug je prijavljen na toj adresi, ali živi sa djevojkom na drugoj lokaciji ali dosta često dolazi u naš zajednički stan sa svojom djevojkom sa kojom moje dijete nije u dobrim odnosima ( stalne svađe i provokacije )
3. Ja nisam prijavljena na toj adresi ( imam svoj vlastiti stan )
4. Njegova djevojka inzistira da se dosele u stan
Da li ja mogu zabraniti da se ona doseli u taj stan s obzirom da sam suvlasnica, ili imam zakonsko pravo raspolaganja samo sa svojom polovicom stana ( kako uopće stan podijeliti na dva dijela ?? kupaonica, kuhinja ?? )

Bila bih Vam vrlo zahvalna ukoliko bi mi mi mogli dati bilo kakav savjet...
laz is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 19.11.2007., 09:33   #32
gospođo,

da bi se moglo govoriti o suvlasništvu potrebna mi je informacija tko je upisan u zemljišnu knjigu te da li je stan stečen za vrijeme trajanja braka, da li je ušao u diobu bračne stečevine i kakav je po diobi bio ishod?!

Nadalje, pod pretpostavkom da je vlasništvo vas i supruga u 1/2 dijela tu vas veže zakon o vlasništvu koji govori da ste vi vlasnik u 1/2 dijela ko i vaš suprug.

Vaša dijete pretpostavljam da je punoljetno obzirom da živi samo, nije prepreka da vlasnik suvlasničkog dijela u 1/2 dijela(vaš bivši muž) trži od djeteta da se iseli.

Nadalje, to se riješava tako da netko od nekoga kupi 1/2 stana i postane vlasnik u 1/1.

Pokušajte razgovarati sa suprugom da ne čini to obzirom da vase dijete živi u tom stanu, pokušajte otkupiti taj stan (1/2) ako želite sačuvati mir za svoje dijete.
Pokušajte bilo kakav mirni konzenzus jer ako se djevojka useli... onda ide pravni mehanizam koji će vas koštati novaca i živaca... i godina sudovanja a možda biste te troškove isplatili da ste digli kredit za tu 1/2 stana i kupili svom djetetu.

Ovo je fakat savjet od srca!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 12:47   #33
Najljepša Vam hvala na tako brzom odgovoru.

Naime, situacija je dosta komplicirana, ja sam stan pokušala prodati, kupiti polovicu od supruga, međutim on se uvijek predomišljao i inatio tako da sam od toga odustala.
Međutim, postoji još jedna stvar..
Bivši suprug je svoju polovicu založio za cca. 10 000Eur-a kod neke gospođe , gdje u roku od 5 god. mora njoj vratiti dug ( isplaćivanje mjesečnih rata) koji on još nije počeo otplaćivati a prošlo je negdje oko 2,5 god.
Da li ja mogu tu gospođu isplatiti tako da suprug postane dužan meni, i ako novce ne vrati u zatraženom roku, založena polovica stana postaje moje vlasništvo ?

Unaprijed zahvaljujem...
laz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 14:04   #34
Quote:
laz kaže: Pogledaj post
Najljepša Vam hvala na tako brzom odgovoru.

Naime, situacija je dosta komplicirana, ja sam stan pokušala prodati, kupiti polovicu od supruga, međutim on se uvijek predomišljao i inatio tako da sam od toga odustala.
Međutim, postoji još jedna stvar..
Bivši suprug je svoju polovicu založio za cca. 10 000Eur-a kod neke gospođe , gdje u roku od 5 god. mora njoj vratiti dug ( isplaćivanje mjesečnih rata) koji on još nije počeo otplaćivati a prošlo je negdje oko 2,5 god.
Da li ja mogu tu gospođu isplatiti tako da suprug postane dužan meni, i ako novce ne vrati u zatraženom roku, založena polovica stana postaje moje vlasništvo ?

Unaprijed zahvaljujem...
Možete. To se zove preuzimanje duga. Vjerovnik mora dati svoj pristanak.
To se radi tako da se sklapa trostrani ugovor između vas i supruga kojim vi stupate na mjesto vašeg supruga a suprug se oslobađa obveze.
Potreban je pristanak vjerovnika (gospođe - dobro bi ju bilo staviti u Ugovor).
Ako gospođa primi od vas iznos (predmjeva se da je pristala)
Ako gospođa ne pristane onda vaš odnos može se sklopiti kao pristup dugu. To je pak odnos kod kojeg vi stupate u obveznopravni odnos pored dužnika tako da vjerovnik i vi sklopite ugovor kojim se vi obvezujete vjerovniku da ćete ispuniti tražbinu preme dužniku.
Vjerovnik može tražiti i od vas i od supruga (pa tko prvi plati)..

Što god da radili, obavite to u obliku Ugovora, javnobilježnički ovjerite pa upišite u zemljišne knjige.
Obavezno kao zabilježbu ili formirajte kao zabilježbu kupoprodajnog ugovora (ma neka vas i odbiju u zk ali da imate barem odbijenicu ako nešto ne krene dobro) Ugovor o kupoprodaji (vas i supruga) a vi i vjerovnik sklopite preuzimanje duga!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 14:51   #35
'To se radi tako da se sklapa trostrani ugovor između vas i supruga kojim vi stupate na mjesto vašeg supruga a suprug se oslobađa obveze.'
Ne znam da li sam krivo shvatila, ali ja ne želim preuzeti dug na sebe.. ja želim isplatiti gospođu , ali da suprug meni ostane dužan taj isti iznos ...s obzirom da znam da je on u vrlo teškoj financijskoj situaciji, vrlo teško će moći vratiti taj dug, pa bi ja nakon određenog roka mogla postati vlasnica te založene polovice..
Znači da bih ja isplatila toj gospođi taj novac, ja trebam pristanak i supruga?..ne možemo to nas dvije riješiti bez njega??
laz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 14:54   #36
ne treba ti pristanak supruga nego te gospodje da ces joj ti platiti a ne on.

uglavnom, nisam strucnjak, ali cini mi se da se tu prije radi o ustupanju trazbine nego preuzminaju duga jer muz ostaje duznik, samo mu se mijenja vjerovnik.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 06:37   #37
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
ne treba ti pristanak supruga nego te gospodje da ces joj ti platiti a ne on.

uglavnom, nisam strucnjak, ali cini mi se da se tu prije radi o ustupanju trazbine nego preuzminaju duga jer muz ostaje duznik, samo mu se mijenja vjerovnik.
cesija se češće radi u trgovačkom i kod trgovačkih ugovora. Kod fitzičkim osoba ide preuzimanje duga ili ako ne uspije ispunjenja

To je glupa konstatacija.. što će joj dužan muž? I od kuda joj sigurnost da će on svoju polovicu njoj prodati?
Može opet dići kredit za tu 1/2 polovicu i opet zajebavati.. da žena opet dva puta to vraća.

I baš zato ide PREUZIMANJE DUGA! Trostrano. Stari dužnik se otpušta, novi preuzima uz suglasnost vjerovnika. (to je personalna subrogacija).
A sa mužem prije sklopiti ugovor o prodaji suvlasničkog dijela.

Ako vjerovnik ne pristane to je onda automatski preuzimanje ispunjenja! S time da vjerovnik bira od koga će tražiti ispunjenje (a postavljačica topica ima manevarski prostor da muža ucjeni kupoprodajnim ugovorom).

A kod cesije samo se obavještava muž da je žena novi vjerovnik i kaj onda? Vrati iznos duga? i Kaj sad? Muž ju može jebat da joj neće vratiti pare i slobodno joj reči TUŽI ME!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 11:26   #38
ta zena ima zalog na stan ako joj tip ne vrati lovu. sad supruga hoce stupiti na njeno mjesto tako da se na nju prenese dug osiguran zalogom i ako muz njoj ne vrati lovu, stan je njen. nije moja konstatatcija nego je autorica pitala da li se to tako moze i to joj je u cilju. znaci muz i dalje treba vratiti lovu, a koliko vidim ne zeli da mu bivsa supruga otkupi polovicu stana.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 12:34   #39
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
ta zena ima zalog na stan ako joj tip ne vrati lovu. sad supruga hoce stupiti na njeno mjesto tako da se na nju prenese dug osiguran zalogom i ako muz njoj ne vrati lovu, stan je njen. nije moja konstatatcija nego je autorica pitala da li se to tako moze i to joj je u cilju. znaci muz i dalje treba vratiti lovu, a koliko vidim ne zeli da mu bivsa supruga otkupi polovicu stana.
laiku založeno ne znači da je zk provedeno.
Iz iskustva znam da nitko ne bi dao zalog za 1/2 stana (jer zna da će se natezati sa drugim suvlasnikom u 1/2 dijela) kod naplate ako dug postane dospio i maltretirati oko iseljenja!

Mislim da to nije zk provedeno!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 23:07   #40
Danas sam izvadila vlasnički list na kojem piše:
I.temeljem Sporazuma o vraćanju duga od 2004. kao javno bilježnički akt upisuje se hipoteka na neretninama K.M. koje se satoje od 1/2 dijela stana upisanog u AII (dva) u iznosu od 10.000,00 Eur-a kunske protuvijednosti s dospijećem najkasnije 01.03.20085.kao i sve druge uvjete iz tog ugovora, a kao nositelj tog prava upisuje se : S.T. ( dotična gospođa koja mu je posudila novac )
II. Na temelju rješenja suda od 2004. broj gornji ispravlja rok dospijeća kod hipoteke upisane pod I. tako da umjesto najkasnije do 01.03.2005. ima ispravno stajati 01.03.2009.

Da li to znači da ako je bivši suprug založio polovicu stana, da on, dok taj dug ne vrati NE MOŽE raspolagati tom polovicom ( s obzirom da je pod zalogom?) ILI MOŽE-- npr. prepisati tu polovicu na svoju djevojku, što mene stavlja u neugodnu poziciju jer ona tada postaje vlasnica te polovice,te bi se tada ona doselila u stan.
Molim pomoć..

Unaprijed zahvaljujem..
laz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.